Skocz do zawartości

Zakup pierwszej przyczepy kempingowej a DMC


Arecky69

Rekomendowane odpowiedzi

Kolego pedz wymieniaj prawko na niemieckie tak jak ja na norweskie bo inaczej polski chory ustawodawca zedrze Ciebie do bialej kosci.

W Europie od 19.01 wszedl rowniez przepis znoszacy DMC jako glowny wyznacznik ciagniecia przyczepy tzn mam dopuszczane na haku 1300 kg a czepa ma mase wlasna 1200 a dopuszczalna 1500 to moge ja ciagnac o ile nie zaladuje jej na tyle zeby jej masa przekroczyla 1300 kg.Poztym u niemca zrobisz dodatek B96 i po klopocie i bez egzaminu(egzamin to wymysl polskiego nadgorliwego ustawodawcy).

 

rafall z czego wynikają zmiany tych przepisów i gdzie to jest ogłoszone? Masz jakieś konkretne linki czy tylko o tym słyszałeś?

Podaj proszę co to znaczy w Europie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 45
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Kolego pedz wymieniaj prawko na niemieckie tak jak ja na norweskie bo inaczej polski chory ustawodawca zedrze Ciebie do bialej kosci.

W Europie od 19.01 wszedl rowniez przepis znoszacy DMC jako glowny wyznacznik ciagniecia przyczepy tzn mam dopuszczane na haku 1300 kg a czepa ma mase wlasna 1200 a dopuszczalna 1500 to moge ja ciagnac o ile nie zaladuje jej na tyle zeby jej masa przekroczyla 1300 kg.Poztym u niemca zrobisz dodatek B96 i po klopocie i bez egzaminu(egzamin to wymysl polskiego nadgorliwego ustawodawcy).

 

 

Dodam jeszcze ze prawo jazdy wymienialne jest raz na 15 lat i to ze wzgledu na aktualizacje zdjecia oraz pierwsze badania lekarskie po przekroczeniu 70 roku zycia.Pytanie czy doczekasz wymiany ba ja juz czekam 2 miesiac i cisza.Taka szybka jest biurokracja w PL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rafall z czego wynikają zmiany tych przepisów i gdzie to jest ogłoszone? Masz jakieś konkretne linki czy tylko o tym słyszałeś?

Podaj proszę co to znaczy w Europie?

 

 

Europie Tzn wszedzie poza Polska,Z przykroscia stwierdzam.

Jako ze Norwegia nie jest w UE ale jest w EOS-EFTA co oznacza ze przepisy ruchu drogowego powinny byc takie same

 

 

 

Ny klasse B 96 – trekke større tilhenger etter opplæring uten prøve

Ordningen gjelder trekking av tilhenger med tillatt totalvekt over 750 kg. Bilførere med klasse B kan gjennomgå minst 7 timer obligatorisk opplæring ved en godkjent trafikkskole for å få klasse B 96. Når denne opplæringen er innmeldt til Statens vegvesen, får du den nye koden i førerkortet. Det er ikke krav om førerprøve for å få den nye rettigheten.

 

tlumaczenie

 

Kategoria upowazniajaca do ciagniecia przyczepy o DMC powyzej 750 kg.Kierujacy z kat B musi ukonczyc obowiazkowy(min 7 godz )kurs w certyfikowanj szkole aby otrzymac klase B96.Kiedy ukonczenie kursu zostanie zgloszone do SV kieujacy otrzyma wpis w prawie jazdy.Nie jest wymagany egzamin(ani teoretyczy ani praktyczny)aby otrzymac ta Kategorie

 

Man må imidlertid alltid kontrollere bilens tekniske begrensninger i form av bilens tillatte hengervekt (maks aktuell totalvekt for tilhenger) og tillatte vogntogvekt (aktuell totalvekt for bil + aktuell totalvekt for tilhenger) . Disse begrensningene må alltid respekteres uansett hvilken førerkortklasse føreren har. Resultatet kan bli at bil og/eller tilhenger ikke kan lastes fullt opp.

 

 

kierujacy powinien caly czas kontrolowac max DMC przyczepy i wage zestawu(aktualna MC auta i przyczepy)

 

Rezultat moze byc taki ze samochod albo przyczepa nie moze zostac maksymalnie zaladowana

 

Dla ciezko kapujacych urzad na stronie internetowej zrobil kalulator gdzie wpisuje sie nr rej. samochodu(np moj ad96795) i przyczepy(xp 8494) zaznacza sie kat jaka sie ma i wychodzi czy mozna czy tez nie

http://www.vegvesen....engerkalkulator gdzie bil to samochod a henger przyczepa

Edytowane przez rafall (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie szczerze mówiąc zaczynam wątpić więc zadam pytanie - czy na samo B mogę ciągnąć przyczepę "inną niż lekka" jeśli DMC zestawu nie przekracza 3,5 T czy też nowe przepisy już tego nie dopuszczają ?

Edytowane przez zibi200 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli DMC zespołu pojazdów nie przekracza 3500kg to możesz, pod warunkiem że Twój holownik ma wystarczający uciąg na haku - pozycja O1 oraz O2 w dowodzie rejestracyjnym.

