Skocz do zawartości

Czy caravaning jest przyjazny środowisku?


maciejstraus

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 9.01.2021 o 06:51, Tomii napisał:

Jeśli chodzi o ekologię i ekologów. @maciejstraus bardzo współczuję Ci że musiałeś się zagłębić w te grupy :), jednak mam nieoparte wrażenie że troszkę na siłę próbujesz temat rozdmuchać, choć by po to żeby zyskać status "influencera", doradcy czy komentatora medialnego branży karawaningowej. No i ok, jakoś medialnie trzeba zaistnieć. Jest tylko problem taki że tu jest cienka granica. Łatwo w taki sposób zwrócić uwagę na aktywistów którzy faktycznie będą chcieli ustawą ukarać wszystkich, za nieodpowiednie zachowanie kilku osób. Pamiętaj ekolodzy są jak arbuz - z zewnątrz niby zieloni, a czerwoni w środku. Osobiście uważam że to jest nienajlepszy moment na Nasze "caravaningowe" rumakowanie. O najeździe kamperów na Zakopane gada Polsat, gada TVN, więc zaraz zaczną padać niewygodne pytania i ciężko się będzie bronić. Zobaczcie co się dzieje w Europie np. we Francji ( https://spidersweb.pl/autoblog/francja-kamper-przepisy-spanie-na-dziko/ ). Obecnie zmieniły się również przepisy w Portugalii. W Hiszpanii popularne miejsca do nocowania też zostają likwidowane. To powoli zaczyna wyglądać na klęskę urodzaju. 

Ze swojej strony proponuję poruszanie tematów bezpieczniejszych. Jest wiele rzeczy do zrobienia dla dobra wszystkich turystów caravaningowych, dzięki którym zyskasz czy rozwiniesz swoją markę osobistą. Więc jeśli "chętnie angażujesz się w projekty społeczne i interesuje Cię rozwój branży turystycznej" to proponował bym mniej kontrowersyjne tematy, żeby później nie było że chciałeś dobrze, a wyszło nie najlepiej. 

No i zostaje jeszcze jedno pytanie Maćku. Czy Ty jako osoba mocno związana z hotelarstwem oby na pewno grasz do tej samej bramki co karawaningowcy? Niby jedno i drugi to turystyka, ale z "dzikowania" to hotelarz za dużo nie zarobi...  

Pozdrawiam!

Czytam wszystkie wypowiedzi i różne doświadczenia, cieszą mnie bardzo budujące odpowiedzi na ten temat. Bo wstępnie wydaje mi się, że jest dość duże przekonanie, że warto dbać o środowisko i stan ekologii w przyrodzie. Stawianie branży caravaningowej, która obecnie jest na ustach mediów bo okazała się lekką alternatywą dla miejsc noclegowych, jako tej co nie chce dbać o środowisko jest podyktowane większą ekspozycją tych samochodów i zachowań. W każdej grupie zawodowej można znaleźć patologie lub działania pełne wstydu. To tak a propo tego co do tej pory wyczytałem, bardzo dziękuje za głosy i czytam dalej.

Nie mniej czuję się w obowiązku ale i szacunku do głosów aby odpowiedzieć na domniemania lub stwierdzenia @Tomii:

- do grup w których piszę się o ekologii należę od dobrych 5 lat, jestem ponad 20 lat członkiem ZHP i obcowanie z dzikimi terenami mam we krwi od 13 roku życia, dlatego temat jest mi bliski od prawie zawsze, harcerstwo pod względem faktycznego dbania o środowisko też ewoluowało i nadal dba o rozwój swoich członków, 

- temat próbuje opisać we właściwy i bliżej prawdy, stąd pozwoliłem sobie na taki zbiorczy post pozbawiony tabloidyzacji, 

- jako osoba, która jest przedsiębiorcą, który zajmuje się od lat turystyką, zarówno wodną - czartery, jaki hotelarską a od jakiegoś czasu wynajmem kamperów to stykam się z podejściem tych sektorów do dzikich miejsc, temat po prostu od wielu lat czuje na własnej skórze, 

- bycie komentatorem mediów mnie nie interesuje - z resztą w mediach się nie pojawiam. Przede wszystkim interesuje mnie edukacja i zmiana postaw, znajdźmy dzisiaj miejsce w Internecie, które: daje osobom początkującym zarówno z kamperami, żeglarstwem w którym jest poruszony temat szacunku do otoczenia i ostracyzmu osób, które nie szanują przyrody?

- jako osoba ugruntowana w branży hotelarskiej, na którą nałożone są coraz większe restrykcje środowiskowe i kosztowe, znam temat od podszewki i wiem też jak reagują na eko zmiany goście hotelowi - z resztą spisałem to plus minus tutaj -- "eko hotel czy goście są na niego gotowi?", naturalnie temat interesuje mnie również w środowisku caravaningu, bo:

od 5 miesięcy na różnych grupach facebookowych zaczęły pojawiać się wątki zaśmiecania przez użytkowników busów i kamperów, doszły do tego media i rozgłos. Dodajmy, że wiele zabudowywanych samodzielniej busów nie posiada ani WC ani prysznicy i właśnie na tych grupach są podnoszone kwestie - natury ujmijmy to tak, praktycznej - co te osoby i jak robią w tych sprawach na dziko ? 

