Skocz do zawartości

Zakup pierwszej przyczepy kempingowej a DMC


Arecky69

Rekomendowane odpowiedzi

Drążąc temat obdzwoniłem śląskie WORDy. Generalnie temat prawa jazdy kategorii B(96) jest im nieznany, z wyjątkiem WORDu w Jastrzębiu Zdroju.

Cena egzaminu praktycznego wynosi 170 zł.

Jedyny problem taki, że nie wiedzą jakim zestawem przeprowadzić taki egzamin, bo na Śląsku zestaw egzaminacyjny ma DMC 4400 kg :)

Będą się nad tym głowić, ale Pani mówiła, że może się okazać, że egzamin będzie na pojeździe własnym egzaminowanego :)

Do przystąpienia do egzaminu na B(96) wystarczy prawo jazdy kategorii B i pomyślne zdanie egzaminu praktycznego.

 

Czyli w Polsce różnica pomiędzy B(96) a B+E jest duża - o cały koszt kursu.

 

a ja dzwoniłem dzisiaj do Word-u w Częstochowie i przełączyli mnie do kierownika z trudnym pytaniem o prawko do 4250 kg :] ale uwaga - kierownik stwierdził , że wie co to i że sie nazywa B96 i spokojnie można się zapisywać - wystarczy na sam egzamin - wiadomo. Nic nie wspominał o problemach z wagą zestawu - ale to co piszesz to jakaś komedia :] - wychodzi na to, że powinni sobie kupić przyczepki o odpowiedniej DMC :] pod tych kilku klientów rocznie :]. U nas wszystko musi stać na głowie, zamiast zrobić szkolenie nawet w Word lub wytypowanej firmie - i skroić np 300-400zł za rozszerzenie uprawnień - to znowu stresują człowieka egzaminem.

 

Nie wiem czy opłaci się robić B96 bo pewnie za np 6 godzin praktyki na placu zapłacę ze 300, a za cały kurs 850zł a przynajmniej sobie potrenuje, no i nie będzie ograniczenia do 4250kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 45
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Z zapisu w nowym kwicie wynika wg mnie że teraz na kat B możesz jechac tylko z przyczepą lekką a więc nie zestaw do 3,5 T tylko pojazd z przyczepą lekką. Wszystko co wyżej musi byc na tym po......m wpisie B96 do prawka lub B+E i wyżej. Jeżeli tak będą interpretowac przepisy panowie z PP i ITD to każdy kto ma kemping powyżej 750 kg niestety musi zrobic uprawnienia. I tym oto sposobem jesteśmy w ciemnej d......e. Jeżeli jest ktoś z Częstochowy lub okolic to może stworzymy małą ekipę na ten kurs -razem raźniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że te przepisy odnoszą się zapewne do prawa jazdy wydanego po 19.01.

Pamiętajmy, że żadne prawo nie może działać wstecz, a co za tym idzie do 18.01 (data wydania uprawnień a nie druku) mogłeś jeździć zestawem do 3,5T więc nie mogą Ci nagle zabrać uprawnień. To tak jak by powiedzieli, że na kat. B od dziś możesz tylko osobówką do 2T a np. VANem pow. 2T możesz jeździć już na nowej kategorii np. B??.

 

Przynajmniej zawsze wszystkie zmiany tak działały czyli tylko dla tych wydanych po tej dacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zapisu w nowym kwicie wynika wg mnie że teraz na kat B możesz jechac tylko z przyczepą lekką a więc nie zestaw do 3,5 T tylko pojazd z przyczepą lekką. Wszystko co wyżej musi byc na tym po......m wpisie B96 do prawka lub B+E i wyżej. Jeżeli tak będą interpretowac przepisy panowie z PP i ITD to każdy kto ma kemping powyżej 750 kg niestety musi zrobic uprawnienia. I tym oto sposobem jesteśmy w ciemnej d......e. Jeżeli jest ktoś z Częstochowy lub okolic to może stworzymy małą ekipę na ten kurs -razem raźniej.

 

drBuzz - musisz czytać całą ustawę a nie tylko wyrywki.

 

Art. 6. 1. „Ustawy” - Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:

 

6) kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t,

z wyjątkiem autobusu i motocykla,

B) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż

lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4 250

kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

 

A ustęp 2 brzmi:

2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.

