Skocz do zawartości

LUNAR Clubman 520-4 1995r.


DarekSłupsk

Rekomendowane odpowiedzi

Masz rację ale...

Taka pozycja tego zbiornika tak zostanie , bo ta szafka jest niewykorzystywana u mnie. Służy tylko jako podstawa umywalki. Po za tym dojdą kilogramy z przodu , więc zbiornik na końcu przyczepy będzie pełnił dodatkowo funkcję balastu.

Myślę jednak ze zamiast Twojego pomysłu klatki (dziękuję za propozycję?)  Zastosować 2 obejmy ,takie same jak stosują do montażu walcowych butli gazowych w bagażnikach aut. Lub 3 pasy do zapezpieczania ładunków w autach dostawczych i ciężarowych. Śruby do podłogi na przestrzał i od dołu szerokie kwadratowe podkładki.

Obejmy trzymają zbiorniki lpg nawet 100L

Pas transportowy 1szt. trzyma ładunek w zależności jaki pas od 1T do 5Ton

Jeśli wykorzystam pasy to zrobię "szelki" żeby zbiorniki nie przemieścił sie również na boki.

 

 

IMG_20210316_151323.jpg

IMG_20210316_151310.jpg

Edytowane przez DarekSłupsk (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, DarekSłupsk napisał:

Masz rację ale...

Taka pozycja tego zbiornika tak zostanie , bo ta szafka jest niewykorzystywana u mnie. Służy tylko jako podstawa umywalki. Po za tym dojdą kilogramy z przodu , więc zbiornik na końcu przyczepy będzie pełnił dodatkowo funkcję balastu.

Równowaga będzie ok. z tym że większe ryzyko zmęczenia i złamania konstrukcji. Cięższe rzeczy raczej na osi. Nie mam doświadczenia w tej kwestii, ale rozum podpowiada. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotrekm13 napisał:

Równowaga będzie ok. z tym że większe ryzyko zmęczenia i złamania konstrukcji. Cięższe rzeczy raczej na osi. Nie mam doświadczenia w tej kwestii, ale rozum podpowiada. 

Prawda Piotr.

Tego nie przemyślałem kurcze.  Mam nadzieję ze aluminiowa rama pod podłogą idzie do końca.  Bo szczerze nie pamiętam , zaglądałem pod spód tylko raz  przy zakupie. Mam nadzieję ze wytrzyma te 70L. Jak chodzę po niej (ważę 80kg) to nic nie trzeszczy. Tylko że podczas jazdy podpory sa przecież złożone. Będę w takim razie napełniał zbiornik w domu do połowy , reszta gdzieś przed lub w miejscu docelowym.

Mam jeszcze miejsce obok zbiornika na filtr wody. Chciałbym będąc na dziko uzupełniać czasem wode z rzeki lub jeziora oraz deszczówke (wężyk od rynienki dachowej do wlewu wody) Nie chodzi mi żeby była zdatna do picia tylko żeby nie zapchać pompki i reszty układu. Macie jakieś pomysły ? przeglądam forum od kilku m-cy i nic o tym nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, DarekSłupsk napisał:

Taka pozycja tego zbiornika tak zostanie , bo ta szafka jest niewykorzystywana u mnie. Służy tylko jako podstawa umywalki.

decyzja należy do Ciebie ale jak już się na to zdecydujesz to zdecydowanie taka jak podesłałeś ramka na dole, solidnie przykręcona do podłogi i 

6 minut temu, DarekSłupsk napisał:

Będę w takim razie napełniał zbiornik w domu do połowy , reszta gdzieś przed lub w miejscu docelowym.

?

tylko po co wtedy 70l...

Waga i siły pionowe, to kolejna sprawa przeciw tej lokalizacji

2 godziny temu, Piotrekm13 napisał:

ryzyko zmęczenia i złamania konstrukcji.

też tak sądzę

2 godziny temu, Piotrekm13 napisał:

Cięższe rzeczy raczej na osi.

zdecydowanie tak

poza powyższym ryzykiem, zwiększasz ryzyko wężykowania

9 minut temu, DarekSłupsk napisał:

Mam nadzieję ze aluminiowa rama pod podłogą idzie do końca. 

