Skocz do zawartości

Wpis do dowodu rejestracyjnego a platforma rowerowa


gornik

Rekomendowane odpowiedzi

Ja słyszałem taką interpretację, że platforma, jako element łatwo demontowalny, nie jest częścią pojazdu ani jego wyposażeniem i dlatego nie może być miejscem umieszczenia tablicy.

 

 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów.

§ 25. 1. Właściciel pojazdu umieszcza na pojeździe
tablice z przodu i z tyłu w miejscach konstrukcyjnie do
tego przeznaczonych, z wyjątkiem przyczep, ciągników
rolniczych, motocykli i motorowerów, na których tablice
umieszcza się tylko z tyłu, z zastrzeżeniem ust. 2.

ew.

6. Jeżeli pojazd nie ma specjalnego miejsca do
umocowania tablic, to przednią i tylną tablicę umieszcza
się w środku szerokości pojazdu, a gdyby to utrudniało
jego eksploatowanie lub ograniczało widoczność
tablicy — po lewej stronie pojazdu.

Jeszcze ważny paragraf (choć ciut z innej beczki ;) )

 

 

§ 26. Utrzymywanie tablic i innych oznaczeń pojazdów,
o których mowa w przepisach rozdziału 4, w należytym stanie i zapewnienie ich czytelności jest obowiązkiem kierującego pojazdem.

Natomiast

 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 31 grudnia 2002 w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresów ich niezbędnego wyposażenia:

§ 11.1 Pojazd samochodowy wyposaża się w:

18) w miejsce przewidziane do umieszczania tablic rejestracyjnych, spełniające wymagania określone w załączniku nr 5...

 

Interpretować to można na wiele sposobów... jak się trafi na upierdliwego niebieskiego, to skończy się na mandacie w każdym przypadku. Ale IMHO każdy ze sposobów postępowania (przełożenie tablicy albo wykonanie tablicy informacyjnej) jest do obronienia przed sądem.

Przekładanie tablicy: zapewnienie jej czytelności. Taki obowiązek nałożył paragraf 26 i jeżeli przełożyłem tablicę, to kierowałem się czytelnością, postąpiłem zgodnie z prawem. A że prawo jest wewnętrznie niespójne, to nie powinno to mieć negatywnych skutków dla obywatela.

Natomiast dorobienie wtórnika można traktować przez pryzmat nakazu umieszczania tablicy na pojeździe. Ale znów - kierujemy się czytelnością, i brakiem możliwości wyrobienia trzeciej tablicy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 43
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Ja słyszałem taką interpretację, że platforma, jako element łatwo demontowalny, nie jest częścią pojazdu ani jego wyposażeniem i dlatego nie może być miejscem umieszczenia tablicy.

 

 

Taką właśnie mi imputował ów Funkcjonariusz. Pytanie gdzie jest definicja elementu łatwo demontowalnego i gdzie jest obostrzenie do umieszczania na takowym elemencie tego czy owego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi to śmierdzi :)

Jak sądzę, niebieskiemu chodziło o to, że tablica ma być w miejscu konstrukcyjnie do tego przeznaczonym. Jeśli takie na pojeździe jest - a jest - to tam powinna być tablica i koniec.

Ale na platformie też jest takie miejsce konstrukcyjnie do tego przeznaczone ( i nawet oświetlone) hmmm...

A skoro miejsce na tablicę JEST wyposażeniem samochodu, to platforma w zasadzie też jest wyposażeniem (częścią samochodu nie, ale wyposażeniem tak, bo jak ją inaczej nazwać..?)

Można iść dalej w luźnych dywagacjach, że zakładasz na hak dodatkowe wyposażenie w postaci miejsca przeznaczonego konstrukcyjnie do umieszczania tablicy wraz z bagażnikiem na rowery :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi to śmierdzi :)

Jak sądzę, niebieskiemu chodziło o to, że tablica ma być w miejscu konstrukcyjnie do tego przeznaczonym. Jeśli takie na pojeździe jest - a jest - to tam powinna być tablica i koniec.

Ale na platformie też jest takie miejsce konstrukcyjnie do tego przeznaczone ( i nawet oświetlone) hmmm...

A skoro miejsce na tablicę JEST wyposażeniem samochodu, to platforma w zasadzie też jest wyposażeniem (częścią samochodu nie, ale wyposażeniem tak, bo jak ją inaczej nazwać..?)

Można iść dalej w luźnych dywagacjach, że zakładasz na hak dodatkowe wyposażenie w postaci miejsca przeznaczonego konstrukcyjnie do umieszczania tablicy wraz z bagażnikiem na rowery :]

 

http://www.v10.pl/prawo/Prawidlowe,rozmieszczenie,tablic,rejestracyjnych,563.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

tutaj raczej pasuje inny link ;)

 

Czy mogę korzystać z bagażnika do przewożenia  rowerów, zamontowanego z tyłu na pojeździe. Bagażnik częściowo przysłania tylną tablicę rejestracyjną, a z instrukcji montażu wynika, że należy zdemontować tylną wycieraczkę w pojeździe?