Zestaw z przyczepą inna niż lekka do 3,5 t wystarczy kategoria B. zestaw z przyczepą lekką do 4250 kg - wystarczy kategoria Bzestaw z przyczepą inną niż lekka do 4250 kg - kategoria B96 (sam egzamin praktyczny)zestaw z każdą przyczepą - kategoria B+Eza zestaw rozumiem holownik do 3,5 t DMC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nic się nie zmieniło z punktu kogoś nietrawiącego egzaminów... szkoda

 

jedynie koszt kursu i ew. ograniczenie do 4250 kg (aktualnie to jest moje DMC zestawu i pasowało by mi gdyż mam na haku 1,6 t), ale konieczność egzaminu jednak przeważa w kierunku droższego E do B, po co się ograniczać...

Edytowane przez benek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie kłóćcie sie dalej - ja dzisiaj zdalem z wolnej stopy B(96) - zapisalem sie w poniedzialek - dzisiaj egzamin - koszt 170 zlotych plus 40zl wymiana prawka... Wy sobie dalej interpretujcie przepisy po swojemu...

 

 

 

Zeby zrobic E do B musi byc kurs i egzamin praktyczny ... koszt conajmniej 10 razy wyzszy...

Edytowane przez BartoszK (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie kłóćcie sie dalej - ja dzisiaj zdalem z wolnej stopy B(96) - zapisalem sie w poniedzialek - dzisiaj egzamin - koszt 170 zlotych plus 40zl wymiana prawka... Wy sobie dalej interpretujcie przepisy po swojemu...

 

 

 

Zeby zrobic E do B musi byc kurs i egzamin praktyczny ... koszt conajmniej 10 razy wyzszy...

 

Kolego jakoś nie zauważyłem żeby ktoś tutaj się kłócił. Raczej jak w większości przypadków, ktoś pyta bo nie wie a inni odpowiadają.

Sam zresztą mówisz niezbyt dokładnie bo koszt nie jest 10 razy wyższy, i nie ma czegoś takiego jak zdawanie z wolnej stopy.

Obowiązuje tylko egzamin praktyczny i go zdałeś. Po co dorabiać jakieś teorie niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie kłóćcie sie dalej - ja dzisiaj zdalem z wolnej stopy B(96) - zapisalem sie w poniedzialek - dzisiaj egzamin - koszt 170 zlotych plus 40zl wymiana prawka... Wy sobie dalej interpretujcie przepisy po swojemu...

 

 

 

Zeby zrobic E do B musi byc kurs i egzamin praktyczny ... koszt conajmniej 10 razy wyzszy...

 

Aj tam, aj tam skromny.gif jaka kłótnia - to tylko dyskusja jak to wygląda po 19 stycznia. Nadal jednak czuję w kościach że możemy mieć problem jeżeli ktoś nie dorobi tego B96 i pojedzie zestawem do 3,5 T ale z przyczepą powiedzmy 1200 kg. Jestem na to uczulony bo pod Szczecinem dwa lata temu pan z drogówki wspomagany przez ITD chciał holować mojego EUROSPORTA 1250 kg na parking ze względu na brak u mnie uprawnień (wg nich mogłem ciągnąć tylko przyczepę lekką). Jeżeli teraz po zmianie kategorii doczepią się do nowych zasad mogą zrobić to samo (wtedy mogłem się bronić zapisem w KD)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Aj tam, aj tam :skromny: jaka kłótnia - to tylko dyskusja jak to wygląda po 19 stycznia. Nadal jednak czuję w kościach że możemy mieć problem jeżeli ktoś nie dorobi tego B96 i pojedzie zestawem do 3,5 T ale z przyczepą powiedzmy 1200 kg. Jestem na to uczulony bo pod Szczecinem dwa lata temu pan z drogówki wspomagany przez ITD chciał holować mojego EUROSPORTA 1250 kg na parking ze względu na brak u mnie uprawnień (wg nich mogłem ciągnąć tylko przyczepę lekką). Jeżeli teraz po zmianie kategorii doczepią się do nowych zasad mogą zrobić to samo (wtedy mogłem się bronić zapisem w KD)

ale teraz już bez problemu będziesz mógł się bronić zapisem w Ustawie o kierujących

 

Art. 6. 1. „Ustawy” - Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:

 

6) kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t,

z wyjątkiem autobusu i motocykla,

b ) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż

lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4 250

kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

 

 

6.2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.

