Skocz do zawartości

Winiety Węgry


Marco82

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, ufolz napisał(a):

Sprawdziłem swój DR i mam M1 kategorie

11 minut temu, ufolz napisał(a):

@Prusiak S1. określa ilość osób.. J. oznacza kategorie pojazdu.

wg ustawy to masz: kategoria M1 pojazdy do przewozu osób, mające nie więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 123
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

23 minuty temu, Voku napisał(a):

Ja nie mam wpisu M1 więc nie mam dylematu :D. Jak pisałem od zawsze kamper wpisywał się u nich w D1 a ludzie dostawali później mandaciki. @Zuloschyba taki dostał?

Potwierdzam - to znaczy wciąż próbują ode mnie wyłudzić teraz niebotyczne kwoty (z naciskiem na próbują), ale dzięki za kolejny materiał dowodowy do ewentualnego procesu (jak by się zdecydowali mnie haratać w zgodzie z prawem) -  już nagrałem sobie filmik ze strony jak ładnie sami kierują mnie przez kolejne kroki sugerując jednoznacznie winietkę D1, choć za jakiś czas pewnie mogą to zmienić i znając ich wcale bym się nie zdziwił...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Sprawdzalem w dniu 16 maja 2023 na oficjalnej stronie sprzedaży węgierskich winiet.

Wybrałem przewodnik... "nie wiem jaka winieta dla mojego auta".

Screenshot_20230516-192313_Chrome.thumb.jpg.52a0ba40446542c5a1d829058e74ee03.jpg

Potem wskazałem kategorie RV,

Screenshot_20230516-190417_Chrome.thumb.jpg.55ee4c0d41fbc6ee89cfbb0bed7565c5.jpg

Następnie przewodnik zapytał mnie o liczbę miejsc z dowodu rejestracyjnego (wybrałem do 7 miejsc)

Screenshot_20230516-190429_Chrome.thumb.jpg.f84240e3cb4446666726061d25802aee.jpg

a na koniec DMC pojazdu.. ( wybrałem do 3.5T),

Screenshot_20230516-193537_Chrome.thumb.jpg.db01b3f2f5a8aa9dcc5988223ed3a724.jpg

jak się domyślacie, wyszło mi:

Screenshot_20230516-190442_Chrome.thumb.jpg.789922b0648be7a3fc25eb95fec8c553.jpg

REASUMUJĄC 

D1 dla pojazdów rekreacyjnych do 3.5T lub do 7 miejsc,

D2 dla pojazdów rekreacyjnych powyżej 3.5T lub powyżej 7 miejsc. 

Edytowane przez Paweł Prokop (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Paweł Prokop napisał(a):

Sprawdzalem w dniu 16 maja 2023 na oficjalnej stronie sprzedaży węgierskich winiet.

Wybrałem przewodnik... "nie wiem jaka winieta dla mojego auta".

 

Potem wskazałem kategorie RV,

 

Następnie przewodnik zapytał mnie o liczbę miejsc z dowodu rejestracyjnego (wybrałem do 7 miejsc)

 

a na koniec DMC pojazdu.. ( wybrałem do 3.5T),

 

jak się domyślacie, wyszło mi:

 

REASUMUJĄC 

D1 dla pojazdów rekreacyjnych do 3.5T lub do 7 miejsc,

D2 dla pojazdów rekreacyjnych powyżej 3.5T lub powyżej 7 miejsc. 

Tylko wciąż masz tą gwiazdkę, a właściwie "i", zgodnie z którą w rubryce "J" powinieneś mieć wpis M1 lub M1G, żeby móc zaliczyć do kat. D1.

A ja na ten przykład nic nie mam - i co? D1 czy D2?

A jeśli wybiorę D1 nie mając w dowodzie w pozycji "J" nic, to czy system w jakikolwiek sposób to zweryfikuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomekk zeszłym roku zapodał strony do kupna winet w innym wątku. Tam figuruje inna strona niż Ematrica i tam kamper podlega D2

Jednak oficjalna strona to chyba Ematrica chyba?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomekk zeszłym roku zapodał strony do kupna winet w innym wątku. Tam figuruje inna strona niż Ematrica i tam kamper podlega D2
Jednak oficjalna strona to chyba Ematrica chyba?
 
Tak, inne strony to pośrednicy. Jedyna oficjalna to https://ematrica.nemzetiutdij.hu/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Zulos napisał(a):

No właśnie jest conajmniej kilka stron, na których można kupić, ale chyba ematrica jest coś na kształt urzędowej…

Nawet nie chyba co z pewnością. Wyłącznie na niej kupuję winiety sobie i znajomym od niepamiętnych czasów (przeszło 15 lat). Nie komentuję cen, bo te są nieraz połowę niższe względem pośredników ale wiadomo wygody kosztują a biznes polega na zarabianiu pieniędzy.?

