Skocz do zawartości

Opony zimowe do przyczepy


wlodar

Rekomendowane odpowiedzi

Trafiło także na mnie.

Aktualnie mam opony 195/75/r14 - w stanie dobrym, pójdą do sprzedania, chce je zmienić na całoroczne.

w tym rozmiarze nie mogę trafić nic całorocznego, mogę zmienić rozmiar na  195/80/R14 (dobrze rozumiem, że to odpowiednik 195r14C? -takie miałem z fabryki) - taki rozmiar daje już wybór opon całorocznych. Cena michelina nie jest zabójcza  = 367zł za oponę.

Różnica w średnicy to 19,5mm, po za przestawieniem movera (opona jest większa) nie widzę problemu ?

Domyślam się, że przykładowo w Czechach czy Austrii zimą lepiej mieć oznaczenie M+S na oponach w przyczepie ? Jakoś jazda na letnich mnie nie kręci :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • Odpowiedzi 66
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

10 godzin temu, golob napisał:

Marek zmieniłeś? Na co?

na jakieś goodyear, modelu nie pamiętam, w moim rozmiarze nie było wyboru. Ogółem pilnowałem aby był piktogram 3 szczytów - czyli opona uznawana za zimową (samo m+s) nie wystarczy.

Objechały już ponad 2000km zimą, bez zastrzeżeń, śnieżyca zaliczona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, maarec napisał:

(...) Ogółem pilnowałem aby był piktogram 3 szczytów - czyli opona uznawana za zimową (samo m+s) nie wystarczy.

(...)

no właśnie jest jakaś podstawa prawna , czy to urban legend ?

też tak mi się obiło o uszy i faktycznie we wszystkich zimówkach jakie posiadam jest taka ikona a w wielosezonowych nie ma ??

 

20200220_112609_resized.jpg

20200220_112635_resized.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego artykułu:

https://przegladoponiarski.pl/art/11913/co-oznacza-symbol-3pmsf.html

 

Symbol trzech szczytów górskich i płatka śniegu (z jęz. angielskiego: three-peak mountain snowflake lub w skrócie 3PMSF), zwany także symbolem alpejskim, to jedyne oficjalne oznaczenie opon zimowych. W odróżnieniu od pozostałych np. M+S, symbolem tym oznaczane są wyłącznie te opony, które przeszły testy według norm potwierdzających ich osiągi w warunkach zimowych.

Symbol płatka śniegu na tle góry jest jedynym oznaczeniem opony zimowej według przepisów ONZ i UE, wynikających z Regulaminu 117 EKG ONZ i rozporządzenia 661/2009. Świadczy o tym, że opona ma zarówno odpowiedni do warunków bieżnik, jak i skład i twardość mieszaki gumowej. Oba czynniki są bardzo ważne dla właściwości ogumienia zimowego.

Symbol alpejski wprowadzony został dyrektywą Unii Europejskiej w listopadzie 2012 r. Aby producent mógł go umieścić na boku opony, jego produkty muszą przejść odpowiednie testy, których wyniki pokazują, że opona zapewnia bezpieczne właściwości jezdne na śniegu. Pod uwagę brane są takie czynniki, jak łatwość ruszania oraz skuteczność hamowania także na mokrej nawierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie jest jakaś podstawa prawna , czy to urban legend ?
też tak mi się obiło o uszy i faktycznie we wszystkich zimówkach jakie posiadam jest taka ikona a w wielosezonowych nie ma ??
 
20200220_112609_resized.thumb.jpg.5fd93829273ee779bab66f8d4b77dee1.jpg
20200220_112635_resized.thumb.jpg.eaa5b1fe3662e8905d82297ac1fb8d32.jpg
U mnie na GoodYear Vector4Seasons jest oznaczenie zarówno gór ze śnieżynką jak i M+Sdb06f6453524c782aa69b663c0b203ac.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Suzu4x4 napisał:

no właśnie jest jakaś podstawa prawna , czy to urban legend ?

też tak mi się obiło o uszy i faktycznie we wszystkich zimówkach jakie posiadam jest taka ikona a w wielosezonowych nie ma ??

 

20200220_112609_resized.jpg

20200220_112635_resized.jpg

Nie wiem jak u nas, ale  niemczech jak przy kontroli sprawdzą i nie będzie znaczka gór to będzie problem. M+S to nie do końca jest wielosezon. Sam używam w 3ch autach wielo i jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Bob Duży napisał:

Nie wiem jak u nas, ale  niemczech jak przy kontroli sprawdzą i nie będzie znaczka gór to będzie problem. M+S to nie do końca jest wielosezon. 

Tak, ale od 2024, teraz jest okres przejściowy dla opon wyprodukowanych do podajże września 2017. Starsze gumy mogą jeździć na m+s do 2024, nowsze już bezwzględnie góra ze śnieżynką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, jacekzoo napisał:

Tak, ale od 2024, teraz jest okres przejściowy dla opon wyprodukowanych do podajże września 2017. Starsze gumy mogą jeździć na m+s do 2024, nowsze już bezwzględnie góra ze śnieżynką

Mi o tym powiedział mój gumolep, ale pamiętam jak żona pojechała na zakupy za miedzę i gliniarz się doczepił przy kontroli że u nich jest zakaz jazdy a takich oponach, wówczas miałem M+S ale bez znaczka. Po tym "upomnieniu" zmieniłem opony na takie ze znakiem. Czy u nas coś jest nie wiem, może ale nie interesowałem się tym.Dla spokoju zmieniłem w mercedesie a do W126 i Xk musiałem i tak zmenić więc od razu takie jakie mają być.

Edytowane przez Bob Duży (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Bob Duży napisał:

Nie wiem jak u nas, ale  niemczech jak przy kontroli sprawdzą i nie będzie znaczka gór to będzie problem. M+S to nie do końca jest wielosezon. Sam używam w 3ch autach wielo i jestem zadowolony.

w Polsce opony zimowe nie są wymagane. poniżej w miarę świeży artykuł z wymaganiami z poszczególnych państw.

opony-zimowe-europa_3_.jpg.7a4feed17d11c25b5b43a4ba29873881.jpg

https://www.oponeo.pl/artykul/opony-zimowe-w-europie

 

 

Edytowane przez Suzu4x4 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.02.2020 o 18:36, Suzu4x4 napisał:

w Polsce opony zimowe nie są wymagane. poniżej w miarę świeży artykuł z wymaganiami z poszczególnych państw.

opony-zimowe-europa_3_.jpg.7a4feed17d11c25b5b43a4ba29873881.jpg

https://www.oponeo.pl/artykul/opony-zimowe-w-europie

 

 

Należy tylko dodać że mapka dotyczy opon na holowniku a nie na przyczepie.

Jezeli chodzi o przyczepy to na pewno jest obowiązek jazdy na zimowkach w Finlandii, o innych krajach nie słyszałem. Myślę że może to dotyczyć całej Skandynawii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja ;)

ja jednak bez względu na przepisy w autach którymi jeździmy na narty   wolę mieć dwa komplety z zimówkami "premium" .

przekładanie opon to koszt pomijalny, a cenowo wychodzi podobnie ( planując eksploatację auta na 3-4 lata nie obskoczyłbym na wielosezonowych chcąc do końca zachować min 6mm bieżnik) .

W przyczepie mam wielosezon bez znaczka, tyle że nasza przyczepa nigdy zimy nie widziała (garaż nie ma okien :-] )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.