Skocz do zawartości

Jaki wentylator zamiast truma went do pieca sl 3002


Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo nisko mam próg i rozważałem to w pierwszej opcji ale na bank zaczepie i stracę ostatnie jedynki. 

Pod jednym siedzeniem jest boiler taka pionowa kreska. 

36 minut temu, vrs napisał:

Wyloty pod łóżkiem niepotrzebne. Ta rura grzejąca musi mieć dziurki co 5cm. Takie od długopisu. 

 

27 minut temu, BUMERANG napisał:

Popieram takie rozwiązanie. Inaczej w łazience będziesz miał ledwo letnie powietrze, a tam raczej powinno być ciepło.

Dla tego może jednak wyloty na min. a sama rura też odda ciepło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

18 minut temu, Benior napisał:

 

Dla tego może jednak wyloty na min. a sama rura też odda ciepło. 

 Nie, ta rura nie odda ci tyle ciepła ile potrzeba. Ale warto rozważyć zrobienie większego odstępu pomiędzy dziurkami. Te dziurki musza być  na całej długości rury. To podstawa grzania tych różnych zakamarków. 

Pomysl nad tym progiem, są takie płaskie progi. Moim zdaniem warto.

Ewentualnie są przejścia w podłodze ale to musi być odpowiednio zaizolowane.

Nie wiem jak bardzo całoroczną przyczepę chcesz zrobić. 

Edytowane przez vrs (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja się podepnę pod temat, bo właśnie jestem w trakcie montażu TEB-3.

Poniżej schemat.

trumavent.jpg.5e4eec1ba3d341747f337b9bb7d42efb.jpg

 

 

Dmuchawa ma dwa wyjścia, z zastawką, którą mogę regulować stosunek powietrza. Myślę, że jakieś 70-80% puszczę w kanał idący do przodu przyczepy, w który zaraz za wyjściem z szafy w chcę wsadzić Y,. Jeden kanał przez TT2 i dalej do dysz zaraz "za rogiem", które będą przy ziemi i skierowane do tyłu - myślę, że dobrze wtedy będą "mieszać" powietrze. Drugi kanał zrobię z małymi dziurkami i puszczę po obwodzie, żeby narożniki były wentylowane/ogrzewane, potem pod kuchnię i zakończę dyszą zaraz przy wejściu.

Z łazienką sprawa prosta, dostanie ok 20-30%, ale jeszcze na tej rurce idącej do łazienki dołożę trójnik z odnogą na fi 22. To fi 22 pójdzie pod łazienką i wyjdzie pod najniższym łóżkiem i tam pójdzie po całej szerokości w narożniku. Ten fi 22 będzie mieć dziurki i nie będzie zakończony dyszą.

Początkowo nie planowałem rozprowadzenia na tył pod łazienką (chciałem, ale nie myślałem, że uda się przejść przez łazienkę), jednak wczoraj udało mi się przeciągnąć po nadkolu a potem pod łazienką i kibelkiem rurkę fi 22 - ograniczeniem jest podstawka drewniana pod kibelek jest 2cm od ściany, z ledwością przecisnąłem fi 22, fi 35 by nie przeszło (wiem, że można by spłaszczyć w tym miejscu, ale nie ma tam dostępu, bo jest to "głęboko" pod łazienką i przy przeciąganiu na pewno by się porwała ta rurka. Bez demontażu łazienki nie udałoby się tam wyrezać większego prześwitu, a że przyczepa nowa, to większe akcje w ogóle nie wchodziły w grę - wszystko bezinwazyjnie.

W pozostałych miejscach są fabryczne wycięcia na przewody. Pozostanie tylko otwornicą zrobienie 4 otworów.

Jeśli macie jakieś uwagi, to piszcie, na razie jest tylko zrobiona najgorsza i najtrudniejsza robota - przeciągnięty fi 22 pod łazienką na tył.

 

Edytowane przez pjetko (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił tak

E93F2491-5C62-4208-A5AF-EA120A458BFC.thumb.jpeg.afe3cde2adebf8817124a41cfbdcbd9a.jpeg

 

Grzanie TT piecem to nieporozumienie. Nie zawracaj sobie tym głowy. Im krótsze rury, im mniej rozgałęzień tym lepiej.

Pod stołem z przodu jeden wylot Ci wystarczy, można go zrobić na środku pod stołem. W kuchni nie musisz mieć wylotu. Można te rurę zasklepić. Bedzie wtedy więcej dmuchać dziurkami. 

Przy twoim układzie bym dmuchał 50/50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Benior! Widzę,że zabrałeś się za to rozprowadzenie ciepła. Ja tego nie robiłem bo nam wystarczało grzanie samą trumą- tylko, że my kończyliśmy wyjazdy na koniec października.

No i tak jak napisałeś jest jedna poważna przeszkoda pomiędzy szafą a łóżkiem, żeby przejść na drugą stronę, ale prawdę mówiąc ja bym tego nie wywalał, bo wiele razy się przydawało.

BTW A gdzie kupiłeś taki wentylatorek? bo ja potrzebuję do chłodzenia lodówki w T5  - są tam dwa ale jeden nuie działa

pozdrowienia!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, pawel1966 napisał:

bo ja potrzebuję do chłodzenia lodówki w T5 

Szukaj dużego wolnoobrotowego, żeby był cichy. Patrz na dB w opisie. Na aledrogo jest tego pełno. Tylko dobrać rozmiar i głośność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.11.2020 o 08:37, janosikqq3 napisał:

Drpdzy forumowicze jest jakis zamiennik tanszy wentylatora bo orginaly to drogie .CZy moge zalozyc zwykly wentylator z tylu pieca za scianka zeby powietrze walilo po kabinie gorace?