10 godzin temu, Zulos napisał(a):

(...) A jeśli wybiorę D1 nie mając w dowodzie w pozycji "J" nic, to czy system w jakikolwiek sposób to zweryfikuje?

Ja również nie mam pozycji J w dowodzie. Co więcej ani w cepiku nie figuruje ta kategoria (w moim przypadku), a z tego co wiem, wszystkie urzędy komunikacyjne w Europie są ze sobą skomunikowane. Baza Cepik poprzez usługi sieciowe udostępnia dane o pojazdach. Dlatego ważne jest, by kupować winiety zgodnie ze stanem faktycznym pojazdu a nawet jego homologacją (max DMC i liczba miejsc). 

Jest pewne, że mając winiety D2 nie dostaniesz wezwania do zapłaty mandatu. Skąd wiem? Bo wielu znajomym dla ich spokojnej duszy kupowałem winietę D2. Niektórzy kupowali D1 i dostawali mandaty... oczywiście,  trzeba się odwołać,  udokumentować masę, maksymalną liczbę osób itd. A najlepiej okazać odpis homologacji i taki mandat zostanie anulowany.

Obecnie zakup winiet jest o wiele prostszy, chociażby że względu na fakt, że po zalogowaniu do witryny ematrica jest dostępny przewodnik po winietach, którego kiedyś nie było. Na niego również warto się powołać przy ew. odwoływaniu się od mandatu.

Generalnie odkąd zacząłem kupować winiety elektroniczne (mowa o Węgrzech), te zdrożały już ponad 300%

 

Dla przykładu: winieta 10 dniowa ciągle jest tańsza niż w Polsce JEDNORAZOWY przejazd zestawu na odcinku 162km Rusocin - Nowa Wieś ?‍♂️, który od 11 lutego 2012 roku kosztuje NIEZMIENNIE 71 zł...

Screenshot_20230517-073127_Chrome.thumb.jpg.f99adcec5cf7f47bc473ec921b1cff17.jpg

Jak dodać do tego e-toll, to okazuje się, że pół Europy można zjechać za cenę jednorazowych opłat drogowych w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Paweł Prokop napisał(a):

Nawet nie chyba co z pewnością. Wyłącznie na niej kupuję winiety sobie i znajomym od niepamiętnych czasów (przeszło 15 lat). Nie komentuję cen, bo te są nieraz połowę niższe względem pośredników ale wiadomo wygody kosztują a biznes polega na zarabianiu pieniędzy.?

Ja również nie mam pozycji J w dowodzie. Co więcej ani w cepiku nie figuruje ta kategoria (w moim przypadku), a z tego co wiem, wszystkie urzędy komunikacyjne w Europie są ze sobą skomunikowane. Baza Cepik poprzez usługi sieciowe udostępnia dane o pojazdach. Dlatego ważne jest, by kupować winiety zgodnie ze stanem faktycznym pojazdu a nawet jego homologacją (max DMC i liczba miejsc). 

Jest pewne, że mając winiety D2 nie dostaniesz wezwania do zapłaty mandatu. Skąd wiem? Bo wielu znajomym dla ich spokojnej duszy kupowałem winietę D2. Niektórzy kupowali D1 i dostawali mandaty... oczywiście,  trzeba się odwołać,  udokumentować masę, maksymalną liczbę osób itd. A najlepiej okazać odpis homologacji i taki mandat zostanie anulowany.

Obecnie zakup winiet jest o wiele prostszy, chociażby że względu na fakt, że po zalogowaniu do witryny ematrica jest dostępny przewodnik po winietach, którego kiedyś nie było. Na niego również warto się powołać przy ew. odwoływaniu się od mandatu.

Generalnie odkąd zacząłem kupować winiety elektroniczne (mowa o Węgrzech), te zdrożały już ponad 300%

 

Dla przykładu: winieta 10 dniowa ciągle jest tańsza niż w Polsce JEDNORAZOWY przejazd zestawu na odcinku 162km Rusocin - Nowa Wieś ?‍♂️, który od 11 lutego 2012 roku kosztuje NIEZMIENNIE 71 zł...

Screenshot_20230517-073127_Chrome.thumb.jpg.f99adcec5cf7f47bc473ec921b1cff17.jpg

Jak dodać do tego e-toll, to okazuje się, że pół Europy można zjechać za cenę jednorazowych opłat drogowych w Polsce.

A czy inne są opłaty za winietę za zestaw (holownik do 3.5T+ przyczepa kemp. ) do 3.5T i powyżej 3.5 T?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Paweł Prokop napisał(a):

Nawet nie chyba co z pewnością. Wyłącznie na niej kupuję winiety sobie i znajomym od niepamiętnych czasów (przeszło 15 lat). Nie komentuję cen, bo te są nieraz połowę niższe względem pośredników ale wiadomo wygody kosztują a biznes polega na zarabianiu pieniędzy.?