Jaka rama aluminiowa? Rama podwozia przyczepy nie sięga do końca zazwyczaj.

 

11 minut temu, DarekSłupsk napisał:

Mam jeszcze miejsce obok zbiornika na filtr wody. Chciałbym będąc na dziko uzupełniać czasem wode z rzeki lub jeziora oraz deszczówke (wężyk od rynienki dachowej do wlewu wody) Nie chodzi mi żeby była zdatna do picia tylko żeby nie zapchać pompki i reszty układu. Macie jakieś pomysły ? przeglądam forum od kilku m-cy i nic o tym nie znalazłem.

filtr mechaniczny to jedno ale pamiętaj o odkażeniu bo zakwitnie ci cała instalacja

można tak

Uzdatnianie wody - Instalacje sanitarne i lodówki - Karawaning.pl

tu też ciekawy temat

filtr do wody - Instalacje sanitarne i lodówki - Karawaning.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, DarekSłupsk napisał:

Mam nadzieję ze aluminiowa rama pod podłogą idzie do końca.  Bo szczerze nie pamiętam , zaglądałem pod spód tylko raz  przy zakupie.

Raczej nie aluminium, tylko stal ocynkowana. 

Co do tej wytrzymałości to nie jest tak, że od razu cos będzie się działo, ale po jakimś tam przebiegu może się zemścić. W innym wątku (świeżym) właśnie jest maglowana sprawa dwóch płaskowników przykręconych nad drzwiami. Starsi forumowicze odradzają zakup sugerując że mogą tam być ukryte pęknięcia poszycia, spowodowane takim właśnie zmęczeniem.

No i druga sprawa to jak napisał Filipert to wężykowanie. Jeśli ciężkie rzeczy są umieszczone dalej od osi to zwiększa się moment bezwładności. W skrócie jak się zacznie obracać wokół osi to już trudniej zatrzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanuj wagę. Szczerze mówiąc, w życiu nie założyłbym zlewu z kamienia/konglomeratu, ze względu na ciężar. Przecież każdy z tych elementów - zbiornik (zwł. napełniony), zlew - ma swoją bezwładność, tym większą o ile większa masa. 

Obejrzyj sobie jakiś film na YT co się dzieje w środku cepy w czasie jazdy, to zrozumiesz o co chodzi - ile przy takiej masie sprzętu musza wytrzymać mocowania itp. Nie bez powodu z w cepach raczej zakłada się blaszaki, a nie takie kuchenne domowe zlewy z kamienia. 

W zasadzie to brakuje jeszcze położyć kafelki, a na podłodze 8 mm gresu. Będzie ładnie, trwale i tanio. Sorry za ironię, ale do przyczepy, która ma jeździć, a nie stać gdzieś na działce itp, sam taki zlew to już wyraźne faux pas.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem , czas pokaże co się wydarzy. Zbiornik zostaje z tyłu i kropka , taki juz jestem uparty. Nad nim będzie fabryczna plastikowa umywalka. Co do zabudowy kuchennej , robię z kolegą nową , zupełnie inną niz fabryczna. Na pewno weźmiemy pod uwagę Wasze rady i wzmocnimy blat. Różnica zlew metalowy vs granitowy  (+6kg) i szklanej kuchenki 2palniki bez grila vs metalowa 4palniki z grillem (+800g)

Jeśli chodzi o kilogramy, ważyłem wszystko co bylo i wiem ile waży wszystko co kupiłem.

Wywaliłem: 

-piekarnik (13kg ! ) 

-dwie szyby przy starej kuchence  -dodatkowy rozkładany blat zakrywający zlew

-dodatkowy trzeci rozkładany stolik chowany w starej zabudowie kuchennej

-zdejmowana szafka na środku podkowy. 

-wszystkie zasłonki i ich szyny mocujące (kpl. jest na sprzedaż).

Dojdzie:

solar elastyczny na dach , przetwornica 1500W sinus , telewizor 19' , mała mikrofalówka 600W

Na podłodze starą wykładzinę zastąpi nowa, imitująca panele.