 

Zgodnie z art. 60 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym ( Dz. U. z 2005r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.) zabrania się zakrywania świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych wymaganych tablic albo znaków, które powinny być widoczne.

Biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy, należy wskazać, że tablice rejestracyjne powinny być umieszczone w miejscach do tego konstrukcyjnie przeznaczonych i nie mogą być przesłonięte przez bagażnik do przewozu rowerów. Powyższe stanowisko podziela również Departament Dróg i Transportu Drogowego Ministerstwa Transportu, który w tym zakresie wyraził swój pogląd.

Odnosząc się do zdemontowanej wycieraczki tylnej, należy wskazać na przepis art. 66 ust. 2 rd zgodnie z którym cyt. urządzenia i wyposażenie pojazdu, w szczególności zapewniające bezpieczeństwo ruchu i ochronę środowiska przed ujemnymi skutkami używania pojazdu, powinny być utrzymane w należytym stanie oraz działać sprawnie i skutecznie.

 

Należy podkreślić, że nikt nie kwestionuje legalności samego bagażnika jako produktu, a jedynie sposób jego zamocowania na pojeździe, który powoduje przesłonięcie tablicy rejestracyjnej. W niektórych państwach Europy, dopuszczalne jest używanie tego rodzaju bagażników, pod warunkiem posiadania trzeciej (dodatkowej) tablicy rejestracyjnej montowanej na takim bagażniku. W Polsce, na chwilę obecną brak jest takich uregulowań prawnych.

 

http://dlakierowcow.policja.pl/portal/dk/808/47482/Pytania_i_odpowiedzi.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przłożeniu tablicy na belke bagaznika pojazd jest odpowiednio oznaczony zgodnie z rozporządzenie które linkowałem.Oczywiście o ile belka jest w prawidłowym miejscu oraz ma odpowiednie oświetlenie , moge służyć jako beta tester  :]  przy odmowie przyjęcia mandatu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś też o tym pisałem i temat rozkminiałem z wojewódzką drogówką...

Wyszło wówczas... oczywiście nie ma szans takich informacji dostać na piśmie :(

 

Jeżeli z jakiś powodów wieziemy towar który może zasłonić lub w inny sposób sprawić że będzie nieczytelna tablica musi być oznaczenie (numer rejestracyjny) gdzieś indziej powtórzone. W przepisach jest to w miejscu który mówi między innymi o oznaczeniu "wywrotki" - ona też musi mieć powtórzony numer (nie tablicę ale oznaczenie) w miejscu widocznym i czytelnym nawet po zachlapaniu przez "błoto z budowy" (jak ktoś chce niech szuka moich postów wówczas przytaczałem paragrafy).

Reasumując doszliśmy do wniosków - nie wolno przenosić tablicy z miejsca "stałego" zamocowania, ale należy powtórzyć oznaczenie (nie kopiować tablicy) w miejscu widocznym i czytelnym.

 

Dodam iż kiedyś mnie Policjant złapał "z platformą" i stwierdził iż jechałem 80pare km/h a mogę 70 a na pytanie dlaczego - padło iż to jest przyczepa - ja mu na to żeby mi podał ile ma osi i kół (jaki jest ich nacisk) i zapytałem się czy postawi Pan naganę za swoją opinię - gdyż jeżeli Pan wypisze wniosek do sądu (ja nie przyjmę mandatu),to ja po zakończeniu procedury od razu wnoszę wniosek o niekompetencję funkcjonariusza na służbie... Skończyło się na "rutynowej" kontroli.

Do sposobu powtórzenia numerów nigdy się żaden policjant nie przyczepił...

 

A kompetencje naszych Policjantów jest też czasem na granicy kpiny - np też kiedyś usłyszałem iż nie mam uprawnień do holowania przyczepy ciężkiej (wówczas miałem Adrię DMC 850kg i Scenic DMC 2195kg) ;)

Edytowane przez Misio (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witajcie.

 

Jak to przed wyborami bywa, władza sypie z rękawa dobrem dla ludu.

 

Koniec udręki !!!

 

http://moto.wp.pl/kat,45754,title,Polskie-urzedy-beda-wydawac-trzecia-tablice-rejestracyjna,wid,17514468,wiadomosc.html?ticaid=114d1f

Edytowane przez Commander (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie kicha ...   ;)

Do tej pory śmigałem z platformą a na niej miałem rejestrację zrobioną w Niemczech za kilka euro .Czyli białe tło , litery i cyfry  czarne ale bez niebieskiego paska UE, a sprawne oko   :look: potrafiło wychwycić Niemiecką czcionkę .

 

Kontrole  :miga: miałem i do tej pory mandatu nie dostałem . Ciekawe jak teraz będzie  :hmm:

Edytowane przez Maras (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.