Skocz do zawartości

Przeniesienie pieca


filipert

Rekomendowane odpowiedzi

Nie pierwszy raz lokalizacja pieca skreśla u mnie zakup przyczepy.

Potrzebuję ciąg komunikacyjny o szerokości minimum 60cm.

Ostatnio wydawało mi się, że znalazłem wreszcie idealny układ, Z proporcji schematu pomierzyłem, że miedzy piecem a łazienka jest 70cm ale telefon do sprzedającego i pomiar "na żywo" ostudził mój optymizm

1420057166_HymerNova620kolizjapiec.jpg.0f0e93084cbc9ade3abc7418cbb27c0b.jpg

 

Tym sposobem powinienem postawić krzyżyk na Hymera w ogóle, bo te układy są powtarzalne.

W przyczepach 230cm prawie zawsze jest za wąsko.

Zrodził się pomysł poszerzenia ciągu poprzez przemieszczenie pieca w stronę ściany. Oczywiście zwężeniu uległa by cała szafa no i warunek, że nadkole pozwoli na taki manewr.

Domyślam się, że operacja możliwa ale czy ma sens i ile z tym może być roboty?

Chętnie posłucham, co o tym sądzicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 37
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Pod piecem jest dość spory otwór na dopływ powietrza (pewnie wiesz, że  kazdy piecyk ma zamkniętą komorę spalania i powietrze zasysane jest z zewnątrz,  właśnie przez ten otwór), więc jak przeniesiesz piec, to zostanie Ci ten otwór w podłodze. W nowym miejscu bedzie trzeba zrobić kolejny otwór i wymierzyć  żeby nie trafić na ramę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, pjetko napisał:

Pod piecem jest dość spory otwór na dopływ powietrza (pewnie wiesz, że  kazdy piecyk ma zamkniętą komorę spalania i powietrze zasysane jest z zewnątrz,  właśnie przez ten otwór), więc jak przeniesiesz piec, to zostanie Ci ten otwór w podłodze. W nowym miejscu bedzie trzeba zrobić kolejny otwór i wymierzyć  żeby nie trafić na ramę.

Tak myślałem o tym :)

Załóżmy, ze całość cofa się o 10 cm

w tym przypadku było by to w przybliżeniu zlicowanie z meblami kuchni

image;s=1080x720

 

Poniżej zakres prac nie obejmujący demontażu i montażu:

1. nowy otwór do powietrza

2. przeniesienie rury z gazem (+ otwór)

3. komin... trzeba by nową dziurę w dachu a ze starej np. wentylacyjny grzybek zrobić.

4. zwężenie ścian szafy i półek

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może łatwiej z drugiej strony zwęzić łazienkę?

Widzę też, że piec to Truma 5004 (chyba) a on dużo bardziej wystaje niż na przykład 3004. Można też rozważyć wymianę na słabszy model i w ten sposób uzyskasz kilka cm.

Ewentualnie szukać jakiejś używanej Trumy Combi i w ogóle pozbyć się pieca - i to byłaby najszybsza i najłatwiejsza robota bo poza wymianą pieca to nie musiałbyś niczego innego ruszać.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli piecyk tylko byś cofnął, to komin bez problemu może zostać tam gdzie jest. Rura spalinowa jest lekko elastyczna,  może nawet udałoby się nie odpinać jej od pieca.

Edytowane przez pjetko (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, mundek28 napisał:

Tak z ciekawości 58 a 60 cm-tak istotne te 2 cm?

@filipert potrzebuje aby tam wózek przejechał, wiec każdy cm istotny

Rura kominowa mogłaby zostać pod warunkiem że jakies wymogi z montazu wg. trumy bedą zachowane - trzeba by było sprawdzić - kąty/łuki przewodu itp czy nie ma tu jakich wymagań

Samo cofnięcie nie byłoby trudne, otwór pod piecem nie jest wielki, mozna zrobic nowy a ten zaślepić, też nic wielkiego dla Ciebie. Kwestia tylko że piec będzie cofniety i zlicowany z lewą ścianą (od strony zlewu) i teraz czy to też nie przeszkadza w montażu pieca.

Trzeba przestudiować instrukcje od montażu trumy.

Godzinę temu, jacek00 napisał:

Ewentualnie szukać jakiejś używanej Trumy Combi i w ogóle pozbyć się pieca - i to byłaby najszybsza i najłatwiejsza robota bo poza wymianą pieca to nie musiałbyś niczego innego ruszać.

to chyba dobra opcja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, golob napisał:
2 godziny temu, jacek00 napisał:

Ewentualnie szukać jakiejś używanej Trumy Combi i w ogóle pozbyć się pieca - i to byłaby najszybsza i najłatwiejsza robota bo poza wymianą pieca to nie musiałbyś niczego innego ruszać.

to chyba dobra opcja

to jest to?

https://goliat.com.pl/ogrzewanie-powietrza-i-wody-truma-combi-4-12v-30mb,3,5244,4762

kurczaki! nie wiedziałem, że takie coś istnieje :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, filipert napisał:

to jest to?

https://goliat.com.pl/ogrzewanie-powietrza-i-wody-truma-combi-4-12v-30mb,3,5244,4762

kurczaki! nie wiedziałem, że takie coś istnieje :)

 

Przy okazji masz ciepłą wodę "z gazu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest to?
https://goliat.com.pl/ogrzewanie-powietrza-i-wody-truma-combi-4-12v-30mb,3,5244,4762
kurczaki! nie wiedziałem, że takie coś istnieje
 
Tak to. Bojler i ogrzewanie w jednym. Nawet bardzo dobrą cenę mają w goliacie. Pamiętaj, że tam mają zniżkę dla forumowiczów, chyba 5%
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, filipert napisał:

to jest to?

https://goliat.com.pl/ogrzewanie-powietrza-i-wody-truma-combi-4-12v-30mb,3,5244,4762

kurczaki! nie wiedziałem, że takie coś istnieje :)

 

Mam koleżkę który jeździ kamperem i mówi że to idealne rozwiązanie i nigdy nie chciałby wracać do "zwykłej" trumy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, chris_66 napisał:

Albo combi jako rozwiązanie luksusowe albo rezygnacja z trumy i wsadzenie suchego webasto na ropę


Wysłane z telefonu emoji12.png

Chris,  tylko czy Vebasto powoła przy dużej budzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chris,  tylko czy Vebasto powoła przy dużej budzie?

Oryginał ma 2,5 kW. Chińskie mają 2 i 5 kW. Wszystkie dadzą radę bez problemu jeśli chodzi o temperaturę. Trzeba by było wspomóc rozprowadzenie powietrza oryginalnym trumawentem
Znajomi grzali się w kamperze 6,5m z małym przedsionkiem, chińskie 2kW dawało radę, 5kW było mocno przesadzone


Wysłane z telefonu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, chris_66 napisał:

Albo combi jako rozwiązanie luksusowe albo rezygnacja z trumy i wsadzenie suchego webasto na ropę

Combi mi się podoba, choć cena spora. Można by się pokusić o skalkulowanie w cenie odsprzedaży oryginału i pieca (ten konkretny ma chyba jeszcze wkład elektryczny) i termy.

Webasta z dodatkowym paliwem wolałbym uniknąć choć jest to rozwiązanie ciekawe.

Czy truma combi potrzebuje komin, czy ma wylot spalin pod podłogą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.