Skocz do zawartości

Mover, czyli napęd do przyczepy - uwagi do samodzielnego montażu


Kristofer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

Kol. California już napisał, co trzeba zrobić, więc tylko uzupełnię.

Opona nowa, więc jeszcze nie dotarta - powinna przejechać chociaż z 1000 km., dopiero po takim przebiegu można ustawiać już odległość rolki napędu od opony. Pomijam już kwestię, że fabrycznie nowa opona jest najzwyczajniej bardziej śliska, niż po "dotarciu".

Sprawa kolejna: przed regulacją, należy przyczepę ustawić poziomo na równej powierzchni, najlepiej obciążyć do masy, którą osiąga po załadowaniu wszystkiego, co zazwyczaj wozimy i koniecznie pompujemy opony do ciśnienia nominalnego.

Uwzględniamy przy tym wartość max ciśnienia podaną na oponie w stosunku do przypadającej na nią masy = (DMC przyczepy podzielone na 2).

Dopiero po tych zabiegach można zająć się ostateczną regulacją odległości rolki od opony.

Przyczepa stoi tak cały czas (na własnych kolach) podczas regulacji (nie podnosimy, nie podpieramy itd.) - podpory są rozłożone tylko dla zabezpieczenia przed wahaniami nadwozia, niemal bez nacisku na podłoże (z kilkumilimetrowym luzem).

Wcześniej przygotowane drewniane klocki (o odpowiednio dociętej grubości) muszą być włożone między rolkę, a oponę tak, jak na rysunkach, które zrobiłem:

 

attachicon.gifUstawianie odstępu rolki.JPG

 

Klocki mają być dociśnięte na tyle "pewnie", aby samoczynnie nie wypadały i nie zmieniały położenia.

Gdy taki stan osiągniemy, to dokręcamy śruby odpowiednim momentem, aby zachować ustawienie.

 

Rolka napędu musi być ustawiona tak, aby po dosunięciu stykała się z oponą całą swoją powierzchnią:

 

attachicon.gifCentrowanie rolki.JPG

 

Przy okazji dodam w tym miejscu, że jeśli przyczepa robi większe przebiegi, to opisane ustawienie należy korygować w miarę zużywania się opon (oczywiście, również po ich wymianie).

 

W Twoim konkretnie przypadku, skoro opony są fabrycznie nowe, to śmiało możesz ustawić 2 mm mniejszą wartość odległości (18 mm), niż zalecenie w instrukcji, bez obawy o przeciążenie łożysk itp.

 

Jeszcze jedna sprawa: jeśli napęd masz z elektrycznym dosuwem rolek, to musisz koniecznie sprawdzić, czy na "wskaźniku pozycji rolki" strzałka wskazuje ostatnią kreskę (w jednym i drugim kole ma być identycznie).

 

attachicon.gifWskaźnik_dosunięcia_rolki.JPG

Jeśli tak nie jest, to oznacza, że rolka(i) nie jest dociśnięta do opon z wymaganą siłą (możliwe uszkodzenie silnika pomocniczego lub układów sterujących w centralce).

 

Wydaje mi się, że to już wszystkie możliwości. Zużycie rolek w tych napędach podczas normalnej ich eksploatacji, raczej nie występuje. Wyjątkiem jest sytuacja, gdzie rolka zostaje uszkodzona mechaniczne itd.

Witam serdecznie.Jestem w trakcie montażu enduro II do swojej budki i w związku z tym mam taki problem-po ustawieniu odleglości rolek od opony dokręcam wszystkie śruby mocujące i blokujące zgodnie z zasadami opisanymi przez Ciebie wcześniej,dociskam rolki do opon(docisk ręczny) następnie zwalniam i odległość rolek zmienia sie na wiekszą o ok.3-4 mm.Zastanawiam się co może być przyczynąWszystkie czynności wykonuję zgodnie z Twoimi wskazówkami zarówno pod względem sily dokręcania śrub jak i kolejności czynności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam serdecznie.Jestem w trakcie montażu enduro II do swojej budki i w związku z tym mam taki problem-po ustawieniu odleglości rolek od opony dokręcam wszystkie śruby mocujące i blokujące zgodnie z zasadami opisanymi przez Ciebie wcześniej,dociskam rolki do opon(docisk ręczny) następnie zwalniam i odległość rolek zmienia sie na wiekszą o ok.3-4 mm.Zastanawiam się co może być przyczynąWszystkie czynności wykonuję zgodnie z Twoimi wskazówkami zarówno pod względem sily dokręcania śrub jak i kolejności czynności.

