Skocz do zawartości

Butla 11kG gazu a marnotrawstwo.


Rekomendowane odpowiedzi

...

uzywajac butle do palnika /np grzanie papy/ przy temperaturze otoczenia +20 nie wypali sie do konca...

...

 

fakt :ok: przy grzaniu papy nawet w upale butla się zaszroni i nie wypali do końca i dlatego warto tym palnikiem "podgrzać" butle od czasu do czasu :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 37
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

jesli bedzie kiepski gaz to taka butla bedzie palic sie znacznie dluzej ale ogien bedzie mial nizsza temperature...

 

Bodzio co Ty wypisujesz zlosnik.gif. Generalnie coś wiesz, ale nie do końca. Propan ma wyższą temperaturę spalania niż butan - to jest fakt waytogo.gif. Tyle że butan jest bardziej kaloryczny OBJĘTOŚCIOWO. Czyli woda gotowana na kuchence 37 mbar w temperaturze pokojowej szybciej nam się zagotuje na mieszance niż na czystym propanie! Potwierdzają to nie tylko suche dane, ale np. empiryczne doświadczenie przeprowadzone przez Kamperfana (http://www.polskicaravaning.pl/pl/article/show/id/1241 ) . Tak samo na mieszance nasze lodówki w ciepłe dni osiągają lepsze wyniki niż na czystym propanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bodzio co Ty wypisujesz zlosnik.gif. Generalnie coś wiesz, ale nie do końca. Propan ma wyższą temperaturę spalania niż butan - to jest fakt waytogo.gif. Tyle że butan jest bardziej kaloryczny OBJĘTOŚCIOWO. Czyli woda gotowana na kuchence 37 mbar w temperaturze pokojowej szybciej nam się zagotuje na mieszance niż na czystym propanie! Potwierdzają to nie tylko suche dane, ale np. empiryczne doświadczenie przeprowadzone przez Kamperfana (http://www.polskicar...le/show/id/1241 ) . Tak samo na mieszance nasze lodówki w ciepłe dni osiągają lepsze wyniki niż na czystym propanie.

 

 

czytalem to juz dawno temu... z kumplami z pracy i mielismy ubaw z tego lania wody

 

jedno ale ;)

 

skad ten pan wiedzial jakich mieszanek uzywal i w jakich proporcjach?

 

musial wierzyc w to co mu powiedzieli... i takie gdybanie nie bedzie nigdy obiektywne

 

kalorycznosc gazu - tez przytacza dane przyjete dla wzorcowych mieszanek... a skad wie co mial w butli?

 

to tak samo jak z gazem shell, bp , orlen czy niemarkowy...

 

sek w tym ze tam gdzie tankuje sie nasza cysterna - tankuja sie wszystkie marki koncernow paliwowych....

 

a najzabawniejsze jest to ze jeden koncern ostro reklamuje sie ze ma swoj dobry gaz...

sek w tym ze technologicznie nie jest w stanie go wytwarzac, a jego terminal wyglada tak: - przed zbiornikami jego cysterny samochodowe z logo firmowym za zbiornikami ruskie cysterny kolejowe... niemarkowe :D

 

pozatym cos wiem... siedze w tym juz 10 lat ;)

 

Tomii - kiedy jak bedzie okazja zagotuje ci wode na propanie i na butanie - i to bedzie napewno propan i napewno butan a nie jakies mixy ... i uwierz mi ze twoj poglad na ten temat sie zmieni...

Edytowane przez bodzioklb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bodzio ten Pan nie pisze gdzie jest dobry gaz, a gdzie ten sam tylko w ruskiej butli zlosnik.gif.

Sprawa jest prosta - masz dwie butle. Butla droga i butla tania. Na taniej gotujesz szybciej, oraz masz zimniej w lodówce. Minus taki że butla tańsza w której wagowo ma tyle samo gazu co butla droższa (zakładamy że obie butle są stalowe) mamy mniej kalorii w tej samej wadze. Decyzja należy do nas. Czy chcemy tanio i bardziej komfortowo tyle że mniej, czy mniej komfortowo oraz drożej ale dłużej. Wybór należy do Nas. No i przy niskich temperaturach wyboru nie mamy smirk(1).gif, ale to wałkujemy na tym forum od 6 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z dostawcą gazu w butlach stalowych 11kg, gaz z BP. Butle rozwożone po terenie gdzie brak gazu sieciowego. Nie jest prawdą że jest duża różnica w cenie pomiędzy butlą z mieszanką propan-butan a butlą z czystym propanem, ta różnica to 5zł. Wystarczy u niego telefonicznie zamówić wyminę butli zaznaczając że butla ma być z czystym propanem. Sądzę że w całym kraju niewiele się to różni. Pozdrawiam Grzegorz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z dostawcą gazu w butlach stalowych 11kg, gaz z BP. Butle rozwożone po terenie gdzie brak gazu sieciowego. Nie jest prawdą że jest duża różnica w cenie pomiędzy butlą z mieszanką propan-butan a butlą z czystym propanem, ta różnica to 5zł. Wystarczy u niego telefonicznie zamówić wyminę butli zaznaczając że butla ma być z czystym propanem. Sądzę że w całym kraju niewiele się to różni. Pozdrawiam Grzegorz.

 

Nie wiem czy słyszeliście, że BP ma wycofać się ze sprzedaży gazu.

 

http://www.practicalcaravan.com/news/bp-plans-exit-gas-market

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz rozumiem,po tym powyższym wykładzie dlaczego 11tka z propanem bo taki stosuje przy ujemnych temp. starcza zaledwie na 3 doby :skromny:

 

może dlatego że propanem grzejesz jak jest -10'C za oknem, a zwykłym jak jest +10'C hehe%281%29.gif

 

ja nie za bardzo rozumiem, bo różnica w kaloryczności na kg to raptem 3% ?

propan dla fazy płynnej: 46,34 MJ.kg-1

butan dla fazy płynnej: 47,70 MJ.kg-1

 

większa różnica jest w kaloryczności na m3, ale gaz kupuje się na kg więc czy to jest istotne ?

 

może różnica wynika raczej z tego że lepiej się spala ?

 

o ile pamiętam to na urządzeniach są podane różne parametry dla propanu i dla mieszanki

gdyby zastosować inny reduktor to spalało by się lepiej ?

coś na zasadzie używania reduktora 50 do urządzeń na 30mbar ?

 

Nie wiem czy słyszeliście, że BP ma wycofać się ze sprzedaży gazu.

 

http://www.practical...exit-gas-market

 

ciekawe czy u nas też ?

BP w PL ma dość dobrze rozwiniętą gałąź LPG, z tego co wiem to mają swoje rozlewnie np w Sławkowie :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe czy u nas też ?

BP w PL ma dość dobrze rozwiniętą gałąź LPG, z tego co wiem to mają swoje rozlewnie np w Sławkowie :hmm:

 

W serwisie samochodowych instalacji gazowych Panowie mówili mi że na BP mają gaz z LUK oil. Może Bodzio wie coś w tym temacie niewiem.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W serwisie samochodowych instalacji gazowych Panowie mówili mi że na BP mają gaz z LUK oil. Może Bodzio wie coś w tym temacie :niewiem:.

 

może gdzieś mają :niewiem:

na pewno w Sławkowie był ? jest terminal LPG BP

potwierdza to też strona BP http://www.bp.com/sectiongenericarticle.do?categoryId=9001996&contentId=7003767

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.