Skocz do zawartości

Jaki wentylator zamiast truma went do pieca sl 3002


Rekomendowane odpowiedzi

44 minuty temu, jacek00 napisał:

Ale przecież Twoja przyczepa na pewno jest przystosowana do rozprowadzania ciepła. Tylko może otwory musisz wyciąć? Dlaczego jest to niemożliwe?

Miałem nie pisać .....

Być może i jest ale nie do końca. Pierwsza najważniejsza przeszkoda to sejf niemal idealnie dopasowany do miejsca. Kolejna niedogodność to rura musi iść pod stolikiem gdzie już jest nadkole a miejsca na nogi i tak jest nie za wiele. Dalej łatwo i tylko aku trzeba przesunąć. W łazience jest nawet wylot w brodziku ale jak tam zaglądam to jakby był zaślepiony.

Nie wiem czy z sejfu będę korzystał bo nigdy nie miałem a wcześniej przyczepy nawet nie zamykałem.

To nie jest tak, że tego trumaventu nie chcę bo wiem jak to działa bo w poprzedniej miałem no i się super sprawdził pomimo lichej izolacji jaką ma niewiadówka. Ten rok musi 

8 godzin temu, chris_66 napisał:

biedanadmuch

wystarczyć, pojeżdżę i pewnie dojdę do wniosku że sejfu nie potrzebuję a wtedy droga wolna i tylko pogodzić się będzie trzeba z miejscem na nogi. Przeniesienie sejfu w inne miejsce też nie przejdzie bo po prostu nie ma gdzie a jak można to na drugiej stronie i tak za dużo ciężkich klamotów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

6 minut temu, Benior napisał:

Miałem nie pisać .....

Być może i jest ale nie do końca. Pierwsza najważniejsza przeszkoda to sejf niemal idealnie dopasowany do miejsca.

Sejf można przesunąć 

Cytat

Kolejna niedogodność to rura musi iść pod stolikiem gdzie już jest nadkole a miejsca na nogi i tak jest nie za wiele.

Czy przy ścianie pod stolikiem nie masz fabrycznej zabudowy gdzie idzie instalacja? Przypadkiem nie masz takiej zabudowy? Własnie w tej zabudowie idą rury od rozprowadzania:

image.png.694c0f2f582ed1478d6060eadc08a0de.png

Cytat

Dalej łatwo i tylko aku trzeba przesunąć. W łazience jest nawet wylot w brodziku ale jak tam zaglądam to jakby był zaślepiony.

Bo nie było fabrycznego rozprowadzania to zaślepili.

Reasumując, masz wszystko przygotowane do rozprowadzania ciepła, wystarczy tylko zamontować Trumavent i poprowadzić rury, tak jakby poprowadziła to fabryka. To najprostsza i najlepsza metoda. Żadne wiatraczki niczego Ci nie zdziałają.

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, jacek00 napisał:

Sejf można przesunąć 

ale tylko na stronę gdzie już mam zbiornik wody 45L, boiler, kibelek, aku i sterowanie napędem itp. 

Montowanie czegokolwiek pod łóżkiem na prawym boku zabierze dostęp przez klapę serwisową.

2 minuty temu, jacek00 napisał:

Sejf można przesunąć 

Za małe aby spiro przeszło, w zasadzie to nie ma żadnej zabudowy. Woda i prąd idzie po nadkolu, sklejka i od razu stolik na tym leży. Nadmuch tylko przy podłodze poszerzając nadkole. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Benior napisał:

ale tylko na stronę gdzie już mam zbiornik wody 45L, boiler, kibelek, aku i sterowanie napędem itp. 

Montowanie czegokolwiek pod łóżkiem na prawym boku zabierze dostęp przez klapę serwisową.

Nie zabierze. Rurę montujesz nad klapą, pod łóżkiem - tak jest na przykład u mnie fabrycznie i mam klapę serwisowa a nad jest rura do rozprowadzania ciepła. 

Teraz, Benior napisał:
Za małe aby spiro przeszło, w zasadzie to nie ma żadnej zabudowy. Woda i prąd idzie po nadkolu, sklejka i od razu stolik na tym leży. Nadmuch tylko przy podłodze poszerzając nadkole. 

U mnie jakoś idzoe po nadkolu i jest trochę miejsca. Nie wiem jak u Ciebie, trzeba byłoby rozkręcić, ale nie chce mi się wierzyć, że jest na styk i nie wejdzie nawet rura 3 cm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Benior napisał:

Co do zabranie miejsca na klapie serwisowej to myślałem o sejfie nie o rurze. Pytałeś czy mogę go gdzieś przenieść. 

Albo wywalić ten sejf w cholerę ;) Szczerze to wolałbym rozprowadzanie ciepła niż sejf ;) Ewentualnie sejf przenieś może pod siedzisko? Masz tam jakieś miejsce? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, jacek00 napisał:

Ewentualnie sejf przenieś może pod siedzisko? Masz tam jakieś miejsce? 

