Skocz do zawartości

Słabe wyważenie przyczepy - nacisk na hak


Jarod

Rekomendowane odpowiedzi

Przed wyjazdem do Chorwacji po raz pierwszy sprawdziłem nacisk na hak mojej przyczepy i była tragedia... 100kg na kółku manewrowym.

Jak to jest u was, ja mam fendta 510, łożko i kibelek na przodzie, z tyłu wypoczynek.

Ledwo po dłuższych kombinacjach udało mi się zejść do 67kg.

Z przodu po walce było tak:

- koło zapasowe w bakiście

- tylko 1 butla gazowa, pusty zbiornik na szarówkę, kliny, chemia po1 butelce

- 5l wody w toalecie

- 3 leżaki i 3 krzesła (lekkie) pod łózkiem

DO tyłu musiałem nakiprować mnóstwo rzeczy, żeby osiągnąć 67kg:

-stelaż przedsionka ze 30kg jak nie więcej

- pełen zbiornik wody 20l

- przedsionek (w sensie szmaty)

- 2 zgrzewki wody mineralnej. 10l wody zwykłej pitnej

- wielki ciężki łańcuch do zapinania rowerów, kabel od prądu - chyba 50m więc troche waży

- stół składany, taborecik, skrzynka z narzędziami, śledzie itp

To wszystko dawałem na maxa do tyłu, żeby tylko ugrać kilka kilo. Zastanawiam się czy to nie jest powodem dlaczego późniejsze przyczepy fendt mają obrócony układ tzn spanie z tyłu a wypoczynek z przodu. Macie też podobny problem w swoich przyczepach?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dokładnie to samo. Wszystko było spoko zanim nie zważyłem nacisku na hak nowo zakupioną do tego wagą :) W jakim ja byłem szoku jak mi się skala w wadze skończyła (100kg).  Tak samo jak Ty musiałem wszystko upychać z tyłu aby zdjąć wagę z nacisku haka. Tyle się naoglądałem myszkowania, że bałem się cokolwiek na tył wcześniej położyć. Ale dzięki temu udało mi się dojść do 70kg, okazało się że samochód już tak nie siada. Co prawda teraz to można dostać choroby morskiej od bujania, ale jak ma być bezpiecznie to trudno muszą to znieść ci moi mali marynarze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przenoszenie ciężarów na tył, aby odciążyć hak to też nie najlepsze wyjście. Pomaga wężykowaniu...

21 minut temu, dafiedo napisał:

Miałem dokładnie to samo. Wszystko było spoko zanim nie zważyłem nacisku na hak nowo zakupioną do tego wagą :) W jakim ja byłem szoku jak mi się skala w wadze skończyła (100kg).  Tak samo jak Ty musiałem wszystko upychać z tyłu aby zdjąć wagę z nacisku haka. Tyle się naoglądałem myszkowania, że bałem się cokolwiek na tył wcześniej położyć. Ale dzięki temu udało mi się dojść do 70kg, okazało się że samochód już tak nie siada. Co prawda teraz to można dostać choroby morskiej od bujania, ale jak ma być bezpiecznie to trudno muszą to znieść ci moi mali marynarze :)

To nie jest bezpiecznie. Bezpiecznie jest jak najwięcej ciężaru jest na osi a minimum przód tył. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Jarod napisał:

Przed wyjazdem do Chorwacji po raz pierwszy sprawdziłem nacisk na hak mojej przyczepy i była tragedia... 100kg na kółku manewrowym.

 

 

Też miewam około 100kg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jarod napisał:

Przed wyjazdem do Chorwacji po raz pierwszy sprawdziłem nacisk na hak mojej przyczepy i była tragedia... 100kg na kółku manewrowym.

Jak to jest u was, ja mam fendta 510, łożko i kibelek na przodzie, z tyłu wypoczynek.

Ledwo po dłuższych kombinacjach udało mi się zejść do 67kg.

Z przodu po walce było tak:

- koło zapasowe w bakiście

- tylko 1 butla gazowa, pusty zbiornik na szarówkę, kliny, chemia po1 butelce

- 5l wody w toalecie

- 3 leżaki i 3 krzesła (lekkie) pod łózkiem

DO tyłu musiałem nakiprować mnóstwo rzeczy, żeby osiągnąć 67kg:

-stelaż przedsionka ze 30kg jak nie więcej

- pełen zbiornik wody 20l

- przedsionek (w sensie szmaty)

- 2 zgrzewki wody mineralnej. 10l wody zwykłej pitnej

- wielki ciężki łańcuch do zapinania rowerów, kabel od prądu - chyba 50m więc troche waży

- stół składany, taborecik, skrzynka z narzędziami, śledzie itp

To wszystko dawałem na maxa do tyłu, żeby tylko ugrać kilka kilo. Zastanawiam się czy to nie jest powodem dlaczego późniejsze przyczepy fendt mają obrócony układ tzn spanie z tyłu a wypoczynek z przodu. Macie też podobny problem w swoich przyczepach?

 

Zmień wagę....:). Ja zamierzam zrobić eksperyment, mam do porównania 4 wagi..tylko nie mam czasu.

Z doświadczenia wiem, że waga w kole to najsłabsze ogniwo.u mnie zawsze pokazuje 25 kg:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jacekzoo napisał:

Czym sprawdzałeś?

Wagą łazienkową, w sumie dwoma różnymi

Godzinę temu, danielpoz napisał:

Też miewam około 100kg?

Wcześniej nie sprawdzałem bo woziłem navarą, a jej to rybka, ale stwierdziłem, że do Chorwacji ciężarówką to masochizm i jechałem passatem, a tam to już robi różnicę.

Edytowane przez Jarod (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Maras napisał:

Taka mała wskazówka dla tych co tak lubią odciążyć nacisk na hak ładując klamoty na tył budy aby przyglądali się poszyciu nad tylnymi drzwiami ... 

Dokładnie. Układ z drzwiami z tyłu i lukiem bagażowym pod tylnym łóżkiem to nie jest najlepszy pomysł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mam lazienke i lozko z przodu. Do tego kuchnia i duza szafa przed osia. Bez wagi nie ruszam bo wydaje sie ze pakowanie podobne a wskazania od 60 do 130 na haku. Do tego mam akumulator na samym przodzie wiec na start nacisk mam duzy. Pod lozkiem 2 krzesla, 2 lezaki i suszarka do prania. I zeby miec nacisk nie wiekszy niz 100kg to:

- kaseta pusta przed jazdą

- spluczka 5 litrow

- kolo zapasowe w samochodzie

- jedna butla dom light

- pusty zbiornik na szarą

Koniec, bakista prawie pusta. Przeciwwagi nie moge robic, tyle co ciuchy w szafkach na tyle bo i tak nie mam ladownosci ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Mars napisał:

Koledzy podpowiedzcie, czy taka waga jest OK, do sprawdzania nacisku na hak.

 U mnie rowniez dziala, co prawda przeklamuje o jakies 5-7kg ale przynajmniej jest to powtarzalne. Warto po kupnie sie "skalibrowac" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.