Skocz do zawartości

Używka 2-3 lata, a może nowa?


Analog82

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Postanowiłem założyć temat , bo podobnego nie widzę, a mam mały dylemat i może ktoś tutaj już przerabiał podobna kwestie. Otóż jakiś czas temu padł pomysł kupna przyczepy, mamy konkretny rozkład przyczepy w głowie i założony budżet. Wydawało się, że świat stoi otworem i nagle po kilku tygodniach poszukiwań i dzwonienia do dystrybutorów, okazuje się ze sprawa nie jest taka trywialna. Otóż planowaliśmy z żona kupić przyczepę 2-3 letnia, rozkład to łóżko małżeńskie + łóżka piętrowe dla dzieci, bez potrzeby codziennego rozkładania spania, czyli coś na zasadzie hobby 545kmf. Budzet to najlepiej do 70-80Kzl, w zależności od wyposażenia. I niestety po miesiacu ogladania ofert na OLX / OTOMOTO etc, powoli załamuję ręce. Ja wiem, że jest covid i janusze biznesu winduja ceny jak sie da, ale doszedłem do wniosku, że może po prostu wyjdzie lepiej kupić nowa. Oczywiście trzeba się będzie szarpnac na kolejne 30Kzl, ale w cenie 110Kzl bede mial "golasa" z moverem + ew. dokupie przedsionek. I pojawia się pytanie , czy faktycznie warto czekać na okazję, bo może na przełomie lutego marca faktycznie będzie lepszy rynek, większy wybór i wtedy będzie można coś kupić? A może po prostu mam błędne założenia i zakładam za duży spadek cen przyczep używanych. Tzn 2-3 letnia przyczepa nie powinien spadać o 20-25% a np 10-15%? Wszelkie wskazówki będa pomocne.

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 57
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

@jacek00 będzie sprzedawał swoją. Układ się zgadza, budżet też. 
 

na 2021 większość producentów już nie przyjmuje zamówień, co z pewnościà już zauważyłeś. 

7 minut temu, Analog82 napisał:

na przełomie lutego marca faktycznie będzie lepszy rynek

Nie będzie

7 minut temu, Analog82 napisał:

może po prostu mam błędne założenia i zakładam za duży spadek cen przyczep używanych

Dokładnie, tutaj działa to inaczej niż w przypadku np samochodôw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jacekzoo napisał:

@jacek00 będzie sprzedawał swoją. Układ się zgadza, budżet też. 

Heh, jak tak pójdzie to niedługo będzie taka ilość chętnych, że będę musiał licytację robić :P 

1 godzinę temu, Analog82 napisał:

Cześć,

Postanowiłem założyć temat , bo podobnego nie widzę, a mam mały dylemat i może ktoś tutaj już przerabiał podobna kwestie. Otóż jakiś czas temu padł pomysł kupna przyczepy, mamy konkretny rozkład przyczepy w głowie i założony budżet. Wydawało się, że świat stoi otworem i nagle po kilku tygodniach poszukiwań i dzwonienia do dystrybutorów, okazuje się ze sprawa nie jest taka trywialna.

Nie jest i nie będzie. Producenci po prostu mają określone moce przerobowe a zainteresowanie jest tak ogromne, że nie dają rady. Obecnie możesz zamówić budę na 2021 rok. 

Cytat

Otóż planowaliśmy z żona kupić przyczepę 2-3 letnia, rozkład to łóżko małżeńskie + łóżka piętrowe dla dzieci, bez potrzeby codziennego rozkładania spania, czyli coś na zasadzie hobby 545kmf. Budzet to najlepiej do 70-80Kzl, w zależności od wyposażenia. I niestety po miesiacu ogladania ofert na OLX / OTOMOTO etc, powoli załamuję ręce.

Tak naprawdę mało kto sprzedaje budę 2-3 letnią. Zazwyczaj są to budy albo po wypożyczalniach albo po szkodach całkowitych. Poza tym taka buda 2-3 letnia, która jest w dobrym stanie często kosztuje niewiele mniej niż nowa. 

Cytat

Ja wiem, że jest covid i janusze biznesu winduja ceny jak sie da, ale doszedłem do wniosku, że może po prostu wyjdzie lepiej kupić nowa.

Jak Cię stać to nie ma się co zastanawiać tylko brać nową. Problemem tylko jest ich dostępność. 

