Skocz do zawartości

Montaż wentylatora lodówki


Analog82

Rekomendowane odpowiedzi

21 minut temu, tarapukuara napisał:

Jest ich dużo i tanio, małych większych i na różne temperatury, mam ich w szufladzie sporo ale mają jedną wadę, włączają  wentylator na maxa hałasując albo wcale, a mi chodziło o to by stopniowo zwiększały obroty wraz z rosnącą temperaturą i odwrotnie. Zazwyczaj po pewnym czasie ustalają się średnie i ciche obroty tak że wiatraczki nie są uciążliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Są też wentylatory które są ciche nawet na swoich max obrotach , a wydajne :)  np. takie jakie rok temu kupiłem  (wyszukaj w google) " be quiet! BL047 140 x 140 mm "  Podłączyłem trzy (bo tyle weszło w kratkę) na powyższych bimetalikach , z tym że jeden went się włącza przy 40 stopniach, a kolejne dwa przy 50 stopniach .  Nic nie słychać. Do tego małe pudełko , taki prosty wyłącznik i trzy diody. Pierwsza  zapala się po podaniu zasilania, druga gdy włącza się jeden, kolejna jak chodzą trzy, co jest rzadkością , raczej w słoneczny dzień. W nocy zauważyłem że rzadko pracuje nawet jeden.

Bardzo proste podłączenie bimetalu w szereg z wentylatorem i wyłącznik, albo jeszcze dodatkowe wstawienie LED. Zupełny amator ze mnie ale dałem radę, więc to chyba łatwe ?

Temperatury w zamrażalce i lodówce, jak widać. Nie twierdzę absolutnie że to lepszy sposób, ale u mnie zdaje egzamin. Kwestia przyzwyczajenia, że włączasz lodówkę i włączasz przełącznik wentylatorów. Może to też zmienię i będzie zsynchronizowane z włączeniem lodówki ?

IMG_2623.JPG

IMG_5238.JPEG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam,  podpowiedzcie proszę  w którym miejscu najlepiej zamontować czujnik temperatury załączania/wyłączania wentylatora?

MagZyg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, MagZyg napisał:

Witam,  podpowiedzcie proszę  w którym miejscu najlepiej zamontować czujnik temperatury załączania/wyłączania wentylatora?

MagZyg

Nie na radiatorze lodówki, najlepiej nad nim niedaleko wentylatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tera ja...:hej:

Zastanawiam się skąd wziąć prąd do wentylatorka. Tak aby było zasilanie zarówno od 230V, jak i z akumulatora samochodu. Od razu uprzedzę pytania, że mam wtyczkę 13pin, i mam pociągnięte zasilanie, tak jak powinno być  ?

Oświetlenia lodówki nie mam. Od zasilania lodówki nie, bo by było tylko przy podłączonym i odpalonym samochodzie. Lampki w okolicy (nad kuchenką) mam dwie oddzielne - jedna na 12V z samochodu, a druga na 230V z sieci więc też odpadają.

Transformator jest po przeciwnej stronie przyczepy, więc albo ciągnę kabel dookoła przyczepy, albo na skróty i się o niego przewracam (żart ?).

Jedyne sensowne rozwiązanie to pompka wody w bakiście. W okolicy lodówki są kable do stycznika w baterii, ale zakładam że to mi nie za wiele da bo to jest tylko sam "+" i i tak bym musiał szukać masy. Na mój rozum powinienem poszukać jakiejś kostki przyłączeniowej gdzie się schodzą kable od pompki oraz od styczników baterii (z łazienki oraz ze zlewozmywaka) i z tej kostki mógłbym sobie pociągnąć kable do wentylatora. 

Proszę o poprawki jeśli się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Piotrekm13 napisał:

Tera ja...:hej:

Zastanawiam się skąd wziąć prąd do wentylatorka. Tak aby było zasilanie zarówno od 230V, jak i z akumulatora samochodu. Od razu uprzedzę pytania, że mam wtyczkę 13pin, i mam pociągnięte zasilanie, tak jak powinno być  ?

Oświetlenia lodówki nie mam. Od zasilania lodówki nie, bo by było tylko przy podłączonym i odpalonym samochodzie. Lampki w okolicy (nad kuchenką) mam dwie oddzielne - jedna na 12V z samochodu, a druga na 230V z sieci więc też odpadają.

Transformator jest po przeciwnej stronie przyczepy, więc albo ciągnę kabel dookoła przyczepy, albo na skróty i się o niego przewracam (żart ?).

Jedyne sensowne rozwiązanie to pompka wody w bakiście. W okolicy lodówki są kable do stycznika w baterii, ale zakładam że to mi nie za wiele da bo to jest tylko sam "+" i i tak bym musiał szukać masy. Na mój rozum powinienem poszukać jakiejś kostki przyłączeniowej gdzie się schodzą kable od pompki oraz od styczników baterii (z łazienki oraz ze zlewozmywaka) i z tej kostki mógłbym sobie pociągnąć kable do wentylatora. 

Proszę o poprawki jeśli się mylę.

Podłącz z zasilania 230V. Podczas jazdy i tak za bardzo nie jest potrzebny wiatrak, chyba ze na gazie na postoju przewidujesz na długo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, PolariS napisał:

Podłącz z zasilania 230V. Podczas jazdy i tak za bardzo nie jest potrzebny wiatrak, chyba ze na gazie na postoju przewidujesz na długo. 

No właśnie chciałbym też mieć na dziko, chociaż po zastanowieniu, to mi się za często nie zdarza, a jeśli już to nie na długo, więc może...

