Skocz do zawartości

Narzędzia - czy warto przepłacać?


Helmut

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 66
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Po latach i katowaniu nawet markowy i niezawodny sprzęt się sypnie. Młotowiertarce boscha puściły oringi na przekładni, i polała smarowidłem. Ale też i wina użytkownika - przez czysty przypadek kontenerek z wiertarą zsunął się tak, że poleżała uchwytem w dół. Cóż, dwadzieścia parę lat, pierwsze kilka w firmie remontowej, a potem setki dziur, osadzonych kołków, wierceń we wszystkim (płytki, beton), wiercenia koroną puszek, podkuwania. Pierwsza usterka markowego sprzętu którą pamietam

Druga strona medalu - markowy to się mówi, że się katuje, ale jest przeważnie drogi i się jako tako szanuje. A niemarkowy, ten tani, dostaje czasem w tyłek x2, mimo zastosowań amatorskich i spradycznych, bo jeśli już, nie będzie szkoda, a jeszcze 50/50 załapie się na gwarancję.

Trzecia - markowy sprzęt to jednak pewien komfoert używania. Lżejszy, lepiej wyważony, mniejsze wibracje, dość dokładnie działające regulacje, prowadnice, przykładnice, prowadzenia, wskaźniki lini cięcia itp, w tych tanich można o tym przeważnie pomarzyć, pi razy oko, raczej zgrubna obróbka, i nic nie pomoże lepsze ostrze tarcza itp, jak linia cięcia będzie 2-3 mm dalej niż pokazywał wskaźnik, albo będzie "uciekać", wyczujesz niezbędną poprawjkę po cięciu, nie przed, a np. otwór pod kołek rozporowy wiercony młotem udarowym, będzie 2 mm większy od średnic wiertła, bo tak głowica (uchwyt) biją...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Same akumulatorowe .

Zawodowo używam Milwaukee - przepaść cenowa, ale w parze z jakością. Jako pomocniczy kupiłem pracownikom Boscha Profi niebieskiego - wybierałem te lepsze silniejsze narzędzia i naprawdę jesteśmy wszyscy bardzo miło zaskoczeni ( połowa ceny Milwaukee)

Do domu skompletowałem sobie Parksaid, w większości szczotkowy. :

- szlifierka jak już ktoś pisał - raczej do delikatnych prac typu blacha, płaskowniczek itp., ale daje radę

- wkrętarka zielona (taka tradycyjna) , bardzo delikatna i słaba - nie piszę że nie działa, ale jest naprawdę zabawkowa ( już moja trzecia -  w zasadzie dokupuje jak jest w promocji bez aku)

- zakrętarko/ wkrętarka jest OK

- klucz udarowy 400NM  - moower to wyzwanie , a i z podporami słabo daje radę - zawsze lepiej niż kręcić łapami

- latarka taka z ruchomą główką - jest ok

- halogen jest super

- kompresor do kół i materacy - naprawdę fajna zabawka i polecam jak jest w promocji

- mam jeszcze wiertarkę udarową , ale jej jeszcze nie testowałem (bezszczotkowa)

Generalnie jak już skończyliśmy budowę i mamy raczej hobbystyczne prace to Lidl jest OK ( kupuję wyłącznie w promocji - niekoniecznie w Lidlu) - w porównaniu do 2 poprzedników to są raczej zabawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek , wiadomo ,że składanie sprzętu to jest akord i lecą z tym na ilość . Czasami jest możliwość skalibrowania np. ukośnicy czy też piły stołowej i zgranie jej z linią lasera. Tyle tylko ,żeby to zrobić to musi fizycznie w tym urządzeniu być taka możliwość a dwa trzeba mieć trochę wyobraźni jak to poustawiać. Ale jak się już to zrobi co zajmuje czasami kilka godzin to banan na twarzy. Po ucięciu płyty czy też sklejki obracając ją cztery razy do cięcia to ten czwarty odcięty kawałek złamany na pół jest idealnie równiutki z tą drugą połówką.

A teraz powiem tak .Jak ktoś będzie miał okazję to niech sobie porówna wkrętarkę akumulatorową niebieskiego Boscha   z  wkrętarką  z Lidla czyli Parkside Performance z silnikem  bezszczotkowym tzw.   Brushless motor  20V.

Pisząc niebieski Bosch mam na myśli wkrętarki  z tych tańszych modeli ale pamietajcie ,że jest to słynny niebieski Bosch . Zapewne jest tak ,że Bosch ma kilka półek cenowych dla swoich produktów i jakość też jest różna dla poszczególnych  narzędzi. Podobnie jest z innymi markami tak jak np. Shimano. Mamy tańsze i droższe przerzutki ale brand Shimano jest :) 

Edytowane przez Maras (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Maras napisał:

Krzysiek , wiadomo ,że składanie sprzętu to jest akord i lecą z tym na ilość . Czasami jest możliwość skalibrowania np. ukośnicy czy też piły stołowej i zgranie jej z linią lasera. Tyle tylko ,żeby to zrobić to musi fizycznie w tym urządzeniu być taka możliwość a dwa trzeba mieć trochę wyobraźni jak to poustawiać. Ale jak się już to zrobi co zajmuje czasami kilka godzin to banan na twarzy. Po ucięciu płyty czy też sklejki obracając ją cztery razy do cięcia to ten czwarty odcięty kawałek złamany na pół jest idealnie równiutki z tą drugą połówką.