Wszystkie lampki zastąpią listwy ledowe

Podsumowując , jestem nowy na forum ale dużo wcześniej czytałem na nim. 

Jeśli chodzi o weżykowanie. Mam juz to niemiłe doświadczenie z długą lawetą i dwoma atutami na niej. Kilka lat za kierownicą busa z lawetą i 7 lat obecnie za kierownicą "tira". Do cepki kupilem specjalnie wagę wiszocą żeby zawsze przed wyjazdem kontrolować nacisk na hak.

Ślicznie dziękuję za zainteresowanie tematem i cenne rady ???

 

Edytowane przez DarekSłupsk (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam znalazłem temat z twoim Clubman-em,  ja temat zbiornika rozwiązałem tak jak na foto, zbiornik mieści się w łóżku, korkiem do góry dlatego żeby zimą było łatwiej spuścić wodę( ja ściągam resztki strzykawką z wężykiem) muszę uzupełnić profil swojej przyczepy 

20191109_164529.jpg.475adba5525568a1669d3d31014ea59c.jpg

20191109_172606.jpg.f80babe68b362425bfc30838e27a94e5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MARKON napisał:

Witam znalazłem temat z twoim Clubman-em,  ja temat zbiornika rozwiązałem tak jak na foto, zbiornik mieści się w łóżku, korkiem do góry dlatego żeby zimą było łatwiej spuścić wodę( ja ściągam resztki strzykawką z wężykiem) muszę uzupełnić profil swojej przyczepy 

20191109_164529.jpg.475adba5525568a1669d3d31014ea59c.jpg

20191109_172606.jpg.f80babe68b362425bfc30838e27a94e5.jpg

Hej.

Dzięki , tak właśnie będzie u mnie drugi mniejszy zbiornik 30L Wspomniałem o tym we wcześniejszych postach ?

Zamierzamy mieć dwa , z tego z tyłu w szafce będzie przelew wężykiem do mniejszego pod łóżkiem przed osią. Przelew zrobiony w ten sposób ze wężyk od dawcy (tył) będzie wychodził z dołu zbiornika ale wchodził górą do biorcy (przód) Przy takim rozwiązaniu , ten z przodu zawsze będzie napełniony pierwszy do pełna. Wlew zewnętrzny będzie tylko jeden na tylnej ścianie przyczepy do tego zbiornika z tyłu.

Edytowane przez DarekSłupsk (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, DarekSłupsk napisał:

Hej.

Dzięki , tak właśnie będzie u mnie drugi mniejszy zbiornik 30L Wspomniałem o tym we wcześniejszych postach ?

Zamierzamy mieć dwa , z tego z tyłu w szafce będzie przelew wężykiem do mniejszego pod łóżkiem przed osią. Przelew zrobiony w ten sposób ze wężyk od dawcy (tył) będzie wychodził z dołu zbiornika ale wchodził górą do biorcy (przód) Przy takim rozwiązaniu , ten z przodu zawsze będzie napełniony pierwszy do pełna. Wlew zewnętrzny będzie tylko jeden na tylnej ścianie przyczepy do tego zbiornika z tyłu.

Umknęło mi, że ten w szafce (pionowy) to zapasowy/rezerwa. W tej sytuacji oceniam jego montaż w ogóle negatywnie ale to oczywiście mój pogląd.

Wydałeś kilkaset zł na zbiornik, który montujesz tak, że może Ci uszkodzić budkę, ja wolę zapas wody wozić w aucie - taniej i bezpieczniej.

Wiem, że się czepiam ciągle i krytykuję ale taki jestem ja i forum po to też jest ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, filipert napisał:

Umknęło mi, że ten w szafce (pionowy) to zapasowy/rezerwa. W tej sytuacji oceniam jego montaż w ogóle negatywnie ale to oczywiście mój pogląd.

Wydałeś kilkaset zł na zbiornik, który montujesz tak, że może Ci uszkodzić budkę, ja wolę zapas wody wozić w aucie - taniej i bezpieczniej.

