Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

 

Godzinę temu, Suzu4x4 napisał:

czyli poniżej 0,02 A a nie 0,2 A

dokładnie - 10x mniej  :) 
wiec tu doi cos innego :( 

 

14 minut temu, chris_66 napisał:

Ale ciągnie cichaczem, bez pokazywania tego publicznie emoji1787.png

Ano cichaczem bo nie umie pokazać 0,02   - chyba ma wyświetlane tylko 1no miejsce po przecinku ;)

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, amos napisał:

Pytam o prąd generowany przez panel (ważne też przy jakim napięciu).

Nie wiem, czy na MT50 masz takie same możliwości ale u mnie aplikacja przelicza od razu na moc (czyli U*I).

 

(...)

Przy obecnym zachmurzeniu  godzina 19 mój panel generuje 19V  i 23,2W.

20200512_190526_resized_1.thumb.jpg.897341239fb08b9c9e353b3c6d6df362.jpg

Aplikacji nie mam i nie zamierzam mieć bo na co dzień kamper stoi w garażu i  panel i tak nie będzie ładował więc apka mi się nie przyda a na wyjazdach unikam gapienia się w ekran telefonu czy komputera stąd montaż MT50 przy panelu sterowania, wystarczy mi jak raz na jakiś czas sobie zerknę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Suzu4x4 napisał:

Aplikacji nie mam i nie zamierzam mieć bo na co dzień kamper stoi w garażu i  panel i tak nie będzie ładował więc apka mi się nie przyda a na wyjazdach unikam gapienia się w ekran telefonu czy komputera stąd montaż MT50 przy panelu sterowania, wystarczy mi jak raz na jakiś czas sobie zerknę ;)

To akurat jestem w stanie zrozumieć :)

Będę wdzięczny za informację nt realnej mocy w bardziej sprzyjających warunkach słonecznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie MT50, ale mam niemal bliźniaczy wyświetlacz do kontrolera MPPT, na dachu dwa panele, jednak nie elastyczne:

https://forum.karawaning.pl/topic/27643-instalacja-elektryczna-do-niezależnego-karawaningu/?do=findComment&comment=679577

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Kristofer napisał:

Co prawda nie MT50, ale mam niemal bliźniaczy wyświetlacz do kontrolera MPPT, na dachu dwa panele, jednak nie elastyczne:

https://forum.karawaning.pl/topic/27643-instalacja-elektryczna-do-niezależnego-karawaningu/?do=findComment&comment=679577

 

Nie znalazłem w podanym wątku jakiej mocy znamionowej masz panele. 

Moje podejrzenia są takie, że elastyczne są jednak mniej wydajne od "tradycyjnych". Nie mam jednak nic do porównania, aby wyciągnąć jakieś sensowne wnioski ponieważ do dziś miałem do czynienia jedynie z elastycznymi.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, amos napisał:

To akurat jestem w stanie zrozumieć :)

Będę wdzięczny za informację nt realnej mocy w bardziej sprzyjających warunkach słonecznych.

z chęcią, jednak póki co pogoda nie sprzyja .

20200513_180657_resized.thumb.jpg.24d322326c7abc9fa502c2f30213d517.jpg

choć powiem szczerze że dla mnie czy panel da w szczycie 160, 150 czy może 130 w ma średnie znaczenie.

ważne jest to żeby budzić się codziennie z pełnym akumulatorem ;)

oczywiście kwestia porównania elastyk vs klasyczny  też mnie interesuje, tyle że mój to nie do końca elastyk bo ma aluminiową płytę na całej powierzchni która ma zapewnić lepsze chłodzenie (waży 6 kg zamiast 3 )

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Suzu4x4 napisał:

z chęcią, jednak póki co pogoda nie sprzyja .

choć powiem szczerze że dla mnie czy panel da w szczycie 160, 150 czy może 130 w ma średnie znaczenie.

ważne jest to żeby budzić się codziennie z pełnym akumulatorem ;)

oczywiście kwestia porównania elastyk vs klasyczny  też mnie interesuje, tyle że mój to nie do końca elastyk bo ma aluminiową płytę na całej powierzchni która ma zapewnić lepsze chłodzenie (waży 6 kg zamiast 3 )

 

Pogoda niezbyt sprzyja, to prawda. 

Co do 150W czy 130W dla panela 160W to bardzo mocno optymistyczne założenie. Oczywiście nie ma problemu, gdy akumulator dobrze naładuje się, jednak mam pewne wątpliwości właśnie ze względu na ich sprawność. Załączam wykres generowanej mocy przez moje panele (dla przypomnienia 2x100W) z ostatnich 28 dni - szczyty osiągane w ciągu kilku dni oscylują w okolicy 120W. Gdyby to uśrednić tylko dla godzin, w których panel generuje prąd to może będzie z 40-50W. To dość mało. 

 

2x100W array.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, amos napisał:

Nie znalazłem w podanym wątku jakiej mocy znamionowej masz panele.

