Skocz do zawartości

Zakup pierwszej przyczepy kempingowej a DMC


Arecky69

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Chcialbym kupic odpowiednia przyczepe do naszej rodziny czyli ja zona i 3 coreczki ;) za jakies max.5000 Euro i roczniku min.2000.

Dzieci w wieku 5, 10 i 14 lat ;)

Niestety poki co ograniczony jestem co do zakupu prawem jazdy jakie posiadam bo jest to tylko kat.B wykonane w 97roku.

Auto jakie posiadam do Chrysler Voyager 2,8 CRD 150KM 2006r. 2515kg DMC !!

Mieszkamy na pograniczu niemiecko, holendersko,belgijskim w okol.Akwizgran(Aachen) wiec dosc blisko aby pozwiedzac ciekawe miejsca naszego kontynentu ;)

Od 19 stycznia 2013r wyszla w Niemczech nowa kategoria czy tez dodatek do kategorii prawa jazdy o nazwie B96 czyli mysle cos odpowiedniego dla mnie bo mozna wtedy zwiekszyc DMC z 3,5 do 4,25t.

Kosztuje to cos kolo 300 Euro i jest to 6 godzinne szkolenie praktyczno-teoretyczne nie zakonczone egzaminem.

Mam duze doswiadczenie w jezdzie i manewrowaniu przyczepami poniewaz czesto podpinam do mojego Voyagera przyczepy widoczne na zdjeciu ponizej czyli ta biala to kontenerowa(towarowa) 980 kg DMC i ta zolta na motocykle 570kg DMC.

Sam juz nie wiem jak jest z tymi DMC bo ostatnio przy okazji poszukiwan pierwszej przyczepy dla naszej rodziny sprzedajacy proponowal mi przyczepe o DMC 1100kg i wadze na pusto cos kolo 900kg i sugerowal ze moge z nia jezdzic tylko nie moge nabrac duzo bagazu,

Jak to jest z tym dokladnie bo sam juz nie wiem ??

Edytowane przez Arecky69 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 45
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam

Na kat. B : DMC pojazdu + DMC przyczepy = max. 3500 kg Też mam tylko B i tak przy zakupie kombinowałem żeby nie przekroczyć tej wartości. Było to wałkowane na forum. Poszukaj :google:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na kat. B : DMC pojazdu + DMC przyczepy = max. 3500 kg Też mam tylko B i tak przy zakupie kombinowałem żeby nie przekroczyć tej wartości. Było to wałkowane na forum. Poszukaj :google:

 

 

Tez tak myslalem...

To dlaczego niemiaszki wprowadzaja mnie w blad ??

Kupujac ta biala przyczepe jako nowa sprzedawca zmniejszyl mi na pierwszym przegladzie TUV DMC z 1300kg na 980 kg zebym mogl na styk nia jezdzic a ze woze lekkie meble to nie mam problemu z przeladowywaniem jej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dlaczego niemiaszki wprowadzaja mnie w blad ??

 

 

tu mamy obszerny artykuł na ten temat: http://www.polskicaravaning.pl/pl/artykul/2369/powalczymy-o-b

 

 

kategoria B96, miała się i w naszych przepisach pojawić po zmianach 19.01.2013, ale jeszcze nie wiem jak to działa w praktyce

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu mamy obszerny artykuł na ten temat: http://www.polskicar.../powalczymy-o-b

 

 

kategoria B96, miała się i w naszych przepisach pojawić po zmianach 19.01.2013, ale jeszcze nie wiem jak to działa w praktyce

 

pozdr

 

Czytalem i dziekuje ;)

Czyli ok przyjmijmy ze zrobilem to B96 i teraz pytanie, musze zmienic prawo jazdy z mojego polskiego(unijnego) na niemieckie czy dadza mi po prostu swistek ktorym bede sie legitymowac??

I druga kwestia majac juz B96 czyli DMC zestawu max. 4250 kg a moje auto 2515kg = 1735kg przyczepy jaka w zasadzie bede mogl kupic choc nie ukrywam ze mysle o kolejnym aucie i bedzie to Dodge Durango lub Chrysler Aspen 5,7 HEMI i DMC 2903kg tak wiec przyczepe bede mogl kupic i ciagnac z nowym autem do 1300kg.

Jaka w takim razie byscie mi polecili kupic??

Na co zwrocic uwage ??

Patrzac na oferty z 4 krajow Polska, Niemcy, Holandia i Belgia najbardziej atrakcyjne cenowo wydaja mi sie te z Belgii.

