Skocz do zawartości

Jakie powinno być ciśnienie w oponie od przyczepy campingowej 165R13C8PR LT


Robert1702

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Po obróceniu zdjęcia mamy:

- dane producenta - ciśnienie dla maksymalnego obciążenia i sposobu montażu

air_pressure_e.thumb.png.8f55a30a8574a8e326cc5b9ff40f2695.png

Przy jednej osi i przyczepie o DMC 1350 kg mamy 4.5 atm.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Robert1702 napisał:

Masa dopuszczalna 1225 kg a opona ile ma lat tego dokładnie nie wiem ja mam je trzeci rok. Z wyglądu są wporzadku

 

Wiek jest bardzo istotny. Nie lekceważ tego. Na oponie na pewno znajdziesz datę produkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Robert1702 napisał:

Masa dopuszczalna 1225 kg a opona ile ma lat tego dokładnie nie wiem ja mam je trzeci rok. Z wyglądu są wporzadku

Dziękuję za pomoc

3.5 atm. będzie dobrze. Nie jeździj na starszych niż 10 lat. To max z max...

Osiem lat to przyzwoita norma na wymianę opon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś trafiłem na stronkę https://www.tyresafe.org/caravan-tyre-pressure/

Jest tam automatyczny kalkulator ciśnienia w zależności od DMC i rozmiaru opony. Strona brytyjska.

Nie wiem na ile jest to miarodajne, ale daje jakiś punkt odniesienia. Może doświadczeni karawaningowcy potwierdzą lub zaprzeczą wynikom tego kalkulatora.

Na forum kiedyś były też wrzucane tabele z instrukcji obsługi różnych przeczep.

Szukaj tematów z oponami i ciśnieniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej to oponę niszczy słońce a w dalszej kolejności ciśnienie wraz z obciążeniem.

I tak .Przyczepa która jest garażowana czy też inna ,której opony nie są wystawione przez cały rok na promienie słoneczne a w czasie wyjazdów będzie miała założony fartuch będzie o wiele lepszej kondycji od tej ,która jest przez cały rok wystawiona na słońce. Sprawdzanie odpowiedniego ciśnienia oraz dobór odpowiedniej  opony do wagi budy oraz przebieg  też wpływa na jej stan.  I zapewne inne czynniki też.

    Nie można wszystkich gum wrzucać do jednego wora.  Jacek napisał 10 lat - zgadzam się ,Szwedki napisał 8  lat ,ok  może być  tu też pełna  zgoda  bo tej gumy nie widzę jak wygląda i w jakim jest stanie.  Ogólnie przyjęło się 6 lat tylko nikt nie napisał w jakich warunkach . Tu mamy praktycznie gwarancję ,że nie strzeli nam  po drodze i nie wywali kawałka nadkola z podłogą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.02.2022 o 16:34, Commander napisał:

3.5 atm. będzie dobrze.

Też sie wtrącę... A jeśli na nadkolu mam naklejkę Lufdruck 2,7 bar? Przyczepa 1200kg DMC. Czytając komentarze to wydaje mi się trochę mało, ale tyle kazałem na wulkanizacji nabić ostatnio przy zakładaniu opon. 

image.png.7c9bc00700e05846d78cd3ef04743834.png

 

Edytowane przez Piotrekm13 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Piotrekm13 napisał:

Też sie wtrącę... A jeśli na nadkolu mam naklejkę Lufdruck 2,7 bar? Przyczepa 1200kg DMC. Czytając komentarze to wydaje mi się trochę mało, ale tyle kazałem na wulkanizacji nabić ostatnio przy zakładaniu opon. 

image.png.7c9bc00700e05846d78cd3ef04743834.png

 

Też masz 13 cali oponę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Commander napisał:

Też masz 13 cali oponę?

 

Godzinę temu, Tofel napisał:

Z tego co pamiętam to Piotr szukał felg 14-tek.

@Piotrekm13 jakie Ty masz opony? Rozmiar, typ i indeks nośności.

Dobrze pamiętasz :), a około miesiąc wcześniej szukałem tez opon :yes:

Mam nowe Matador MPS400 Variant All Weather 2 185/80 R14 102/100 R. Na razie leżą w garażu, ale w przyszłym tygodniu idą na przyczepę. 

Te 2,7 bar to wydaje mi sie bardzo mało. Trochę głupio się przyznać, ale nawet nie wiem na jakim ciśnieniu teraz stoi, na starych oponach ale zakładam że dużo więcej bo się praktycznie nie ugina. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Piotrekm13 napisał:

Mam nowe Matador MPS400 Variant All Weather 2 185/80 R14 102/100 R. Na razie leżą w garażu, ale w przyszłym tygodniu idą na przyczepę. 

W tamtym tygodniu zakładałem dokładnie te same, tylko buda większa bo 1600kg, wg wlepy w bakiście dla tego rozmiaru nabiłem 4,5atm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.