Na tej właśnie stronie wszystkie już ciężkie klamoty. Zmieściłby się koło boilera. Pewnie wyleci ale żona chce koniecznie przetestować a tu nie mam odwagi się postawić  :nono:

Muszę pokombinować jak i czym dociążyć prawą stronę. Tylko w bagażnik mogę pchać ciężkie klamoty, do szafy ciuchy ale to niewiele i to akurat na kole gdzie mogło by być ciężko sprawę ratuje szafka cenniejsza od sejfu zaraz przy drzwiach. W tej szafce znalazły sobie miejsce wszystkie szklane opakowania :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ścianie koło stolika jeśli ma to zabierać miejsce na nogi można poszukać jakiś inny kanał zamiast okrągłej rury, może np o profilu prostokątnym, albo wyrzeżbić coś z amelinium? 

23 godziny temu, puffyou napisał:

Chcę go przewiercić  na szafce na dole w najniższym punkcie przy podłodze, zimne powietrze jest na dole zawsze więc będzie je zasysać i wymuszać obieg.

Ja bym nic nie wycinał w szafie. Jak chcesz zrobić nadmuch to daj go na rurce spiro z tyłu pieca i tyle. W podłodze za piecem powinny być otwory dostarczające powietrze do airmix-a (taka dodatkowa opcja do trumavent). Nawet gdyby ich nie było to szafa nie jest szczelna i zawsze gdyby miało powietrze brać z grzejnika ciepłe to możesz użyć jakiejś dyskretnej kratki a wentylator w środku szafy będzie cichszy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mi się przypomniało że widziałem kiedyś patent z tym wentylatorem zamontowanym gdzieś indziej niż na piecu. Chyba w instrukcji od airmixa właśnie. 

Tak coś mi się tłucze po głowie...

Mam

 

80CABFD8-D73D-4AA8-BF59-257E8C86DD49.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie ciasno przy nadkolu ale tę rurę da się trochę zgnieść. Myślę ze jak popieścisz to w ten skos zmieścisz. 

Tylko daj tę większa rurę, ta mniejsza jest do prowadzenia odgałęzień od tej dużej do miejsc które są trudniej dostępne. Np gdzieś przy oknie czy za oparciem. 

Generalnie w instalacji powietrznej ta rura od ogrzewania powinna iść razem z rurami od wody bo jak będzie bardzo zimno to Ci może przemarzać to nadkole. Mówimy oczywiście o skrajnych sytuacjach w stylu -30. 

Jak możesz to zrób więcej zdjęć. Wzdłuż ścian i tych przejść. 

Trumaventa zrób na 12v, bedziesz mógł nim kręcić w czasie jazdy. Tzn na 230v tez się da ale trzeba miec przetwornice i jest z tym więcej zachodu.

Trzeba by tez zaplanować ze 2 wyloty powietrza w części najdalszej od pieca. Np jeden pod stołem i drugi jeszcze gdzieś w kuchni. 

Edytowane przez vrs (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem,

Wyloty pod łóżkiem niepotrzebne. Ta rura grzejąca musi mieć dziurki co 5cm. Takie od długopisu. 

Wylot powietrza vis a vis pieca moim zdaniem nie potrzebny. Lepiej zrób wylot pod stołem po drugiej stronie w głębi.

Na rysunku zaznaczyłem wersje full wypas.

DAB61790-5340-4E30-B109-58A090CA832A.thumb.jpeg.9f3bcfb3b6bc7ea9544da4a083513f5b.jpeg

 

Ewentualnie zależnie od tego jaki masz próg (czy dałoby się przejść pod progiem) wersja optymalna byłaby taka:

22146027-F7DF-4D05-9280-A67E5BEF0D7F.thumb.jpeg.a3718ba185681331164e478816ee04e6.jpeg

Ta wersja ma najmniejsze utraty ciepła. Rura idąca w lewo przechodzi pod progiem, ale wewnątrz, grzeje tył kuchni i kończy się w łazience.

Jest to o tyle lepsze niż wariant pierwszy że rura grzejąca idąca w prawo będzie krótsza. A im dalej od pieca tym chłodniejsze powietrze.

 

EDIT. BTW. nie wiem czy to widzisz ale np pod zbiornikiem masz dziurę / wyprofilowanie na tę rurę przy ścianie. 

Edytowane przez vrs (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, vrs napisał:

Jest to o tyle lepsze niż wariant pierwszy że rura grzejąca idąca w prawo będzie krótsza. A im dalej od pieca tym chłodniejsze powietrze.

Popieram takie rozwiązanie. Inaczej w łazience będziesz miał ledwo letnie powietrze, a tam raczej powinno być ciepło. W poprzedniej cepce miałem dokładnie odwrotnie. W łazience był upał, a koło łóżka ledwo ledwo. Akurat mi to pasowało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.