Dziekuje z gory za porady bo mam jeszcze max.,2 miesiace zeby kupic ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli myślisz o tak dużych i ciężkich autkach, a do tego przyczepka 5-cio osobowa,

jeśli i tak przekraczasz 3,5 t, więc łapiesz większe opłaty za drogi,

jeśli musisz poszerzyć zakres Prawa Jazdy

to chyba najlepiej będzie jednak zrobić E do B,

kurs taki sam jak na "B96" (opłata pewnie wyższa), a dodatkowo egzamin, ale tylko praktyczny (jeśli jeździsz z przyczepką, to nie powinno być problemu)

 

i wtedy masz praktycznie nieograniczone możliwości wyboru przyczepy

 

moim skromnym zdaniem, w przyczepie DMC 1300, o długości ok 400-440, będzie wam trochę ciasno,

szukaj raczej dwuosiowych 500-700-setek, a te mogą mieć DMC w okolicach 2000kg

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W DE czy NL,BE chyba nie place wiecej za jazde 3,5 -4,25t.

Place podatek drogowy na rok za auto i przyczepe i chyba tyle.

Co do przyczep takich do 1300kg mysle ze jest paru producentow co robia takie 500-600cm dlugosci ale nie sa az tak napakowane wyposazeniem ze waza wiecej jak 1300kg.

Chyba Knaus i Sterckeman tak ma ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytalem i dziekuje ;)

Czyli ok przyjmijmy ze zrobilem to B96 i teraz pytanie, musze zmienic prawo jazdy z mojego polskiego(unijnego) na niemieckie czy dadza mi po prostu swistek ktorym bede sie legitymowac??

I druga kwestia majac juz B96 czyli DMC zestawu max. 4250 kg a moje auto 2515kg = 1735kg przyczepy jaka w zasadzie bede mogl kupic choc nie ukrywam ze mysle o kolejnym aucie i bedzie to Dodge Durango lub Chrysler Aspen 5,7 HEMI i DMC 2903kg tak wiec przyczepe bede mogl kupic i ciagnac z nowym autem do 1300kg.

Jaka w takim razie byscie mi polecili kupic??

Na co zwrocic uwage ??

Patrzac na oferty z 4 krajow Polska, Niemcy, Holandia i Belgia najbardziej atrakcyjne cenowo wydaja mi sie te z Belgii.

Dziekuje z gory za porady bo mam jeszcze max.,2 miesiace zeby kupic ;)

 

 

 

 

witam

nie za bardzo rozumiem czemu tu o to pytasz, jezeli jestes zameldowany na stale w Niemczech juz ponad pol roku to powinienes sie legitymowac ich PJ , poprostu idz je i wymien :) jak zrobisz u nich ten B96 to znowu Ci wymienia PJ z tym dodatkowym wpisem , lub jezeli zrobisz E do B bedziesz miec wymienione na niemieckie z odpowiednimi poprawkami , polskie czy unijne PJ nalezy wymienic na PJ w kraju w ktorym przebywasz nonstop ponad 6 miesiecy ( w Angli jest to okres 180 dni) inaczej mozesz miec problem w razie kontroli lub ewentualnego wypadku

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na kat. B : DMC pojazdu + DMC przyczepy = max. 3500 kg Też mam tylko B i tak przy zakupie kombinowałem żeby nie przekroczyć tej wartości. Było to wałkowane na forum. Poszukaj :google:

 

 

 

 

 

 

Mając prawo jazdy kat.B możesz prowadzić samochód o DMC do3,5 t i do niego możesz zapiąć przyczepę o DMC do 750 kg co daje nam 4250 kg .

post-208-0-87552100-1359920007_thumb.jpg

Edytowane przez Maras (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maras, ta tableka jest od 19.01.2013 nie do końca aktualna. U nas też miało być łatwo z b+e do 4250kg ale ustawodawca ewidętnie potratkował to po macoszemu bo zamiast zrobić prosty kurs to zdaje się taki sam egzamin ja na zwykłe E do B, tylko nie trzeba wcześniej robić kursu prawa jazdy.

 

Reasumując można iść od razu na egzamin i zdać e do b z ograniczeniem DMC do 4250kg ... niebawem będę to testował to się wypowiem co i jak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując można iść od razu na egzamin i zdać e do b z ograniczeniem DMC do 4250kg ... niebawem będę to testował to się wypowiem co i jak

witam

idz ,sprawdz , przestaniesz glupoty pisac :)

wczesniej bylo to w tym temacie poruszane wiec po co pisac bzdury ? nowe kategorie PJ wymyslasz?

