Skocz do zawartości

Oświetlenie diodowe


ML

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zasugerować moderatorom aby nie wydłużać tego wątku.

Pierwszy post jest z 2006 roku więc w przypadku oświetlenia LED

nie wydaje mi się aby stan z 2010 był naturalną kontynuacją.

Chyba że chodzi o przegląd historyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Cześć,

Mam pytanko o wasze lampki led w przycepkach.

Ja zamontowałem u siebie 4 żarówki led - link do aukcji:

http://www.allegro.pl/item1017552524_led_jc_g4_1_watt_cieply_i_zimny_do_wyboru.html

dwie zarówki 24 diodowe- link do aukcji:

http://www.allegro.pl/item1016912258_zarowka_24_led_ba15s_bau15s_bay15d_biala_czerw.html

oraz dwie rurkowe - link do aukcji:

http://www.allegro.pl/item1016912272_zarowka_led_rurkowa_36mm_42mm_smd_high_power_new.html

 

Gdy podłącze zasilanie z samochodu - przez wtyczkę 7 pin, po włączeniu świateł przeciwmgielnych nie działa mi jedna żarówka - ta z 24 diodami. Zamieniałem i w innym miejscu świeci bez problemu. W to miejsce wstawiałem zwykłą żarówkę - też świeci.

Czy macie jakiś pomysł czemu może nie działać? Czy może być związane ze słabym natężeniem?

 

Z góry dzięki za odp.

 

Pozdro,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam, ogrzewam temat bo wczoraj pobawiłem się z oświetleniem LED w mojej budce i jestem :-]

kupiłem taśmę LED, całe 5m (na tej aukcji http://www.allegro.pl/item1079907395.html )

taśma 8mm, 300diód ma metr, pobór prądu ok 5W/mb

 

zastąpiłem już żarówki 12V w lampkach oryginalnych, w łazienkowej zamiast 2x21W, mam 4W

przy czym jasność pozostała taka sama, albo nawet jest jaśniej

w kuchennej wkleiłem odcinek 40cm, czyli jakieś 2W, zamiast 21W

zużycie zmniejszyło się 10 krotnie, a światła jest tyle samo :-]

pod półkę nad dużym stołem podkleiłem jeszcze 1m, co daje 5w

i zostało mi jeszcze trochę taśmy :jesc:

 

taśmę tnie się co 5cm, więc długość można dobierać jak pasuje, klei się na taśmie dwustronnej 3M

wystarczy dolutować kabelki i gra, tzn świeci :-]

 

taśma w kolorze biały ciepły daje ładne światło, przyjemne dla oka

cena też chyba ok, jakieś 24zł/mb

 

fotki będą później :-]

 

w każdym razie polecam, bo efekt jest bardzo fajny :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zdecydowałem się na oświetlenie świetlówkami zasilanymi poprzez przetwornicę. Głównie dlatego, że nie musiałem nic na to wydawać oraz prawie nic przerabiać w przyczepie. Przetwornicę i tak potrzebuję do notebooka a świetlówki wezmę z domu. Jednak listwę 300 LED kupiłem z ciekawości dla porównania i oto ono:

 

Na pierwszym zdjęciu świeci świetlówka Osram Duluxstar Mini Twist 11W / 2500 K pobór mocy z akumulatora wynosił 16W (wliczone już tu są straty na przetwornicy)

 

Na drugim zdjęciu listwa 300 led 24W biała niby-ciepła, która zdumiała mnie podczas pomiaru bo pobierała z akumulatora 15,5 Wata.

 

Najbardziej zdziwiłem się jednak gdy obejrzałem zdjęcia.

Było dla mnie oczywiste, jednoznacznie odczuwalne, że świetlówka świeci JAŚNIEJ. Tymczasem na zdjęciach to LEDy dają niby więcej światła. Nie potrafię tego wyjaśnić. Oba zdjęcia wykonałem przy danych F2.8 1/15s @ ISO 200. Nie zablokowałem balansu bieli, może tutaj czai się odpowiedź.

 

Osram świeci na "bardzo ciepło" takim trochę żółtawym światłem.

Ledy zdecydowanie bardziej białym, ale nie zimnym.

Przez przypadek na drugim zdjęciu widać na blacie latarkę która świeci ewidentnie na zimno, łatwo porównać jej barwę z listwą.

 

Świetlówka Osram 11W(60W) 13 zł w Nomi (dwupak za 26zł)

Taśma 300 LED za 99+12=111 zł od sprzedawcy http://www.allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=14862122

 


Świetlówka Osram 11W - efektywnie (przetwornica) pobór 16W

post-144190-imported-95f9790d-89fb-4cc4-ab1e-3e1c68c56bc4_thumb.jpg

 

Taśma 5m 300 LED 24W - efektywnie 15,5W

post-144190-imported-f7201488-7822-4384-a344-44574255bfd7_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było dla mnie oczywiste, jednoznacznie odczuwalne, że świetlówka świeci JAŚNIEJ. Tymczasem na zdjęciach to LEDy dają niby więcej światła. Nie potrafię tego wyjaśnić. Oba zdjęcia wykonałem przy danych F2.8 1/15s @ ISO 200. Nie zablokowałem balansu bieli, może tutaj czai się odpowiedź.

