Skocz do zawartości

Czy caravaning jest przyjazny środowisku?


maciejstraus

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawy temat
Czytałem do końca z nadzieją, że będzie choć słowo o rozbudowie w kwestii możliwości zatankowania wody, zlaniu szarówki czy zawartości kota.
Wygląda na to, że konsultowane z jakąś wąską grupą, albo nie o wszystkim w artykule napisano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 122
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W dniu 13.01.2021 o 19:37, Cathay napisał:

Moim zdaniem powinien być całkowity zakaz dzikowania w lasach....

Nie rozumiem - przecież jest taki zakaz od pradawnych lat

Cytat

Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach.

Art. 29. 1. Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach.  Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.
1a. Jazda konna w lesie dopuszczalna jest tylko drogami leśnymi wyznaczonymi przez nadleśniczego.
2. Postój pojazdów, o których mowa w ust. 1, na drogach leśnych jest dozwolony wyłącznie w miejscach oznakowanych.

Art. 30. 1. W lasach zabrania się:
...
10) biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego;

Leśnik to z reguły pogodny fajny człowiek kochający przyrodę i o nią dbający   - nigdy nie miałem problemów z takimi  uzgodnieniami, czasem byłem kontrolowany czy wszystko jest ok  lecz nie mam absolutnie pretensji - leśnik wykonywał po prostu dobrze swoja prace 

 

W dniu 13.01.2021 o 19:08, maciejstraus napisał:

"zarówno spanie w przyczepie kampingowej jak i samochodzie osobowym będzie możliwe w dowolnym miejscu w grupie do 6 osób i nie dłużej niż dwie noce z rzędu bez zgody nadleśnictwa. Zgoda nie będzie wtedy wymagana ale taka grupa będzie zobowiązana do uprzedzenia o takim zamiarze miejscowego lub odpowiedzialnego za dany region nadleśnictwa. Zgody wymagać będzie każde skorzystanie z terenu powyżej dwóch samochodów lub zestawy przyczep kampingowych w których jest więcej niż 6 osób."

To uważam za słuszne inaczej   pozwala sie na stawanie np. w miejscach będących  z racji utrzymania lasu czy ze wzgl. p. poz , jeśli miejsce nie jest oznakowane na biwak powinna być zgoda leśnictwa - przed a nie po rozpoczęciu biwakowania ilość osób jest tu bez znaczenia.   Weż taki przykład - stanąłem bez zgłoszenia 2 ma zestawami lub kamperami na drodze/przesiece  leśnej którą musi dojechać straż pożarna bo daleko gdzieś płonie las.

Ktoś kto nie widział pożaru lasu powie smok się czepia i szuka kwadratowych jaj , ktoś kto go przeżył jestem pewien że przyzna mi rację.

Oczywiście że nie chcę strzelać sobie w kolano , procedura uzgodnienia biwakowania powinna być max prosta i łatwa do zrealizowania np telefonicznie ale uważam że konsultacja z leśnictwem powinna być bo ludzie naprawdę potrafią w lesie wymyślać dziwne rzeczy
Widziałbym tu właśnie taki schemat podobny jak w prawie budowlanym z wiatą - na zgłoszenie a organ odpowiedzialny za las może mnie skontrolować lub nakazać przenieść się gdzie indziej jeśli stoje w miejscu nieodpowiednim - dziś nie ma problemu z dokładnym określeniem współrzędnych GPS a leśnik znający las bez problemu skojarzy znasze miejsce z opisu nawet jak pomylimy się o sekundę w dług czy szer geograficznej

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego zaprasza samorządy gminne i organizacje turystyczne do współpracy nad projektem utworzenia innowacyjnych i ekologicznych Miejsc Obsługi Kamperów w ramach Programu Polska Wschodnia 2021-2027 – fiszka projektowa: Szlak kamperów (caravaningowy) Polski Wschodniej (turystyka kempingowa). 

