Skocz do zawartości

Montaż wentylatora lodówki


Analog82

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc,

Kombinuje jak podlaczyc wentylator do chłodzenia lodówki, bo niestety takiego brak. Wentylator zamowiony, natomiast pojawia sie pytanie gdzie sie podpiac by bylo zasilanie 12V tylko w momencie jak lodowka jest wlaczona na 230V/12V/gaz. Czeka mnie posiadowka z miernikiem by sprawdzic poszczegolne kabelki, ale moze ktos mial juz podobny problem z takim ukladem ?

 

 

IMG_3880.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, piterek napisał:

Zamówileś wentylator do kompa... i chcesz go na stałe podłączyć do 12V? Sprawdziłeś czy zmieści sie taki duzy wentylator w górnej  kratce za lodówką w ogóle? 

 

Tak, rozmiarowo jak najbardziej sie miesci, taki sam mam w przyczepie (montowany przez @maarec) i wszystko smiga. A to ze jest komputerowy to tylko widze same plusy. Nie planuje tego podlaczac na stale tylko chce by sie zalaczal jak lodowka sie uruchamia niezaleznie od źródla (230/12V czy gaz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że znowu są dostępne, kilka miesięcy temu nie było nigdzie tego rozmiaru. Jest cichy i wydajny.

Bez miernika nie ma szans.

Lodówka ma oświetlenie? Chyba pod oświetlenie się podpinałem tylko przed czujnikiem otwarcia drzwi.

Edytowane przez maarec (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że taki wolnoobrotowy wentylator od kompa jest bardzo dobrym rozwiązaniem, chodziło mi bardziej o to, że powinien do niego być jakiś termostat, który włączałby go kiedy temperatura za lodówką będzie wysoka i wyłączał kiedy się schłodzi. To, że musisz go zamontować w kratce tak, żeby wyciągał powietrze a nie dmuchał na lodówkę , to pewnie wiesz? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, maarec napisał:

Fajnie, że znowu są dostępne, kilka miesięcy temu nie było nigdzie tego rozmiaru. Jest cichy i wydajny.

Bez miernika nie ma szans.

Lodówka ma oświetlenie? Chyba pod oświetlenie się podpinałem tylko przed czujnikiem otwarcia drzwi.

Wlasnie tak nie wiem jak to do konca zrobic bo odwietlenie zalacza sie tylko przy otwieraniu lodowki, ale to musze tak naprawde sprawdzic, bo moze zasilanie jest na obwodzie caly czas, a jest dodatkowy przelacznik i jak otwierasz lodowke wtedy zapalaja sie swiatelka. 

 

12 minut temu, piterek napisał:

Oczywiście, że taki wolnoobrotowy wentylator od kompa jest bardzo dobrym rozwiązaniem, chodziło mi bardziej o to, że powinien do niego być jakiś termostat, który włączałby go kiedy temperatura za lodówką będzie wysoka i wyłączał kiedy się schłodzi. To, że musisz go zamontować w kratce tak, żeby wyciągał powietrze a nie dmuchał na lodówkę , to pewnie wiesz? ;)

 Tez myslalem ze moze tutaj termostat bylby fajny, ale nie oszukujmy sie lodowka non stop grzeje sie "na plecach" i niezaleznie od warunkow taka wentylacja tylko usprawnia jej dzialanie. Ten wentylator to zjada ok 3 - 4W to raczej niewiele. Co do wyciagania powietrza na zewnatrz to pełna zgoda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

regwentmosfer_199_473.gif 

Taki prosty schemat zapewni bezobsługową pracę wentylatorków - tylko trzy części, zrobi się ciepło to się włączą, ostygnie to wyłączą. Nie potrzeba wyłącznika bo układ gdy wentylatory nie pracują praktycznie nie pobiera prądu. Polecam, mam tak zrobione i jest świetne.

Edytowane przez Skwarek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Skwarek napisał:

regwentmosfer_199_473.gif 

Taki prosty schemat zapewni bezobsługową pracę wentylatorków - tylko trzy części, zrobi się ciepło to się włączą, ostygnie to wyłączą. Nie potrzeba wyłącznika bo układ gdy wentylatory nie pracują praktycznie nie pobiera prądu. Polecam, mam tak zrobione i jest świetne.

A wersja dla laika jest? 

? 

Ja w obecnej przyczepie również wentylator będę montował na termostacie + wyłącznik. Jest jeszcze kwestia stabilizacji napięcia bo niektóre komputerowe padają od 14,5V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, filipert napisał:

A wersja dla laika jest? 

?

Jeśli Tobie naprawdę zależy, to mogę zrobić mały tutorial, to naprawdę proste.  Ale jak wrócę do siebie bo jestem teraz na zlociku "U Sikory"

5 godzin temu, filipert napisał:

Jest jeszcze kwestia stabilizacji napięcia bo niektóre komputerowe padają od 14,5V.

Jeszcze mi się taki przypadek nie przydarzył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Skwarek napisał:

Jeśli Tobie naprawdę zależy, to mogę zrobić mały tutorial, to naprawdę proste

Ja zamierzałem dać zasilanie, włącznik, przetwornica step down, czujnik, wentylator ale może Twój pomysł będzie lepszy. Jednak naprawdę jestem laikiem i symbole na Twoim schemacie niewiele mi mówią ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamierzałem dać zasilanie, włącznik, przetwornica step down, czujnik, wentylator ale może Twój pomysł będzie lepszy. Jednak naprawdę jestem laikiem i symbole na Twoim schemacie niewiele mi mówią

Daj wiatrak i wyłącznik po co komplikować sobie życie



Wysłane z telefonu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.