Skocz do zawartości

Podłączenie paneli i elektryki


Nikodrys

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, Pypeksport napisał(a):

I jeszcze jedno pytanie czy ten regulator nie będzie za duży tj 30a do tej instalacji czy lepiej dać 20a? 

Ja wziąłem na wyrost 30A z myślą o drugim panelu w przyszłości lub drugim aku. Zdecydowanie 20A wystarczy do jednego solara. Powinieneś z tego wyciągnąć jakieś 230W przy 12V. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 70
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

7 minut temu, Pypeksport napisał(a):

Tylko ze lumiax nie ma regulatora 20a albo ja na u tego gościa w sklepie nie widzę, czy volt polska 20a tak samo działa ja lumiax? 

Screenshot_20240312_211604.jpg

Są 20A lumiaxy, ale sądząc po wyglądzie i specyfikacjach to to samo tylko inna naklejka. Wydaje mi się, że VOLT miał lepszą aplikację, ale chyba z Lumiaxem też działa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Pypeksport napisał(a):

Czyli nie ma obawy ze jak podłącze do gniazd odbiornik np {lodówkę mam yolko Bcx50) to nie będzie się wyłączała gdy będzie mało słońca lub w nocy  bo wtedy regulator pobierze i poda  prąd z aku?. 

Tak jak @Nikodrys napisał, nic nie będzie się wyłączało. Sprawdziłem, że lodówka pobiera DC 12V/5A, więc każdy regulator powinien to obsłużyć. Zazwyczaj prądożerne odbiorniki podłącza się bezpośrednio pod AKU, ale w tym wypadku chyba lepiej pod regulator, bo on zabezpieczy Ci akumulator przed nadmiernym rozładowaniem (poniżej 12V wyłączy odbiorniki).

Oczywiście musisz pamiętać, że zazwyczaj np. regulator 20A może podać na odbiorniki 20A, więc maksymalne obciążenie wyjścia na odbiorniki nie może tego przekroczyć sumarycznie (lodówka 5A plus inne odbiorniki jednocześnie).

13 godzin temu, Pypeksport napisał(a):

I jeszcze jedno pytanie czy ten regulator nie będzie za duży tj 30a do tej instalacji czy lepiej dać 20a? 

To trzeba policzyć, czyli to zależy od tego, jak mocne panele zamontujesz oraz jak mocne odbiorniki podłączysz jednocześnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak da mocniejszy regulator to on na niższych parametrach będzie działał; gorzej będzie odwrotnie. Pozdrawiam Hermogenes

Druga sprawa jaki byś złoty regulator nie podłączył to przy tym panelu nie da nawet tych 20 A na akumulator.

Edytowane przez Hermogenes (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Hermogenes napisał(a):

Ale jak da mocniejszy regulator to on na niższych parametrach będzie działał; gorzej będzie odwrotnie. Pozdrawiam Hermogenes

Druga sprawa jaki byś złoty regulator nie podłączył to przy tym panelu nie da nawet tych 20 A na akumulator.

Dokładnie tak, ten panel daje maksymalnie 9A, więc spokojnie 20A obsłuży nawet dwa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Pypeksport napisał(a):

gdzie w tym wszystkim umieścić zabezpieczenie akumulatora przed nadmiernym rozładowaniem?

To Ci zapewnia regulator ładowania :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Nikodrys napisał(a):

Dokładnie tak, ten panel daje maksymalnie 9A, więc spokojnie 20A obsłuży nawet dwa. 

20A to jest wyjście na aku czyli powiedzmy 12,8V*20A=256W - tyle max regulator zdoła przesłać do aku, dla panel 210W spoko (możesz mieć i 1000W a i tak regulator dla 12V zdoła 256 W przesłać, dla systemu 24V będzie do ok 600W). Ale moje zdanie ja bym skrzynkę bezpieczników podpiął pod aku, a jak się boisz głębokiego rozładowania to jakiś battery protection bądź coś w tym stylu. Jeśli dobrze spojrzałem to na load max20A (przy lumixie 30A) podłączysz pod regulator, Jeśli jesteś pewien ze nigdy nie przekroczysz takiej wartości to połączenie jest ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tomiy napisał(a):

20A to jest wyjście na aku czyli powiedzmy 12,8V*20A=256W - tyle max regulator zdoła przesłać do aku, dla panel 210W spoko (możesz mieć i 1000W a i tak regulator dla 12V zdoła 256 W przesłać, dla systemu 24V będzie do ok 600W). Ale moje zdanie ja bym skrzynkę bezpieczników podpiął pod aku, a jak się boisz głębokiego rozładowania to jakiś battery protection bądź coś w tym stylu. Jeśli dobrze spojrzałem to na load max20A (przy lumixie 30A) podłączysz pod regulator, Jeśli jesteś pewien ze nigdy nie przekroczysz takiej wartości to połączenie jest ok

Jesteś pewien, że to ograniczenie dotyczy tylko wyjścia na AKU, a nie również wejścia z paneli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Nikodrys napisał(a):

Jesteś pewien, że to ograniczenie dotyczy tylko wyjścia na AKU, a nie również wejścia z paneli?

Tak.

Generalnie obchodzą Cię 2 wartości - prąd zwarciowy panela który nie może być większy niż prąd MPPT i ile na wyjściu MPPT daje dla danego napięcia. Dla lumixa 30A prąd to 55V i 30A. Czyli dla systemu 12V MPPT może "przekazać na wyjściu" max 30A (z czego 20A na styki load - zasilania budy). Daje to teoretycznie powiedzmy max 360W panela (aby przetworzyć 100% mocy panela)- realnie obsłuży ok 420-440, bo warunki idealne zdążają się ze 2 razy w roku. Ale dla systemu 24V już można 2 razy więcej podłączyć. Na wejściu możesz i 1kW paneli dać i jeśli nie przekroczysz prądu regulatora MPPT to będzie działało, z tym ze regulator nie będzie odbierał z paneli całej mocy i pójdzie na zmarnowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie piszcie potocznie, nie ma mocy zmarnowanej po za tą co poszła na ciepło; dla prądu stałego. Mogą być tylko niewykorzystane  możliwości panela lub innego źródła energii. Pozdrawiam Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Hermogenes napisał(a):

Mogą być tylko niewykorzystane  możliwości panela lub innego źródła energii.

O to byłoby bardzie właściwe określenie - chociaż tez mało naukowe - ale zrozumiałe.

Bo dokładnie to regulator nie jest w stanie tak obciążyć paneli aby wykorzystać ich nominalną moc (w STC oczywiście) - ale czy to jest bardziej zrozumiałe dla laika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.