A teraz powiem tak .Jak ktoś będzie miał okazję to niech sobie porówna wkrętarkę akumulatorową niebieskiego Boscha   z  wkrętarką  z Lidla czyli Parkside Performance z silnikem  bezszczotkowym tzw.   Brushless motor  20V.

Pisząc niebieski Bosch mam na myśli wkrętarki  z tych tańszych modeli ale pamietajcie ,że jest to słynny niebieski Bosch . Zapewne jest tak ,że Bosch ma kilka półek cenowych dla swoich produktów i jakość też jest różna dla poszczególnych  narzędzi. Podobnie jest z innymi markami tak jak np. Shimano. Mamy tańsze i droższe przerzutki ale brand Shimano jest :) 

Pracowałem 3 lata na sprzęcie bosch z najwyższej półki z dotacji. Było bdb+. Wkrętarki mega silne. Młot pneumatyczny na SDS max ok 3KW był idealny ale jak wiertło 40mm trafiło w zbrojenie to 3 chłopa potrafiło z drabiny zrzucić. Ten młot miał problem z udarem po 2-3 latach. Serwis za 3 wysyłką jednak naprawił. Przy uruchomieniu silnika przygasały światła w 3 dzielnicach ?

Edytowane przez maarec (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, maarec napisał:

Pracowałem 3 lata na sprzęcie bosch z najwyższej półki z dotacji. Było bdb+. Wkrętarki mega silne. Młot pneumatyczny na SDS max ok 3KW był idealny ale jak wiertło 40mm trafiło w zbrojenie to 3 chłopa potrafiło z drabiny zrzucić. Ten młot miał problem z udarem po 2-3 latach. Serwis za 3 wysyłką jednak naprawił. Przy uruchomieniu silnika przygasały światła w 3 dzielnicach ?

Marek , mam wyrzynarkę zielonego Boscha made in Switzerland !!! ma około 30 lat jak nie więcej. Padło łożysko przy nożyku więc zawiozłem do serwisu i pierwsze pytanie było czy czasem nie chcę jej sprzedać !

-No nie przecież wystarczy wymienić łożysko , - tak tylko zapytałem stwierdził serwisant. Po krótkiej chwili łożysko wymienił  i powiedział ,że dzisiejszy niebieski Bosch jest gorszy od tych starych  takich jak ten zielony . 

  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie rację  - chociaż niekoniecznie. Jakieś 20 lat temu (może trochę więcej) mój tato prowadził DG i miał sporo elektronarzędzi ( wykorzystywał je do swojej pracy). Jak już przestał wykonywać usługi to brat i ja w spadku dostaliśmy po 2 flagowe młotowiertarki SPD-plus niebieskiego BOSCH-a (w  tamtych czasach był to sprzęt naprawdę z górnej półki). Wykorzystywaliśmy je do zwykłych prac domowych itp. , do momentu aż otworzyłem własną firmę  i w ciągu roku zajechałem wszystkie 4 szt., również słuchałem w serwisie że takich już nie robią i że nowe to syf . Pamiętam moment  przesiadki z naszych krajowych Celm na właśnie Boscha lub Makite z SDS-em , to był totalny szok, wreszcie nie trzeba było się zapierać łokciami i nogami aby wywiercić dziurę w fi12 w betonie.

Prawda jest taka że współczesne narzędzia profesjonalne są już raczej akumulatorowe i naprawdę są to  mega mocne sprzęty. Wkrętarki i młotowiertarki aku swoją klasą i wytrzymałością przewyższają znacznie te z przed 20 lat.

Może po prostu został nam sentyment do Celmy, Unitry, Radmora itp. ( sam mam oryginalnego Zodiaka w sypialni i kocham go za niepowtarzalną barwę dżwięku)   - tak jak z autami z PRL.

 

W dniu 28.11.2022 o 23:24, maarec napisał:

Pracowałem 3 lata na sprzęcie bosch z najwyższej półki z dotacji. Było bdb+. Wkrętarki mega silne. Młot pneumatyczny na SDS max ok 3KW był idealny ale jak wiertło 40mm trafiło w zbrojenie to 3 chłopa potrafiło z drabiny zrzucić. Ten młot miał problem z udarem po 2-3 latach. Serwis za 3 wysyłką jednak naprawił. Przy uruchomieniu silnika przygasały światła w 3 dzielnicach ?

Udar w SDS-maxie to norma po takim okresie - generalnie wystarczy wymienić uszczelniacze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.