Skocz do zawartości

Opony do przyczepy


Paweł 66

Rekomendowane odpowiedzi

Ja w przyczepie zrobiłem sobie sam dojzdówkę...

IMAG3045.thumb.jpg.18f5e6453c2c67611801f4f8f2f6d9e1.jpg

Jednak znacznie lżejsza była od szerokiego aluminiowego koła...i ładnie komponowała się pod przyczepą...

IMAG3418.thumb.jpg.14fadf65dcab579b9b90676d0bdc9cd5.jpg

Chociaż na razie w kamperze mam alu zapas...i jeżdżę na alu mimo że są cięższe ( a osiołek ma już 3 komplet ;) )...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jak już Bartek pisze o Matadorach MPS400 - nadal nie zmieniam zdania o tych oponach. 

Jak przyjdzie czas na wymianę, nadal pierwsze na liście (lub  jeszcze lepiej, jak jest rozmiar - Viking FourTech VAN - bo to dokładnie to samo, a trafia się taniej, tylko że nie w każdym rozmiarze). Ciągle "testowane" w busie, drugi rok, jest ok, i lato, i zima, i śnieg, i woda, i ostatnie upały, miasto, trasa. Na osi napędowej (przód) widać że się zużywają, na tylnej praktycznie ich nie ubywa (cepa to będzie bliżej tylnej osi w busie). Rzadko coś co jest relatywnie tanie, jest dobre, ale na chwilę obecną nie zamieniłbym tych opon na inne, nawet bardziej "markowe". W wydaniu Vikinga to taka Valhalla za cienki hajs :) Całosezon, więc zimowy karawaning z powodozeniem opędzą, a przyzwoicie sobie radzą.

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja właśnie zakupiłem Hankooki RA18, zobaczymy jak się będą spisywały. Udało się wyrwać za 265 zł sztuka, na sklepopon.pl. W linku cena wyższa.

https://www.sklepopon.com/opona-letnia/hankook-radial-ra18-185-75-r14-102-100-q-28361#684350

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, borek6 napisał:

a ja właśnie zakupiłem Hankooki RA18, zobaczymy jak się będą spisywały. Udało się wyrwać za 265 zł sztuka, na sklepopon.pl. W linku cena wyższa.

https://www.sklepopon.com/opona-letnia/hankook-radial-ra18-185-75-r14-102-100-q-28361#684350

Taki rozmiar masz fabrycznie? W sensie nie pełny balon 185/80R14C tylko 185/75R14C? Wydawało mi się że zwykle jest pełny balon fabrycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W homologacji mam 195/70 ale o taki rozmiar ciężko, są tylko te wynalazki GT Radial itp. Najlepszy zamiennik to 185/75 i na takich cały czas jeżdżę.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Borek6.

Czyli jeżeli moja wielosezonowa opona Hankook waży podobnie, to oryginalna felga waży jakieś 12kg a nowa 15kg.

Nie wiem, co z tego wywnioskować :niewiem: Na pewno felgi nie są identyczne, miały trochę inne oznaczenia.

Edytowane przez lbuster (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wyglądały moje dotychczasowe opony. Nie wiem czy to wina ich jakości czy może za niskie ciśnienie…generalnie zawsze pomalowałem 3,6 - 3,8. Dzisiaj 4,2
dc5334fc02ca6928a28b49b93dce9ddf.jpg
37289a2aaa552782b57e6dfe6d5cf536.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te placki na oponie raczej świadczą o wysokim środku ciężkości połączone z uwalonym amortyzatorem ( może zapakowane szafki pod dachem na stałe ;) ) ewentualnie jakieś przyhamowanie z dymem daje dobry zaczątek do takiej sytuacji , ciśnienie również może mieć wpływ ale nie jest to na pewno jedyna przyczyna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, borek6 napisał:

Tak wyglądały moje dotychczasowe opony. Nie wiem czy to wina ich jakości czy może za niskie ciśnienie

To ewidentnie skutek wcześniejszego mechanicznego uszkodzenia ( albo wady fabrycznej ). Na przykład najechanie ostro na krawężnik lub złapanie sporej dziury przy ekstremalnym obciążeniu cepki o co nie trudno. W tym miejscu uszkodził się oplot i zrobiła buła. Podczas jazdy guma wycierała się znacznie intensywniej i skutek jak na obrazku. Ciśnienie raczej nic tu nie ma do rzeczy :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.07.2022 o 18:22, lbuster napisał:

Jedyne, co Ci mogę obiecać, to sprawdzenie tej wagi na jakimś "wzorcu", ale nie wiem, kiedy to będzie

No to jedziemy @golob

Pusty zbiornik:

20220709_174636.thumb.jpg.4f90699ea25e62d243a1bf68dc1e6f9e.jpg

Wlane 10l wody

20220709_174719.thumb.jpg.069d98781f7ef367090bd56b1db14d84.jpg

Prawie 2kg więcej, niż być powinno, czyli tą wagę mogę wywalić. Choć w sumie, w karawaningu może się przydać, lepiej liczyć więcej niż mniej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, lbuster napisał:

Prawie 2kg więcej, niż być powinno, czyli tą wagę mogę wywalić. Choć w sumie, w karawaningu może się przydać, lepiej liczyć więcej niż mniej ;)

Oj tam karawaning. Ja bym jakiś handel założył, na przykład sprzedaż cukru luzem na wagę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.