Skocz do zawartości

TEC Siena Saphir 450


steven

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 77
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 

 

Najprościej będzie wstawić zasilacz do LED dla tych gniazd/ładowarek.

 

Masz rację, to byłoby najprostsze i załatwiłoby problem. Rozważam taką opcję, ale przedtem spróbuję innych sposobów, tj. dołożyć sam stabilizator napięcia.

 

 

Właśnie za takim czymś patrzyłem, tylko wszystkie miały dość mały prąd 1-2A. Tu jest widzę 5A, myślę, że wystarczy

 

@marek230482 Skoro to stosujesz, to wiesz może czy jak się ustawia napięcie wyjściowe to będzie trzymać zadane, np 12V czy działa na zasadzie obniżenia o stałą wartość względem napięcia wejściowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie trzymać 12V cały czas bez względu czy na wejściu będzie 13 czy 19V. Pod warunkiem oczywiście że na wejściu będzie choć trochę więcej. niż 12. 

Mam to chociażby do wentylatorów lodówki bo jak dawałem bezpośrednio (czyli samochodowe 13-14V) to je po paru tygodniach upalało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie trzymać 12V cały czas bez względu czy na wejściu będzie 13 czy 19V. Pod warunkiem oczywiście że na wejściu będzie choć trochę więcej. niż 12. 
Mam to chociażby do wentylatorów lodówki bo jak dawałem bezpośrednio (czyli samochodowe 13-14V) to je po paru tygodniach upalało. 
Na samym transformatorze jest nieco ponad 14V a za prostownikiem tak jak widać na zdjęciu z pomiarów ponad 13V, więc powinno być ok. Spróbuję zatem ten stabilizator. Dzięki za podpowiedź
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, marek230482 napisał:

Będzie trzymać 12V cały czas bez względu czy na wejściu będzie 13 czy 19V. Pod warunkiem oczywiście że na wejściu będzie choć trochę więcej. niż 12. 

Mam to chociażby do wentylatorów lodówki bo jak dawałem bezpośrednio (czyli samochodowe 13-14V) to je po paru tygodniach upalało. 

Mam pytanie, czy sprawdziłeś czy tak na prawdę jest? Ja kupiłem trzy podobne przetwornice, ale o mniejszej mocy (1,5 A) i coś mnie tknęło, więc zmierzyłem to i owo. Po podaniu napięcia z zasilacza 13 V, na wyjściu z przetwornicy miałem ok 11,8 natomiast przy podaniu napięcia z zasilacza 18 V przetwornica miała na wyjściu 15,1 V ! Regulacja na potencjometrze nie była precyzyjna. 
Wszystkie trzy sztuki nie pracowały poprawnie. Stąd moje pytanie, czy zmierzyłeś sam te 12 V na wyjściu z przetwornicy, bo jeżeli te działają prawidłowo i zawsze podają 12 V, to być może je kupię, a tamte wywalę do śmietnika. 

 

 

Edytowane przez jerrylin (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mierzyłem. Przy wentylatorach komputerowych to bardzo ważne. Kurcze to może ja mam jakiś inny..... a to mi zadałeś zagwozdkę. Jutro popołudniu postaram się sprawdzić, o ile jakieś oznaczenia na nim znajdę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mierzyłem. Przy wentylatorach komputerowych to bardzo ważne. Kurcze to może ja mam jakiś inny..... a to mi zadałeś zagwozdkę. Jutro popołudniu postaram się sprawdzić, o ile jakieś oznaczenia na nim znajdę. 
Dobre pytanie kolega@jerrylin zadał. A Ty masz dokładnie te z linku, który podesłałeś czy po prostu podobne?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dzisiaj zdjęcie jaki mam moduł dokładnie. Jednak zapomniałem jak wygląda :lol: zrobiłem też pomiary. Bez względu na napięcie wejściowe to na wyjściu trzyma ustawione napięcie. Lekko się zmienia te +/-0,1V ale to chyba nie robi różnicy. 

IMG_20210511_175608948.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dzisiaj zdjęcie jaki mam moduł dokładnie. Jednak zapomniałem jak wygląda  zrobiłem też pomiary. Bez względu na napięcie wejściowe to na wyjściu trzyma ustawione napięcie. Lekko się zmienia te +/-0,1V ale to chyba nie robi różnicy. 
IMG_20210511_175608948.thumb.jpg.30f1e3ba88ad6ab98bec3c969510f71c.jpg
O, dzięki! Widziałem taką przetwornicę gdzieś w necie jak poszukiwałem. Rozmawiałem również że sprzedawcą tej, do której podesłałeś wcześniej link i mówił, że będzie działać tak samo.
W międzyczasie wymieniłem diodę Schottky w bloku, którą przypadkiem spaliłem podczas pomiarów i przekaźnik, który był winowajcą braku prądu z holownika. Jak już blok z powrotem działa to potestuję jeszcze dwa rozwiązania na ten problem z napięciem. Znalazłem w klamotach jakieś taki fikuśne filtry i spróbuję przez nie podłączyć USB i kupiłem przy okazji stabilizatory napięcia LM7812. Jak nie pomoże to wleci przetwornica
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, marek230482 napisał:

Zrobiłem dzisiaj zdjęcie jaki mam moduł dokładnie. Jednak zapomniałem jak wygląda :lol: zrobiłem też pomiary. Bez względu na napięcie wejściowe to na wyjściu trzyma ustawione napięcie. Lekko się zmienia te +/-0,1V ale to chyba nie robi różnicy. 

Masz jakiegoś linka, gdzie to można kupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu rosnącego napięcia na energobloku przy podpięciu gniazda USB, zrobiłem test z użyciem stabilizatora LM7812. Jest lepiej, ale jeszcze nie ma tego co chciałem:19776cc390d48ee699af1bfc1d30c77f.jpg

Jak widać napięcie rośnie do 14.7V. W planach miałem zastosowanie przetwornicy DC/DC stabilizującej napięcie tylko na obwodzie zasilania gniazd USB, reszta urządzeń tj. oświetlenie 12V i pompki do wody miały by być zasilane, tak jak do tej pory, z wyjścia energobloku. Ale jak widać podpięcie czegokolwiek co jest przetwornicą (gniazdo USB też nią jest) powoduje anomalia na wyjściu tego nieszczęsnego energobloku Jest jeszcze kilka dodatkowych problemów z tym związanych, ale już się nie będę tak rozpisywał. Narazie chyba wrócę do planu "B", który sugerował też@filipert czyli podepnę zwykły zasilacz stabilizowany pod 230V i z niego będzie zasilany obwód gniazdek USB i dodatkowego oświetlenia, które planuję dołożyć w najbliższym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przyszły te moduły, o których pisał @marek230482 - dzięki Marek! To całkiem inna bajka, niż to badziewie, które kupiłem wcześniej (tamte były tańsze). Te faktycznie trzymają stałe napięcie 12 V na wyjściu, a woltomierz to świetny gadżet, zwłaszcza, że można go wyłączyć, aby ograniczyć pobór prądu (na dodatek jest o dziwo dosyć precyzyjny). Generalnie bardzo mnie to zadowala i mogę z czystym sercem polecić. U mnie będą pilnować wiatraków od chłodzenia lodówki, oraz od oświetlenia led. Pewnie jeszcze coś dla nich wymyślę, bo kupiłem 4 sztuki :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.