Skocz do zawartości

Czy caravaning jest przyjazny środowisku?


maciejstraus

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 122
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Proszę bardzo - ale naprawdę nie masz za co dziękować bo to szczera prawda z moich wielu doświadczeń - co prawda sam daleko jestem zawodowo od leśnictwa ale włóczęga byłem zawsze. Sypiać pod drzewem w lesie też mi się zdarzało. Od ponad 40 lat  miałem  kontakty naprawdę z bardzo wieloma leśnikami, zdarzały mi się i takie za szczenięcych lat gdzie był 2-st zagrożenia pożarowego, a w dniu w którym przyjechaliśmy w Bory Tucholskie wprowadzono 3-ci  a my o tym nie wiedząc spaliśmy w lesie. Nad ranem obudził nas leśnik  owszem skontrolował dokładnie  wszystko wokół nas - nawet pochwalił bo wsio było ok na tip top - pogadał, uświadomił, było miło i przyjemnie wiele się dowiedzieliśmy - a przecież mógł od razu wyciągnąć bloczek mandatowy albo zafundować nam w tamtych latach kolegium z doraźniaka :) 
Wiele lat później miałem do czynienia z pożarem lasu - przypomniały mi się wtedy słowa tego leśnika  że czasem można nie zdążyć uciec zobaczyłem to prawie namacalnie - to naprawdę straszny żywioł. Przez te ponad 40 lat mojej włóczęgi  może zaledwie na palcach jednej reki tylko mógłbym policzyć służbistów czy nieżyczliwych leśników  a chyba jeszcze któryś wolny palec by mi pozostał - to naprawdę wg mnie bardzo przyjazna grupa zawodowa jeśli się  lasowi czy przyrodzie nie nadeptuje na ogon i bydła nie robi. Tylko jest własnie ta jedna zasada - pogadać wcześniej,  poprosić, poradzić się co można a co nie oraz  nie robić bydła oraz nie wjeżdżać w las tam gdzie komu pasuje - proste no przecież to proste i logiczne jak budowa cepa   Nawiasem widząc to co na dziś robią Lasy Państwowe to niewątpliwie ukłon w stronę turystyki w tym zwariowanym swirusowym czasie  - u mnie duży szacun

Nadal wiec Borów Włodarze - Stójcie dziś razem zbratani, Jak jeden mąż – jak jeden mur,  Obronie puszcz i kniei oddani,  Od morza fal, do szczytów gór; .....  - ale i miejcie wzgląd i dalej pomagajcie turystom którzy  umieją właściwie zachować się w lesie  np. rozwijając leśne parkingi i miejsca postoju  :) 
Darz bór @Walt 
 

 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, maciejstraus napisał:

dokładnie tak. 

W dniu 13.01.2021 o 19:08, maciejstraus napisał:

Z konkretów, bo się dogrzebałem to projektu opinii jaka była przedstawiona to jest w niej zawarta taka propozycja:

"zarówno spanie w przyczepie kampingowej jak i samochodzie osobowym będzie możliwe w dowolnym miejscu w grupie do 6 osób i nie dłużej niż dwie noce z rzędu bez zgody nadleśnictwa. Zgoda nie będzie wtedy wymagana ale taka grupa będzie zobowiązana do uprzedzenia o takim zamiarze miejscowego lub odpowiedzialnego za dany region nadleśnictwa. Zgody wymagać będzie każde skorzystanie z terenu powyżej dwóch samochodów lub zestawy przyczep kampingowych w których jest więcej niż 6 osób."

Maćku a czyż takie spanie nie jest postojem ?
Ja cały czas mówię o postoju miejscach wyznaczonych a nie postoju w lesie na drodze  czy to publicznej czy leśnej dopuszczonej do użytku publicznego :)
Szczerze mówiąc mam mieszane odczucia w sprawie pozwolenia  pojazdom kempingowym postoju w dowolnym miejscu bo trudno będzie leśnikom na tym zapanować  a z kolei społeczeństwo chyba jeszcze nie bardzo w tym zakresie w pełni dojrzało do samodyscypliny choć owszem zgłoszenie i milcząca akceptacja lub jej zaprzeczenie stanowią tu pewien bezpiecznik ale i realnie doda to sporo roboty leśnikom jeśli rozwijający się dość dynamicznie  karawaning masowo zacznie walić w las.
Natomiast uważam też jeśli postój czy to dzienny czy nocny na spanie jest w miejscu oznakowanym i gdy  trwa tyle ile nakazuje regulamin tego miejsca to nie ma powodów wymagać zgody leśnictwa bo takowa już została udzielona :)  i tu bym optował aby był to ujednolicony czas dla wszystkich miejsc postoju na minimum 24h a jeszcze lepiej 48h

Być może rozsądnym rozwiązaniem  byłoby tez zwiększanie ilości niskopłatnych miejsc z możliwością dłuższego postoju takich jak np to: http://www.czaswlas.pl/obiekty/wrzosy-675#

 

 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.