Przypuszczałem, że ta informacja wynika z drugiej fotografii, gdzie pokazane jest napięcie idące z paneli. Jak wcześniej tam napisałem, panel ma na wyjściu coś ok. 20 V, a na wyświetlaczu widać 41,5 V, więc są dwa panele po ok. 100 W. Zaraz uzupełnię tą informację :skromny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Kristofer napisał:

Przypuszczałem, że ta informacja wynika z drugiej fotografii, gdzie pokazane jest napięcie idące z paneli. Jak wcześniej tam napisałem, panel ma na wyjściu coś ok. 20 V, a na wyświetlaczu widać 41,5 V, więc są dwa panele po ok. 100 W. Zaraz uzupełnię tą informację :skromny:

Doskonale, mamy więc takie same panele w innej technologii. U mnie także podłączone szeregowo i kontroler MPPT (akurat EPEVER Tracer)

Świetny materiał porównawczy :)  Tylko jak zrobić aby  porównać w tych samych warunkach? 

ps. w ten weekend byłem w lubelskiem wraz z przyczepą :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musielibyśmy chyba postawić przyczepy dosłownie obok siebie i cały dzień obserwować charakterystyki pracy. Do tego powinny być jeszcze takie same akumulatory (pojemność, typ, stan oraz stopień naładowania). Obecnie niewykonalne. Poza tym widzę, że masz chyba przekaz parametrów przez bluetooth na telefon, a ja nie interesowałem się tą opcją i mam jedynie standardowy wyświetlacz, choć nawet na niego już nie patrzę. Bawiłem się nim tylko jakiś czas po montażu, potem mi przeszło :D

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Kristofer napisał:

Musielibyśmy chyba postawić przyczepy dosłownie obok siebie i cały dzień obserwować charakterystyki pracy. Do tego powinny być jeszcze takie same akumulatory (pojemność, typ, stan oraz stopień naładowania). Obecnie niewykonalne. Poza tym widzę, że masz chyba przekaz parametrów przez bluetooth na telefon, a ja nie interesowałem się tą opcją i mam jedynie standardowy wyświetlacz, choć nawet na niego już nie patrzę. Bawiłem się nim tylko jakiś czas po montażu, potem mi przeszło :D

Tutaj zgoda, aby to rzetelnie sprawdzić przy tak zmiennych parametrach wejściowych jak nasłonecznienie trzeba by mieć przyczepy obok siebie oraz odbiory na zbliżonym poziomie.

Jeśli chodzi o gadżety, to jest to moduł WiFi - przydaje się dla kogoś, kto lubi zajrzeć głębiej. Niestety nie umożliwia zmiany parametrów jak choćby algorytmu ładowania. Tutaj natomiast można wesprzeć się przewodem podłączanym bezpośrednio do komputera przez USB. Kontroler Tracer daje możliwości zmiany. 

Logger, którym też się bawię ma sens bardziej do analizy długoterminowej i oceny pracy instalacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, amos napisał:

Logger, którym też się bawię ma sens bardziej do analizy długoterminowej i oceny pracy instalacji. 

I ok - ale co wynika z takiej analizy ?  Co od niej zależy ? 
Wydaje mi się że daje to jedynie świadomość i zaspokojenie ciekawości oraz być może poczucie bezsilności skoro nie ma możliwości zmian. 
Owszem da to sygnał że wydajność instalacji spada ale to tez mamy w danych panelu określone ile leci jego wydajność rocznie.
Słonko i tak jest po swojemu kapryśne a od niego zależy najwięcej :) 
Wg mnie nastawy podstawowe + woltomierz i amperomierz umią powiedzieć wszystko - ale jak zawsze podkreślam ja jestem minimalistą.

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, smok_wawelski napisał:

I ok - ale co wynika z takiej analizy ?  Co od niej zależy ? 
Wydaje mi się że daje to jedynie świadomość i zaspokojenie ciekawości oraz być może poczucie bezsilności skoro nie ma możliwości zmian. 
Owszem da to sygnał że wydajność instalacji spada ale to tez mamy w danych panelu określone ile leci jego wydajność rocznie.
Słonko i tak jest po swojemu kapryśne a od niego zależy najwięcej :) 
Wg mnie nastawy podstawowe + woltomierz i amperomierz umią powiedzieć wszystko - ale jak zawsze podkreślam ja jestem minimalistą.

Trafiłeś w sedno - głównie do zaspokojenia ciekawości. Choć z brakiem możliwości zmian bym nie przesadzał. U mnie początkowo był 1 panel, po testach dołożyłem drugi. A może za jakiś czas skończę z innymi, bardziej wydajnymi. 

Co taka zmiana może dać? Na przykład większą żywotność akumulatora ze względu na lepsze warunki pracy. Czy to ma sens i czy nie warto po prostu wymienić na nowy to inna sprawa. 

Oczywiście rozgarnięty i doświadczony operator miernika za 30PLN też może do takich wniosków dojść. Dla mnie to eksperymentowanie z gadżetami to najzwyczajniej dobra zabawa i zdobywanie wiedzy. 

42 minuty temu, Kristofer napisał:

Ciekawy ten gadżet i całkowicie rozumiem, że tyle Twojej uwagi pochłania :skromny:

Pobawię się parę dni i odłożę do szafy...;)

Zrobiłem analizę paru dni pracy instalacji, tutaj przykład z dnia, gdzie było naprawdę słonecznie (124 W w szczycie).

Średnia moc z całego czasu pracy paneli, gdy generowały one prąd to 25W w ciągu ok 11h pracy. Wydaje mi się to bardzo niska wydajność. 

Ciekaw jestem czy z tych paneli jestem w stanie osiągnąć powyżej 10A ładowania w letnie dni. Twoje ponad 12A dla tej instalacji robi wrażenie. 

Na godziny nie ma co zwracać uwagi - data i czas nie były zsynchronizowane. 

1day.JPG

Edytowane przez amos (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.