Skocz do zawartości

Ogrzewanie bakisty


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 67
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

I ja myślę też nad dodatkowym nadmuchem na butlę...z wolnoobrotowym wentylatorem na wysokości 1/3 od dołu butli...

Ubranko jakoś nie przemawia do mnie - to też może sprawić iż w butli będzie np temperatura ujemna mimo 10-15stopni na zewnątrz...

Wdmuchnięcie ciepłego powietrza do komory (od spodu otwartej, a w kamperach nie dużej) wcale nie musi być aż tak bardzo grzaniem wszystkiego w koło - ale zasada z balonem i ciepłym powietrzem - ciepło będzie leciało do góry i gromadziło się tam...

Przy temperaturze nawet około 5-7stopni na zewnątrz + ubytek termiczny przy rozprężaniu gazu sprawia iż butan nie odparowuje, a czasem jest kłopot z dostępem do propanu...a czasem wyjeżdżamy na ponad 2 tygodniowe wypady zimowe...więc wspomaganie się propan-butanem występuje potencjalnie u mnie...mimo że potrafię ruszyć z pod domu z 4-5butlami czystego propanu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misio to ty ADR  gr 1 i 2 musisz zrobić i się oznakować na zimę :bevil: 

Ogrzewanie bakisty słabo to widzę  - dziurawe toto i nie ocieplone - wiec sporo by trza hajcować

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

?

Właśnie z tym nieocieplonym to nie do końca...tylko od dołu nie ocieplone...

Piec ma bardzo duże pokłady mocy (często nie wykorzystanej), w kamperze mam z natury sporo ciepła...bo żonka moja jest ciepłolubna...wiec jak wdmuchnę troszkę tam powietrza o temperaturze powiedzmy 17-20stopni (w bakiście - pod ławeczką mam chłodniej niż w całej przestrzeni) a i tak sporo ciepła właśnie wychodzi wraz z wentylacją...wiec zamiast tu czy tam może być wypychana jakaś część powietrza do bakisty...i przy temperaturze na zewnątrz powiedzmy -5C uzyskać jakieś 3-5stopni w samej butli...więc móc się częściowo bardziej wspomóc "butanem"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misio, ale i tak gdzieś musisz ten butan wymieniać wiec trzeba to jakoś zaplanować. A skoro trzeba zaplanować to nie da się tego tak zaplanować żeby wymienić na propan i nie kombinować? Chyba że to taki spontan ma być. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie jest to zawsze takie proste - piszę to z doświadczenia (niedawno uważałem że startując z 5butlami (mniejszymi czy większymi - 8, czy 10kg) nie ma bata (musi być dobrze)...a jednak okazało się ze w pewnym momencie miałem jakieś 2-4kg propanu na pokładzie gdy zdobyłem możliwość wymiany butli...(i to już mnie stresowało).

Powtórzę też iż przy 5-7stopni na zewnątrz butan już potrafi nie odparowywać...a wówczas nawet jak 5-10% energii z pieca pójdzie na butle to i tak będzie "prościej"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.