Skocz do zawartości

Słabe wyważenie przyczepy - nacisk na hak


Jarod

Rekomendowane odpowiedzi

9 minut temu, marian36 napisał:

Tylko co ma homologacja samochodu do samego haka? Przecież to są dwie różne sprawy i homologacja może mówić np 100kg, a hak może mieć 75kg i tyle obowiązuje. Tak samo w odwrotnym przypadku, homologacja 75kg, hak 100kg, to też obowiązuje 75kg. Po prostu decyduje ta mniejsza wartość. I oczywiście, że haki różnią się między sobą parametrami, w tym i obciążeniem pionowym (co warto sprawdzić przy wyborze konkretnego haka).

Analogicznie jak belki dachowe też się między sobą różnią nośnością i ta nośność może się nie pokrywać z nośnością dachu podaną w homologacji.

Masz rację w tym co piszesz. Jednak w moim przypadku homologacja i dokładany hak miały te same wartości, innego producenta hak tak samo. To było w odpowiedzi do @agentAK bo on miał haki ,,z możliwością wyboru,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pewnie dlatego, że producent robiąc hak pod konkretny samochód dostosowuje go nie tylko rozmiarem, kształtem, czy rozmieszczeniem otworów na śruby, ale też pod kątem technicznym, z tym, że nie zawsze tak jest. Ja kupując mój hak widziałem rozpiętość w nacisku od 70 do 100kg. 

Dlatego mówię, że nie można się sugerować homologacją samochodu, aby określić parametry haka. To są dwie różne kwestie i trzeba je sprawdzić osobno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

A powiedźcie Koledzy jaki powinien być minimalny nacisk na hak przyczepy, żeby samochód (Skoda Superb III 2016) prowadził mi się dobrze?

Przyczepka Knaus Sport 450

Z góry dzięki za info

Pzdr

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi w Superb II 2015 kombi dobrze jeździło się w zakresie 50-80kg. Z tego co pamiętam max tam było 100kg. Musisz popróbować, ogólnie zwis tylny Superby mają duży i przy dużym nacisku tył już siada trochę, więc lepiej jakoś sobie wypośrodkować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.10.2021 o 12:41, golob napisał:

Mi w Superb II 2015 kombi dobrze jeździło się w zakresie 50-80kg. Z tego co pamiętam max tam było 100kg. Musisz popróbować, ogólnie zwis tylny Superby mają duży i przy dużym nacisku tył już siada trochę, więc lepiej jakoś sobie wypośrodkować.

Bardzo Ci serdecznie dziękuję - zmierzyłem nacisk mego Knausa Sport - ma na haku 65 kg (z butlą z przodu i kołem zapasowym w przednim schowku - nie pod spodem).

Pzdr

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Bury Kocur napisał:

zmierzyłem nacisk mego Knausa Sport - ma na haku 65 kg (z butlą z przodu i kołem zapasowym w przednim schowku - nie pod spodem).

No to prawidłowo i akurat, jak auto i przyczepa mają max 100kg to spokojnie jeszcze rowery na dyszlu wejdą jeśli jest potrzeba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, 50 kg co najmniej, ale ok. 65 kg to optimum którego raczej już nie ma przekraczam - w passacie tyle styknie, w superbie w zasadzie jest tak samo (nawet wg niektórych jest bardziej wrażliwa na większe obciążenia za tylną osią). Przy większym obciążeniu niż w/w, tył jest m.zd. już za bardzo obciążony, koła ostro chowają się w nadkolach, tył pracuje "sztywno", a przód zaczyna za mocno "piać" do góry, a przy obciążeniu ok. 100 kg (rama Alko, czyli stabndard) widać już po podłodze bakisty (przy podpinaniu zestawu) jak ramiona dyszla zaczynają już widocznie pracować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie jestem sam z dużym naciskiem na hak , u mnie tez łazienka aku przed osią , dobrze ze duża lodówka za osią i zbiornik na wodę .

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.