Skocz do zawartości

Podłączenie paneli i elektryki


Nikodrys

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie podpowiedzcie czy w takim panelu, bezpiecznik powinien być tak jak na zdjęciu na przełączniku (kabel +) czy na którymś z gniazd (kabel +) 

Screenshot_20240325_223351_com.android.chrome_edit_1262924660709369.jpg

Screenshot_20240326_084343_com.android.chrome_edit_1262907784206768.jpg

Panowie podpowiedzcie czy w takim panelu, bezpiecznik powinien być tak jak na zdjęciu na przełączniku (kabel +) czy na którymś z gniazd (kabel +) 

I czy taki bezpiecznik z wtykiem Mk4 można założyć po między regulatorem a panelem? 

Screenshot_20240326_112706_com.android.chrome_edit_1270255807283251.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 70
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

3 godziny temu, Pypeksport napisał(a):

Panowie podpowiedzcie czy w takim panelu, bezpiecznik powinien być tak jak na zdjęciu na przełączniku (kabel +) czy na którymś z gniazd (kabel +) 

Screenshot_20240325_223351_com.android.chrome_edit_1262924660709369.jpg

Screenshot_20240326_084343_com.android.chrome_edit_1262907784206768.jpg

Panowie podpowiedzcie czy w takim panelu, bezpiecznik powinien być tak jak na zdjęciu na przełączniku (kabel +) czy na którymś z gniazd (kabel +) 

I czy taki bezpiecznik z wtykiem Mk4 można założyć po między regulatorem a panelem? 

Screenshot_20240326_112706_com.android.chrome_edit_1270255807283251.jpg

Czekaj czekaj, dobrze rozumiem, że chcesz dać te włączniki pomiędzy panelem, a regulatorem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Pypeksport napisał(a):

Po między panelem solarny a regulatorem mppt ten bezpiecznik 

A te przełączniki odpowiednio żeby każdy mi podłączał dane gniazdo np 12vzapalniczki,gniazdo ładowarek itd

Bezpiecznik jest do paneli dedykowany, więc nie widzę problemu. 

Co do włączników wyżej to pytanie co będzie podłączał i jakie mają maksymalne natężenie. Z doświadczenia w poszukiwaniach mogę strzelać, że mają max 5A, co do niektórych odbiorników może być niewystarczające. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przełączniki nie po między panelem a regulatorem tylko odpowiednio do każdego z gniazd i do tych przełączników taki jak na zdjęciu bezpiecznik bo muszę zrezygnować z tej dużej skrzynki bezpieczników bo mi się nie chce zmieścić ☹️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Pypeksport napisał(a):

Ale przełączniki nie po między panelem a regulatorem tylko odpowiednio do każdego z gniazd i do tych przełączników taki jak na zdjęciu bezpiecznik bo muszę zrezygnować z tej dużej skrzynki bezpieczników bo mi się nie chce zmieścić ☹️

Ja rozumiem, ale jak przełącznik ma przykładowo 5A, a podłączysz do tego chociażby mocniejszego laptop, który bierze 7-10A to Ci ten przełącznik sfajczy. Trzeba to zweryfikować, jaka jest ich specyfikacja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Nikodrys napisał(a):

Bezpiecznik jest do paneli dedykowany, więc nie widzę problemu. 

Co do włączników wyżej to pytanie co będzie podłączał i jakie mają maksymalne natężenie. Z doświadczenia w poszukiwaniach mogę strzelać, że mają max 5A, co do niektórych odbiorników może być niewystarczające. 

Standardowo, ładowarka tel, tabletka, lodówka yolko itp nic większego 

3 minuty temu, Nikodrys napisał(a):

Ja rozumiem, ale jak przełącznik ma przykładowo 5A, a podłączysz do tego chociażby mocniejszego laptop, który bierze 7-10A to Ci ten przełącznik sfajczy. Trzeba to zweryfikować, jaka jest ich specyfikacja. 

 

Screenshot_20240326_152638_com.android.chrome_edit_1275139363300214.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Pypeksport napisał(a):

Standardowo, ładowarka tel, tabletka, lodówka yolko itp nic większego 

lodówki yolco, sprawdziłem pierwszy lepszy model. Pobór 12V/5A, więc jeżeli przełącznik ma max 5A to juz jesteś na jego granicy. 

Nie ma czegoś takiego jak standardowo. Też mam laptopa "standardowego", który jak się okazało potrzebuje zasilacza 120W co daje 10A. I wcale nie jest to jakiś gamingowy laptop czy coś w tym rodzaju. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.03.2024 o 21:11, Pypeksport napisał(a):

Czyli nie ma obawy ze jak podłącze do gniazd odbiornik np {lodówkę mam yolko Bcx50) to nie będzie się wyłączała gdy będzie mało słońca lub w nocy  bo wtedy regulator pobierze i poda  prąd z aku?. 

Obawiam się, że przez całą  noc lodówka nie będzie chodzić bo regulator odetnie Ci do niej zasianie gdy spadnie na nim napięcie do dopuszczalnego. Oceniam,że lodówka popracuje 2-3 godz. i potem stop. Jaką moc ma Twoja lodówka To co napisałem dla lodówki ok. 100W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.03.2024 o 11:21, Pypeksport napisał(a):

Panowie podpowiedzcie czy w takim panelu, bezpiecznik powinien być tak jak na zdjęciu na przełączniku (kabel +) czy na którymś z gniazd (kabel +)

To zależy, jakie zadanie mają mieć te bezpieczniki.

Myślę, że źle odczytujesz ten panel. Tutaj wszystkie ładowarki/gniazda 12V/włączniki są podłączone równolegle i przy źródle zasilania (AKU/regulator ładowania) musi być mocniejszy bezpiecznik np.20A (zależnie od mocy odbiorników i grubości przewodów) a za włącznikami są zastosowane mniejsze bezpieczniki (np. 5A) i wtedy można użyć cieńszych przewodów do konkretnych odbiorników.

image.thumb.png.b0438f73b85a59294dbb0e035b38ffef.png

 

Przepraszam za malowanie na kolanie, ale może coś Ci to uświadomi. Musisz dać jakiś schemat, co chcesz zrobić, by móc się do tego odnieść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.