Skocz do zawartości

Ogrzewanie bakisty


Rekomendowane odpowiedzi

Czy są jakieś przeciwskazania do doprowadzenia nawiewu ciepłego powietrza do bakisty? Wiem że po tym zabiegu bakista nie będzie odizolowana od reszty przyczepy-chodzi mi o butle gazowe. Może chcę wyważyć już otwarte drzwi bo np. inne przyczepy maja takie rozwiązanie montowane fabrycznie ;)

 

Pomysł nawiewu bakisty(butla gazowa) zrodził się wraz z potrzebą ogrzewania przyczepy w temperaturze poniżej zera.

 

Jakie za, jakie przeciw a może inne pomysły?

Edytowane przez danielpoz (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 67
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

wyprowadzenie ciepłego powietrza do (zakładam) dość dużej bakisty nie ma chyba sensu, spróbuj zaizolować (owinąć) butle a powietrze wprowadzić pod izolacje

Ma sens. W poprzednim Kipie miałem fabryczny nawiew do bakisty i zimą przy minus 20 na zewnątrz w przyczepie było +20 a butla miała nieco ponad +10.

 

Do obecnej będę doprowadzał nawiew. Trójnik kupiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daniel, Adria Optima z tego co kojarzę ma bakistę zewnętrzną z PCV.

Myślę, że starty ciepła będą na tyle duże że ogrzewanie nie będzie zbyt efektywne a do tego utracisz część ciepła z cepki.

Przyczepka Szarego (KIP) oraz kitkowy Knaus miały z tego co kojarzę bakisty wewnętrzne (w zabudowie cepki - ściany boczne też ocieplane a i klapa nie ze zwykłego cienkiego PCV (wyjątek chyba przy KIPie)).

Tam to rzeczywiście mogło pomóc bo straty ciepła są dużo mniejsze.

Według mnie, jeżeli masz bakistę zewnętrzną z PCV to chyba jednak lepiej pomyśleć o jakiejś izolacji/drugiej zabudowie tylko dla butli i grzać sama butlę.

 

Pozostaje też kwestia uściślenia co dla Ciebie oznacza "poniżej 0*C". Czy myślisz o pogodzie obecnej i powiedzmy temperaturach do około -5*C czy raczej o ekstremum i temp rzędu -20*C.

Jak to pierwsze to chyba nawet nie ma sensu głowy sobie zawracać bo ta temperatura nie będzie zbyt straszna dla butli. Jak to drugie to nie nagrzejesz tej bakisty według mnie bo za mało efektywność nadmuchu będzie a w cepce będzie zimnawo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Szary, jak już wspomniał @Struś ważne jest z czego i jak izolowana jest fabrycznie bakista. Niemniej jednak zastosowanie otulenia butli i wprowadzenie nawiewu pod otulinę znacznie poprawi wydajność podgrzewania butli. Koszty izolacji samej butli mniejsze niż próba zaizolowania bakisy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie w tabbercie taki patent jest fabrycznie, nie wiem czy się sprawdza bo nie miałem okazji wyjechać w takie mrozy. Jest to zrobione jako zakończenie jednego z obiegów ciepłego powietrza, z możliwością zamknięcia aby jednak tego ciepła do bakisty nie tracić. U mnie objętościowo jest bardzo dużo powietrza do ogrzania, nie wiem czy takie rozwiązanie ma większy sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie np w KIPie mam bakistę w której jest dwoje drzwiczek i sa one oryginalnie podklejone od wewnatrz styrodurem grubości ok 5cm i reszta bakisty tez jest ocieplona dookoła oprócz podłogi, też myslałem nad pociagnieciem do bakisty rury z ciepłym powietrzem ale że nie jeździmy jak już sie robi zimno to zrezygnowałem z tego pomysłu, więc myśle że ocieplenie drzwi bakisty styrodurem nie zmniejszy powierzchni schowa a izolacja termiczna zawsze jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie np w KIPie mam bakistę w której jest dwoje drzwiczek i sa one oryginalnie podklejone od wewnatrz styrodurem grubości ok 5cm i reszta bakisty tez jest ocieplona dookoła oprócz podłogi, też myslałem nad pociagnieciem do bakisty rury z ciepłym powietrzem ale że nie jeździmy jak już sie robi zimno to zrezygnowałem z tego pomysłu, więc myśle że ocieplenie drzwi bakisty styrodurem nie zmniejszy powierzchni schowa a izolacja termiczna zawsze jest

W Kip-e bakista jest fajnie ocieplona u mnie jest jeszcze dodatkowo wylot ciepłego powietrza więc w środku nic nie powinno zamarznąć a nawet czuć dobrze ciepełko tam podczas zimna. :]

Czy są jakieś przeciwskazania do doprowadzenia nawiewu ciepłego powietrza do bakisty? Wiem że po tym zabiegu bakista nie będzie odizolowana od reszty przyczepy-chodzi mi o butle gazowe. Może chcę wyważyć już otwarte drzwi bo np. inne przyczepy maja takie rozwiązanie montowane fabrycznie ;)

 

Pomysł nawiewu bakisty(butla gazowa) zrodził się wraz z potrzebą ogrzewania przyczepy w temperaturze poniżej zera.

 

Jakie za, jakie przeciw a może inne pomysły?

A może łatwiej doprowadzić do bakisty zasilanie 230v i zamontować jakiś malutki grzejnik panelowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego, że w bakiście jest butla to nie należy jej ogrzewać. A zresztą po co? Przecież w niej nie siedzisz. Z reguły bakista oddzielona jet podwójną przegrodą. W/g mnie to mija się z celem. No ale jeżeli chcesz tak mieć to sobie tak zrób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.