Skocz do zawartości

Używka 2-3 lata, a może nowa?


Analog82

Rekomendowane odpowiedzi

Te 30k to może braknąć ,poważnie mówię. Można zrobić krótką listę  must have   

Czy markiza czy przedsionek ? tu już jest róznica w cenie. To  co spróbujemy ? :)  No to zaczynamy. Upieram się przy przedsionku będzie drożej ale lepiej jak ma kasy zostać niż zabraknąć.

I zaznaczam startujemy od zera bo nie mamy starej budy i nie mamy co przełożyć do nowej.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 57
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Godzinę temu, marcin668 napisał:
Tak i jeszcze akumulator od malucha bo budżetowo 35A  do przyczepy o której mowa 1600kg  DMC  super sprawa  ,a ładowarka do akumulatora AGM 300-500zł !!!

Mowa była a moowerze i markizie.Do moowera bez problemu wystarczy aku 35Ah, i ładowarka z juli za 60 zł. Wielu forumowiczów takiego zestawu używało nawet w większych budach niż 1600 dmc.

Więc bez problemu zmiescisz w kwocie 5000 zł.

 

A jak ktoś ma potrzebę to możesz kupić moower trumy, markizę kasetową thule i aku LiFePo4 wówczas 10 tys będzie mało.

 

57 minut temu, Maras napisał:
Te 30k to może braknąć ,poważnie mówię. Można zrobić krótką listę  must have   

Czy markiza czy przedsionek ? tu już jest róznica w cenie. To  co spróbujemy ?   No to zaczynamy. Upieram się przy przedsionku będzie drożej ale lepiej jak ma kasy zostać niż zabraknąć.

I zaznaczam startujemy od zera bo nie mamy starej budy i nie mamy co przełożyć do nowej.

 

 

 

Oprócz przedsionka można jeszcz dorzucić system poziomowania Alko, ogniwo paliwowe Ejoy, antenę sat z górnej półki i wówczas 50 tyś będzie mało

 

Więc w czym problem ?

 

Górnego limitu nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, peja76 napisał:

Jacek 5tyś to mnie sama markiza kosztowała, mover z akumulatorem ładowarką 6500zł. Gdzie klima, telewizor, antena, boki do rolety ach długo wymieniać przerabiałem temat także wiem. Jak założysz tanie wyposażenie to sam wiesz będzie tanio, już się wiele razy przekonałem.

Oczywiście, że można kupić markizę kasetową za 5k, a można i workową za 1,5k. Kwestia wyboru i zasobności portfela. Ja osobiście kasetowej nie chcę ze względu na ciężar i świadomie wybieram markizę workową. Kupiłem Fiamma Caravanstore XL 410 za 1500 zł brutto. O moverze już pisałem - masz movery Enduro brandowane Obelinkiem, które kosztują stosunkowo mało i z powodzeniem można ich używać.

Co do reszty jak antena, tv itd, to nikt zmieniając cepę tego nie zostawia. Ja ze swojej zabieram antenę SAT, TV i inne duperele. Zostawiam wprawdzie markizę, mover, a nawet klimę czy reduktor do jazdy na gazie - ale zostawiam tylko dlatego, że w nowej przyczepie będę to wszystko miał, bo samej klimy nie planowałem zostawiać. I podejrzewam, że takich przyczep jak moja, wyposazonych niemal we wszystko na rynku wtórnym jest bardzo mało. 

4 minuty temu, Maras napisał:

I zaznaczam startujemy od zera bo nie mamy starej budy i nie mamy co przełożyć do nowej.

No to kupując używkę czy nową też to wszystko najczęściej musisz kupić

3 minuty temu, marcin668 napisał:

https://www.obelink.pl/enduro-em305-mover-531277.html

Nic innego nie znalazłem Ty to masz szczęście  :) Gratulacje

Proszę: https://www.obelink.pl/obelink-excellent-automatic-ii-naped.html

Jest to Enduro 303A obrandowany logo obelinka. Dokładnie ten model: https://www.enduro-europe.eu/nl/producten/voorgaande+modellen/em303+niet+meer+leverbaar/967

Za 3k w obelinku masz Enduro 203, aktualnie niedostępny bo czekają na dostawę.

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to do dzieła, zakładając ze przyczepa jest nowa i nie bardzo nam pasują jakieś bardzo stare używki :

Mover 4100zł

Akumulator ? 1000 zł , no bo w razie czego powinien mieć 100A

montaż z racji tego ze jest  nowe i gwarancja no i nie bardzo mamy gdzie ???

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, marcin668 napisał:

No to do dzieła, zakładając ze przyczepa jest nowa i nie bardzo nam pasują jakieś bardzo stare używki :

Mover 4100zł

Mover 3k jak wspominałem: https://www.obelink.pl/obelink-prestige-ii-mover.html

Cytat

montaż z racji tego ze jest  nowe i gwarancja no i nie bardzo mamy gdzie ???

