Skocz do zawartości

Olej silnikowy


Azjata

Rekomendowane odpowiedzi

26 minut temu, Commander napisał:

Polecał, bo nabijał punkciki na kartę przy zakupie.

Już teraz kart nie trzeba. Producenci/dystrybutorzy wymagają tylko rejestracji na ich stronie i na koniec konkursu trzeba im wysłać tylko statystykę sprzedaży ich produktu. Później przesyłają gifty i organizują imprezy. Tak jest nie tylko z olejami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Myślę ,że właściwie mógłby się wypowiedzieć ten kto jest w stanie zrobić rzetelny test.

Jest duża różnica gdy samochód zrobi w okresie 24 miesięcy 30 tysięcy kilometrów po mieście a 30 tysięcy km w 6 miesięcy po trasach szybkiego ruchu nie pałując silnika.

U nas były 2 hultaje ,które rzeczywiście jeździły wg schematu nr 2 i olej spuszczany wg zaleceń gwaranta był całkiem , całkiem. Kolega zaś jeździł wg schematu nr 1 i olej po 15tu tys km był "czorniejszy" i wizualnie bardziej zmęczony (próbki odstane w szkle).

Tak więc oprócz oleju największe znaczenie ma sposób użytkowania pojazdu.

Dodam jeszcze tyle ,że klocki w tym modelu u klientów mało kiedy dojeżdżały 70 tys km. W naszym klocki wystarczyły na 110 tys km ustalając tym samym rekord wśród obsługiwanych aut tego modelu.

Auto musiałoby samo mieć możliwość rzetelnej diagnozy stanu oleju a z tym różnie bywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W butach możesz porównać komfort użytkowania, ewentualnie żywotność, choć i tak niezbyt precyzyjnie. W oleju nie za bardzo jest co porównać ;) Ewentualne różnice odczuwają elementy silnika. Jak się w końcu po iluś tam setkach tysięcy zepsują to i tak nie będzie do końca jasne czy to od oleju czy innych czynników, zresztą nawet się nad tym nikt nie będzie szczególnie zastanawiał, bo to pewnie trzeba by jakieś laboratoryjne ekspertyzy przeprowadzać, które są droższe niż całe nowe auto ;)

22 godziny temu, Jarosław69 napisał:

Auto musiałoby samo mieć możliwość rzetelnej diagnozy stanu oleju a z tym różnie bywa.

Nowsze diesle coś tam mają, nawet słyszałem o przypadkach, gdy system zadziałał i poprosił o zmianę oleju. Ale to jest tylko estymowany poziom zużycia a nie rzeczywisty. Z tym, że całkiem możliwe że ta estymacja jest dosyć wiarygodna. W końcu technikę mamy taką, że parametry pracy silników są monitorowane przez cały czas i dane mogą być gromadzone przez całe życie samochodu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LR ma taką opcję.

Byłem niedawno w serwisie z naprawą jednego czujnika parkowania i gościu w salonie powiedział mi, że "rekordzista" przyjechał z wymianą oleju po 7500 km bo tak mu komputer obliczył wg jego techniki jazdy wokół komina (normalnie LR przewiduje wymianę co 2 lata lub 34 000km!). Przy okazji musieli mu zapodać porządne wypalanie DPF-u...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mandrol napisał:

.....bo tak mu komputer obliczył ...............

działa to nawet dosyć sensownie i oblicza zużycie oleju w miarę przewidywalnie

W dniu 29.10.2018 o 13:34, Łza Włóczynutka napisał:

...........nowsze diesle coś tam mają, nawet słyszałem o przypadkach, gdy system zadziałał i poprosił o zmianę oleju. ...............

w subaru system pokazuje konieczność obsługi silnika i skrzyni i dyferencjałów - od kolegi wiem, że bardzo fajnie to działa

a wymiana oleju po 5000km to żadna rewelacja, ot parę kółek po jakimś fajnym torze albo bocznych drogach i olej wylania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Łza Włóczynutka napisał:

U mnie w aucie też jest ten system, ale nigdy jeszcze nic nie sygnalizował, olej wymieniany jest co 20000km

chyba wszystkie współczesne samochody mają monitorowanie oleju

w starszym subaru koledze pokazywało czasem 4-5 kkm , jak jeżdziła żona to po 20 kkm ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odkopię trochę zapomniany wątek :)

W dniu 18.08.2018 o 10:58, konrad_b napisał:

Do obecnego ma być LL04 i wielkiego wyboru nie ma - obecnie zalany olejem z logo marki, ale przejdę chyba na castrol, zmiana co 15-20kkm (raz w roku)

Konradzie, chyba :hmm: domyślam się, jaki firmowy olej zalałeś, ale pisałeś, że prawdopodobnie przejdziesz na Castrol. Przeszedłeś? Jeśli tak, to który konkretnie wybrałeś i jak byś go ocenił na dziś?

PS  Pytanie do wszystkich.
Zastanawiam się w tej chwili nad zmianą i w grę wchodziłyby oleje:
"Valvoline SynPower Xtreme XL-III C3 5W/30"
ewentualnie
"LiquiMoly TopTec 4200 LL-III 5W/30"
lub
"Motul 8100 X-Clean+ C3  5W/30"
oraz
"Castrol Edge Titanium FST 5W/30 - M"

O ile mam dobre informacje, to w/w oleje spełniają normy, które mnie interesują (Low SAPS, C3, LL-04).
Jakieś opinie, a może porównanie, jeżeli ktoś z Was używa/używał tu wymienionych np. zamiennie?
Zaznaczam, że bez względu na markę, zawsze zmieniam co roku lub co 10 - 12 tys. max.

 

Oleje.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie dobre, a nawet bardzo dobre. Tyle że przy takiej częstotliwości wymiany, jeśli nie upalasz na tym motorze, to przy każdym przeciętnym oleju spełniającym normy, sama częstotliwość wymiany (a nie dodatki czy uszlachetniacze) zrobi robotę.  

Z pewną nieśmiałością jeździłem dłuższy czas na tanim oleju GM 5W-30 dexos 2, zmienianym co max 15 tys. (spełnia wspomniane przez Ciebie normy - niskopopiołowy, ACEA C3, BMW LL-04 ), na oko płynny jak woda i za grosz nie miałem do niego zaufania, ale robił robotę b.d.b, przy okazji cienkim kosztem. Wlałem na początku inny super hiper, ale od kolejnej wymiany do końca na tym GMie, byle często i złego słowa nie powiem. Wniosek jest taki, że przepłacamy przeważnie za marketing, wierząc że ten olej robi "śruuuu…". Do tego GMa świrowałem z olejami, teraz odpuściłem do tego stopnia, że TSi hula sobie z powodzeniem na oleju pod brandem Orlenu zamiast na castrolu, i jakby miało gdzieś "znaczki" i ozdobniki w nazwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.