Skocz do zawartości

Butla 11kG gazu a marnotrawstwo.


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Dogrzewam się czasami w stodole (no, teraz to już duży garaż :) ) piecykiem gazowym na butle.

Gdy piecyk nie chce już grzać, to wymieniam butlę, ale... !!! Nigdy nie mogę "wyssać" całego gazu z butli.

Zawsze w "pustej' butli pozostaje i to oddaję extra, kilka litrów wyraźnie chlopoczącego wewnątrz gazu (gazu?)

Czy na butlach robi się wałki i 1/3 ich pojemności wypełnia się wodą?

1/3 bo do tej wysokości wyraźnie widać skroplenie na butli.

Dodam, że zawsze kupuję na Orlenie i na zaworze zawsze jest ich plomba.

Wkurza mnie to marnotrawstwo, a raczej oszustwo ze strony dystrybutora tego paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 37
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Może się nie znam, ale to chyba nie najlepszy sposób. :niewiem:

 

chodzi o to że gaz w butli to propan i butan, przy niskich temp spala się propan a butan zostaje

"stotną różnicą pomiędzy propanem a butanem jest temperatura parowania/skraplania, czyli przechodzenia z fazy płynnej do fazy gazowej. Butan paruje już w temperaturze -0,5°C, więc mimo wyższych parametrów wartości opałowej nie nadaje się do celów grzewczych przy temperaturach poniżej zera. Z tego powodu do ogrzewania domów oraz do wszelkich prac z wykorzystaniem energii gazu zimą wkorzystuje się czysty propan, który odparowuje dopiero przy -42°C."

http://www.polskigaz.pl/propan-i-butan

 

ogrzejesz butle do tych 20'C to odparuje reszta :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi o to że gaz w butli to propan i butan, przy niskich temp spala się propan a butan zostaje

"stotną różnicą pomiędzy propanem a butanem jest temperatura parowania/skraplania, czyli przechodzenia z fazy płynnej do fazy gazowej. Butan paruje już w temperaturze -0,5°C, więc mimo wyższych parametrów wartości opałowej nie nadaje się do celów grzewczych przy temperaturach poniżej zera. Z tego powodu do ogrzewania domów oraz do wszelkich prac z wykorzystaniem energii gazu zimą wkorzystuje się czysty propan, który odparowuje dopiero przy -42°C."

http://www.polskigaz.pl/propan-i-butan

 

ogrzejesz butle do tych 20'C to odparuje reszta :ok:

 

Czyli butle do gorącej wody i zejdzie gaz do końca. :puk:

To znaczy że zimą w przyczepce mamy taki sam problem, butla się skończy wcześniej niż w lato. :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli butle do gorącej wody i zejdzie gaz do końca. :puk:

To znaczy że zimą w przyczepce mamy taki sam problem, butla się skończy wcześniej niż w lato. :niewiem:

 

Dokładnie tak :)

 

Stąd też nawet na stacjach LPG swego czasu gaz samochodwy na zimię zmieniali trochę proporcje ale to dawne czasy i nie wiem czy obecnie dalej tak robią.

 

W starych autach na zimię trzeba było regulować instację bo "chodziła" inaczej na gazie zimowym niż w lecie na "letnim" ;)

 

a ogrzanie do 20st powinno w zupełności wystarczyć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli butle do gorącej wody i zejdzie gaz do końca. :puk:

To znaczy że zimą w przyczepce mamy taki sam problem, butla się skończy wcześniej niż w lato. :niewiem:

 

Wystarczy że butle wstawisz do ciepłej przyczepy zlosnik.gif. Często przednie schowki w przyczepach są właśnie ogrzewane w tym celu.

Dziwie się że kolega Wojtek o tym nie wiedział. Przecież tu na forum co najmniej raz w miesiącu się o tym rozmawia zlosnik.gif (ostatnio np. tutaj http://forum.karawaning.pl/topic/748-kompozytowe-butle-gazowe/page__view__findpost__p__247252 )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli butle do gorącej wody i zejdzie gaz do końca. :puk:

To znaczy że zimą w przyczepce mamy taki sam problem, butla się skończy wcześniej niż w lato. :niewiem:

 

chyba że butle kompozytowe z BP ,które są droższe w zakupie ale napełniane są propanem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przyczepie nigdy nie sprawdzałem, bo 11kG zawsze na cały sezon mi wystarcza a pozostałości gdzieś tam się wykorzystywało.

Zaniepokoiło mnie to zjawisko teraz , w ostatnich kilku tygodniach, że oddaję część gazu w butli z której grzania już nie ma.