Możemy samemu nawet to zamontować. W jaki sposób montaż markizy workowej, movera, czy aku ma wpływ na gwarancję? A nawet jak zamotnować w serwisie to koszt motnażu movera i aku jaki będzie? 1000 zł maks

9 minut temu, marcin668 napisał:

Akumulator ? 1000 zł , no bo w razie czego powinien mieć 100A

W obecnej przyczepie mam akumulator 37 Ah, taki był sprzedawany przez Trumę razem z moverem Truma Go2. Owszem mój aku to Optima Batteries, czyli raczej górna półka i wcale tani nie był. Ale spokojnie jak napisał @Suzu4x4 można iść w jakiś budżetowy AGM 35-40Ah i będzie to wystarczające. 

Czyli jak napisałem, mover, aku i markiza to koszt około 5000 zł i mamy w zasadzie wszystko czego potrzebujemy w przyczepie. Oczywiście pozostaje kwestia jakiś krzeseł, stołu i innych piedół - ale to potrzebujemy tak samo bez względu czy kupimy używkę czy nówkę. 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan jak pisał kupił https://www.obelink.pl/obelink-excellent-automatic-ii-naped.html 

a nie  https://www.obelink.pl/obelink-excellent-automatic-ii-naped.html

akumulator też nie za 500 zł tylko droższy ??? bo no właśnie !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, marcin668 napisał:

Akumulator ? 1000 zł , no bo w razie czego powinien mieć 100A

Przyzwoity 100Ah AGM można bez problemu kupić za 600 zł.

I pamiętajmy, że w większości przypadków nowa = "na firmę", więc każdy dodatek powinniśmy liczyć netto i jeszcze -19% amortyzacji... @jacek00 podał realne kwoty i to jeszcze brutto...

A tak jak wspomniał @Suzu4x4, dodawać można w nieskończoność,  a mnóstwo dodatków można kupić za x oraz taki sam dodatek innej firmy za 3x.

Poza tym nie bardzo rozumiem założenie, że używki mają mnóstwo dodatków, a każda nowa to "golas"? Przecież każdy ma inne wymagania i jeden będzie chcieć markizę, inny przedsionek, jeden będzie woleć solar 300W i aku 200Ah i ciepłą wodę na gaz, a inny klimę, telewizor i antenę itd.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, marcin668 napisał:

Pan jak pisał kupił https://www.obelink.pl/obelink-excellent-automatic-ii-naped.html 

a nie  https://www.obelink.pl/obelink-excellent-automatic-ii-naped.html

akumulator też nie za 500 zł tylko droższy ??? bo no właśnie !!!

Ale nie rozmawiamy akurat o mnie, tylko o tym, że można mover, aku i markizę kupić już za 5k zł - i mowa tu o nowych rzeczach oczywiście

1 minutę temu, pjetko napisał:

Przyzwoity 100Ah AGM można bez problemu kupić za 600 zł.

I pamiętajmy, że w większości przypadków nowa = "na firmę", więc każdy dodatek powinniśmy liczyć netto i jeszcze -19% amortyzacji... @jacek00 podał realne kwoty i to jeszcze brutto...

Celowo podaję kwoty brutto. Mnie ten mover automatyczny z obelinka kosztował 3500 zł, bo sprzedali mi go bez VATu. No ale większość osób interesują jednak kwoty brutto więc takie uczciwie podaje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są nowe i nowe .Pierwszy przykład. Przedsionek z Obelinka  za 1400 E i wytrzymał w przyczepie ,która stoi stacjonarnie 1,5 sezonu i aby wytrzymał do końca drugiego sezonu musiał  być już szyty a i tak był  wyblakły. A był to okres od maja do końca września. Zapewne przy objazdówkach wytrzymałby  dłużej bez dwóch zdań. Więc jak ktoś umie wydać  kasę to nie kupi takiego gówna.

Moja Isabella kosztowała 2500 E i to był bardzo dobry zakup. Zero wyblakłych odbarwień ,zero urwanych szmat i dalej nic nie cieknie. Inne Isabellki stojące stacjonarnie wyglądają zupełnie przyzwoicie. Do tego podłoga 240 E.

Teraz krzesła. Te z JYSK-a pękają i pytanie czy kupujemy gówna czy kupujemy sprawdzone np. Dukdalf-a  które posłużą kilka/kilkanaście lat ?  

Edytowane przez Maras (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, marcin668 napisał:

Nie do końca się z całym tym kupnem nowej przyczepy zgodzę i nie chodzi już czy model pasuje  czy ta czy inna firma , nowe przyczepy nie są tanie i według mnie lepiej kupić coś budżetowo i po 2-3 latach zobaczyć czy mi to odpowiada czy holownik daje radę ... czy to czy tamto i czy przede wszystkim mam na to wszystko czas .Kupując nową przyczepę za   100-120 tyś golasa ...,  jeszcze Mover oczywiście nowy bo jak do nowej , przedsionek i mnóstwo innych potrzebnych rzeczy ,  robi się kolejne 30-40 tyś...    Pozdrawiam udanego zakupu :)

 

