Skocz do zawartości

Po co 12 V ???


szablasty

Rekomendowane odpowiedzi

Krss. Sprawdź czy w takim układzie jak rozrysowałeś  (wspólna masa do wszystkiego) nie pozbawisz swego regulatora opcji wyłączania odbiorników przy krytycznym rozładowaniu akumulatora. Gro regulatorów nie toleruje wspólnej masy na wejściu aku oraz wyjściu odbiorników. 

 

Z tym brakiem czasu mamy ten sam problem. Ja właśnie skończyłem dłubać przy wskaźniku poziomu wody a o 5:15 pobudka do roboty :pad:  .

 

:yay:   Nie mam nigdzie wspólnej masy, ten schemat narysowałem tylko na własne potrzeby i aby nie gmatwać liniami, to tak sobie zaznaczyłem   :bzik:

 

Dobrze jednak, że o tym piszesz  :ok:  , bo może ktoś zechce się na nim wzorować  :hmm:  , to podkreślam:

wszystkie przewody "+" i "-" 12 V, od wszystkich obwodów prowadzone są indywidualnie do akumulatora i regulatora.

Niestety, odbiorniki typu: mover, inverter, ECS musiałem z oczywistych względów podłączyć z pominięciem regulatora (bardzo duży pobór prądu).

 

 Gonie ile się da bo za kilka dni ruszam składem na wczasy.  :yay:

 

Pan tu Panie Robercie za kilka dni na wczasy, a ja gorę, a ja gorę ! :hehe:

Ale Ci dobrze :slina:

Za kilka dni, to ja dopiero może dam radę wziąć się za solary :niewiem: , a Waść już będzie rybki sobie łowił :jesc:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 274
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W razie czego jednym z odbiorników możesz zastosować  mocny przekaźnik , którym podasz zasilanie movera i przetwornicy. Wówczas i one będą w ten sposób uwzględnione w zabezpieczeniu krytycznego rozładowania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 kupiłem przyczepe i sprzedajacy handlarz nie potrafił mi wytłumaczyć co to jest. Rozszyfrowałem że jest to zasilanie-przetwornica na 12v i akumulator tylko jak odłacze 230v przetwornica gaśnie. wystaje antenka to pewnie do napędu mauzera, ale jak przetwornica gasnie to nie działa. Kupiłem prostownik podłączyłem pokazał po nocy naładowanie full odłaczyłem od 230 przetwornica zgasła.

 

Czy to będzie tez instalacja na 12v na cała przyczepe ?

czy tylko do napedu?

akumulator jest 3 latni może padł że nie trzyma ?

 

pomoże ktoś



nie dodały sie zdj. hmm



0bc360701f2f4bf5med.jpg



5d0f7efeb4cb1170med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 kupiłem przyczepe i sprzedajacy handlarz nie potrafił mi wytłumaczyć co to jest. Rozszyfrowałem że jest to zasilanie-przetwornica na 12v i akumulator tylko jak odłacze 230v przetwornica gaśnie. wystaje antenka to pewnie do napędu mauzera, ale jak przetwornica gasnie to nie działa. Kupiłem prostownik podłączyłem pokazał po nocy naładowanie full odłaczyłem od 230 przetwornica zgasła.

Czy to będzie tez instalacja na 12v na cała przyczepe ?

czy tylko do napedu?

akumulator jest 3 latni może padł że nie trzyma ?

pomoże ktoś

 

Witam !

Ktoś przerabiał tą instalację, więc trudno po dwóch zdjęciach dać pewną i wyczerpującą odpowiedź.

Jeśli masz pokładowy akumulator, to w zasadzie wszystko powinno być zasilane z niego, gdy przyczepa nie jest podpięta pod 230 V. Jeśli nie działa, to albo jest jeszcze gdzieś włącznik główny, może uszkodzony bezpiecznik albo akumulator został zainstalowany wyłącznie w celu zasilania napędu. Dziwne by to było rozwiązanie, ale na tym etapie wykluczyć nie można.

To urządzenie z antenką, to na 100 % centralka napędu. Niepotrzebnie kupowałeś ładowarkę, ponieważ to czarne, co widać pod centralką napędu, to nie jest przetwornica, tylko automatyczna ładowarka 15 A.

Logicznym jest, że "ładowarka gaśnie", gdy odłączysz 230 V.