Cytat

Oczywiście trzeba się będzie szarpnac na kolejne 30Kzl, ale w cenie 110Kzl bede mial "golasa" z moverem + ew. dokupie przedsionek. I pojawia się pytanie , czy faktycznie warto czekać na okazję, bo może na przełomie lutego marca faktycznie będzie lepszy rynek, większy wybór i wtedy będzie można coś kupić?

Wątpie aby na wiosnę nagle się pojawił jakiś wysyp, bo niby skąd? Skoro teraz jest posucha i cały rynek jest przetrzebiony to nagle w marcu się przyczepy nie pojawią. A takie przyczepy jak moja to nawet nie lądują na OLX (poprzednia moja poszła na forum i pewnie obecna też pójdzie na forum, albo po znajomych).

Cytat

A może po prostu mam błędne założenia i zakładam za duży spadek cen przyczep używanych. Tzn 2-3 letnia przyczepa nie powinien spadać o 20-25% a np 10-15%? Wszelkie wskazówki będa pomocne.

Dokładnie. Przyczepy to nie auta. Stawiałbym spadek cen rocznie rzędu 5%. 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem i szybko zdecydowałem, żeby brać nową. 

Z dostępnością moze być problem, bo nowe wyprzedają się w PL szybko, malo którą markę możesz zamówić do produkcji ma ten sezon. Pozostaje jednak wybrać z tego, co mają dealerzy zamówione i jeszcze nie sprzedane. 

Podzwoń po dealerach, trochę ich jest w PL i popytaj co mają już na placu do wzięcia ew. co mają zamówione do produkcji i będą mieli u siebie przed sezonem. Nie ograniczałbym się do jednej marki.

Z tym 110 tys. to bym nie przesadzal, że będzie to golas, np Adrię Avivę 522PT za takie $$$ można przyzwoicie wyposażyć, bo w podstawie wychodzą niecałe 90 tys juz z jakimś tam wyposażeniem.

W Tomicach mają już zastawiony caly plac nowych Hobby, nie mam pojęcia czy one są już sprzedane, czy do sprzedania, bo nie zaglądałem i nie pytałem. W każdym razie ponad 20 nówek stoi, większość wielkosciowo ok 500-600. Najlepiej zadzwoń albo podjedź jak masz blisko i popytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.12.2020 o 21:57, pjetko napisał:

Z dostępnością moze być problem, bo nowe wyprzedają się w PL szybko, malo którą markę możesz zamówić do produkcji ma ten sezon. Pozostaje jednak wybrać z tego, co mają dealerzy zamówione i jeszcze nie sprzedane. 

Podzwoń po dealerach, trochę ich jest w PL i popytaj co mają już na placu do wzięcia ew. co mają zamówione do produkcji i będą mieli u siebie przed sezonem. Nie ograniczałbym się do jednej marki.

Z tym 110 tys. to bym nie przesadzal, że będzie to golas, np Adrię Avivę 522PT za takie $$$ można przyzwoicie wyposażyć, bo w podstawie wychodzą niecałe 90 tys juz z jakimś tam wyposażeniem.

W Tomicach mają już zastawiony caly plac nowych Hobby, nie mam pojęcia czy one są już sprzedane, czy do sprzedania, bo nie zaglądałem i nie pytałem. W każdym razie ponad 20 nówek stoi, większość wielkosciowo ok 500-600. Najlepiej zadzwoń albo podjedź jak masz blisko i popytaj.