Założenie jak najbardziej słuszne, lecz dla osoby która nie do końca wie czego szuka. W moim przypadku wymagania sa bardzo sprecyzowane i wiem co jest konieczne na "poczatek". Ewentualne doposażenie wchodzi w gre, ale to perspektywa 2 letnia. Na pewno bym nie myślał o nowej, jakbym nie wiedział w co się pcham :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Maras napisał:

Są nowe i nowe .Pierwszy przykład. Przedsionek z Obelinka 1400 E i wytrzymał w przyczepie ,która stoi stacjonarnie 1,5 sezonu i aby wytrzymał do końca drugiego sezonu musiał  być już szyty a i tak był  wyblakły. A był to okres od maja do końca września. Zapewne przy objazdówkach wytrzymałby  dłużej bez dwóch zdań. Więc jak ktoś umie wydać  kasę to nie kupi takiego gówna.

Moja Isabella kosztowała 2500 E i to był bardzo dobry zakup. Zero wyblakłych odbarwień ,zero urwanych szmat i dalej nic nie cieknie. Inne Isabellki stojące stacjonarnie wyglądają zupełnie przyzwoicie. Do tego podłoga 240 E.

Ja przedsionka nie używam, więc go nie potrzebuje. Dla mnie to zbędny wydatek i niepotrzebny balast. Markizę w obecnej przyczepie mam "budżetową" Fiamma Caravanstore 360 - używana 4 sezony, nie wyblakła i ma się dobrze. Byłem na tyle zadowolony, że do nowej przyczepy też kupiłem Caravanstore, tylko dłuższą. Jak wspominałem kasetowej nie chcę.

Cytat

Teraz krzesła. Te z JYSK-a pękają i pytanie czy kupujemy gówna czy kupujemy sprawdzone np. Dukdalf-a  które posłużą kilka/kilkanaście lat ?  

No to krzesła. Miałem 3 krzesła z Ikea po 40 zł/szt. - kupiłem je do pierwszej przyczepy w 2014 roku, bo nie miałem kompletnie nic. Po 7 sezonach 2 krzesła mają się dobrze i nadal ze mną jeżdzą, jedno pękło. Prócz krzeseł z Ikea mam jeszcze 2 krzesła z Decathlona za 150/170 zł, też sprawdzają się bardzo dobrze. Więc nie każde tanie = gówno. 

Z kolei stól, który też miałem z Decathlonu, ale nie byłem z niego zadowolony. I "szarpnąłem" się na stół Westfielda za 500 zł ;) Tak więc kupować można wszystko, w zależności od potrzeb, z różnej półki cenowej. Ja osobiście nie lubię przepłacać i lubię kupować rzeczy, które mają dobry stosunek jakości do ceny. 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jednym wystarczy Markiza innym Przedsionek jeden chce Mover inny uważa że mu jest nie potrzebny wszystko zależy kto czego chce , ale najczęściej jest tak że jak się coś ma to staramy się dążyć czegoś lepszego lub ulepszamy to co już mamy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, jacek00 napisał:

Ja przedsionka nie używam, więc go nie potrzebuje. Dla nie to zbędny wydatek. Markizę w obecnej przyczepie mam "budżetową" Fiamma Caravanstore 360 - używana 4 sezony, nie wyblakła i ma się dobrze. Byłem na tyle zadowolony, że do nowej przyczepy też kupiłem Caravanstore, tylko dłuższą. Jak wspominałem kasetowej nie chcę.

No to krzesła. Miałem 3 krzesła z Ikea po 40 zł/szt. - kupiłem je do pierwszej przyczepy w 2014 roku, bo nie miałem kompletnie nic. Po 7 sezonach 2 krzesła mają się dobrze i nadal ze mną jeżdzą, jedno pękło. Prócz krzeseł z Ikea mam jeszcze 2 krzesła z Decathlona za 150/170 zł, też sprawdzają się bardzo dobrze. 

Z kolei stól, który też miałem z Decathlonu, ale nie byłem z niego zadowolony. I szarpnąłem się na stół Westfielda za 500 zł ;) Tak więc kupować można wszystko, w zależności od potrzeb ;) 

U mnie przedsionek to podstawa i mimo ,ze ma 3,5 m głębokości to jeszcze jest dodatkowy daszek przed nim + podłoga.

Fiamm Caravastore to porządny wyrób aby jej jakość była cały czas taka sama.

A widzisz, krzesełko jednak pękło - nie naśmiewam się nie wytykam -taka jest jakość. Ale powiem tak ,że czasami można coś kupić budżetowego i jakoś się nie rozlatuje. Tylko zawsze pojawia się pytanie czy testujemy ,zobaczymy jak będzie czy też kupujemy drożej. Mamy dobry sprawdzony wyrób.     

Jeszcze edytka :)

Nie pamiętam jeszcze aby przed każdym sezonem czegoś nowego nie dokupić. I to nie z tego powodu ,że się zepsuło czy też złamało ale zawsze coś tam zawsze jest potrzebne.

Edytowane przez Maras (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.