Skocz do zawartości

Przeniesienie pieca


filipert

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, filipert napisał:

Czy truma combi potrzebuje komin, czy ma wylot spalin pod podłogą?

wylot w sciane boczną, w linku który podawałeś masz zakładkę załączniki z PDF instrukcją montazu po polsku.

https://goliat.com.pl/ogrzewanie-powietrza-i-wody-truma-combi-4-12v-30mb,3,5244,4762

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 37
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W dniu 9.11.2020 o 19:33, filipert napisał:

 

3. komin... trzeba by nową dziurę w dachu a ze starej np. wentylacyjny grzybek zrobić.

 

 

Komin (otwór w dachu) zazwyczaj jest przy ścianie zewnętrznej więc raczej nie musiał byś go przerabiać.

Szukanie Combi 4/6 jest najrozsądniejszym rozwiązaniem. Zwróć tylko uwagę czy do ceny podanej w Goliacie nie musisz doliczyć jeszcze sterownika Truma Control Panel CP Plus (ponad 1 kzł) i kominek też jest inny w Combi (może średnica taka sama, ale samo zakończenie na bank inne).  

21 godzin temu, golob napisał:

wylot w sciane boczną, w linku który podawałeś masz zakładkę załączniki z PDF instrukcją montazu po polsku.

https://goliat.com.pl/ogrzewanie-powietrza-i-wody-truma-combi-4-12v-30mb,3,5244,4762

Wylot może być rozwiązany na 2 sposoby. Przez boczną lub przez dach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.11.2020 o 11:48, Tomii napisał:

Szukanie Combi 4/6 jest najrozsądniejszym rozwiązaniem

Moim zdaniem trzeba szukać przyczepy takim ogrzewaniem, ewentualnie z Alde.

W każdym razie bez pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.11.2020 o 20:48, golob napisał:

@filipert potrzebuje aby tam wózek przejechał, wiec każdy cm istotny

Rura kominowa mogłaby zostać pod warunkiem że jakies wymogi z montazu wg. trumy bedą zachowane - trzeba by było sprawdzić - kąty/łuki przewodu itp czy nie ma tu jakich wymagań

Samo cofnięcie nie byłoby trudne, otwór pod piecem nie jest wielki, mozna zrobic nowy a ten zaślepić, też nic wielkiego dla Ciebie. Kwestia tylko że piec będzie cofniety i zlicowany z lewą ścianą (od strony zlewu) i teraz czy to też nie przeszkadza w montażu pieca.

Trzeba przestudiować instrukcje od montażu trumy.

to chyba dobra opcja

Panowie podpinam się pod temat, ta oferta z goliata brakuje sterownika prawda? czy coś jeszcze potrzeba aby to zaczęło śmigać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, vrs napisał:

Moim zdaniem trzeba szukać przyczepy takim ogrzewaniem,

Jeszcze nie spotkałem 

 

8 godzin temu, vrs napisał:

ewentualnie z Alde.

To prędzej. 

Mam nawet 2 na celowniku ale budżet przekraczają :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, filipert napisał:

Jeszcze nie spotkałem 

Combi to rozwiązanie które stosowane jest chyba od 2007 roku, ale mało kto początkowo się na nie decydował. Trzeba też mieć na uwadze, że nie każdy producent przyczep przy konfiguracji nowej przyczepy jest w stanie zaproponować nam to rozwiązanie. Do tego dopłata prawie 900 euro. Nie wchodziłem zbyt mocno w konfiguratory ale chyba Fendt (przynajmniej w Saphirze) nie daje możliwości zamiany ogrzewania na Combi. 

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Odgrzeję temat. 

Przyczepa zakupiona, rewizja zrobiona 

IMG_20210123_203945.thumb.jpg.f308432e2d18bc9d40a0c4ca064679b5.jpgIMG_20210123_203950.thumb.jpg.b29f4a2bcf4bf31d7a102854418e061c.jpg

Gdyby nie sterowanie ultraheat 

IMG_20210123_203912.thumb.jpg.3c5f5e1f167a2e17865a187b572a8c8b.jpg

to całość mogła by się cofnąć do nadkola, bo wenty są ponad. 

Jednak tak jak jest mogę cofnąć 17cm więc na luzie wystarczy. 

Truma combi to wydatek na używkę rzędu 6.000 zł bez gwarancji. Części drogie jak coś nawali ale najwiekszym minusem jest chyba brak ciepła z promieniowania. Kilka razy rozgrzewałem już przyczepę od około 0° i wtedy tradycyjny piec w pierwszej godzinie jest nioceniona. Ale może się mylę, może w combi po prostu dmucha cieplejsze powietrze. 

Jak by nie było, teraz tak duży wydatek i tak nie wchodzi w grę. Są ważniejsze sprawy. Niemniej brak cieplej wody z gazu chyba będzie mi doskwierał najbardziej ale z kolei sam bojler gazowy Trumy to używka 1.500 a nowy 3.000zł.

Jeszcze nie w tym sezonie ale zapewne temat będę kontynuował. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Voku napisał:

Można powiedzieć że Truma to taki analog do combi potrzeba już źródła zasilania. 

Hmmm... ?

Rozwiniesz myśl? Przecież combi to Truma i każde źródło ciepła potrzebuje zasilania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, danielpoz napisał:

Mówiąc poważnie ja bym na pewno tego nie robił i to nie z powodu nowej dziury. ?

Na początku napaliłem się na combi ale poczytałem Twój wątek

Truma Combi 4 vs Truma 3004+Truma B10 - Instalacje sanitarne i lodówki - Karawaning.pl

i bardzo sensowne spostrzeżenia kol. @Kristofer

Odniosłem to do praktyki i wydaje mi się, że użytkowanie combi może dawać mniejszy komfort cieplny w mojej przyczepie. Szczególnie, że łazienkę mam na przeciw pieca i nagrzanie jej nadmuchem z ponad 6-cio metrowej rury trochę trwa a tak wystarczy uchylić drzwi i od razu ciepełko w środku. Dodatkowo w wątku @Kristofer słusznie podnosi koszty i awaryjność całego zespołu grzewczego, vs 2 źródła grzewcze. Gdybym miał luźną kasę na nową Trumę Combi, to pewnie inaczej podszedł bym do tematu ale ryzyko używki przy takim dużym koszcie to trochę ponad moje siły.

Dodatkowo, i tak chciałbym zwężać szafę ubraniową, bo teraz ma ponad 70cm głębokości, jest to też miejsce, gdzie docelowo znajdzie się konstrukcja podnośnika sufitowego a jeszcze w środku jest stary zaciek wokół anteny, więc to wszystko razem będzie stanowić jeden spory remont/przebudowę. 

Może do czasu tej przebudowy zmieni się sytuacja, nic nie jest przesądzone. Z pewnością brakuje mi doświadczenia jak rozgrzewa się przyczepa z Trumą Combi, bo może teoria daleka jest od praktyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.11.2020 o 22:09, filipert napisał:

hobby610smolicz_piec.thumb.jpeg.fddfff0ea8eb60fcdf6a2c0ee34ef5c1.jpeg

 Cofnięcie go o 15cm to chyba najprostsza operacja

Nie rozumiem dobrze jednego: co da cofnięcie pieca i zrobienie szerzej przejścia? czy chodzi tylko o jak najbliższe dojechanie do łóżka? bo dalej to przejście obok łóżka i szafek bocznych jest chyba i tak za ciasne na wózek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.