Na drugim zdjęciu widać: skrzynkę 230 V z zabezpieczeniem,  fabryczny zasilacz przyczepy, coś z lampką kontrolną (być może wzmacniacz antenowy) oraz kwadratową skrzynkę, w której niestety nie wiem co jest wewnątrz.

To tyle co widzę z zamieszczonych zdjęć.

 

P.S.

Na przyszłość wczytuj fotki bezpośrednio na forumowy serwer i w lepszej jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W razie czego jednym z odbiorników możesz zastosować  mocny przekaźnik , którym podasz zasilanie movera i przetwornicy. Wówczas i one będą w ten sposób uwzględnione w zabezpieczeniu krytycznego rozładowania. 

 

Robert, te wszystkie urządzenia np. Truma SE R, Inverter itd. które są podłączone bezpośrednio, tak właśnie muszą być przyłączone.

Producenci przewidzieli w każdym z nich świetnie działające zabezpieczenia, działające zarówno przy wszelkich przeciążeniach (w tym temperaturowych i elektrycznych), jak i sygnalizujące wcześniej (dźwiękowo i świetlnie) zbliżający się moment rozładowania akumulatora. Jeśli w porę nie zareaguję, to samoczynnie się wyłączą z odpowiednim zapasem dla samego accu.

Prawdę mówiąc, to przy pracy na swoim głównym accu, jeszcze nigdy takiej sytuacji nie miałem, ale sprawdzałem działanie zabezpieczeń poprzez wstawienie słabiutkiego akumulatora - wszystkie działały.

Pod względem elektrycznym raczej przemyślałem wszystko, bardziej obawiam się ekstremalnych upałów, a co za tym idzie, wyższej temperatury samego accu podczas ładowania. 

Staram się zabezpieczyć i tą sytuację. Kupiłem coś takiego:

post-8228-0-13497900-1372886902_thumb.jpg

 

Mam nadzieję, że się sprawdzi :hmm:

W razie czego, pozostanie jeszcze dorobienie indywidualnego chłodzenia accu powietrzem spod podłogi, ale to już nie w tym sezonie :nono:

:hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak dokładnie jest w okolicach Bydgoszczy, ale podobną, a może i gorszą sytuację ma wiele innych regionów (lubelskie również). :(

Co zrobić, taka już specyfika tych biznesów.

Na szczęście jest nasze forum  ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja "elektrownia" zaczęła dziś pracę.Nie robiłem jeszcze pomiarów,bo było już za późno.Chyba wszystko jest dobrze?

Niestety jeden z akumulatorów jest pęknięty-kurierzy musieli nieźle rzucać paczką.Napięcie jest ok,ale muszę go jakoś skleić,bo nie chce mi się znowu wysyłać i czekać.Kupowałem od osoby prywatnej.Dobrze,że to AGM, to można jeszcze naprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki lepszy 130W/24V  czy 130W/12V ?

 

Pogubiłem się trochę w doborze panelu słonecznego. Jaki lepszy 130W/24V  czy 130W/12V  do regulatora MPPT. Osobiście wydaje mi się lepszy zestaw na 130W/24V  nadwyżka napięciowa zostanie przetworzona na prąd, a i wydaje mi się, iż taki solar potrzebuje mniejszej ilości słońca - "wcześniej wstaje"

 Poproszę o opinie kolegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc jest mocą, a regulator prądu nie produkuje. Moc paneli jest identyczna, więc osiągi będą niemal identyczne.

Słusznie jednak uważasz, regulator MPPT minimalnie lepiej przetworzy energię z panelu tzw. 24 V.

Najlepiej jednak mówić o konkretach, a panele różnią się wieloma szczegółami (nie tylko napięciem), dlatego daj linki lub napisz o jakich panelach mówisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak moc to moc ale ... i tu mam szereg wątpliwości. 

 

Poniżej dane paneli:

Model

MH130 12V                                  PV Mono 24V 130W

Typ

Molykrystaliczny                         Molykrystaliczny

Moc 

130W                                           130W

Prąd ładowania [im]

7,50 A                                          5,16 A

Prąd zwarciowy [isc]

8,40 A                                          5,52 A

Napięcie nominalne [um]

17,2 V                                          25,18 V

Napięcie jałowe [uoc]

21,6 V                                          30,42 V

Edytowane przez pkkk (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak moc to moc ale ... i tu mam szereg wątpliwości. 

 

:niewiem: Jakie wątpliwości ?