Za 150 PLN mam ze sterowaniem ( tylko na 230V) Jak Chcesz to dawaj na PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Skończyłem u siebie montaż jakies 2 tyg. temu, doszlo trochę modyfikacji. Przede wszystkim rura fi22, która miała iść na tylną część okazała się totalną klapą. Jest to zbyt mały przekrój na taką długość - ciepłe powietrze leci na długości max 1m, potem się wyziębia i dmucha zimne. Musiałem więc coś wymyślić. Niestety fi 35 też jest liche, a niestety fi65 nie było możliwości przeciągnąć pod łazienką. Trochę się namęczylem i z użyciem drutów, endoskopu i kilku peszli o średnicach od 22 przez 40 i 50 mm udało mi się przeciągnąć rurę od webasto fi 55. Wszystko działa jak należy, ciepłe powietrze dochodzi na cały tył. Do polaczenia fi 65 z fi55 wytoczyłem przejściówkę z poliamidu, który ma max temp. pracy ok 150C.

W przedniej części też były modyfikacje, zrobiłem prawie tak, jak pisał @vrs jednak przepuściłem rurę przez trumę i jestem bardzo tego powodu zadowolony. Dodatkowo mając trójnik 65/22 i rurę fi22, wstawiłem ten trójnik przed trumę i wypuściłem krotki odcinek fi 22 w narożnik - na tak małej długości działa bardzo dobrze. W kuchni,ctak jak planowem zrobiłem wylot, żeby leciało ciepłe przy drzwiach i też działa to super.

W dniu 4.11.2020 o 11:13, vrs napisał:

Grzanie TT piecem to nieporozumienie. Nie zawracaj sobie tym głowy.

I tutaj absolutnie się nie zgodzę. U mnie działa to rewelacyjnie. Po ok 2h mam ciepłą wodę o temp ok 38st, po całej nocy grzania woda ma ok 55 st. Myślę, że kluczem jest tutaj odległość TT2 od pieca, u mnie jest ona prawie zaraz za piecem i pewnie stąd dobry efekt. Wczoraj wróciłem z 2 dniowego wypadu w tatry, piec pracował non stop (na zewnątrz -5 w nocy, w dzień ok 2) i wodę mieliśmy cały czas gorącą. Oczywiście latem nie będzie to działać, przy wyższych temperaturach wiosną/jesienią może też być gorzej, ale zimą sprawdza się rewelacyjnie.

 

Podsumowując. Nie wyobrażam sobie wyjazdu zimowego bez tego - lazienka bylaby zimna, wody cieplej brak, narożniki niedogrzane, dolny pietrus zimny. Teraz jest tak, jak powinno być  :)

 

Poniżej kilka fotek:

20201119_235433.jpg

20201119_235453.jpg

20201119_235504.jpg

20201119_235514.jpg

20201119_235521.jpg

20201119_235652.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich.

W dniu 27.11.2020 o 10:00, pjetko napisał:

Skończyłem u siebie montaż jakies 2 tyg. temu, doszlo trochę modyfikacji. Przede wszystkim rura fi22, która miała iść na tylną część okazała się totalną klapą. Jest to zbyt mały przekrój na taką długość - ciepłe powietrze leci na długości max 1m, potem się wyziębia i dmucha zimne. Musiałem więc coś wymyślić. Niestety fi 35 też jest liche, a niestety fi65 nie było możliwości przeciągnąć pod łazienką. Trochę się namęczylem i z użyciem drutów, endoskopu i kilku peszli o średnicach od 22 przez 40 i 50 mm udało mi się przeciągnąć rurę od webasto fi 55. Wszystko działa jak należy, ciepłe powietrze dochodzi na cały tył. Do polaczenia fi 65 z fi55 wytoczyłem przejściówkę z poliamidu, który ma max temp. pracy ok 150C.

W przedniej części też były modyfikacje, zrobiłem prawie tak, jak pisał @vrs jednak przepuściłem rurę przez trumę i jestem bardzo tego powodu zadowolony. Dodatkowo mając trójnik 65/22 i rurę fi22, wstawiłem ten trójnik przed trumę i wypuściłem krotki odcinek fi 22 w narożnik - na tak małej długości działa bardzo dobrze. W kuchni,ctak jak planowem zrobiłem wylot, żeby leciało ciepłe przy drzwiach i też działa to super.

I tutaj absolutnie się nie zgodzę. U mnie działa to rewelacyjnie. Po ok 2h mam ciepłą wodę o temp ok 38st, po całej nocy grzania woda ma ok 55 st. Myślę, że kluczem jest tutaj odległość TT2 od pieca, u mnie jest ona prawie zaraz za piecem i pewnie stąd dobry efekt. Wczoraj wróciłem z 2 dniowego wypadu w tatry, piec pracował non stop (na zewnątrz -5 w nocy, w dzień ok 2) i wodę mieliśmy cały czas gorącą. Oczywiście latem nie będzie to działać, przy wyższych temperaturach wiosną/jesienią może też być gorzej, ale zimą sprawdza się rewelacyjnie.

 

Podsumowując. Nie wyobrażam sobie wyjazdu zimowego bez tego - lazienka bylaby zimna, wody cieplej brak, narożniki niedogrzane, dolny pietrus zimny. Teraz jest tak, jak powinno być  :)

 

Poniżej kilka fotek:

20201119_235433.jpg

20201119_235453.jpg

20201119_235504.jpg

20201119_235514.jpg

20201119_235521.jpg

20201119_235652.jpg

Witam wszystkich.

Gdzie można kupić takie rury i jak to się nazywa? Też myślę o rozprowadzeniu ciepła.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.