E + B to co innego jak samo B rozszerzone do 4250 przez zdanie praktycznego egzaminu z jazdy z ciepka

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W DE czy NL,BE chyba nie place wiecej za jazde 3,5 -4,25t.

Place podatek drogowy na rok za auto i przyczepe i chyba tyle.

Co do przyczep takich do 1300kg mysle ze jest paru producentow co robia takie 500-600cm dlugosci ale nie sa az tak napakowane wyposazeniem ze waza wiecej jak 1300kg.

Chyba Knaus i Sterckeman tak ma ;)

 

Witaj.

 

Osobiście polecam ci markę Burstner właśnie z uwagi na wagę (aluminium). Ok. 2 miesięcy temu widziałem na Oto i All ogłoszenie dot. sprzedazy modelu tej marki (niestety mi uleciało). Budka luksusowa na 5 osób, prawie 6 m i co najważniejsze DMC 1300 kg.!!!! Rok 2003 a koleś chciał 22 000 zł. Naprawdę wyglądała na ładną i poszła w 2 dni. Spodobała mi się bardzo i kiedyś i ja będę jej szukał.

 

Dla przykładu moja 4 osobowa budka ma 4,7m bez dyszla i DMC 900 kg. (w tym ładownosć 130).

 

Mam nadzieję że coś pomogłem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Witaj.

 

Osobiście polecam ci markę Burstner właśnie z uwagi na wagę (aluminium). Ok. 2 miesięcy temu widziałem na Oto i All ogłoszenie dot. sprzedazy modelu tej marki (niestety mi uleciało). Budka luksusowa na 5 osób, prawie 6 m i co najważniejsze DMC 1300 kg.!!!! Rok 2003 a koleś chciał 22 000 zł. Naprawdę wyglądała na ładną i poszła w 2 dni. Spodobała mi się bardzo i kiedyś i ja będę jej szukał.

 

Dla przykładu moja 4 osobowa budka ma 4,7m bez dyszla i DMC 900 kg. (w tym ładownosć 130).

 

Mam nadzieję że coś pomogłem.

 

Pozdrawiam.

 

W zasadzie wszystkie przyczepy mają pokrycie aluminiowe, chyba, że jest to nasza Niewiadówka, pewne wersje Hymer-Eriba. Co do DMC to zgadza się i masę mają małą. Pamiętajmy jednak też o możliwościach ładunkowych, bo 100-150 kg ładowności to może być mało. Małe masy wynikają także z oszczędnych technologii budowania i wyposażania.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując można iść od razu na egzamin i zdać e do b z ograniczeniem DMC do 4250kg ... niebawem będę to testował to się wypowiem co i jak

witam

idz ,sprawdz , przestaniesz glupoty pisac :)

wczesniej bylo to w tym temacie poruszane wiec po co pisac bzdury ? nowe kategorie PJ wymyslasz?

E + B to co innego jak samo B rozszerzone do 4250 przez zdanie praktycznego egzaminu z jazdy z ciepka

pozdrawiam

 

 

Najpierw przeczytaj proszę ustawę i roporządzenie ... na "przepraszam" moge poczekać... ;)

 

 

Ustawa o kierujących pojazdami

Dz.U. z 2011 nr 30 poz. 151

 

Art. 6. 1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:

6) kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,

B) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

 

Art 6.2 Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.

 

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ 1)

z dnia 13 lipca 2012 r.

w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach

 

Rozdział 5

Warunki i tryb przeprowadzania części praktycznej egzaminu państwowego

§ 23.2

Osoba ubiegająca się o uprawnienie do kierowania pojazdami wynikające z art. 6 ust. 1 pkt 6 lit. c ustawy wykonuje podczas części praktycznej egzaminu państwowego zadania określone dla prawa jazdy kategorii B+E.

 

Z pozdrowieniemi dla tych którym chce się przeczytac przepisy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego pedz wymieniaj prawko na niemieckie tak jak ja na norweskie bo inaczej polski chory ustawodawca zedrze Ciebie do bialej kosci.

W Europie od 19.01 wszedl rowniez przepis znoszacy DMC jako glowny wyznacznik ciagniecia przyczepy tzn mam dopuszczane na haku 1300 kg a czepa ma mase wlasna 1200 a dopuszczalna 1500 to moge ja ciagnac o ile nie zaladuje jej na tyle zeby jej masa przekroczyla 1300 kg.Poztym u niemca zrobisz dodatek B96 i po klopocie i bez egzaminu(egzamin to wymysl polskiego nadgorliwego ustawodawcy).

Edytowane przez rafall (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.