Ja również nie mam pozycji J w dowodzie. Co więcej ani w cepiku nie figuruje ta kategoria (w moim przypadku), a z tego co wiem, wszystkie urzędy komunikacyjne w Europie są ze sobą skomunikowane. Baza Cepik poprzez usługi sieciowe udostępnia dane o pojazdach. Dlatego ważne jest, by kupować winiety zgodnie ze stanem faktycznym pojazdu a nawet jego homologacją (max DMC i liczba miejsc). 

Jest pewne, że mając winiety D2 nie dostaniesz wezwania do zapłaty mandatu. Skąd wiem? Bo wielu znajomym dla ich spokojnej duszy kupowałem winietę D2. Niektórzy kupowali D1 i dostawali mandaty... oczywiście,  trzeba się odwołać,  udokumentować masę, maksymalną liczbę osób itd. A najlepiej okazać odpis homologacji i taki mandat zostanie anulowany.

Obecnie zakup winiet jest o wiele prostszy, chociażby że względu na fakt, że po zalogowaniu do witryny ematrica jest dostępny przewodnik po winietach, którego kiedyś nie było. Na niego również warto się powołać przy ew. odwoływaniu się od mandatu.

Generalnie odkąd zacząłem kupować winiety elektroniczne (mowa o Węgrzech), te zdrożały już ponad 300%

 

Dla przykładu: winieta 10 dniowa ciągle jest tańsza niż w Polsce JEDNORAZOWY przejazd zestawu na odcinku 162km Rusocin - Nowa Wieś ?‍♂️, który od 11 lutego 2012 roku kosztuje NIEZMIENNIE 71 zł...

 

Jak dodać do tego e-toll, to okazuje się, że pół Europy można zjechać za cenę jednorazowych opłat drogowych w Polsce.

No więc biorąc pod uwagę obecne wyjaśnienia ze strony ematrica, teoretycznie powinniśmy olać kat. D2 niezależnie od tego co mamy w dowodzie (lub nie mamy) w rubryce "J" o ile mamy poniżej 3,5 DMC i poniżej 7 osób (to raczej chyba wszyscy:-).

Bardzo jestem ciekaw, czy ktoś zostanie teraz negatywnie zweryfikowany w takiej sytuacji. No bo jeśli oni nie mają możliwości zweryfikować elektronicznie zapisu z rubryki "J", to powinni negatywnie weryfikować wszystkich w takim razie.

Tzn. nikogo nie namawiam do tego - każdy podejmuje swoje ryzyko. Ale biorąc pod uwagę fakt, jak zdrożały te winietki i jaka jest różnica między D1 a D2, to jak ktoś jeździ po kilka razy w roku to różnica robi się znacząca...

Jakoś w takiej Austrii jest wszystko jasne, czytelne i najtańsze - 9,90 euro za 10 dni i 30 euro za 2 miesiące... Tylko wielu z nas odstrasza ważenie...:D

Ale robi się ciekawie, bo o ile do niedawna byliśmy już niemal zgodni, że jednak D2 i wszyscy w zasadzie dla spokoju w to brnęli, o tyle te nowe wyjaśnienia/wskazówki na stronie są interesujące i chyba jednak wiele zmieniają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Dodi napisał(a):

A czy inne są opłaty za winietę za zestaw (holownik do 3.5T+ przyczepa kemp. ) do 3.5T i powyżej 3.5 T?

Jeśli auto osobowe masz do 3,5t i jest zarejestrowane do 7 osób o nie ma innych opłat. Kupujesz tylko D1 bez względu czy zestaw przekracza 3,5T czy nie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Dodi napisał(a):

A czy inne są opłaty za winietę za zestaw (holownik do 3.5T+ przyczepa kemp. ) do 3.5T i powyżej 3.5 T?

Jak pisał jacek00, w sytuacji kiedy masz zakupioną już winietę D1, 

 image.png.efbc089f995f4acff3a35b2dbdabd18a.png

wtedy nie musisz już dokupować winiety...

image.png.b52f1a6744eeec344af43b0ccde1ceb1.png

Screeny robiłem w celach udokumentowania sytuacji na dzień 15 maja 2023r. 

image.png

6 godzin temu, Zulos napisał(a):

(...) do niedawna byliśmy już niemal zgodni, że jednak D2 i wszyscy w zasadzie dla spokoju w to brnęli, o tyle te nowe wyjaśnienia/wskazówki na stronie są interesujące i chyba jednak wiele zmieniają...

OOOO tak... wcześniej rzeczywiście było stanowisko, że kamper niezależnie od rodzaju i masy to obligatoryjny zakup winiety D2. sam to wyczytałem na starych stronach ematricy. Od niedawna jest nowy interfejs strony www a wraz nim nowe funkcjonalności, które powstały zapewne w odpowiedzi na potrzeby nowych regulacji prawnych. Możemy się cieszyć, że znacznie droższe winiety, nie uderzają w użytkowników kamperów do 3.5 T lub 7 miejsc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.