Oczywiście można siedzieć cicho i uważać, że lepiej aby tą sprawę opisała Pani z onet lub wp.p ale uwierzcie mi nikt z nas nie będzie zadowolony ani nie uzna, że ktoś zgłębił temat albo zapytał kogoś o zdanie. 

Jak jeszcze ponad miesiąc temu, uczestnicząc w spotkaniu sejmowej komisji z przedsiębiorcami, usłyszałem, iż idzie czas legislacji dzikiej turystyki to uznałem, że faktycznie zbliża się trudny czas nie tylko dla caravaningu ale i żeglarstwa. Może nie każdy z Was wie ale czarterowane łódki też nie mają prysznicy i toalet, lub toalety chemiczne. Ilość miejsc lub pomp w portach w których można zrzucić swoje ścieki i brudy na całym szlaku wielki jezior mazurskich jest .... na palcach jednej ręki. Tam toczymy rozmowy z gminami, które żyją z turystyki bo mało kto z nas czarterowców, może zrozumieć taką indolencję tych miejscowości. W temacie się mało robi ale medialnie dużo mówi. Dodajcie sobie do tego mycie naczyń przez żeglarzy, którzy śpią na dziko bo porty coraz droższe. 

Dlatego nie urwałem się w tym temacie jak Filip z konopii ale pisanie o tym na początku tego postu byłoby czymś niegrzeczny bo co kogo interesuje tutaj czarter łódek i moja firma w tym kontekście, pewnie zaraz by ktoś uznał, że jeszcze reklamę robie ? . 

Ja mam tą możliwość i komfort, że mogę napisać to co uważam lub wiem od użytkowników, bo jestem osobą niezależną. 

Na koniec dodam, że jako człowiek, który prowadzi hotele, dostrzegam bardzo duży potencjał współpracy. Hotele mają parkingi, na których spokojnie możemy stworzyć 1 czy 2 miejsca jako punkty serwisowe aby ktoś kto jest od 8 czy 10 dni w podróży mógł przy hotelu zadbać o kampera, zostawić swoje ścieki, podładować się ale i skorzystać z restauracji, hotelowego SPA czy nawet pokoju hotelowego. Branża hotelarska i caravaning mógłby ze sobą dobrze zwierać szyki jak ma to miejsce w Europie zachodniej. Być może u nas jest to kwestia czasu. Na razie mogę tylko napisać, że trwają rozmowy i być może za jakiś czas będzie o tym więcej wiadomości - dam znać. 

Jestem przede wszystkim przedsiębiorcą, który od wielu lat jest związany z turystyką i inwestycjami a kilka ostatnich lat to turystyka mobilna. Nie jest dzisiaj łatwo z imienia i nazwiska pytać, odpowiadać i wyrażać swoje zdanie, bo opluć anonimowo za ikonki nic nie mówiącej lub nicku, który czasem przyprawia o zawrót głowy, jest bardzo łatwo. Nie jestem ani blogerem, ani panem z mediów. Jeśli kogoś interesuje z jakich względów zdarza mi się napisać kilka słów to tutaj napisałem o co chodzi i skąd mam swoją stronę, kawa na ławę - tutaj o mnie.

Dziękuje Administratorowi za komplement związany z wiekiem, jak widać trzymam się dobrze i zdrowy styl życia robi swoje ? A tak na serio to dobrze, że to tak ująłeś bo mogłem napisać o co chodzi, że pozwalam sobie o to zapytać. Też pewnie bym pomyślał, że kolejny ktoś z Internetu szuka sensacji. 

Wracając do meritum jestem bardzo pozytywnie zaskoczony pragmatycznymi odpowiedziami, wróciłem dzisiaj późno z firmy i postaram się w poniedziałek lub we wtorek odnieść do kilku komentarzy bo chciałbym lepiej pewne wypowiedzi zrozumieć. 

Nie mniej dziękuje wszystkim za różne głosy. Ta dyskusja pokazuje tylko, że pomimo, iż podobno fora dyskusyjne mają swoje najlepsze czasy za sobą to tutaj jest inaczej. Na wielu grupach FB ciężko jest o normalną rozmowę i dyskusję.

Dzięki za tą jakość. Maciek 

 

Edytowane przez maciejstraus (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 122
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Z osób które znam z forum, to tak grubo ponad połowa mieszka w bloku. To gdzie mają tą szarą sobie zawieźć?

Z osób które znam z forum, to prawie wszyscy jeżdżą przeładowani, więc dodatkowo 100 kilo to strzał w stopę.