Którykolwiek z tych paneli założysz, będzie dobrze, parametry niemal identyczne.

Wystarczy standardowy regulator 10 A, jeśli MPPT, to 20 A.

Ten pierwszy panel, to chyba taki :hmm:

Możesz dać link do tego drugiego ? Chyba, że to tajemnica ;)

 

P.S.

Pozostaje jeszcze kwestia do jakiego akumulatora ma być ten panel, jakie jest zapotrzebowanie na energię i czy będzie to jedyny panel, czy ew. planujesz w przyszłości rozbudowę o kolejny(e).

Wszystko jednak już było opisywane w temacie.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:niewiem: Jakie wątpliwości ?

A mianowicie wydawać by się mogło - jak pisałem wcześniej - iż system z panelem na 24V przy założeniu regulatora MPPT będzie miał większą sprawność ??? Analizując problem bardziej - okazuje się iż, niestety NIE. To co się uzyska na mniejszych stratach przesłania wyższego napięcia do regulatora, straci się na samym regulatorze /sprawność na poziomie 92%/  w zakresie 40W-80W

Wydawało mi się również, iż sam panel 24V  "podniesie się" się wcześniej niż 12V - niestety to mit.

Analiza problemu zajęła mi jednak parę chwil i jeśli któryś z kolegów będzie miał podobne wątpliwości przedstawiam wnioski:

Napięcie robocze powinno być jak najbliższe napięciu ładowania akumulatora - przewyższenie tylko kilku volt

To co dostarcza nam panel słoneczny to zawsze jest iloczyn napięcia i prądu a żaden regulator nie ma 100% sprawności, więc zwyżka napięcia będzie przetwarzana na prąd z dodatkowymi stratami. Idea wyższych napięć panelu jest godna uwagi wyłącznie gdy straty na łączu panel - regulator są większe niż sprawność samego regulatora - tj. panele znacznie oddalone od regulatora. 

... to tak pokrótce:

 Nie budzi moich wątpliwości zastosowanie regulatora w technologi MPPT ....  ale i tu jest zasada, iż im bardziej będzie zbliżone napięcie pracy panela do napięcia roboczego instalacji, tym taki regulator będzie miał mniej do roboty - tym samym będzie mniej potrzebny. Dla przypomnienia - "zwykły" regulator ogranicza napięcie pracy panelu do napięcia układu, czyli pomijając inne straty, jeśli w szczytowym punkcie panel 130W podaje 7,5A  przy napięciu 17,2V ograniczając napięcie panela do 14V to teoretycznie panel odda nam moc ok 100W czyli prąd ok 7,2A. Regulator MPPT pozwoli panelowi pracować z jego napięciem szczytowym, a nadwyżkę napięcia przetworzy na prąd, więc teoretycznie - nie uwzględniając strat - uzyskamy 130W / 14V prąd ok 9,3A

Porównywane prze zemnie panele są z firmy modernhome oraz firmy propox

Jeśli chodzi o aku. to mam 100Ah bezobsługowy głębokiego rozładowania na razie do zasilania tylko movera.

Ale bez wątpienia przyłączam się do grona ludzi "wolnych od ogona" i przystosowuję przyczepkę do instalacji solarnej.

Dziękuje za zainteresowanie problemem i serdecznie pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawało mi się również, iż sam panel 24V  "podniesie się" się wcześniej niż 12V - niestety to mit.

A co takiego się stało, że zmieniłeś nagle zdanie (pytam z czystej ciekawości) ?

 

Oczywistym jest, że rozpatrując instalację tak małej mocy i o tak krótkich połączeniach między poszczególnymi elementami, jakiekolwiek różnice, korzyści, czy straty są dosłownie symboliczne. Takie szczegółowe analizowanie instalacji ma sens dopiero w przypadku mocy dużo, dużo wyższych (absolutne minimum ok. 250 W - IMHO).

 

Z tą sprawnością regulatorów MPPT, to sytuacja jest jednak lepsza.

Przykład z instr. Tracer'a:

 

post-8228-0-27491000-1373687425_thumb.jpg

 

W podawanym przez Ciebie zakresie mocy paneli 40 - 80 W, sprawność dla w/w reg. wynosi 95,5 - 96 %, a w zależności od VMPP i napięcia systemu, może być jeszcze wyższa (rys.) - to bardzo dużo. Słusznie jednak piszesz, że regulatorów o 100 % sprawności nie ma, a w przypadku regulatorów PWM jest przecież gorzej.