Przypomnę że mówimy tu nie o piecyku przyczepowym, tylko takim normalnym, na 4 kółeczkach z 3 kaflami katalitycznymi.

Tomii, naprawdę nie wiedziałem nic, nie czytałem tematu o butlach kompozytowych, ale teraz już wiem w czym tkwi problem.

 

Zatem nie jest to woda (!!!) tylko składnik mieszanki gazów.

Hm... jak to teraz ogrzać żeby do końca wyssać niewiem.gif

Gorąca woda w mig zamarznie. Farelka? Mija się z celem.

Zrobię doświadczenie:

Opróżnię butlę do cna i napełnię ją na swojej stacji z pistoletu, jak w autach i zobaczę ile składnika mi zostanie po jej "wyczerpaniu"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprzedaży są również stalówki z czystym propanem ok.gif

 

A czy po zastosowaniu takiej butli nie trzeba coś zmieniać w przyczepce, no nie wiem dysze w urządzeniach gazowych. :puk:

Wiem że takie coś stosuje się lub stosowało jak kuchenkę w domu ktoś chciał zasilać nie z sieci a z butli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaz z sieci to gaz ziemny (metan) a gaz w butli to LPG (mieszanina propan-butan), stąd konieczność zmiany dysz w domach. W przypadku zmiany butli z mieszaniny propan-butan na czysty propan nie ma takiej konieczności.

Edytowane przez pkos (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz juz wiecie co i jak :)

 

jak ze pracuje w branzy to jeszcze nieco inaczej naswietle temat

 

uzywajac butle do kuchenki - nawet przy -20 stopniach wypali sie prawie do konca...

 

uzywajac butle do piecyka - nawet przy 0 temperaturze moze sie nie wypalic do konca...

 

uzywajac butle do palnika /np grzanie papy/ przy temperaturze otoczenia +20 nie wypali sie do konca...

 

skad to sie bierze - mianowicie mieszanina propan-butan przy rozprezaniu/parowaniu tzn przechodzeniu ze stanu cieklego w lotny "wytwarza" ujemna temperature...

 

jesli by w upalny dzien ze zbiornika przydomowego nagle przez zawor zacznie wydostawac sie szybko gaz to nawet w upalny dzien temperatura gazu w srodku zbiornika moze wyniesc -30 stopni

 

tego napewno nie wiecie: przy -50 stopniach mozna butan nasic we wiaderku jak wode ;)

 

a im nizsza temperatura wlasna gazu tym gorsze wlasciwosci parowania a im mniej oparow tym gorzej sie pali...

 

w niskich temperaturach butan gorzej paruje jak propan...

 

dlatego jest tak ze jak zimno to szybciej wydzieli sie propan, odparuje i spali bo opary jego sa lzesze niz propanu i latwiej wedruja ku wylotowi z butli -pozostawiajac w butli butan i resztki propanu

 

sam butan ma mniejsza temperature spalania przez go gorzej grzeje - piecyk wtedy wiecej ciagnie z butli bo nie moze osiagnac temperatury zadanej do grzania - butan szybciej paruje, schladza sie i mniej oparow mamy... butla zamarza a piecyk zdycha

 

gdyby w butli byl sam propan:

propan latwo paruje, mniej wrazliwy jest na niskie temperatury i osiaga wieksza temperature spalania, ALE znacznie szybciej sie spala niz mieszanina propanu z butanem

 

grzanie samym propanem w piecyku mniej wiecej wygladaloby tak - piecyk momentalnie sie rozgrzewa a butla czystego propanu starczy na 3 x krocej niz mieszanka...

 

propan jest znacznie drozszy niz butan...

 

stosowanie mieszaniny ma na celu spowolnienie odparowywania/ spalania sie gazu i zredukowanie kosztow dla odbiorcow...

 

czasami ktos moze powiedziec ze butla starczyla mu na krotko - ze kiepski gaz, nie do konca to prawda bo mogl byc np bardzo dobry gaz tzn wiecej propanu - szybsze spalanie ...

 

jesli bedzie kiepski gaz to taka butla bedzie palic sie znacznie dluzej ale ogien bedzie mial nizsza temperature...

 

 

tak wiec zeby butla nie szronila sie wystarczy jak jest chlodno troche ja potelepac aby wymieszac gaz i przyspieszyc proces parowania

 

przy ujemnych temperaturach polewanie butli ciepla woda tez pomaga - najleppiej wstawic butle do miski z ciepla woda... i nie musi byc to wrzatek - wystarczy woda 40-50 stopni...

 

gdyby nie wlasciwosci palne propan-butanu i problemu z ponownym przejsciem do stanu cieklego mozna by go stosowac w klimatyzacjach... :devil:

Edytowane przez bodzioklb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.