Każdy wypoczywa i zachowuje się inaczej. My już prawie wcale nie gotujemy. 30 litrów wody mam na ok 4 dni. To jak bardzo brudna jest ta szarówka? Osobiście często zastanawiam się na puszczeniem wody pod przyczepkę, zwłaszcza jak wokół wszystko wysycha... Ale nie robię tego bo etykieta zabrania. Śmiechu warte.... Szkoda że etykieta nie zabrania chlania wódy i darcia japy do 3 rano..

Ponadto rozmowa była o dzikusie. Więc jak się do szarej wody mają całe metalowo plastikowe śmieci zostawione głównie przez tubylców?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Łza Włóczynutka napisał:

Karawaningowcy nie śmiecą ani mniej ani więcej niż niekarawaningowcy. Po prostu jakaś część ludzi jest syfiarzami. Im karawaning popularniejszy, tym więcej syfiarzy w drodze, na kempingach, na miejscach biwakowych.

Zaryzykuje że nawet śmiecą mniej, bo pewnie większość z nas chciała by móc wrócić w daną miejscówkę, są dwa ale, a nawet trzy

- pojawiają się ludzie z przypadku, tzn pożyczy przyczepę/kampera, załadują apkę do tel i pojedzie na dzikusa robiąc syf, bo wie że tam nie wróci 

- jesteśmy jednak bardziej widoczni, taki kamper/przyczepa stoi od południa do południa, wieczorem jednodniowi się zbiorą zostawiając syf i zostanie z nim karawaningowiec 

rano ludzie przyjeżdżają  w takie miejsce widzą syf i stojącego kampera/przyczepę 

- oczywiście są wśród nas też brudasy albo mający chwile słabości  ;)

 

2 godziny temu, Commander napisał:

Z osób które znam z forum, to tak grubo ponad połowa mieszka w bloku. To gdzie mają tą szarą sobie zawieźć?

Z osób które znam z forum, to prawie wszyscy jeżdżą przeładowani, więc dodatkowo 100 kilo to strzał w stopę.

sorry, nie ma obowiązku jeżdżenia na dziko, a jak chcesz to ogarnij temat, można dogadać się z właścicielem jakiejś posesji i u niego zlewać, 

można poszukać camperparku i tam zlać po drodze

mnie się właśnie nie chce tak kombinować, więc po prostu zjeżdżam na pole/kemping

 

Cytat

Każdy wypoczywa i zachowuje się inaczej. My już prawie wcale nie gotujemy. 30 litrów wody mam na ok 4 dni. To jak bardzo brudna jest ta szarówka? Osobiście często zastanawiam się na puszczeniem wody pod przyczepkę, zwłaszcza jak wokół wszystko wysycha... Ale nie robię tego bo etykieta zabrania. Śmiechu warte.... Szkoda że etykieta nie zabrania chlania wódy i darcia japy do 3 rano..

30L na 4dni ? z co z prysznicem/myciem się ?

mowa była o ekologii szeroko pojętej, chlanie wódy to inny temat ;)

darcie ryja można podciągnąć pod ekologię 

 

Cytat

Ponadto rozmowa była o dzikusie. Więc jak się do szarej wody mają całe metalowo plastikowe śmieci zostawione głównie przez tubylców?

j/w po co to mieszać ?

w PL palą śmieci "przemysłowo" i przypadkowo, tzn że my też możemy na dzikusa sobie zapalić PETami ?

da się śmieci segregować, na kempingach są często pojemniki na segregowane i korzystamy, na MOPach chyba też 

 

Edytowane przez konrad_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, maciejstraus napisał:

Jak jeszcze ponad miesiąc temu, uczestnicząc w spotkaniu sejmowej komisji z przedsiębiorcami, usłyszałem, iż idzie czas legislacji dzikiej turystyki to uznałem, że faktycznie zbliża się trudny czas nie tylko dla caravaningu ale i żeglarstwa. Może nie każdy z Was wie ale czarterowane łódki też nie mają prysznicy i toalet, lub toalety chemiczne. Ilość miejsc lub pomp w portach w których można zrzucić swoje ścieki i brudy na całym szlaku wielki jezior mazurskich jest .... na palcach jednej ręki. Tam toczymy rozmowy z gminami, które żyją z turystyki bo mało kto z nas czarterowców, może zrozumieć taką indolencję tych miejscowości. W temacie się mało robi ale medialnie dużo mówi. Dodajcie sobie do tego mycie naczyń przez żeglarzy, którzy śpią na dziko bo porty coraz droższe. 

Dlatego nie urwałem się w tym temacie jak Filip z konopii ale pisanie o tym na początku tego postu byłoby czymś niegrzeczny bo co kogo interesuje tutaj czarter łódek i moja firma w tym kontekście, pewnie zaraz by ktoś uznał, że jeszcze reklamę robie ? . 

Ja mam tą możliwość i komfort, że mogę napisać to co uważam lub wiem od użytkowników, bo jestem osobą niezależną. 