Zestaw z przyczepą inna niż lekka do 3,5 t wystarczy kategoria B. zestaw z przyczepą lekką do 4250 kg - wystarczy kategoria Bzestaw z przyczepą inną niż lekka do 4250 kg - kategoria B96 (sam egzamin praktyczny)zestaw z każdą przyczepą - kategoria B+Eza zestaw rozumiem holownik do 3,5 t DMC.

 

 

Jasno oba ustępy precyzują że dodatkowe uprawnienie wymagane jest gdy DMC zespołu pojazdów przekracza 3,5t -> więc do 3,5t wystarcza zwykłe B ...

Tutaj nic się nie zmieniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

Chcialbym kupic odpowiednia przyczepe do naszej rodziny czyli ja zona i 3 coreczki wink.gif za jakies max.5000 Euro i roczniku min.2000.

Dzieci w wieku 5, 10 i 14 lat wink.gif

Niestety poki co ograniczony jestem co do zakupu prawem jazdy jakie posiadam bo jest to tylko kat.B wykonane w 97roku.

Auto jakie posiadam do Chrysler Voyager 2,8 CRD 150KM 2006r. 2515kg DMC !!

Mieszkamy na pograniczu niemiecko, holendersko,belgijskim w okol.Akwizgran(Aachen) wiec dosc blisko aby pozwiedzac ciekawe miejsca naszego kontynentu wink.gif

Od 19 stycznia 2013r wyszla w Niemczech nowa kategoria czy tez dodatek do kategorii prawa jazdy o nazwie B96 czyli mysle cos odpowiedniego dla mnie bo mozna wtedy zwiekszyc DMC z 3,5 do 4,25t.

Kosztuje to cos kolo 300 Euro i jest to 6 godzinne szkolenie praktyczno-teoretyczne nie zakonczone egzaminem.

Mam duze doswiadczenie w jezdzie i manewrowaniu przyczepami poniewaz czesto podpinam do mojego Voyagera przyczepy widoczne na zdjeciu ponizej czyli ta biala to kontenerowa(towarowa) 980 kg DMC i ta zolta na motocykle 570kg DMC.

Sam juz nie wiem jak jest z tymi DMC bo ostatnio przy okazji poszukiwan pierwszej przyczepy dla naszej rodziny sprzedajacy proponowal mi przyczepe o DMC 1100kg i wadze na pusto cos kolo 900kg i sugerowal ze moge z nia jezdzic tylko nie moge nabrac duzo bagazu,

Jak to jest z tym dokladnie bo sam juz nie wiem ??

Kolego,możesz kupic  przyczepę o max DCM 985KG co daje Ci 3,5T i basta ,a jak kupisz cięższą to zmien prawko o większym zakresie uprawnien.podpowiem Ci że w tych kG znajdziesz przyczepę dla Twojej rodziny tylko poszukaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krasnopiura jest jeszcze nowe prawo jazdy B96 - sam egzamin i można ciągnąćdo 4250 kg. W tym zakresie wybór przyczep już jest duży.

Edytowane przez Miodzio (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

DMC= masa własna pojazdu lub zespołu + dopuszczalna ładowność (ładunek i osoby). Nie słyszałem żeby w europie do zestawu stosowano sumę mas własnych. Wszyscy policjanci biorą dowody rejestracyjne samochodu i przyczepy i doadają dwie liczby i finito.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając na chwilę do pytanie zadanego w pierwszym poście ...................... ja bym dorobił sobie E do B i po sprawie. Koszt nie jest powalający a egzamin tylko praktyczny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 19 stycznia 2013r wyszla w Niemczech nowa kategoria czy tez dodatek do kategorii prawa jazdy o nazwie B96 czyli mysle cos odpowiedniego dla mnie bo mozna wtedy zwiekszyc DMC z 3,5 do 4,25t.

Kosztuje to cos kolo 300 Euro i jest to 6 godzinne szkolenie praktyczno-teoretyczne nie zakonczone egzaminem.

Przy takich kosztach - to żaden wydatek, jeszcze jak piszesz że to tylko szkolenie ......... W Polsze :] jest to tylko egzamin praktyczny z zakresem egzaminowania E + B - wiem bo przez to przechodziłem i mam takie prawko :] .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.