Właśnie plan mam na razie taki , że szukam konkretnego układu, a jak się okazuje chyba duża większość producentów ma w swojej ofercie łóżko podwójne + piętrowe i łazienka z oddzielnym prysznicem. Jak nie uda się używki to najwyżej trzeba będzie się szarpnać na coś nowego z placu (oczywiście o ile coś będzie).  Nawet jeśli to będzie "golas" to i tak chyba na poczatek wystarczy mi mover. A w miare uzytkowania zobacze czego mi moze brakowac. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca się z całym tym kupnem nowej przyczepy zgodzę i nie chodzi już czy model pasuje  czy ta czy inna firma , nowe przyczepy nie są tanie i według mnie lepiej kupić coś budżetowo i po 2-3 latach zobaczyć czy mi to odpowiada czy holownik daje radę ... czy to czy tamto i czy przede wszystkim mam na to wszystko czas .Kupując nową przyczepę za   100-120 tyś golasa ...,  jeszcze Mover oczywiście nowy bo jak do nowej , przedsionek i mnóstwo innych potrzebnych rzeczy ,  robi się kolejne 30-40 tyś...    Pozdrawiam udanego zakupu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można spokojnie kupić nową fajną przyczepę do 95 tys brutto plus doposażenie wystarczające do jazdy 10 tyś maks. Jak ktoś ma firmę to nawet nie ma co myśleć o używce bo wystarczy policzyć vat plus dochodówke i amortyzacje i się robi niska  kwota. W czasach covida gdzie zamkniete hotele mozna mieć mobilne biuro plus nocleg wiec żaden problem. A za 3 letnia używke trzeba dać 75 plus , więc drożej niż nowa na firme;) jak ktoś nie ma firmy to wtedy można mysleć o używce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Nie do końca się z całym tym kupnem nowej przyczepy zgodzę i nie chodzi już czy model pasuje  czy ta czy inna firma , nowe przyczepy nie są tanie i według mnie lepiej kupić coś budżetowo i po 2-3 latach zobaczyć czy mi to odpowiada czy holownik daje radę ... czy to czy tamto i czy przede wszystkim mam na to wszystko czas .Kupując nową przyczepę za   100-120 tyś golasa ...,  jeszcze Mover oczywiście nowy bo jak do nowej , przedsionek i mnóstwo innych potrzebnych rzeczy ,  robi się kolejne 30-40 tyś...    Pozdrawiam udanego zakupu default_smile.png

 

30-40k za dodatki? Chyba ze złota Mover, aku, markiza to wydatek łącznie około 5k zł przy wariancie budżetowym (mover 3000 zł, aku 500 zł, markiza 1500 zł). To na co chciałbyś wydać jeszcze 25k zł? Klima? Antena Sat?

 

Poza tym jak ktoś sprzedaje używkę to często wcale wszystkich gratów nie oddaje, a przynajmniej nie za darmo. Nie wiem czemu się utarło, że używka musi mieć wszystko z przedsionkiem na czele - większość używek przedsionka zwyczajnie nie ma, movera też nie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jacek00 napisał:

 

30-40k za dodatki? Chyba ze złota emoji6.png Mover, aku, markiza to wydatek łącznie około 5k zł przy wariancie budżetowym (mover 3000 zł, aku 500 zł, markiza 1500 zł). To na co chciałbyś wydać jeszcze 25k zł? Klima? Antena Sat?

 

Jacek 5tyś to mnie sama markiza kosztowała, mover z akumulatorem ładowarką 6500zł. Gdzie klima, telewizor, antena, boki do rolety ach długo wymieniać przerabiałem temat także wiem. Jak założysz tanie wyposażenie to sam wiesz będzie tanio, już się wiele razy przekonałem.

1 godzinę temu, jacek00 napisał:

 

Poza tym jak ktoś sprzedaje używkę to często wcale wszystkich gratów nie oddaje, a przynajmniej nie za darmo. Nie wiem czemu się utarło, że używka musi mieć wszystko z przedsionkiem na czele - większość używek przedsionka zwyczajnie nie ma, movera też nie

 

Tak zgodzę się z tym że nie musisz wszystkiego dać, ale na ta chwilę głupich nie ma, ludzie wiedzą ile mniej więcej co kosztuje i co potrzebne, jak jest przyczepa doposażona i co za tym idzie droższa szybciej sprzedasz jak golasa, bo większość ludzi już chce mieć i jechać a nie diablić się z doposażeniem, choć nie powiem jest też jest grono ludzi co sami lubią pogrzebać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacek00

Tak do przyczepy nówki  za 100 tyś mover i roleta budżetowo za 5000zł poproszę !!!
No kupiłem właśnie mover z Obelinka automatyczny (Enduro EM303A), kupiłem też markizę workowa Fiamma Caravanstore XL 410 (laserowej nie chce). Mover kosztuje 4k zł brutto, markiza 1500 zł brutto. To są wg Ciebie te budżetowe rzeczy?
Tak i jeszcze akumulator od malucha bo budżetowo 35A  do przyczepy o której mowa 1600kg  DMC  super sprawa  ,a ładowarka do akumulatora AGM 300-500zł !!!
Akumulator akurat kupiłem LiFePO4 więc dużo droższy niż AGMy jakieś, ale przecież Aku przyzwoity kupisz już za 500-600 zł. Ładowarkę też kupisz dobra za 100 parę złotych.

Nie ma co przesadzać, naprawdę żeby wydać 40k to trzeba się postarać
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.