 

Różnica pomiędzy Polską a UE, polega na tym że u nas dalej brane są pod uwagę DMC a nie masy własne, tak jak w cywilizowanych krajach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis bylem w szkolce prawa jazdy dowiadywac sie o B96 i szkolenie kosztuje u nas w Wassenberg/DE (wysylam ponizej rowniez porownanie do kursu BE z egzaminem)

Mysle ze dla mnie kupujacego wiekszy samochod bedzie od razu zrobic BE i wymienic prawko na niemieckie.

post-12835-0-31065800-1360008381_thumb.jpg

post-12835-0-80740600-1360008424_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis bylem w szkolce prawa jazdy dowiadywac sie o B96 i szkolenie kosztuje u nas w Wassenberg/DE (wysylam ponizej rowniez porownanie do kursu BE z egzaminem)

Mysle ze dla mnie kupujacego wiekszy samochod bedzie od razu zrobic BE i wymienic prawko na niemieckie.

 

Czyli jak dobrze rozumiem kurs prawa jazdy B96 w Niemczech kosztuje 281 Euro a B+E 335 Euro. Różnica 54 Euro.

Moim zdaniem lepiej "przyszłościowo" zrobić B+E i zapomnieć o problemie.

Nigdzie nie jest na razie powiedziane, że wszystkie kraje w Europie będą takie PJ respektowały

i na wakacjach można się gdzieś niemile zdziwić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie jest na razie powiedziane, że wszystkie kraje w Europie będą takie PJ respektowały

i na wakacjach można się gdzieś niemile zdziwić.

Kraje w UE na pewno będą to respektowały ... zwłaszcza że w Polsce też ta kategoria weszła w życie od 19.01br.

 

 

A ja obecnie przygotowuję sie do egzaminu własnie na ta kateogrię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram zrobienie E do B i zapomnienie o sprawie. Chciałbym zrobić podobnie, ale...

 

Od dłuższego czasu wydawało mi się, że wiem o co chodzi z tymi kategoriami, egzaminami itd. Ale teraz już sam nieco zgłupiałem, a nie mogę znaleźć w sieci informacji pewnej z datą po 19 stycznia.

 

Mam B i chcę dorobić E. Co mnie obowiązuje aktualnie - po 19.01.2013?

 

  • kurs teoretyczny?
  • kurs praktyczny (jazdy)?
  • egzamin teoretyczny?
  • egzamin praktyczny?
  • Ile może kosztować kurs, a ile egzamin?

Gdybym mógł prosić kogoś obeznanego o jasną informację, to była by mi pomocna. Tylko nie piszcie, że :google: albo BYŁO :kosz: bo jak by umiał znaleźć to bym nie pytał. Oczywiście chodzi mi o stan prawny w Polsce i tutejsze dokumenty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam B i chcę dorobić E. Co mnie obowiązuje aktualnie - po 19.01.2013?

 

  • kurs teoretyczny?
  • kurs praktyczny (jazdy)?
  • egzamin teoretyczny?
  • egzamin praktyczny?
  • Ile może kosztować kurs, a ile egzamin?

 

W tym zakresie niewiele się zmieniło

 

kurst teoria + praktyka (na teorię nikt nie chodzi bo nie ma po co)

praktyka to 15h jazdy

 

ezgamin jest tylko praktyczny (plac + miasto)

 

koszt egzaminu ~200zł

 

koszt kursu od 800zł w zwyż (na podstawie Wrocławia)

 

 

 

przy kategori B96 wystarczy sam egzamin nie trzeba opłacać kursu ... jak będzie w praktyce na pewno opiszę na forum w najbliższych 2-3 miesiącach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drążąc temat obdzwoniłem śląskie WORDy. Generalnie temat prawa jazdy kategorii B(96) jest im nieznany, z wyjątkiem WORDu w Jastrzębiu Zdroju.

Cena egzaminu praktycznego wynosi 170 zł.

Jedyny problem taki, że nie wiedzą jakim zestawem przeprowadzić taki egzamin, bo na Śląsku zestaw egzaminacyjny ma DMC 4400 kg :)

Będą się nad tym głowić, ale Pani mówiła, że może się okazać, że egzamin będzie na pojeździe własnym egzaminowanego :)

Do przystąpienia do egzaminu na B(96) wystarczy prawo jazdy kategorii B i pomyślne zdanie egzaminu praktycznego.

 

Czyli w Polsce różnica pomiędzy B(96) a B+E jest duża - o cały koszt kursu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w Polsce różnica pomiędzy B(96) a B+E jest duża - o cały koszt kursu.

 

 

dokładnie tak :)

gdzieś na forum wklejałem już info wprost z rozporządzenia, które mówi że na tą kategorię zdaje się egzamin praktyczny jak na kategorię E do B.

 

 

 

Tak czy owak ja wykupiłem w szkole nauki jazdy kilka godzin na potrenowanie placu i zamierzam w najbliższych dniach w urzedzie miasta zakładac profili zdającego (teraz dokumenty składa się wydziale komunikacji a nie w WORDzie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli DMC zespołu pojazdów nie przekracza 3500kg to możesz, pod warunkiem że Twój holownik ma wystarczający uciąg na haku - pozycja O1 oraz O2 w dowodzie rejestracyjnym.

 

Różnica pomiędzy Polską a UE, polega na tym że u nas dalej brane są pod uwagę DMC a nie masy własne, tak jak w cywilizowanych krajach ;)

Ariel, masz jakąś podstawę prawną dla której twierdzisz, że u nas brane jest DMC przyczepy?

Bo w Dowodzie Rejestracyjnym auta jest zapis MMC - maksymalna masa całkowita. W starych dowodach była DMC (o ile pamiętam) a teraz jest MMC

I nie sądzę, że chodzi MMC przyczepy brane z dokumentu homologacji przyczepy, bo ta może być większa niż jej DMC... :hmm:

Frapuje mnie ten problem od dłuższego czasu, dlatego jeśli masz podstawę prawną - podziel się koniecznie :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.