Na koniec dodam, że jako człowiek, który prowadzi hotele, dostrzegam bardzo duży potencjał współpracy. Hotele mają parkingi, na których spokojnie możemy stworzyć 1 czy 2 miejsca jako punkty serwisowe aby ktoś kto jest od 8 czy 10 dni w podróży mógł przy hotelu zadbać o kampera, zostawić swoje ścieki, podładować się ale i skorzystać z restauracji, hotelowego SPA czy nawet pokoju hotelowego. Branża hotelarska i caravaning mógłby ze sobą dobrze zwierać szyki jak ma to miejsce w Europie zachodniej. Być może u nas jest to kwestia czasu. Na razie mogę tylko napisać, że trwają rozmowy i być może za jakiś czas będzie o tym więcej wiadomości - dam znać. 

Dotknąłeś chyba istoty. Jedna strona, to ludzie którzy gdzieś jeżdżą, i niestety trafiają się wśród nich czarne owce. Druga, gminy, które z jednej strony zdają się (świadome np. swojej atrakcyjności) promować turystykę, z drugiej strony do pewnych jej aspektów (karawaning) podchodzą jak pies do jeża.

Jest to po stronie gmin (oraz "rządzących") jakieś - trudno to nazwać - dziwne postrzeganie turystyki w formach mobilnych (namioty, przyczepy, kampery, żeglarze), tak "po macoszemu" i jako turystyczny "chwast". Pokutuje chyba głupie skojarzenie, że to biedota, która lokalnej społeczności (czyt. branży turystycznej i z nią związanym) nic nie daje, ot, przyjedzie przenocuje, i nic nie daje i nie zostawia, ot, ludzie, których nie stać na normalne kwatery, nocleg w pensjonacie, więc "muszą" tak na dzikusa,  czy jako "konkurencja" dla form stacjonarnych.

Tu chyba jest długofalowo jakiś błąd w myśleniu - nie traktuje się karawaningu jako równoprawną gałąź turystyki, która ma swoje specyficzne uwarunkowania, oczekiwania i potrzeby. Z jednej strony - karawaning stacjonarny (przyjeżdżam na tydzień-dwa, i siedzę w jednym miejscu) - siłą rzeczy to ogarnia się na kempingach. Z drugiej strony - karawaning bardziej mobilny - pobyt do doby/dwóch - i tu trafia się w totalną pustkę, jak by tego nie było. Bo taki nie zapłaci za pensjonat/kwatery, tylko śmieci i ścieki zostawi. I albo zupełne wyparcie tego ze świadomości ("nie ma"), albo zakazy i psioczenie. Są przecież kempingi. Tyle że wbicie się tam w sezonie na 1-2 noclegi graniczy z cudem. 

Niestety ten mobilny zyskuje na popularności, i będzie ona rosła. Nie sztuką jest wprowadzić zakaz, i z zadowoleniem zatrzeć ręce że sprawa załatwiona. Poza zakazami, sztuką jest stworzyć takie miejsca, gdzie będzie można tę dziedzinę turystyki realizować - kamperparki itp., czy po prostu wydzielone miejsca do parkowania, gdzie będzie chociaż kontener na odpady i punkt zrzutu, może przysznice, jakieś wiaty piknikowe, plac zabaw itp., możliwość doładowania akumulatorów. Nie jest problemem wyznaczenie i zorganizowanie takich miejsc, nie za darmo przecież (jakim problemem jest wprowadzenie rozsądnej opłaty za dobę i jej poboru? chętnie zapłacę te kilkadziesiąt złotych za możliwość postoju - dzień czy dwa w danej miejscówce, mając podstwową infrastrukturę) na zasadzie pobytu np. do 48h w miejscach wyznaczonych na terenie gminy (płacisz za dobę lub dwie, podajesz numery rejestracyjne, które umieszczane są w bazie, żeby nie było przewałek że ktoś pół sezonu siedzi na przemian na różnych parkingach, opłata dodatkowa 300% za przekroczony czas w gminie, przekroczenie o więcej niż 1 dobę - odholowanie - to nawet da się ująć w ramy ustawowe, dokładnie tak, jak parkowanie w miastach) . A jak się już coś takiego zorganizuje, wtedy można myśleć o zakazach itp. w miejscach niewyznaczonych, i ich egzekwowaniu.

Tacy ludzie poza wzięciem wody i zostawieniem śmieci/ścieków, zapłacą tę opłatę, ale i coś zjedzą, wypiją, zrobią zakupy, skorzystają z lokalnych atrakcji itp.  I tu się z Maciejem zgodzę, że pora na to, by przestać traktować karawaning jako rzeszę wałęsającej się biedoty, i że potrzeba współpracy, a może i synergii na linii gminy-branża turystyczna (np. zorganizowanie na parkingach przy ośrodkach itp., miejsc dla kamperów, umożliwienie skorzystania z infrastruktury i atrakcji danego miejsca, czy chociażby z gastornomii - ot, nawet na zasadzie trochę marketingowej - takie "dać się poznać", to może przyjedzie/opowie komuś innemu, kto przyjedzie)    

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem w sumie pisać szerzej ale mój imiennik właściwie mnie wyręczył :) całkowicie zgadzam się z tym co napisał - dopisze jednak troszke ustosunkowując sie do Twojej Macku wypowiedzi ciut z innej beczki

18 godzin temu, maciejstraus napisał:

.....uznałem, że faktycznie zbliża się trudny czas nie tylko dla caravaningu ale i żeglarstwa. Może nie każdy z Was wie ale czarterowane łódki też nie mają prysznicy i toalet, lub toalety chemiczne. Ilość miejsc lub pomp w portach w których można zrzucić swoje ścieki i brudy na całym szlaku wielki jezior mazurskich jest .... na palcach jednej ręki. Tam toczymy rozmowy z gminami, które żyją z turystyki bo mało kto z nas czarterowców, może zrozumieć taką indolencję tych miejscowości.   .....

