Skocz do zawartości

Opony zimowe do przyczepy


wlodar

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem!

Planuję w tym roku kilka zimowych wyjazdów i zastanawiam się czy także do przyczepki zakładać opony zimowe.

Mam w przyczepce ETS plus, więc czasem przyczepka będzie mogła zahamować "sama"

Ciekaw jestem waszych doświadczeń i opinii w tej kwestii.

Ponadto moja przyczepka ma DMC1400 opony zamontowane fabrycznie to 185R14C 104/102N, a zimówki znalazłem jedynie o indeksie nośności "solo" 102.

Jak myślicie czy te 50kg nośności mniej będzie miało duże znaczenie? wiem, że 104 to 900kg, a 102 850kg, ale niepewność jest zawsze.

Pomożecie? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 66
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

21 minut temu, wlodar napisał:

czy także do przyczepki zakładać opony zimowe.

Tak

21 minut temu, wlodar napisał:

Jak myślicie czy te 50kg nośności mniej będzie miało duże znaczenie?

Nie, i tak masz zapas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, wlodar napisał:

Czołem!

Planuję w tym roku kilka zimowych wyjazdów i zastanawiam się czy także do przyczepki zakładać opony zimowe.

IMO pomyśl o całorocznych. Na kilka wyjazdów zimowych nie ma sensu się bawić w dwa komplety opon do przyczepy. Lepiej kupić jeden komplet całorocznych. Zwłaszcza, że dwóch kompletów i tak nie zużyjesz - wcześniej będziesz musiał je wymienić ze względu na wiek.

34 minuty temu, wlodar napisał:

Ponadto moja przyczepka ma DMC1400 opony zamontowane fabrycznie to 185R14C 104/102N, a zimówki znalazłem jedynie o indeksie nośności "solo" 102.

Czyli potrzebujesz min. 700 kg na oponę. Indeks 102 to o ile dobrze pamiętam nośność do 850 kg. Czyli masz zapas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, jacek00 napisał:

IMO pomyśl o całorocznych. Na kilka wyjazdów zimowych nie ma sensu się bawić w dwa komplety opon do przyczepy. Lepiej kupić jeden komplet całorocznych. Zwłaszcza, że dwóch kompletów i tak nie zużyjesz - wcześniej będziesz musiał je wymienić ze względu na wiek.

 

Letnie jakie mam na przyczepie są "nowe" dwuletnie zakładane fabrycznie, więc tak czy inaczej musiałbym kupić dwie opony, więc czy kupię zimowe czy całoroczne, wyjdzie na to samo.

Poza tym myślałem o drugim komplecie z felgami, żeby po prostu przekładać całość (cena felg to około 140zł /sztuka, więc niedrogo)

W aucie różnica między całorocznymi a zimowymi to wg mnie przepaść, myślę że podobnie będzie w przyczepie.

 

Dzięki bardzo za pomoc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem!
Planuję w tym roku kilka zimowych wyjazdów i zastanawiam się czy także do przyczepki zakładać opony zimowe.
Mam w przyczepce ETS plus, więc czasem przyczepka będzie mogła zahamować "sama"


Nie zahamuje sama jak nie będzie miała przyczepności, nie pojedzie prosto. Niektórzy coś wiedzą o tym jak to wygląda w rzeczywistości
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był skrót myślowy z tym hamowaniem, jak nie będzie przyczepności to ETS mógłby narobić jeszcze gorszego pasztetu wprowadzając przyczepkę w poślizg.

Dlatego chcę założyć opony zimowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też jestem na etapie opon na zimę, @jacek00 doradza całoroczne, w sumie to jest niegłupie, w cytrynie mam całoroczne i jestem bardzo zadowolony. Tylko ja je zostawię na lato, latem jeździmy bardziej stacjonarnie i nie trzepie aż takich przebiegów, prędzej się zestarzeją jak się zjadą 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Letnie jakie mam na przyczepie są "nowe" dwuletnie zakładane fabrycznie, więc tak czy inaczej musiałbym kupić dwie opony, więc czy kupię zimowe czy całoroczne, wyjdzie na to samo.
Poza tym myślałem o drugim komplecie z felgami, żeby po prostu przekładać całość (cena felg to około 140zł /sztuka, więc niedrogo)
W aucie różnica między całorocznymi a zimowymi to wg mnie przepaść, myślę że podobnie będzie w przyczepie.
 
Dzięki bardzo za pomoc 
Nie zauważyłem żadnej przepaści między zimowymi a całorocznymi. Mówię o aucie. W przyczepie pewnie w ogóle nie będzie żadnej różnicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, jacek00 napisał:
Godzinę temu, wlodar napisał:
Letnie jakie mam na przyczepie są "nowe" dwuletnie zakładane fabrycznie, więc tak czy inaczej musiałbym kupić dwie opony, więc czy kupię zimowe czy całoroczne, wyjdzie na to samo.
Poza tym myślałem o drugim komplecie z felgami, żeby po prostu przekładać całość (cena felg to około 140zł /sztuka, więc niedrogo)
W aucie różnica między całorocznymi a zimowymi to wg mnie przepaść, myślę że podobnie będzie w przyczepie.
 
Dzięki bardzo za pomoc emoji106.png

Nie zauważyłem żadnej przepaści między zimowymi a całorocznymi. Mówię o aucie. W przyczepie pewnie w ogóle nie będzie żadnej różnicy

W Jeepie XJ miałem wielosezonowe, już w drugim sezonie użytkowania przestały dobrze trzymać, jakoś jak coś jest do wszystkiego to do niczego.

Czasem lubię popatrzeć na karambole na autostradach w US, oni nie używają w ogóle zimówek, tylko całoroczne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przyczepie mam całoroczne. Jeżdżone od -15 do +40 - sprawują się idealnie. Gdybym zimą jeżdził z przyczepą co tydzień pewnie kupiłbym zimówki i drugi komplet alusów. Jeżdżę kilka razy przez całą zimę i całoroczne są idealne. Latem żadnej różnicy w stosunku do letnich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Jeepie XJ miałem wielosezonowe, już w drugim sezonie użytkowania przestały dobrze trzymać, jakoś jak coś jest do wszystkiego to do niczego.

Czasem lubię popatrzeć na karambole na autostradach w US, oni nie używają w ogóle zimówek, tylko całoroczne 

Nie znam opon z suvów. Doświadczenie mam tylko z oponami do osobówek. Różnic dla mnie nie ma, a wręcz przeciwnie. Widzę same plusy całorocznych, zwłaszcza w naszym klimacie.

 

Jak masz stosunkowo nowe letnie to faktycznie nie ma sensu szukac całorocznych. Lepiej zimówki.

 

Z ciekawości to jakie opony tam miałeś,?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Podtrzymuję, że całoroczne są do wszystkiego i do niczego. Jestem na etapie szukania zimówek do przyczepy, nawet rozczytuję kwestię opon zakolcowanych.

Mam fabryczne 185/R14 i mam taki problem - intuicyjnie czuję, że zimówki byłyby lepsze w szerokości 195, może 205, ale nie mogę znaleźć jaki jest odpowiednik profilu wysokości opony dla 185/R14. Doradzi ktoś ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Jan Kowalski 123 napisał:

Doradzi ktoś ???

Poszukaj opony o tym samym rozmiarze zimowej. Do przyczepy nada się każda opona wzmocniona, która ma odpowiednią nośność w wersji C lub reinforced. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.