Wiem, że się czepiam ciągle i krytykuję ale taki jestem ja i forum po to też jest ;)

Spoczko, z krytyki wyciągam wnioski. Nie zawsze jednak stosuje się do opinii innych. Dlatego ten zbiornik w szafce tak będzie zamontowany. Będą go jednak użytkował inaczej niż planowałem. T.z. idąc za Waszymi radami, będzie on pusty w trakcie jazdy. Wodę na czas podróży będe mial w drugim, do tego dolewac będę dopiero po dojechaniu na miejsce i rozłożeniu podpór. 

Co do uwag dot. zlewu z granitu, podoba mi się, nie znalazłem nic fajnego lżejszego w kolorze czarnym. Metalowe srebrne to już do muzeum jako eksponat , bez urazy dla posiadaczy. Wiec prawdopodobnie również zamontuje ten który zakupiłem , ale będzie wzmocniona konstrukcja nowego blatu i zabudowy. 

Jeśli chodzi o ogólny szacunek do wagi. Masa własna 850kg DMC 1200kg. Trochę rzeczy wyleciało z cepki i nie wróci. Myślę że po mojej metamorfozie wnętrza zostanie mi okolo 150kg zapasu do przekroczenia DMC . 

Edytowane przez DarekSłupsk (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, DarekSłupsk napisał:

Spoczko, z krytyki wyciągam wnioski. Nie zawsze jednak stosuje się do opinii innych. Dlatego ten zbiornik w szafce tak będzie zamontowany. Będą go jednak użytkował inaczej niż planowałem. T.z. idąc za Waszymi radami, będzie on pusty w trakcie jazdy. Wodę na czas podróży będe mial w drugim, do tego dolewac będę dopiero po dojechaniu na miejsce i rozłożeniu podpór. 

Co do uwag dot. zlewu z granitu, podoba mi się, nie znalazłem nic fajnego lżejszego w kolorze czarnym. Metalowe srebrne to już do muzeum jako eksponat , bez urazy dla posiadaczy. Wiec prawdopodobnie również zamontuje ten który zakupiłem , ale będzie wzmocniona konstrukcja nowego blatu i zabudowy. 

Jeśli chodzi o ogólny szacunek do wagi. Masa własna 850kg DMC 1200kg. Trochę rzeczy wyleciało z cepki i nie wróci. Myślę że po mojej metamorfozie wnętrza zostanie mi okolo 150kg zapasu do przekroczenia DMC . 

Przemyśl może, ile wody bedziesz potrzebował, ja już odbyłem kilka razy wyprawę z przyczepa, 1raz jeszcze bez zbiornika, wodę miałem w zbiorniku na wodę od tira 20l wystarczył na piątek, sobotę i niedzielę rano, bez prysznica tylko mycie, teraz mam chyba 50l lub 60l wakacje tydzien poszedl cały plus woda z tego od tira i chyba raz byłem pod kranem po 20l, 3osoby prysznic codziennie niech będzie 100l w tydzień, nie liczę toalety bo to woda robiona raczej co 2 dni 

KANISTER-20L-POJEMNIK-NA-WODE-Z-KRANIKIEM-ZBIORNIK.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, DarekSłupsk napisał:

Jeśli chodzi o ogólny szacunek do wagi. Masa własna 850kg DMC 1200kg. Trochę rzeczy wyleciało z cepki i nie wróci. Myślę że po mojej metamorfozie wnętrza zostanie mi okolo 150kg zapasu do przekroczenia DMC . 

A to wartości MW z DR czy z wagi realnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, marek230482 napisał:

Ty tak serio sugerujesz komuś, że nie potrzebuje prawie w ogóle wody? Zużywasz wody bytowej mniej niż norma przewiduje tylko do spożycia przez 4os...... 

Do spożycia ja osobiście używam 0L ?

Nie pije kawy ani herbaty od kilku lat, woda butelka, soki, napoje, córka też 0L, żona jedynie kawę, woda szła tylko do kąpieli, naczyń no i ugotować jajka czy parówki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.