 

Witam!

Jeśli z wahaczami wszystko OK, to sprawdź, czy masz napompowane koła do zalecanego ciśnienia.

Czy w chwili montażu i ustawiania odległości rolek, przyczepa była obciążona, a później coś się w tym względzie zmieniło?

W jaki konkretnie sposób ustawiałeś odległość i na jaki wymiar?

Może jakaś fotka pokazująca, jak i czym tą odległość ustawiałeś ... :hmm:

Opisz czynności ustawiania, jak to robiłeś dla jednej i drugiej strony napędu.

 

Moje przypuszczenia na tą chwilę:

* podczas skręcania - zbyt słaby docisk rolka/dystans/koło

* nieprawidłowe sposób ustalenia odległości i kolejności skręcenia "na sztywno"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o obciążenie przyczepy nic się w trakcie montazu nie zmienilo.Kolejność była taka-ustawienie rolek w stosunku do koła czyli centralnie a następnie odleglość od koła,dystans ok 2 cm regulowalem za pomocą załączonych do napędu kształtek o szerokości 20mm,dokręcanie śrub jak opisalem wyżej z siłą 50 glówne i 30 blokady oczywiście krzyżowo i stopniowo.W sobotę będę jeszcze raz próbowal ustawić i wtedy zrobię fotki.Tak sobie myślę czy rolka nie ma jakiegoś luzu względem mechanizmu?Napęd nowy.Teraz odległośc jest w granicach ok. 25 mm i dosuwając rolki opona się mocno ugina,jeszczenie mam podłączonej elektryki ale jak to zrobię to zobaczę jak to wszysko dziala.Moze i przy takiej odległości będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o obciążenie przyczepy nic się w trakcie montazu nie zmienilo.Kolejność była taka-ustawienie rolek w stosunku do koła czyli centralnie a następnie odleglość od koła,dystans ok 2 cm regulowalem za pomocą załączonych do napędu kształtek o szerokości 20mm,dokręcanie śrub jak opisalem wyżej z siłą 50 glówne i 30 blokady oczywiście krzyżowo i stopniowo.W sobotę będę jeszcze raz próbowal ustawić i wtedy zrobię fotki.Tak sobie myślę czy rolka nie ma jakiegoś luzu względem mechanizmu?Napęd nowy.Teraz odległośc jest w granicach ok. 25 mm i dosuwając rolki opona się mocno ugina,jeszczenie mam podłączonej elektryki ale jak to zrobię to zobaczę jak to wszysko dziala.Moze i przy takiej odległości będzie ok.

U mnie też jest podobnie po pierwszych uruchomieniach i jazdach moverem odstęp trochę się zwiększył do ok 25 mm . Ale opona dość mocno się ugina i praca samego movera jest ok (nie ślizga). Dodatkowo dla pewności dorobiłem dodatkowe blokady  za mocowaniem które myśle iż zabezpieczą przed dodatkowym przesuwaniem .

 

 

pozdrawiam  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj elektryka zostala zakończona,próbna jazda za mną,wszystko ok. radośc nieopisana,odległość rolek od opon ok.25mm nie ma pslizgów mimo padajacego pod koniec montażu deszczu.Taką odległośc zostawiam a śruby dokręcone są dobrze bo zaznaczylem sobie polozenie elementow mocujących przed pierwszym docisnięciem i po kilkukrotnym uruchomieniu docisku nic się nie przsunęło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam dylemat jaką ładowarkę kupić do aku żelowego,może ktoś podesle jakis link?

 

Witam, z czystym sumieniem i pełną odpowiedzialnością mogę polecić wielokrotnie sprawdzone urządzenie, osobiście używam takiego doładowania moich żelaków, na dowód tego mogę podrzucić foto z mojej budki folder w chmurce dokumentacja remontu elektryki i dokumentacja montażu ładowarki https://drive.google.com/drive/folders/0B8JuzhD4SrjYVTJUNVFoUHoyblE

 

A tu przykładowa oferta tej ładowarki: 

 

http://www.ceneo.pl/14500553#tab=click_scroll

 

Pozdrawiam serdecznie.

Edytowane przez California (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.