Skocz do zawartości

Po co 12 V ???


szablasty

Rekomendowane odpowiedzi

Skąd masz tak dokładne dane? Fajne:)

Ja patrzę tylko na zielone światełko, czasem miga czasem nie. Patrzę też na wskaźnik naładowania, który mam fabryczny w cepce.

No właśnie ....., To jest opcja do pozazdroszczenia w nowej generacji regulatorów ładowania - możliwość obserwacji statystyk. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 274
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Nie jestem na bieżąco w cenach ale chyba "stówka" za regulator z taką "full opcją" to chyba mało. Ale owszem , wyświetlacz lcd jak najbardziej posiadają na którym można odczytać np. dobowe zużycie prądu jaki i dane ładowania.

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem na bieżąco w cenach ale chyba "stówka" za regulator z taką "full opcją" to chyba mało. Ale owszem , wyświetlacz lcd jak najbardziej posiadają na którym można odczytać np. dobowe zużycie prądu jaki i dane ładowania.

 

Jak zamawiałem elementy składowe systemu, to łącznie z wyświetlaczem.

Tak to wygląda (jeszcze nie zamontowałem :( )

post-8228-0-18056700-1372204639_thumb.jpg

 

Cena jest niestety za sam wyświetlacz, bez regulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam regulator taki: 

http://allegro.pl/regulator-ladowania-pwm-30a-12v-24v-lcd-pv-solar-i3324832038.html

 

Muszę przyznać, że ma sporo różnych przydatnych funkcji.

Na szczególną uwagę zasługuje przycisk odłączający obciążenie, który pełni funkcję centralnego wyłącznika (bardzo wygodne rozwiązanie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do S- campu wykazali się jak zwykle solidną i perfekcyjną robotą. Nie wiem jakiego kleju użyli, ale wszystko jest zrobione super. Przy okazji wymienili pompkę wody, która padła mi w Bardzie. Uszczelnili okno dachowe, wyregulowali hamulce, zakonserwowali podłogę i założyli uchwyt trzymający małą butlę gazową by się nie gibała:)

Nawet stopień mi pospawali bo był lekko rozchwiany. Teraz cepka jest jak funkiel nówka nie śmigana, nawet podłogę mi umyli.

Poprosiłem o dostosowanie oświetlenia zewnętrznego do 12V, S-camp wymienił mi żarówkę 40 W na 220V, zastępując ją dwu watowym ledem. Dokleili też taśmę ledową. Teraz jest jaśniej niż przedtem z 40W żarówką i dwoma lampami warsztatowymi.  Chodziło całą noc i aku nie wykazał jakiegokolwiek rozładowania. Wcześniej ustawiałem cepkę jeżdżąc nią na moverze po ogrodzie chyba z godzinę. Ubytek został szybko uzupełniony przez solar. Jak na razie jest super. Zaraz podłączę lodówkę turystyczną bym po piwo nie musiał latać do domu:)

 

szkoda, że koło Bydgoszczy nie ma takiego serwisu przyczep.

Ja mam aku i przetwornice i dzisiaj się zastanawialem dlaczego po odłaczeniu 230v nie działa aku - powinien się ładować, ale wyczytałem w waszych postach, że musze kupić prostownik do aku żelowego i nim ładować lub z samochodu wtyczke 7 na 13 przerobić chyba dobrze wyczytałem ?

 

No nie tak do końca, jak jadę samochodem "solo" to spalam 8,5L/100  bo katuję ile wlezie , a jak jadę z cepką to spalam 9l/100 bo jadę spokojnie 70-90km/h   bez gwałtownego przyśpieszania , i odziwo jestem mniej zmęczony za kierownicą niż bez cepki ,    hm   a u Was jak ?

to tu was zaskocze. moje auto jak jade bez spala 11,5 L a jak jade z przyczepą 9,8 L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się jak to naprawdę jest z tym ładowaniem. Pisano o dwóch diodach, cieniu, półcieniu itp. Postanowiłem to dzisiaj przetestować. Dzień całkowicie zachmurzony, od rana lekka mżawka, o promyczku słoneczka można było jedynie pomarzyć. O 9 rano załączyłem przetwornicę i zacząłem ładować domowe roboty sprzątające. Gdy maszynki popracowały były znów ładowane, cały czas do godziny 16 i wówczas wyłączyłem przetwornicę. Po tej operacji sprawdziłam stan załadowania aku. Było 3/4. Teraz, czyli o 19 sprawdziłem stan załadowania aku, niewiele brakuje do 100%. Więc już się nie martwię co będzie jak stanę w cieniu, czy pogoda będzie taka jak dzisiaj:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro biorę się za montaż zestawu solarnego i właśnie zastanawiam się nad nowym aku.Przejrzałem kupę wątków o żelówkach i zwykłych, i sam już nie wiem co wybrać.Coś tam znajdę :)