Na koniec dodam, że jako człowiek, który prowadzi hotele, dostrzegam bardzo duży potencjał współpracy. Hotele mają parkingi, na których spokojnie możemy stworzyć 1 czy 2 miejsca jako punkty serwisowe aby ktoś kto jest od 8 czy 10 dni w podróży mógł przy hotelu zadbać o kampera, zostawić swoje ścieki, podładować się ale i skorzystać z restauracji, hotelowego SPA czy nawet pokoju hotelowego. Branża hotelarska i caravaning mógłby ze sobą dobrze zwierać szyki jak ma to miejsce w Europie zachodniej. Być może u nas jest to kwestia czasu. Na razie mogę tylko napisać, że trwają rozmowy i być może za jakiś czas będzie o tym więcej wiadomości - dam znać. 

To o czym piszesz już gdzie nie gdzie hula i to całkiem nieźle - są już w PL mini stelplatze przy pensjonatach czy agro -  zgoda w PL to raczkuje ale też nie jest to  odkrycie Ameryki "u chłopa" stawało się już od dawna :) 
Zastanawia mnie część tego co napisałeś - dowodzi tego że raczej masz słabe pojecie o karawaningu - czy myślisz że przyjadę pod Twój hotel zostawię przyczepę lub kampera i wynajmę pokój ???  Dzisiejsze kampery czy przyczepy to też nie jest standard starego  kiosku warzywnego na kółkach którym jeździł smok_wawelski  mając w nim umywalkę i toaletkę kasetową   - dzisiejsze pojazdy kempingowe mają niezależność energetyczna, maja full wyposażenie sanitarne  ludzie nie muszą szukać prysznica.   
Owszem jeśli będzie mi po drodze to chętnie stanę w bezpiecznym miejscu na nocleg przelotowy,  zrzucę co potrzebuję,  może  uzupełnię wodę z ładowania może skorzystam jak będzie pochmurno parę dni a może nie.  Weźmy realny przykład Forro Forgado  Roszke/Szeged -  akurat 6 stówek od Kraka idealnie mi pasi lecąc na Bałkany - żarcie dobre więc spoko chętnie tam stanę  zjem kolacje i wypiję lampkę wina ale na pewno nie skorzystam z pokoju a rano już nawet nie dam zarobić na śniadaniu kłapnę kromkę, kawa w  kamperze , zerknę jaka kolejka na Röszke - Horgos, zwinę się i wio dalej żeby dolecieć na spoko do Kremnej i wypić kielicha gruszkówki u Dziadka Serba :)   
Marny ze mnie klient  czy opłaci sie hotelowi inwestycja mini kamperparku na której niewiele dam zarobić ?  Czy nastawiony na zysk hotel będzie chciał dotować karawaning ?   l dlatego właśnie nie bardzo wierze w to aby dużym hotelom po drodze było z karawaningiem  po prostu wydaje mi się że te obiekty nastawione są  na innego klienta - agro, pensjonaty prędzej  tu widzę mini kamperparki jako ofertę uzupełniająca.

Weźmy jednak też z drugiej strony - może i faktycznie jakoś to da się łączyć - pamiętam Festiwal Piosenki Turystycznej  w Żegiestowie gdzie  było bardzo fajnie - partcypowało też w tym dość wypasione Wiktor Cechini Medical & SPA    które niewątpliwie nie jest nastawione na smoka_wawelskiego ze stara budą :)  jednak ten obiekt wszedł w to jako w akcje promocyjną i siebie i  regionu -  pomagając organizatorom ad hoc organizowaliśmy  mini kamperpark właśnie pod sanatorium  i nazjeżdżało się tam nas naprawdę sporo luda, korzystaliśmy z zaplecza Cechiniego  było fajnie i miło - ok tylko tam tym wszystkim kręciło Towarzystwo  Przyjaciół Żegiestowa  - może to własnie jest droga do takiej symbiozy - współpraca obiektów i szeroko pojętych  localsów w promocji regionu i rozwoju bazy dla karawaningu :)

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, smok_wawelski napisał:

Zastanawia mnie część tego co napisałeś - dowodzi tego że raczej masz słabe pojecie o karawaningu - czy myślisz że przyjadę pod Twój hotel zostawię przyczepę lub kampera i wynajmę pokój ???  Dzisiejsze kampery czy przyczepy to też nie jest standard starego  kiosku warzywnego na kółkach którym jeździł smok_wawelski  mając w nim umywalkę i toaletkę kasetową   - dzisiejsze pojazdy kempingowe mają niezależność energetyczna, maja full wyposażenie sanitarne  ludzie nie muszą szukać prysznica.   

