Skocz do zawartości

Podłączenie paneli i elektryki


Nikodrys

Rekomendowane odpowiedzi

@lbuster @filipert

Instalacja już w dużej mierze zrobiona. Środa - czwartek będę kończył, bo brakowało mi kilku części.

W międzyczasie pojawiło się pytanie dot. napięcia wyjściowego z regulatora. Przy prawie pełnym naładowaniu napięcie oscylowało w granicach 13,7-13,8V. Co z odbiornikami, takimi jak gniazda zapalniczek + zasilacze do laptopa, dedykowane gniazda USB 12V/5V. Czy to trochę wyższe napięcie im nie zaszkodzi? Czy jednak tak i trzeba stosować jakiś dodatkowy stabilizator?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 70
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

7 minut temu, filipert napisał:

W aucie też masz podwyższone napięcie podczas ładowania.

Regulator poda powyżej 14V

Największe zagrożenie jest dla oświetlenia LED

Moje oświetleni i tak będzie za gniazdem USB, także 5V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz obawy, to spójrz na specyfikację sprzętu 12V, często ma zakres dopuszczalnych napięć. Są specjalne 12/24 ale generalnie jak coś jest do auta, to powinno spokojnie pracować z regulatorem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Nikodrys napisał:

@filipert kupiłem jeszcze taki podobny włącznik na linie z panelu do regulatora.

Coś takiego jak na zdjęciu. Podają 15A dla 230V. Chyba powinno wytrzymać prawda? 

przel-kolys-podsw-230v-o_3070.jpg

Spora szansa, że nie wytrzyma;) Jest do prądu przemiennego a tam łatwiej gaśnie łuk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam nie wiem czy dobrze sformułuje moje pytanie, ale jeżeli mam taki zestaw to  w dzień słoneczny wszystkie gniazda podłączone przez bezpieczniki do wyjścia regulatora i z tego mam rozumieć idzie zasilanie na gniazda(usb, 12v,itd),a gdy jest noc i solar nie ładuje  to zasilanie gniazd będzie z akumulatora? Czy trzeba mieć jeszcze jakiś przełącznik żeby odcinał wyjście z regulatora na bezpieczniki i dalej na gniazda(usb 12v) i żeby zasilanie szło tylko z akumulatora?czy regulator sam wykryje że solar nie podaje i przełączy na aku?.

Screenshot_20240301_173841_com.android.chrome.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Pypeksport napisał(a):

gdy jest noc i solar nie ładuje  to zasilanie gniazd będzie z akumulatora?

Tak, w nocy lub jak jest niedostatek ładowania, prąd będzie pobierany z akumulatora. Nic szczególnego nie musisz robić - to jest automat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamowilem w/w regulator i sprzedawca mi powiedział że nie będzie to działało tak jak w moim pytaniu, ibuster czy jesteś pewien że ten regulator przełączy na pobór z akumulatora jak nie będzie odpowiedniego słońca i solar nie będzie podawał? Bo już kurcze zgłupiałem☹️

Podłączenie do regulatora stacji bezpieczników takie jak  takie jak na w/w zdjęciu  i dalej że stacji na gniazda odbiornika

  •  
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Pypeksport napisał(a):

Zamowilem w/w regulator i sprzedawca mi powiedział że nie będzie to działało tak jak w moim pytaniu, ibuster czy jesteś pewien że ten regulator przełączy na pobór z akumulatora jak nie będzie odpowiedniego słońca i solar nie będzie podawał? Bo już kurcze zgłupiałem☹️

Podłączenie do regulatora stacji bezpieczników takie jak  takie jak na w/w zdjęciu  i dalej że stacji na gniazda odbiornika

  •  

Sprzedawca opowiada bzdury albo nie zrozumiał pytania. Oczywiście, że się regulator przełącza, w końcu do tego służy. W sumie ciężko to nazwać przełączaniem, gdyż zasilanie z akumulatora jest pobierane ciągle (chyba, że ręcznie to wyłączysz na regulatorze), a w ciągu dnia jest zmniejszane proporcjonalnie do tego ile prądu podaje panel. 

Zawsze na wyjściu (dwa złącza z prawej) masz 11-14v, zależnie od tego czy akumulator jest ładowany (panel, dzień) czy jest noc. 

Jak masz więcej pytań co do tego regulatora to śmiało. Przerobiłem go z każdej strony. 

Edytowane przez Nikodrys (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Pypeksport napisał(a):

Czyli nie ma obawy ze jak podłącze do gniazd odbiornik np {lodówkę mam yolko Bcx50) to nie będzie się wyłączała gdy będzie mało słońca lub w nocy  bo wtedy regulator pobierze i poda  prąd z aku?. 

Nie ma obawy. Dokładnie tak jak piszesz. Wyłączy się tylko wtedy gdy będzie za niskie napięcie czyt. akumulator się rozładuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.