Ale zaraz, zaraz... Jak 230V? Mówisz o wentylatorku na 230V?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Piotrekm13 napisał:

No właśnie chciałbym też mieć na dziko, chociaż po zastanowieniu, to mi się za często nie zdarza, a jeśli już to nie na długo, więc może...

Ale zaraz, zaraz... Jak 230V? Mówisz o wentylatorku na 230V?

Wentylator dałbym na 12V a zasilacz np na 9V lub mniej tak aby pracował cicho. Możesz dać 2 wentylatory 12V takie same i w szereg je + zasilacz12V,  Można użyć 2 diod prostowniczych i zrobić tak aby pracowały i z zasilacza i z auta ale wydaje mi się ta druga opcja niepotrzebna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o pracę lodówki na 230V, to wentylatory specjalnie dużo nie dadzą, na gazie będzie to bardziej odczuwalne, bo niestety nie tylko czynnik w lodówce się grzeje, ale i cała komora lodówki (od kominka). Czy jest sens kombinować z wiatrakami pod 230V czyli pracującymi przy zasilaniu z 230V - wątpliwe. Jeśli już, można np. dać w osobnych obwodach wentyle na 12V DC na osobnym obwodzie 1 wentyl na 230V AC (są takowe, stosuje się do wentylacji szaf serwerowych [szaf rack] i szaf sterowniczych, mają sporą wydajność). Szukaj wentylator do szafy rack/szafy sterowniczej 230V AC, jest tego mnóstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, PolariS napisał:

Wentylator dałbym na 12V a zasilacz np na 9V lub mniej tak aby pracował cicho. Możesz dać 2 wentylatory 12V takie same i w szereg je + zasilacz12V,  Można użyć 2 diod prostowniczych i zrobić tak aby pracowały i z zasilacza i z auta ale wydaje mi się ta druga opcja niepotrzebna. 

Zakładałem dwa wentylatory komputerowe na 12V. Co do zasilacza to mam pewne opory. Wolałbym znaleźć gdzieś to 12V. 

 

5 minut temu, czyś napisał:

Jeżeli chodzi o pracę lodówki na 230V, to wentylatory specjalnie dużo nie dadzą, na gazie będzie to bardziej odczuwalne, bo niestety nie tylko czynnik w lodówce się grzeje, ale i cała komora lodówki (od kominka).

Podczas niedawnych upałów dużo zaglądałem w kratki, oraz dotykałem wszędzie wokoło lodówki i wszystko było nagrzane. blat, zlewozmywak cała ściana i ogólnie gorąco wewnątrz za kratkami. Nawet zrobiłem eksperyment i ściągnąłem górną kratkę, aby pozwolić na lepszą wymianę powietrza. Wydaje mi się że termometr w lodówce drgnął o jakieś 2 stopnie na korzyść. Z tego względu zdecydowałem się na wiatraczki.

 

9 minut temu, czyś napisał:

 Czy jest sens kombinować z wiatrakami pod 230V czyli pracującymi przy zasilaniu z 230V - wątpliwe. Jeśli już, można np. dać w osobnych obwodach wentyle na 12V DC na osobnym obwodzie 1 wentyl na 230V AC (są takowe, stosuje się do wentylacji szaf serwerowych [szaf rack] i szaf sterowniczych, mają sporą wydajność). Szukaj wentylator do szafy rack/szafy sterowniczej 230V AC, jest tego mnóstwo.

 No właśnie wolałbym bez takich kombinacji, tylko znaleźć odpowiednie zasilanie 12V. Chyba pozostaje mi po prostu szukać czegoś w okolicy pompki, a jak nie to ciągnąć kable od transformatora. To by było jakieś 8 metrów.

Ponawiam jeszcze pytanie: Czy dobrze kombinuję, że w okolicy pompki powinna być kostka z odgałęzieniem do styczników baterii?  Czy to wszystko jest ciągnięte do energobloku a tam dopiero odpowiednie połaczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotrekm13 napisał:

Czy dobrze kombinuję, że w okolicy pompki powinna być kostka z odgałęzieniem do styczników baterii? 

Czy kostka to nie wiem ale przewody bliżej lub dalej do których można się wpiąć to napewno są.  Nie znam rozkładu (planu)  urządzeń, gdy pompka daleko od styków w baterii to  w przewodach do pompki może być prąd tyko w chwili jej działania i trzeba dojść do przewodów styków kranu.

Edytowane przez Skwarek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja znalazłem 12V na którejś kostce właśnie za kratką - nie wiem do czego było zaprojektowane, ale ważne ze było. Tylko musisz zwrócić uwagę aby pod mikrostyki się nie podłączyć, bo jak wentylator zacznie działać to i pompa chodzi (pierwsze podłączenie tak zrobiłem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Tomiy napisał:

... musisz zwrócić uwagę aby pod mikrostyki się nie podłączyć, bo jak wentylator zacznie działać to i pompa chodzi (pierwsze podłączenie tak zrobiłem)

Wiem, kostkę przy baterii mam, i tam jest 12V, ale tak jak piszesz zwarcie tego (mikrostykiem, lub wentylatorem) spowoduje załączenie pompki. To jest tylko odgałęzienie od plusowego przewodu, odchodzące gdzieś z okolicy pompki (mam nadzieję).

Edytowane przez Piotrekm13 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tam ze 3-4 kostki w innej też znalazłem + nie kolidujący z pompką. A jakby tego nie było wpiąłbym się w instalacje oświetleniowa kuchni, która idzie obok lodówki

Edytowane przez Tomiy (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.