Skocz do zawartości

Ogrzewanie bakisty


Rekomendowane odpowiedzi

Ed, ogrzanie bakisty ma za zadanie utrzymanie temperatury w ktorej preznosc par gazu pozostanie na poziomie do pracy urzadzen.

Jak bedzie jej za zimno (gdzies od ok. -13°C) gaz ma mniejsza preznosc par a do momentu, ze przestanie z butli wylatywac tylko pozostanie w niej w stanie cieklym.

Propan ma nizsza temp. Preznosci wiec wiecej wytrzyma ale przy mieszance propan-butan okaze sie ze propan wyjdzie a butan zostanie i tak 1/2 butli nie wykorzystana (jezeli mieszanka byla uczciwa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 67
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Ed, ogrzanie bakisty ma za zadanie utrzymanie temperatury w ktorej preznosc par gazu pozostanie na poziomie do pracy urzadzen.

Jak bedzie jej za zimno (gdzies od ok. -13°C) gaz ma mniejsza preznosc par a do momentu, ze przestanie z butli wylatywac tylko pozostanie w niej w stanie cieklym.

Propan ma nizsza temp. Preznosci wiec wiecej wytrzyma ale przy mieszance propan-butan okaze sie ze propan wyjdzie a butan zostanie i tak 1/2 butli nie wykorzystana (jezeli mieszanka byla uczciwa).

Witam, i dla tego od zawsze używam tylko i wyłącznie butli z samym propanem ( BP w kompozycie) i mróz jej nie straszny i ogrzewanie bakisty mi nie jest potrzebne.

 

Pozdrawiam serdecznie.

Edytowane przez California (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, w mojej przyczepie wszystko fabrycznie jest przystosowane pod sam propan i powiem szczerze nigdy się nad tym nie zastanawiałem gdyż urządzenia pokładowe działają należycie. Czy jest potrzebna ingerencja w instalacje to już by musieli się wypowiedzieć specjaliści od gazownictwa i znawcy tematyki gazowej, ja jestem tylko użytkownikiem co daje sobie radę w różnych sytuacjach i awariach.

 

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tom, zmian nie trzeba dokonywac. Zobacz u Siebie i na bank na tabliczce znamionowej bedziesz mial podane parametry pracy na mieszanke oraz na sam propan.

Ziana to tylko inny reuktor oraz w razie "w" klopot z napelnieniem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie nic nie zmieniałem. Reduktor mam 50 mbar bo do takiego ciśnienia mam odbiorniki gazowe (kuchenka, lodówka, truma 3002). Wszystko działa prawidłowo na mieszance i czystym propanie w zimie i latem. Większego problemu z propanem nie ma w butlach 11kg, dlatego wybrałem 2x11kg w zamian zbiornika samochodowego i kombinacji z wielozaworem albo parownikiem czy też ogrzewaniem bakisty.

Nie wiem jak się będą sprawowały urządzenia dostosowane do 30mbar. W przypadku carvera cascady 2 producent zaleca 37mbar na propanie. Jak już przyjdzie mój bojlerek to przetestuję i zdam relację.

Zastanawiam się tylko który reduktor wybrać i który będzie lepszy 50/30 czy ten co mam teraz i druga instalacja do bojlerka na 30.

Edytowane przez MARIOczy (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego, że w bakiście jest butla to nie należy jej ogrzewać. A zresztą po co? Przecież w niej nie siedzisz. Z reguły bakista oddzielona jet podwójną przegrodą. W/g mnie to mija się z celem. No ale jeżeli chcesz tak mieć to sobie tak zrób.

Ogrzewanie bakisty ma również inny cel. Często mamy tam zbiorniki z wodą. Jeśli korzystamy z instalacji wodnej (pomijany mrozy, ale np. +5) to przejąć budkę mamy wodę 15 st. Ręce przyjemniej myć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie zamontowane i przetestowane w weekend. Ze stwierdzeniem, że przetestowane to może trochę przesadziłem bo nie było mrozu :)

 

Dziękuje wszystkim za pomoc i udział w dyskusji. :drink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie zamontowane i przetestowane w weekend. Ze stwierdzeniem, że przetestowane to może trochę przesadziłem bo nie było mrozu :)

 

Dziękuje wszystkim za pomoc i udział w dyskusji. :drink:

wstaw jak moze relacje zdjeciowa jak wyszlo i opisz montaz bede wdzieczny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
Ogrzewanie zamontowane i przetestowane w weekend. Ze stwierdzeniem, że przetestowane to może trochę przesadziłem bo nie było mrozu
 
Dziękuje wszystkim za pomoc i udział w dyskusji. :drink:
Zrobiłeś ogrzewanie bakisty ? Jak się sprawuje ?

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeździsz na wyjazdy zimowe dłuższe niż na długość 2 czy 3 dni ? Dwie 11 kg zabieram z propanem ale wiecej nie ma sensu ciągnąć przez pół Polski. Zastanawiam się czy nie lepszym rozwiązaniem by było wywiercić dziury w ścianie i dać nawiew do bakisty i kupować siebie butle 11kg propan butan u chłopa w każdej wsi są dostępne . Mam lmc bakista jest tak jakby wycięta że ściany przyczepy więc zostało by ocieplenie podłogi tylko i dać nawiewu .

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, byry007 napisał:

Dwie 11 kg zabieram z propanem ale wiecej nie ma sensu ciągnąć przez pół Polski.

Ja mam 3 butle, dwie podłączone a trzecią wymieniam. I tak w kółko.  Masz jakieś specjalne te butle? Czy z BP?

Problem z PB w zimę jest taki że ci butan przy dużym mroźie nie odparuje.

Edytowane przez vrs (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.