Skocz do zawartości

Ogrzewanie bakisty


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 67
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Nie sprawdzałem termometrem ale w mroźne dni po podnieśeniu klapu czuło się ciepły powiew powietrza. Może było 10 a może 15, mało ważne bo istotne że butle były letnie zamiast oszronionych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, byry007 napisał:

To zobacz masz zwykłą 11 stalową jak jest dostawcą blisko to dzwonisz i przywożą Ci pod budę na miejsce tak miałem w Koszałkowie na Kaszubach był środek zimmy i mróz -13C sądzę że tak jest wszędzie ale jak ma się ogrzewana bakiste to zwykła mieszanka będzie wykorzystana do zerabo w bakiscie masz dodatnią temperaturę a zwykła butle masz wszędzie w każdej kanapie czy wiosce a czas który tracisz na telefon i dojazd z jakieś wioski na której jest na nartach żeby dojechać do CPN BP wykorzystujesz na odpoczynek.
 

Paweł tylko nie bierzesz pod uwagę 2 spraw:

1. Ogrzewanie bakisty, która jest wentylowana to trochę wyrzucanie "ciepła za okno"

2. Zachodząca przemiana fazowa w butli pobiera ciepło z otoczenia. Czyli część wyprodukowanego przez ciebie ciepła jest pobierane na to żeby ogrzać butlę. Czyli propan odparowuje nam "za darmo", a odparowywanie mieszanki nas najzwyczajniej kosztuje. 

Ciężko jest oczywiście określić jaki będzie ostateczny bilans energetyczny, ale żeby nie wyszło że 3 butle mieszanki z ogrzewaniem bakisty (mimo że wypalana jest do końca), starczają na tyle samo co 2 butle propanu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie jak ktoś chce sobie grzać bakistę to jego sprawa.  

Tylko pamiętajcie że bakista nie może być szczelna. Wentylacja w podłodze musi pozostać.

Zatkanie tej wentylacji może w skranym przypadku doprowadzić do zbudowania domowej bomby gazowej.

 

Przy okazji sprawdziłem w Gas Pol'u i można u nich zamówić propan (chyba 10kg) z dowozem na miejsce lub do punktu dystrybucji. Jak to działa, nie wiem ale mają nawet zamówienia przez internet.  

Edytowane przez vrs (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, jacekzoo napisał:

U mnie też, tylko nie widzę sensu. Prościej i taniej na propanie jechać. 3 butle to swobodnie na tydzień wystarczają, a jak jest lajtowy mróz to i dłużej

Nawet teraz nie zawsze i wszędzie jest dostepny sam propan a co dopiero lata temu Tak samo jak wozenie ze soba 3 butli na zapas 

Prosty skuteczny patent a wy rozkładacie go na czynniki Ja wiem z wieloletniej praktyki ze w zimie bylo wiecej + niz - tego rozwiazania a czy ktos sobie zrobi czy nie to juz jego sprawa ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, strus251 napisał:

Ponieważ w aucie pobierana ze zbiornika jest faza ciekła gazu

Ale się wyżej popisałem....

Czytam i sukcesywnie odpowiadam, stąd dubel.

.

Pomysł podniesienia temperatury otoczenia butli choć by do +5stC nie jest zły. Sam mam już zbiornik pod podłogą z możliwością skierowania tam odrobiny ciepłego powietrza, bo magistrala przechodzi tuż obok.

W bakiście nie marnowałbym ciepła na jej całą kubaturę, raczej otuliłbym butlę płytami styropianowymi sklejonymi szarą taśmą i tam skierował ciepłe powietrze w niewielkich ilościach,  ciepłe dołem nie wyleci więc wentylacja konieczna ale i nie marnująca ciepła.

Edytowane przez Socale (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie 5 zł a dostępność Propanu na wsi różnicę robi.

Albo... stary śpiwór, ocieplacz, futro żony, cokolwiek. Uszyć skafanderek dookoła butli, luźny-luźniutki. W dolnej części zrobić złącze dla elastycznej rurki i podłączyć lekki strumień ciepłego powietrza. Skafanderek z wszytym zamkiem chyba już nie przefatyguje nikogo.

 

Edytowane przez Socale (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.