Ponieważ omawiana instalacja bez regulatora być nie może, więc należy dążyć, aby zarówno regulator, jak i każdy inny element składowy wprowadzał straty jak najmniejsze, czyli np. reg. MPPT.

W przypadku tych dwóch paneli, gdyby chcieć je rzeczywiście dobrze porównać (teoretycznie) i znaleźć różnicę przemawiającą na korzyść któregokolwiek z nich (np. który wcześniej, jak to określasz "wstanie"), trzeba by było porównać ich dokładne charakterystyki VMPP i IMPP w funkcji oświetlenia. Jak wiadomo, wszelkie dane paneli podawane są na ogół dla oświetlenia 1000 W/m² i temperatury 25 st. C. Aby wiedzieć, jak zachowa się dany panel np. o świcie, należy znać dla niego w/w zależności. Inaczej, będzie to tylko zwykła gadanina w sferze domysłów.

Przykład:

 

post-8228-0-67505000-1373687616_thumb.jpg

 

Jeszcze tak czysto teoretyzując w tym przypadku: praca na wyższym napięciu będzie korzystniejsza (sam już to zauważyłeś, pisząc na wstępie o mniejszych stratach przy przesyłaniu wyższego napięcia) , ponieważ zysk, choć naprawdę minimalny, to jednak będzie, co z kolei dobrze wykorzysta przewidywany typ regulatora. Można zatem teoretycznie przyjąć, że lepiej wziąć panel "24 V", ale tak naprawdę ...   ;)  (patrz pierwsze zdanie).

Dla mnie, bardziej istotną informacją, byłaby ta, która mówi, jaki jest podział danego panelu na sekcje, czyli ile np. diod jest w tym "24 V" ? Nigdzie tego nie znalazłem, a mogłoby to przecież zadecydować o wyborze.

 

Jak już poprzednio pisałem, w podanych przez Ciebie panelach, różnic praktycznie nie będzie (jeśli będą, to na tyle małe, że w tych rozważaniach można je śmiało pominąć).

 

To co piszesz pod koniec o regulatorach, dotyczy bardziej typowego regulatora PWM. Może inaczej: rozważane przez Ciebie sytuacje, w zasadzie mogą odnosić się do każdego regulatora, ale zawsze z dużo większą korzyścią dla regulatorów MPPT (biorąc nawet pod uwagę sprawność regulatorów, którą tak często podkreślasz).

 

Reasumując: dla podanego typu akumulatora i regulatora, wybór któregokolwiek panelu będzie OK (z uwzględnieniem powyższych uwag). Zadecydować może podział na sekcje, okres gwarancji, wymiary (te dwa panele, mają różne), dostępność, cena.

 

W omawianym przypadku, Twoja decyzja o zastosowaniu regulatora MPPT jest ze wszech miar słuszna.

Pozwoli to na najbardziej optymalne wykorzystanie mocy panelu (jak wspominałem, zakodowany algorytm pozwala śledzić PMM w całym zakresie charakterystyki PV, z jednoczesnym optymalizowaniem do potrzebnych warunków ładowania).

 

W tym miejscu i na podstawie Twoich obaw i wniosków, nasuwa mi się jeszcze takie stwierdzenie:

jeśli stosujemy standardowy regulator PWM, to powinniśmy dążyć do zamontowania panelu o jak najbliższej wartości napięcia znamionowego, do napięcia naszej instalacji (tu straty będą minimalne), natomiast stosując regulator MPPT, z napięciem znamionowym panelu(i) śmiało można iść w górę - regulator się dostosuje i wszystko wykorzysta.

 

P.S.

Widzę Kolego, że Ty nie masz problemu, tylko masz już określony pogląd ;) , więc ... działaj

Chcąc zmontować sobie instalację, wszystkie potrzebne wiadomości już posiadasz. Pozostaje Ci decyzja i zakup wybranych elementów. Na pewno któryś z paneli jest Twoim faworytem. Kupuj i montuj, a którego z tych dwóch byś nie wybrał, będzie dobrze  :ok:  .

Ponieważ jest to forum karawaningowe, to powinniśmy się skupiać bardziej na praktycznej informacji, przydatnej dla ogółu osób czytających. Z tego powodu, fotorelacja z montażu zestawu, który zakupisz będzie mile widziana :hmm:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.