Dzieje się. W załączeniu pismo. 

pismo-TS.043.1.2021.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, maciejstraus napisał:

Dzieje się. W załączeniu pismo. 

pismo-TS.043.1.2021.pdf 221 kB · 15 pobrań

Świetna wiadomość, dla obu stron. Łatwo przyciągną zamożnych turystów, którzy odwiedzą muzea, restauracje, sklepy i zostawią tam trochę grosza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...


Wg mnie to nie do końca tak
Możesz wjechać do lasu kamperem gdy jest to droga publiczna kierująca do miejscowości lub miejsca lub wręcz do miejsca postoju/biwakowania
Wg mnie ustawa o lasach państwowych pozwala na w/w wjazd droga publiczna z zastrzeżeniem dróg leśnych
https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/faq/samochod



Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, smok_wawelski napisał:

Możesz wjechać do lasu kamperem gdy jest to droga publiczna kierująca do miejscowości lub miejsca lub wręcz do miejsca postoju/biwakowania

Prawda, jednak dla nas zostają tylko wyznaczone miejsca biwakowania po staremu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale są jeszcze leśne parkingi.

Ostatnio czytałem na jednym z takich regulamin, i wychodzi że do 24 godzin można sobie zostać (również kamperem czy przyczepą). Oczywiście zakładam, że bez jakiegoś rozkładania majdanu, lub w rozsądnych granicach.

Nie wiem tylko czy to jest reguła, czy wyjątek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Walt napisał:

Wjazd tak, ale nie postój.

Nie twórzmy mitów tam gdzie prawo jasno reguluje zasady - mowa tu o Lasach Państwowych
Postój na drogach w lesie jest zabroniony od zawsze ale ja nie pisze przecież że zatrzymam się na drodze. Jeśli zatrzymam się na leśnym parkingu czy wyznaczonym miejscu postoju to tak   jak pisze  Piotrekm13  mogę tam dojechać drogą publiczną zawsze  lub drogą leśna o ile na leśnej jest to jasno dozwolone i stać tam 12, 24h ..... czyli tyle ile  określono to w regulaminie dot tego konkretnego miejsca w tym konkretnym nadleśnictwie.   Np. Nadleśnictwo Kozienice określiło to na 12h, natomiast np. Nadleśnictwo Konstantynowo na 24h   Odstępstwo od w/w przepisów może wydać nadleśnictwo 
Owszem sa jeszcze nadlesnictwa które nie uregulowały tego w godzinach a określają to nieprecyzyjnie czasem krótkotrwałego postoju - ale ta zaszłość  już pomału zanika całkowicie. Lekką niejasnością prawna  jest wjazd z przyczepą gdyż jest to w myśl PORD zespół pojazdów i jest to niedookreślone w ustawie o lasach

Ustawa o Lasach mówi

Cytat

Art. 29. lasy   Ruch pojazdem, jazda konno, postój pojazdów w lesie

1.Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.
1a. Jazda konna w lesie dopuszczalna jest tylko drogami leśnymi wyznaczonymi przez nadleśniczego.
2. Postój pojazdów, o których mowa w ust. 1, na drogach leśnych jest dozwolony wyłącznie w miejscach oznakowanych.
 


Stanowisko Lasów Państwowych opublikowane na ich stronie www mówi jasno 

Cytat

..... Każdym pojazdem można wjechać do lasu drogą leśną tylko wtedy, gdy jest wyraźnie ona oznaczona drogowskazami dopuszczającymi ruch (np. wskazany jest kierunek i odległość dojazdu do miejscowości, ośrodka wypoczynkowego czy parkingu leśnego). Nie dotyczy to inwalidów, którzy poruszają się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb  .....

żródło:  https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/faq/samochod


Tak jak pisałem  już niejednokrotnie leśnik to zwykle człowiek pogodny, kochający przyrodę i  nie gryzie  owszem jak narobi się bydła potrafi tez pogonić kota taka jego rola  - spoko można zadzwonić, porozmawiać i coś uradzić to naprawdę nie boli.

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, smok_wawelski napisał:

Tak jak pisałem  już niejednokrotnie leśnik to zwykle człowiek pogodny, kochający przyrodę i  nie gryzie

Pozostaje mi tylko podziękować za miłe słowa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.