@smok_wawelski ten rok zmienił bardzo dużo w tym i zachowania obydwu grup, czyli hotelarzy jak i użytkowników kamperów. Do tej pory nie miałem 5-10 kamperów rocznie na parkingu hotelowym, w tym roku było ich ponad 80-90 sztuk i wiele rozmów zapoczątkowało u mnie dalsze kroki aby mieć to minimum dla naszej kamperowej braci, czyli: zrzut, pobór, po prostu punkt serwisowy z podładowaniem się. Na te 90 sztuk, dokładnie 24 kamperowców spało w hotelu 1 dobę, ponad 60 załóg było klientami hotelu: spa, restauracja i bar z placem zabaw. Oczywiście jest to wyjątkowa sytuacja i dalej rynek może wyglądać zupełnie inaczej. Warto jednak aby miejsc serwisowych było o wiele więcej. Nie ukrywam, że komfortu jazdy po Polsce nie ma, jest o niski bo ciągle tylko myślisz gdzie nabierze wodę, gdzie się podładujesz albo gdzie zostawisz szarą wodę. Jeśli to się zmieni to realnie dużo zyskamy ale tu potrzeba nakładów, świadomości i dbania o nasze środowisko. Wejdźcie na stronę  PFCC - to jest strona naszej wiodącej organizacji :( Dobrze oddaje stan infrastruktury. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, maciejstraus napisał:

Warto jednak aby miejsc serwisowych było o wiele więcej. Nie ukrywam, że komfortu jazdy po Polsce nie ma, jest o niski bo ciągle tylko myślisz gdzie nabierze wodę, gdzie się podładujesz albo gdzie zostawisz szarą wodę. Jeśli to się zmieni to realnie dużo zyskamy ale tu potrzeba nakładów, świadomości i dbania o nasze środowisko.

Na pewno warto, tragedii dla zaradnych ludzi też nie ma - nie wpadajmy w przesadę,  co nie znaczy że nie powinno być lepiej.  Odnośnie świadomości wypowiedziałem sie poprzednich postach - praca od przedszkola do tego marchewka i bat i 2-3 pokolenia żeby ta świadomość była w pełni właściwa

Trzeba nakładów - tak zgoda trzeba - kto ma je ponieść ? czemu nie ponosi ? czy na tym zarobi ?  czy będzie umiał jeść małą łyżeczką i nie zrażać cenami takiego serwisu ? - dość polskie te pytania nieprawdaż ?  Bynajmniej nie chodzi mi o liczenie komuś w kieszeni daleki jestem od tego i uważam że jeśli ktoś inwestuje to w pełni ma prawo na tym zarabiać - chodzi mi bardziej o to aby ku dobru środowiska i wygodzie karawaningowców koszt serwisu kampera nie był tylko dla tych u których kółko od kampera kosztuje 100tysi a również żeby był akceptowalny dla średnio zarabiającego Kowalskiego który sklecił sobie kampera z blaszaka bo takich ludzi jest naprawdę sporo.

Piszesz było u Ciebie tyle i tyle kamperów -  skłonny byłbym zrobić ankietę na tym forum czy na CT - ilu z nas przyjedzie pod hotel postawi kampera i pójdzie  spać do pokoju w hotelu :) Czy aby nie były to kampery typu 6 miejsc do jazdy i 4 do spania ?    Knajpa, bar, plac zabaw to inna polka - dawałem przykład wyżej

Oczywiście że ten rok jest niepodobny do innych - też nie wiem jak to rozwinie się dalej sądzę że ilość pojazdów kempingowych będzie wzrastać niepewnością dla mnie jest tylko tempo wzrostu związane z Covidem w sumie nakręcającym tę koniunkturę bo kamper czy przyczepa jest dużo bezpieczniejszym pod względem epidemicznym miejscem wypoczynku niż duży hotel.  Natomiast absolutnie nie zgodzę się z tym że karawaning będzie  zmierzać lub zmierza w kierunku hotelu - wg mojego rozeznania zmierza raczej zdecydowanie ku dzikiemu biwakowaniu zwłaszcza jeśli chodzi o kampery.
Z kolei to dzikie biwakowanie ściśle wiąże się z tematem którym rozpocząłeś ten wątek czyli ochroną środowiska - owszem tu na pewno środowisku będzie pomagać gęściejsza sieć miejsc z możliwością serwisu - czy ten serwis będzie na MOPie czy u "Antka"  czy przy hotelu to wg mnie rzecz raczej drugorzędna - środowisku pomoże to że on bedzie  gęściej a zachęci do korzystania  z niego sensowna cena :) 

 