 

a może w kierunkowości ?

taśma led świeci w dół pod dość małym kątem, a świetlówka dookoła, rozświetlając mniej więcej równo przyczepę

 

co do kosztów, ciężko porównywać samą świetlówkę do listwy led, która jest już kpl

mnie np do użycia świetlówki potrzeba by - lampy, żarówki i przetwornicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalację 220V zasilam w ten sposób, że zrobiłem przewód z dwoma wtyczkami i połączyłem przetwornicę z jednym z gniazdek. Dzięki temu szczytowemu osiągnięciu prowizorki :-] przyczepka została zasilona super szybko i wygodnie. Wszystko co na 220V działa.

A ty fabrycznie nie miałeś oświetlenia na 220V ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ty fabrycznie nie miałeś oświetlenia na 220V ?

mam, ale do częściowej wymiany, jakoś nie pasuje mi oryginalna "salonowa" lampa

więc docelowo będzie jakiś lekki plafon :-]

 

ile na takim podłączeniu masz straty :-]

czy jak wyłączone są wszystkie odbiorniki prądu, to chyba jest utrata na przetwornicy ?

 

zresztą ja taśmie LED potraktowałem trochę jako gadżet :-]

można uzyskać taki efekt

dsc_2826_168b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Myślę że tak jak mi wielu użytkownikom przeszkadzały dyndające żyrandole, więc zrobiłem sobie podwójną lampę która jest na 220V i na 12V z tym że 220V to świetlówka 11W natomiast 12V taśma LED smd pobierająca 0.2A i świecąca porównawczo do żarówki ok 35W (moje osobiste i porównawcze stwierdzenie). 12V ma służyć jako oświetlenie awaryjne przy prądzie z niewielkiego akumulatora żelowego. Dlatego też pomimo zdublowanego w przyczepie oświetlenia 220V i 12V gdzie są żarówki samochodowe 10W i 21W co szybko wykończyłoby akumulator. Pomysł mój wziął się z tego że w poprzednim sezonie doświadczyłem dłuższej przerwy w zasilaniu na kempingu po burzy, a świeczka w kempingu nie jest dobrym rozwiązaniem. W każdym razie przy tym świetle spokojnie można czytać. Konstrukcja bazuje na plafonie Portal za 53zł i jest bardzo prosta w montażu do sufitu. Zdjęcia zrobiłem z lampą błyskową oraz dla porównania z włączoną i wyłączoną jarzeniówką.

post-3152-079430200 1295891022_thumb.jpg

post-3152-084890500 1295891030_thumb.jpg

post-3152-048919200 1295891050_thumb.jpg

Edytowane przez waldus1961 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u siebie też wykorzystałem taśmy LED, polecam bo bardzo fajnie się je układa, kupiłem na allegro całą szpule

do oryginalnych kloszy gdzie było 12v (kuchnia/łazienka) wstawiłem paski po 40cm zamiast żarówek 21W

na łóżkiem dałem taśmę pod półkami, a na suficie zwykłą lampę 220v zamiast oryginalnej wiszącej

(nie było tam 12V to już nie bawiłem się w ciągnięcie kabli)

 

efekt na samych LEDach

DSC_2619.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświerzam temat oswietlenia led. U mnie po wymianie przeszkadzających wiszących lamp na plafony które pomimo jarzeniówki w drewnianym wystroju przyczepy daje bardzo fajne światło. Następnym krokiem spowodowanym dłuższym brakiem prądu po burzy na kempingu ) było dodanie do lamp taśm led. Mam co prawda oświetlenie 12V jednak opiera się ono na żarówkach samochodowych 10W i 21W które odpowiednio pobierają 1,7A i 2,5A co przy małym żelowym akumulatorze świeciłoby bardzo krótko. Zastosowana taśma led SMD pobiera 0,25A i świeci prawie tak samo. Dla porównania zdjęcia z włączoną i wyłączoną świetlówką 11W.

post-3152-005598300 1295968061_thumb.jpg

post-3152-023562700 1295968083_thumb.jpg

post-3152-007071500 1295968099_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a moje pytanie, zielonego w temacie zasilania ; czy można montować samą taśmę bez wprowadzania jej do lamp już zamontowanych?

po prostu czy można ją przykleić np. pod szafkami lub półkami?

Edytowane przez b.b tulipan (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.