Skocz do zawartości

Wybór samochodu na holownik


Pawel67

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy i Koleżanki.

Teraz /na gwałt/ szukam holownika o F1 = od1995 do 2000 kg /F1w dowodzie rejestr czyli Dopuszczalna masa auta/ tak, tak z dokładnością do 5kg bo prawo i matematyka są nieubłagane/ Cena do 30.000zł

 

Przyczepa DMC 1500kg, prawo jazdy kat B., i nie płacić Viatoll

Teraz chyba dobrze określiłem parametry?

Edytowane przez Janwil (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ale gdybyś tępemu człowiekowi mógł rozjaśnić co znaczy Twój pkt 3

 

Punkt 3 oznaczał, że aby ustalić jaką największą (najcięższa w rozumieniu DMC) przyczepę możesz legalnie holować to nie wystarczy zernkąć na jakiś jeden parametr.

Musisz jednocześnie spełniać trzy warunki:

- DMC przyczepy musi być nie większe niż liczba w pozycji O1 dowodu rejestracyjnego samochodu holującego;

- DMC przyczepy musi być nie większe niż dopuszczalna masa w homologacji haka zainstalowanego w samochodzi holującym

- DMC przyczepy musi być nie większe niż wynik dzielenia (DMC auta)/1,33

 

Czyli tak jak napisałem wcześniej ograniczeniem zawsze jest najmniejsza z tych trzch liczb. A buda ma mieć DMC nie większe niż ta najmniejsza liczba, czyli najostrzejsze ograniczenie.

 

Przykład rachunkowy dla swojego auta podałem w poście #710

 

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

 

A jeśli chodzi o ogłoszenie dot. zakupu auta, to mamy specjalny dział ogłoszeniowy. Tam napisz ogłoszenie poprzedzając temat literą [K], czyli typ "kupię".

 

Dobrze określiłeś masę holownika, ale jeszcze dodaj do tego, że wpis z pozycji O1 tego poszukiwanego samochodu musi być nie mniej niż 1500 kg! To bardzo ważne.

 

Podpowiem również, że mógłbyś poczytać temat "jakie auto ile pociągnie" i tam wybrać te nieliczne modele, które spełniaja wymagania. Również wątek Terenowca będzie pomocny - był juz linkowany niedawno w tym temacie (parę postów wcześniej). Jak już będziesz wiedział jaki samochód chcesz kupić to szukaj wszędzie gdzie się da (fora sympatyków marek, allegro, otomoto, tablica itd.). Łatwiej szukać konkretnego modelu i rocznika niż ogłosić zamiar kupna auta o F1=... i O1=...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie  Mam zamiar kupić Dodge Ram 4.7l  to chyba byłby dobry holownik ,ale mam pytanie jak  wygląda z viatollem   tzn jaka przyczepkę mógłbym   do niego dokupić by nie przekraczać 3500kg 

Sorrki za może proste pytanie ale ja w ogóle nie wiem o co chodzi z tymi ciężarami  dmc itd.

Edytowane przez robisum1 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Robisum1 - Dodge Ram to zaje...fajny holownik...ale jego masa WŁASNA to ok. 2000 - 2500 kg w zależności jaka wersja :)

A tu masz w miare dokładne info :)

 

"Ram 1500 to najlżejsza wersja o DMC od 2.730 do 3.085 kg. Są jeszcze dwie odmiany - 2500 (DMC od 3.800 do 4.082 kg) i 3500 (DMC od 4.580 do 5.535 kg)"

 

więc raczej z podpięciem kempingu to ani poniżej 3,5T ani bez viatolla ani bez prawka EdoB nie ma szans raczej  :).

Ale jako holownik SUPER !!! Nic mu się nie oprze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów i koleżanki, mam pytanko. Rozglądam się za autkiem dla mnie i mojej rodzinki i mam na oku ........ Fiata Multiple z lat 2005-2007. Czy któryś z forumowiczów  ma lub miał do czynienia z tym samochodem. Co do silnika to wiem czego się spodziewać bo obecnie (już 7lat) mam Maree z JTD 110KM i nie mogę złego słowa powiedzieć. Chodzi mi o nadwozie, funkcjonalność, wykonanie wnętrza i w ogóle opinie najlepiej z autopsji. Moja cepka jest leciutka (DMC850) więc viatol mi nie grozi. Potrzebuję sporego, nie drogiego rodzinnego auta.  

Pozdrawiam i dziękuję za opinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mechanicznie auto bez udziwnień, proste w naprawach. Nieco trudniej o elementy nadwozia/wnętrza, ale tez nie ma co się bać. Jak Ci się podoba śmiało bierz. Multipla z dieslem to udane i niedoceniane auto. Mało który użytkownik nie poleciłby tego auta. Wystarczy spojrzeć choćby na oceny w autocentrum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Robisum1 - Dodge Ram to zaje...fajny holownik...ale jego masa WŁASNA to ok. 2000 - 2500 kg w zależności jaka wersja :)

A tu masz w miare dokładne info :)

 

"Ram 1500 to najlżejsza wersja o DMC od 2.730 do 3.085 kg. Są jeszcze dwie odmiany - 2500 (DMC od 3.800 do 4.082 kg) i 3500 (DMC od 4.580 do 5.535 kg)"

 

więc raczej z podpięciem kempingu to ani poniżej 3,5T ani bez viatolla ani bez prawka EdoB nie ma szans raczej  :).

