Skocz do zawartości

Marmurowe zmagania


marmur

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 198
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dzisiaj to już zimno i ciemno, ale jutro wezmę lepszy aparat i zrobię dokładne fotki.

Ale tak na chłopski rozum.

1. masa

2. +12V

3. sterowanie przekaźnikiem 

4. ?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłączenie  bezpośrednio do przekaznika

1-+12v

2-masa

3-sterowanie przekaznikiem

4-masa do sterowania przekaznikiem

5-wyjście na kontrolke w wyłaczniku

dla pewności jutro mache foto jak mam to u siebie zrobione dla zobrazowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z maty poza zasilaniem powinien iść  przewód sterujący od termostatu ( tak myślę ) bo  u mnie ustawia się  płynnie temperaturę ( "1" - "6" ) na pokrętle w konsoli.(obok radia )  i gdzieś  zlokalizowany jest termostat który steruje przekaźnikiem no i trzeba pomyśleć o potencjometrze bo samo zasilanie "twarde" przekaźnika da maksymalną moc maty.

Nawiasem mówiąc na "6" ciężko jest usiedzieć :) W zimowe mrozy nie przekraczam "3" góra "4" z płynnego ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zima dalej nie odpuszcza więc sprawdziłem jak działa grzanie d... w fotelach.

Ogrzewanie uruchomiłem bez problemu, oczywiście bez regulacji. Grzeje rzeczywiście solidnie.

Schemat jest taki:

post-1214-0-67458300-1363023450_thumb.jpg

 

Wydajność grzania jest regulowana poprzez styk nr 2

 

Przekaźnik jest specjalistyczny z elektroniką:

 

post-1214-0-46025000-1363023419_thumb.jpgpost-1214-0-78947900-1363023431_thumb.jpgpost-1214-0-51701200-1363023445_thumb.jpg

 

Poczytałem nieco na forach VW, ale niewiele mi to dało. Nie będę dalej brnął w temat. Najprawdopodobniej zrobię układ czasowy na NE555 i będę regulował wydajność poprzez styk nr 1.

 

Poza tym próbuję sprawdzić wydajność zakupionych solarów ale przy obecnej aurze to raczej wykluczone. Zachmurzenie całkowite. Maksymalny prąd jaki zarejestrowałem to 0,7 A

post-1214-0-87392300-1363023406_thumb.jpg

 

Przy okazji testuję regulator instalacji solarnej i wygląda to bardzo obiecująco.

 

Regulator mierzy:

- napięcie na akumulatorze

- temperaturę

- prąd ładowania

- prąd pobierany przez odbiorniki

- ilość Ah ładowania

- ilość Ah rozładowania

 

Poza tym można dowolnie ustawiać napięcia początku i końca ładowania, oraz progu odłączania odbiorników. 

Ma też czujnik zmierzchowy ale wszystkich jego funkcji nie rozszyfrowałem. Przyjdzie czas i na to.

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marmur - jak przetestujesz regulator do solarów to napisz info jaki to typ, jaka orientacyjna cena i gdzie się to kupuje. Pewnie więcej ludzi myśli o solarach w przyczepie bądź kamperze i takie informacje są pomocne. Zawsze to lepiej znać coś z praktyki (nawet cudzej nie własnej) niż tylko z opisu w ulotce reklamowej producenta.

Mnie na przykłąd bardzo interesują funkcje związane z ładowaniem akumulatorów żelowych i to jak sobie regulator radzi z podłączeniem do zewnętrznego zasilania 220V. Czy on pełni funkcje energobloku kompleksowo, czy tylko steruje prądem z solarów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulator jest 30 amperowy. Wziąłem większy, bo przewiduję, że będę miał na dachu baterie o łącznej mocy 300W. Czy się nadaje do akumulatorów żelowych? - moim zdaniem tak, bo we własnym zakresie można ustawiać zakres napięć jakie ma obsługiwać.

O współpracy z innymi źródłami zasilania napiszę, gdy całość będzie już zainstalowana i przetestowana, czyli nie wcześniej niż za miesiąc.

Kosztował 250 zł i pochodzi z prywatnego importu. 

Więcej wiadomości na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

......

Mnie na przykłąd bardzo interesują funkcje związane z ładowaniem akumulatorów żelowych i to jak sobie regulator radzi z podłączeniem do zewnętrznego zasilania 220V. Czy on pełni funkcje energobloku kompleksowo, czy tylko steruje prądem z solarów?

 

Witam

 

Bez jakichkolwiek testów odpowiem że regulatory solarne do takich zestawów kempingowych pracują  w zakresie napięć  12, 24, góra 36v.

Jeśli piszesz o "podłączeniu do zewnętrznego zasilania 220V " to chyba masz na myśli przez odpowiedni zasilacz/transformator czy prostownik bo bezpośrednie 220v go rozwali w ułamek sekundy.

 

A tak rozwijając odpowiedz uważam że na regulatorze nie warto oszczędzać jeśli chodzi o Ampery. Taka przykładowo marmurkowa  czy moja trzydziestka daje nam możliwość  poza współpracą  w dużymi solarami także bezpiecznego ładowania z innych źródeł takich jak: prostownik, czy alternator.

Co do współpracy z żelowymi akumulatorami to jak najbardziej. Na efektywność ładowania i żywotność  akumulatorów  dobrze wpływa pulsacyjny tryb ładowania.  , Większość , jak nie wszystkie obecnie ten tryb ładowania ( PWM ) posiadają .

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z alternatorem to bym uważał, bo jego wydajność prądowa jest bardzo duża. Ale już wtrącona szeregowo rezystancja rzędu 0,2 ohma ograniczy nam prąd do poziomu akceptowalnego przez regulator. Byle jaki prostownik do ładowania również spokojnie można podłączyć poprzez regulator bez obawy o przeładowanie akumulatora.

Solar powinien być połączony przez diodę i na to trzeba uważać, bo nie wszystkie solary mają wbudowaną diodę szeregową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tygodniu czekania wreszcie zaświeciło słońce. Mróz na dworze nadal spory, więc o robocie w kamperku nadal mogę zapomnieć, ale udało mi się wreszcie sprawdzić solary.

Słoneczne stanowisko na balkonie przygotowane.

post-1214-0-36311300-1363436569_thumb.jpg

 

Z pojedynczego solara skierowanego na słońce popłynął prąd 4,6A a z trzech płasko leżących ponad 11A. Nie jest żle.

post-1214-0-58714100-1363436589_thumb.jpg

 

Od wczoraj solary wpompowały do akumulatora 59Ah.

post-1214-0-59880800-1363436579_thumb.jpg

 

post-1214-0-75908800-1363436599_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takim zestawem sieci nie będziesz potrzebował :ok:

 

Pogody i powodzenia w dalszych pracach :piwo:

 

Mam identyczny aku w swojej budzie (tylko 80Ah). Po 4 latach współpracy z solarem nie czuję by jego moc spadła. W tym roku go otworzyłem by sprawdzić poziom elektrolitu. Brakowało prawie 300ml. W przyszłości możesz na to zwrócić uwagę.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektryka to mój konik, więc przedstawiam pomysł, który chodził mi po głowie od dłuższego czasu.

Przedstawiam zatem turystyczny stolik energetyczny.

Energię można czeprać na dwa sposoby: butelkowo bądź kablowo.

Ciekaw jestem waszych opinii.

 

post-1214-0-84848000-1363531147_thumb.jpg

post-1214-0-59868200-1363531125_thumb.jpg

post-1214-0-61197200-1363531134_thumb.jpg

 

Całość jest łatwo demontowalna i ma już przewidziane swoje miejsce w kamperku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.