 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek też poniekąd słusznie prawi, że w sumie nie liczy się gdzie te kamperparki powstaną itp, ale punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jakkolwiek słuszne, to nie będzie dotyczyło stricte miejscowości urlopowych, w sezonie. Jeśli chcesz pojechać z dzieciakami na objazdówkę z kamperem czy nawet z przyczepą - 2 dni tu, 2 dni tu, bez planowania, na zasadzie zależy gdzien am się spodoba, gdzie nas oczy poniosą i jak pogoda będzie dopisywała, to siłą rzeczy wakacje (koniec czerwca - koniec sierpnia). W wielu miejscowościach nie wbijesz się na kemping, bo ludzie mają porezerwowane miejsca od miesięcy. Na dziko na legalu nie bardzo jest gdzie stanąć. Nie ma żadnej infrastruktury dla bardziej "lotnych" form, niż "stacjonaring". Dlatego piszę o zorganizowaniu tego przez gminy, a nie na MOPach na autostradzie (weź na ten przykład Płw. Helski - najbliższy MOP zdaje się 80 km, stacja benzynowa to zdaje się Władek i sam Hel, ale zatrzymaj się na dzień i 1 nocleg - już problem) z wymuszoną rotacją w takich miejscach - 48h max i wio, żadnych  przedłużeń pobytów itp. Mało kto też w takich miejscach będzie poświęcał swój teren na robienie mini-kamperparku, bo to nie ma sensu. Jak powstanie miejsce na 10,15 czy 20 kamperów/zestawów z przyczepą, to już coś, a z drugiej strony - to też nie wymaga jakiejś mega przestrzeni, to nie ma być kemping z parcelami, do tego poza tymi 10-15 kamperami, możliwość zrobienia - też za jakąś odpłatnoscią - "serwisu" w drodze (to już nie wymagałoby żadnej dodatkowej infrastruktury), plus kawałek parkingu "lotnego" np. do 2 h na kilka pojazdów (przejazdem, zrobić serwis, przejść się, zjeść coś, rozejrzeć się), gdzie legalnie można kampera na ten czas (posiłku, szybkiego zwiedzania ) postawić.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem nie raz karawaningowców, którzy zostawili swoje kampery na parkingu i nocowali w hotelu/agroturystyce. Sam też tak robię, zwłaszcza jak cena za kemping jest podobna do ceny za nocleg w obiekcie, albo jak nie ma kampingu w pobliżu. W 2020 roku, (nie chce mi się liczyć dokładnie) ale coś koło 10 noclegów tak spędziliśmy - czyli jakieś 30% wszystkich. Takie decyzje w moim przypadku wynikają z chorych cen na kempingach/polach biwakowych w niektórych rejonach. Może jestem nietypowy, ale jestem podróżnikiem, nie fanatykiem karawaningu. Jak jest niska jakość usług/infrastruktury kempingowej, a za mniej więcej tą samą cenę są kwatery, to decyduję się na kwatery.

Co do camper-parków, to są fajne wynalazki, pod warunkiem, że opłaty będą miały sens. Czy takie camperparki w PL nie będą 2 razy droższe niż w Niemczech czy Francji? Cena na takim camperparku w PL powinna wynosić 10zł/24h, bo mniej więcej tyle kosztują za granicą w stosunku do siły nabywczej pieniądza.

Co do ustawowego zakazu biwakowania na dziko, to jak widzę co się dzieje, to byłbym za. Ale, czy nie ma takiego już przypadkiem? 
Zakazy można uchwalać w dowolnej ilości, pytanie czy będzie egzekwowany. Jest w PL wiele zakazów martwych. Trochę wątpię, że policja będzie jeździć po krzakach i szukać kamperów. Suszenie w krzakach, albo karanie pieszych za przechodzenie poza pasami jest mniej wymagające i zapewnia relatywnie większą rentowność przez cały rok niż przeczesywanie wszystkich krzaków w okolicy za 5 kamperami , które akurat zajechały do miejscowości. A jeszcze jakaś część kamperowców, pokaże kwity że to jest samochód ciężarowy a nie kamper i mandatu i tak nie będzie.

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.01.2021 o 15:41, maciejstraus napisał:

Ostatnio spotkałem się z kilkoma dyskusjami na ekologicznych grupach facebookowych [...]

Reasumując pytania mam dwa:

1. Czy często spotykacie się z niszczeniem przyrody i pozostawianiem po sobie śmieci? (np. jedziecie na miejscówki z mapy a tam syf)

2. Jak sobie radzicie z tymi tematami lub jakie znacie dobre patenty? 

3. Czy stajemy się wysypiskiem starych kamperów z Europy? 

Byłbym mega wdzięczny aby trzymać się tematu łatwiej będzie mi to wszystko wynotować. Fajnie gdybyśmy umieli szanować odmienne zdanie i różne głosy, trochę mi tego brakuje w codziennych dyskusjach. 

 

Środowisko karawaningowe po prostu stało się łatwym celem, kozłem ofiarnym, bo nie może za bardzo się bronić. Śmiecenie i niszczenie przyrody jest według mnie zachowaniem ogólnym wszystkich podróżujących i przebywających na łonie natury. Prawdopodobnie środowisko karawaningowe jest nawet bardziej wyedukowane niż ogół turystów.

