Skocz do zawartości

Mover, czyli napęd do przyczepy - uwagi do samodzielnego montażu


Kristofer

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 2 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Tak z ciekawości zapytam jak to jest z montażem movera. Pare dbi temu miałem dłuższą trasę i widziałem po drodze kilkadziesiąt przyczep, część z moverami, dużo z nich było tak zamontowanych że był nad jezdznią na oko 5-8cm. Ma się to nijak do tych podajże 11 które są jaki absolutne minimum. Na części przyczep faktycznie był normalnie zamontowany. Ale w tych co tak nisko to niezależne jaka marka budki, były takie i u niemców i u holendrów. To jest faktycznie taki problem że jest tak nisko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że do samej jazdy nisko to nie problem. Wszak mover jest zamontowany blisko osi więc praktycznie jak koło wjeżdża na przeszkodę to i całość się podnosi. Myślę że większy problem jest podczas jazdy w nierównym terenie, gdzie można trafić na jakiś kamień między kołami. Wtedy można zawadzić.

Mój tata miał przyczepę o dość niskim prześwicie (tak niskim, że nijak nie można było podłożyć dość niskiego zbiornika na szarą bo się nie mieścił) i miał koło zapasowe na sankach pod przyczepą. Sanki były niżej niż oś kół (pewnie niżej niż mover po zamontowaniu). Ma też dość wysokie auto, co sprawiało, że tył jeszcze niżej siedział. I nigdy o nic nie zawadził. A jeździł po różnych kempingach w Polsce, za granicą. Wiele razy też po jakichś polnych drogach z koleinami - dojazd na działkę.

Więc przy odrobinie wyobraźni nie powinno się nic stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie też mi się tak wydaje, poza tym nie wiem jaki typ podróżowania mają obcokrajowcy, ale mam wrażenie że taki niemiec czy holender w zaawansowanym wieku nie jeździ gdzieś po krzakach na dzikusa, tylko autostradką na camp i siedzi na miejscu cały sezon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy prześwicie 5 czy 8 cm to taki zestaw nie pokona bezpiecznie gierkówki. Czasami trafi się taka koleina, że zwalniam z nadzieją, że mover nie zawadzi. U mnie rama poprzeczna movera dotyka do ramy przyczepy obniżenie jest w stosunku do oryginału o grubość profila - ok 4 do 5cm. Muszę to kiedyś zmierzyć, ale obstawiam że mam tam ponad 12cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Marek, gdzieś mi się kołacze że widziałem fotki Twojej budy z boku i mover był na oko na normalnej wysokości. U tamtych na trasie te movery wisiały jak jajka u barana, do samej ziemi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od modelu urządzenia głównie.

 

Dokładnie tak :ok:

Wszystkie napędy do przyczep, również movery, mają ten sam sposób montażu (główna "rura" napędu mocowana do dolnych krawędzi ramy), poza jednym napędem f-my AL-KO, który jest mocowany bezpośrednio w profilu ramy. Jak bardzo dolna część napędu jest oddalona od nawierzchni, zależy od jego budowy/konstrukcji i szerokości profilu ramy w miejscu zamontowania napędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko dla mnie dziwne jest że są modele którymi prawie ciągnie się po ziemi. Chyba że to jest przykład niedopasowania modelu movera do cepy. Chociaż to nie był odosobniony przypadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ma ktoś może napęd Enduro lub Emove model EM 203, jakieś opinie ,wnioski czy warto taki model kupić? 

Zastanawiam się bo jest teraz do kupienia  w promocji za ok 5300,- norweskich koron. Tylko czy za taka sume jest to coś warte, i nie rozpadnie się po przejechaniu 50 m?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.