Jeżeli masz aku w środku cepki, to zdecydowanie żelowy. Jeżeli nie w środku to też żelowy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze ale obecny Twój test nie ma związku z diodami między ogniwami czy też  dodatkową  separacją  całych paneli. Diody te są  po to by właśnie z każdego ogniwa osiągnąć  max w stosunku do warunków naświetlenia a dokładnie  by nie tracić  na mocy ogniw dobrze oświetlonych kosztem słabiej naświetlonych. To że panel w pochmurny dzień  także ładuje to sprawa normalna. Ładuje mniej ale nadal ładuje. 

Dziś miałem cały dzień deszczowy i mega pochmurny, a mimo to od wczorajszego spadku do 12v z hakiem stan został doładowany. Jest godzina 19:56 a z moich baterii płynie w porywach 800ma. Piszę  w porywach bo jest to prąd doładowujący gdyż  akumulatory mam pełne i regulator te 800ma podaje na akumulatory sporadycznie. 



Jeżeli masz aku w środku cepki, to zdecydowanie żelowy. Jeżeli nie w środku to też żelowy:)

Dokładnie. To jest najistotniejsze kryterium wyboru ( gazowanie wewnątrz przyczepy) dyskwalifikuje  kwasowe bez możliwości odprowadzenia gazów na zewnątrz.

Nie kuś  się  na wynalazki typu "głębokiego rozładowania " bo regulator takowego i tak nie pozwoli rozładować poniżej 11v . 

Nie kuś  się  na zbyt wielkie pojemności jeśli panele nie dadzą  rady naładować  ich w dość krótkim czasie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie:)

Zastanawiając się nad zakładaniem paneli wydawało mi się, że musi byc lampa, albo przynajmniej widoczne słońce by ustrojstwo zadziałało. Okazuje się, że to mit. Może być mżawka a przetwornica da wystarczającą do egzystencji ilość prądu. Specjalnie robiłem ten test dzisiaj, bo chciałem rozładować aku by zobaczyć inny kolor lampki, niekoniecznie zielony. Nie udało się, doszedłem jak pisałem do 3/4 stanu a po 3 godzinach było prawie 100%:)

Wynika z tego, że nie trzeba stać na patelni:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie:)

Zastanawiając się nad zakładaniem paneli wydawało mi się, że musi byc lampa, albo przynajmniej widoczne słońce by ustrojstwo zadziałało. Okazuje się, że to mit. Może być mżawka a przetwornica da wystarczającą do egzystencji ilość prądu. Specjalnie robiłem ten test dzisiaj, bo chciałem rozładować aku by zobaczyć inny kolor lampki, niekoniecznie zielony. Nie udało się, doszedłem jak pisałem do 3/4 stanu a po 3 godzinach było prawie 100% :)

Wynika z tego, że nie trzeba stać na patelni:)

Oki ale nie na dłuższą  metę. bo przecież nie zasilałeś  przetwornicy z samych paneli. Był na pewno akumulator i to on zasilał przetwornicę, Panele to kwestia jego doładowania więc na dłuższą  metę  w pochmurny okres nie otrzymasz dodatniego bilansu zysku i strat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W aucie mam specjalnie wydzielone i odizolowane miejsce na akumulatory, z odpowiednim systemem wentylacji.Więc tu nie problem.Po obliczeniach ustaliliśmy z Bartkiem ,że aku 55ah całkowicie zaspokaja moje potrzeby  z nawiązką i panel 95w spokojnie sobie poradzi nawet w "cienkie" dni.Nie jestem zwolennikiem dokładania coraz to kolejnych pożeraczy prądu.Stawiam na minimalizację-tak mi pasuje :) dlatego nie wiem czy jest sens pakować się w żelowe?

Zakładając wariant pesymistyczny ,że aku padnie po 2-3 latach to wydatek rzędu 170 zł nie wydaje się taki zły.Trudno mi się wypowiadać.Nigdy nie miałem do czynienia z "żelówkami" i może dlatego nie bardzo uśmiecha mi się wydawać np 500 zł na taki aku.

W tej kwocie mam dodatkowo np nowy tłumik :) i..........karawana toczy się dalej już znacznie ciszej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.