Ad. 1. Niczym nieuzasadnione przypisywanie tych złych zachowań tylko karawaningowcom. Po prostu część podróżujących nie posiada odpowiedniego poziomu kultury osobistej i tyle. Skupianie się na jednej grupie jest błędem. To tak jak z koncentrowaniem się w mediach tylko na pedofilii księży, podczas gdy w społeczeństwie znajdują się grupy zawodowe, w których ta patologia występuję w większym procencie, a które są przemilczane.

Ad. 2. Patenty na dzikusa? Moje zdanie jest takie: Nie zostawiać po sobie najmniejszego śladu obecności w postaci śmieci, itp. Szara woda? Stosować środki biodegradowalne i wylewać wodę do środowiska. Jest to jak najbardziej ekologiczna metoda radzenia sobie z szarą wodą. Fekalia? Stosować stare, sprawdzone metody, czyli załatwiać się rozumnie, z użyciem saperki lub sprytnej https://www.google.com/search?q=łopatka+ogrodnicza oraz papieru toaletowego szybko biodegradującego się. Nie załatwiać się wiele razy w jedno miejsce, lecz dywersyfikować. W ten sposób natura z łatwością poradzi sobie z kupką nieprzetrawionych resztek organicznych. Jest to bardziej ekologiczne dla świata niż produkowanie chemii, a potem cały proces utylizowania płynów stosowanych w toaletach wraz z fekaliami, co pochłania niepotrzebnie mnóstwo energii. Twoje, za przeproszeniem, gówno, zamiast pójść bezpośrednio do ziemi, gdzie zostanie w krótkim czasie rozłożone z pożytkiem dla natury, musi zostać otoczone chemią z płynów dezynfekujących, przewiezione do oczyszczalni i tam poddane przetworzeniu - to wszystko wymaga ogromnej ilości energii, której wyprodukowanie obciąża środowisko. Trzeba tylko wyjść poza temat tabu i swoją sztuczną strefę komfortu narzuconą przez "cywilizację".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(uzupełnienie do mojego ostatniego posta) Jednocześnie jest w PL bardzo duże przyzwolenie na robienie rzeczy nielegalnych albo na inne , co prawda legalne, ale irracjonalne i szkodliwe dla ogółu druciarstwa. (np. na cofanie liczników, wycinanie dpf, parkowanie tirów w obszarze zabudowanym itd.)

346147225_Zrzutekranu2021-01-11212252.jpg.97ba0d3d99c39d9f2eea915baea5ced1.jpgod razu widać

od razu widać, że polityk ?

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą saperką to przesada, jak tak przez cały sezon jakieś miejscówki ludzie będą obstawiać, to i ten stary - i poniekąd skuteczny - sposób zawiedzie, bo np. już pod koniec lipca miejsca na "dywersyfikację" braknie :)

Ale fakt jest faktem, przypisywanie zachowań to fakt, bo kampera czy przyczepę widać, i ludzi, którzy tym przyjechali można łatwo skojarzyć ze sprzętem, choćby dużo gorzej wyglądało to w przypadku ot, przechodniów, spacerowiczów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale takie typowe miejscówki z park4night lub podobnych zbiorów z sieci, gdzie przebywa ciągle mnóstwo ludzi i pojazdów trudno nazwać miejscówkami na dzikusowanie. Nazwałbym to raczej darmowym placem postojowym dla niegramotnych. W moim rozumieniu postój na dzikusa to zatrzymywanie się w miejscu zawsze nowym, nietypowym, samotnie lub prawie samotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Commander napisał:

Z osób które znam z forum, to tak grubo ponad połowa mieszka w bloku. To gdzie mają tą szarą sobie zawieźć?

Z osób które znam z forum, to prawie wszyscy jeżdżą przeładowani, więc dodatkowo 100 kilo to strzał w stopę.

Każdy wypoczywa i zachowuje się inaczej. My już prawie wcale nie gotujemy. 30 litrów wody mam na ok 4 dni. To jak bardzo brudna jest ta szarówka? Osobiście często zastanawiam się na puszczeniem wody pod przyczepkę, zwłaszcza jak wokół wszystko wysycha... Ale nie robię tego bo etykieta zabrania. Śmiechu warte.... Szkoda że etykieta nie zabrania chlania wódy i darcia japy do 3 rano..

Ponadto rozmowa była o dzikusie. Więc jak się do szarej wody mają całe metalowo plastikowe śmieci zostawione głównie przez tubylców?

Masz rację, na to nie wpadłem, zawsze nawet mieszkając w bloku mogłem szarówkę zlać w miejscu przechowywania budki.

Podczas suszy, Twoja szarówka będzie bezcenna. Płyn do zmywania czy dobry żel pod prysznic jedynie poprawią lokalne warunki glebowe ;) . To co nie odparuje, a wsiąknie będzie oczyszczone przez glebę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.