Ale jako holownik SUPER !!! Nic mu się nie oprze :)

No i pozamiatane ,ehh dziękuje kolego za wyjaśnienie 

Jestem - bylem juz bliski zakupu tego potworka ale jeden z forumowiczow dal mi do myślenia i poradził bym sie w tym temacie obeznał

Wychodzi na to ze rama będę musiał sobie darować

Prawko mam ABCT bez E

A i nie chce przekroczyć magicznej wagi 3500kg 

A jak wyglada to z innymi pickupami np z Hiluksem ,L200, 

Auto tego typu potrzebuje do pracy ew jakis van jeśli pickupy za ciężkie.

Np vito ma takie dane wbite w dowod

F1-MAKSYMALNA MASA CALKOWITA -2600KG

G-MASA WLASNA -1690KG

F2-DMC-2600

O1-MAKSYMALNA  MASA CALKOWITA  PRZYCZEPY Z HAMULCEM- 1500KG

O2 --MAKSYMALNA  MASA CALKOWITA  PRZYCZEPY BEZ HAMULCA- 750KG

Prawko mam ABCT bez E do B 

To jaka przyczepę mogę kupić by nie mieć kłopotów 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robisum dane Hiluxa:

Hilux 2003 dubelcab; 2,5 D-4D 102KM 260Nm; MW 1685kg, DMC 2515kg; MMP z ham. 2250kg, bez 750kg

czyli żeby nie wpaść w viatola i B+E możesz ciągać przyczepę o DMC 985 kg.

 

A na przykładzie tego vito to buda max 900 kg (3500 - 2600).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ho-lerka ale mam teraz orzecha do zgryzienia 

Nie doscv ze przy wyborze auta patrze na rożne inne ważne czynniki to jeszcze doszedł temat holowania cepki .

Czyli do DMC pojazdu należny dodać  DMC przyczepki i nie wolno przekroczyć 3500kg ,czy dobrze kombinuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wreszcie wiem o co chodzi .

Powiedzcie jeszcze czy idzie znaleźć  przyczepę 4-ro osobowa o wadze nie przekraczającej 900kg 

 

A i jeszcze kiedyś ktoś mi mówił ze DMC to tez waga tego co jest w środku pojazdu -przyczepki  czyli pasażerowie,bagaż,piwko 

Czy to prawda 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W praktyce nie ma takich przyczep. Może jakaś bardzo stara się znajdzie. Niedawno ktoś wrzucił podobną kwestię i szukał budy 850 kg dla rodziny. Bardzo trudno o coś takiego, a jak były to staruszki.

 

Najczęściej przyczepy 4-osobowe (mam na myśli w miarę wygodne dla 4 osób ) mają DMC rzędu 1200 kg. Są lżejsze, ale tak do połowy lat 90-tych. Potem coraz cięższe. Raczej wygodnie jest mieć holownik z DMC maksymalnie 2300 kg i wówczas jest dość dużo przyczep, które można ciągnąć bez viatoll i bez kat. E. Jak masz holownik z DMC=2100 kg to już przyczep masz naprawdę duży wybór (mówię o DMC, a nie o stanie technicznym, bo wcale nie jest łatwo znaleźć fajną budę).

 

Pomyśl może raczej nad autami pytu VW Sharan itp. jeśli chcesz mieć przestronny samochód i do tego holować przyczepę do 3,5 tony zestawu. Raczej z pick-upem się nie wyrobisz. Nawet najlżeszszy VW T4 ma powyżej 2,5 tony DMC więc nie ma jak do niego dobrać 4-osobowej przyczepy.

 

Albo dorób prawo jazdy E, zapłać viatoll i olej sprawę. Będziesz miał duży, wygodny i bezpieczny holownik i do niego kupisz niemal dowolną budę. Do Ram'a to nawet 2 tonowe przyczepy podepniesz i masz komfort jak w apartamencie.

 

P.S. DMC to masa dopuszczalna, czyli masa własna przyczepy MW (auta) plus wszystko co się w niej znajduje. Nie możesz załadować więcej niż pozwala DMC (dopuszczalna masa całkowita). MW + ładowność = DMC

Edytowane przez inhalt (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Powiedzcie jeszcze czy idzie znaleźć  przyczepę 4-ro osobowa o wadze nie przekraczającej 900kg 

 

Jeszcze "ciepłe" ogłoszenie:

http://forum.karawaning.pl/topic/15750-s-sprzedam-przyczep%C4%99-sprite-alpine-xl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.