Skocz do zawartości

Tomii

Administracja
  • Postów

    11121
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    9

Odpowiedzi opublikowane przez Tomii

  1. 15 godzin temu, AgaBartek napisał(a):

    Jakieś jeszcze tipy co do szczotki do dachu?

    W innym temacie koledzy polecali miękkie szczotki do mycia fotowoltaiki.

    Ja do śniegu mam szczotkę teleskopową od K2 - stosunkowo miękka ale do mycia wolę używać rękawicy i myć z drabinki.

    Przedsionek raczej ogarniaj samą wodą. 


    Pył z przyczepy - namocz i mycie ręczne szamponem. Oczywiście zacznij od okien, żebyś później syfem wbitym w rękawice nie rysował okien. Przy myciu okien najpierw dokładnie przepłucz je strumieniem wody a przy myciu ręcznym często płucz rękawice. Okna najlepiej myj ruchami poziomymi - wtedy ewentualne zadrapania które powstaną będą najmniej widoczne. 

    O żywicy w tym wątku pisaliśmy już wcześniej. 

  2. Godzinę temu, Marcin T napisał(a):

    Ja zaś zastanawiam się co jest powodem, że nie dociągnęli aneksu kuchennego bliżej do krawędzi drzwi?

    Nie zauważyłem tego w pierwszej chwili, dziwi taka niegospodarność miejsca.
    Najprawdopodobniej taki sam układ kuchni jest w innym modelu :], obcięli koszty i większość kupująca z katalogu się nie zorientuje. Aż się prosi to miejsce o kargo i kawałek blatu na czajnik czy ekspres do kawy. 

  3. Bez "Panowania" :] tylko. To przecież Internet.

    1. Piana. Może być choć mi nie podpasowała. Osobiście z PL pian neutralnych to mi najbardziej pasuje K2 Bella Pro. 
    2. Szampon w zależności od tego co robimy dalej. Jeśli na pewno zabezpieczysz powierzchnie np. woskiem to może być odtłuszczający. Tego FXowego dalej mam, ale średnio lubię z nim pracować (słaba piana, marny poślizg). ADBL Snoowballa miałem i jak za tą cenę jest ok. Jeśli coś lepszego PL produkcji to polecam SHINY GARAGE SLEEK PREMIUM Shampoo
    3. Fibry jeśli nie masz żadnych to na start można kupić taki tani zestaw. Jak trochę więcej popracujesz, sam póxniej będziesz w stanie ocenić które fibry bardziej Ci pasują, bo to różnie jest. Jedni wolą tanie i używać ich praktycznie "jednorozawo". Inni droższe i czyścić je specjalnymi preparatami które nadają im puszystości. 
    4. Prick - poza żywicą można nim np. doczyszczać nie do końca usunięty butyl. Rubia łuska to rodzaj blachy aluminiowej.
    20190209_134649.jpg

    Przy czyszczeniu butylu byłem w stanie, utlenianą farbę zdjąć do gołego aluminium jak za mocno tarłem w jednym miejscu. Na dachy GRP myślę że jest bezpieczny. Na dachu alu u mnie w Fendcie też problemu nie było. 

    5. Politury od Nirgina nie miałem w ręku. Ma ich środek do szyb, do usuwania czarnych zacieków i środek do owadów i żywicy. O ile ten do zacieków mi odpowiada, ten do szyb jest też poprawny. To ten do żywicy i robaków - żywicy nie chce ruszyć :]. Kiedyś miałem politure certimana i była lepsza niż ten Mellerud na filmie. Na forach niemieckich króluje za to Yachticon.

    6. Dla mnie SSW to topka, ale jeden gość na forum zarzucił mi że polecam gówno :]. Więc może być że nie na każdej powierzchni to siądzie.

    7. APC w odpowiednim stężeniu można użyć do wszystkiego. Tylko zaczynać od mniejszych stężeń, żeby nie narobić sobie szkody (szczególnie na okleinach, jakiś starszych ciemnych malowaniach itp).

    Proces

    Po punkcie 6 znaczy umyciu wodą z szamponem zazwyczaj nie mamy czasu żeby to schło. Więc ja bym robił tak, że robimy inspekcję. Jeśli gdzieś widzimy że jest żywica to wycieramy to miejsce do suchego. Spryskujemy żywice Prickiem. Zostawić na 3 minuty. Sam mam niestety takie doświadczenie z Prickiem że przy dużych kroplach żywicy, rusza on tylko wierzchnią warstwę. Później fibra, nowe psiknięcie Prickiem i miejscowe pocieranie fibrą. Jak już przejdziesz cały dach, to po pricku wypada go znów umyć. Tak jak napisałeś w punkcie 8.

    9. Politura - jeśli nie masz polerki, to specjalnie na politurę bym jej nie kupował. Jeśli na dachu nie będzie wielkiej tragedi to spokojnie  2 Flexi pady Tri-colors załatwią sprawę. Mniej bałaganu, spokojniej i nie ma ryzyka że przy nauce polerki coś zniszczysz.

    10. Słuchaj - to by można było cały dzień gadać. Generalnie na jasnym kolorze, niewprawione oko nie odróżni syntetyka od neutrala. W sumie niewprawione to na żadnym nie odróżni. Generalnie - wosk to kropka nad i. Ostateczne zabezpieczenie. Takie zabezpieczenie kładzie się na przygotowaną powierzchnię. Glinki i clenery oczyszczają powierzchnie. Politura/glaze ma zadanie oczyścić, ale i wypełnić ubytki, często i nawoskować. Politura to takie All in One - Czyści, Wypełnia, Zabezpiecza.  Żeby poprawić jej trwałość my chcemy przykryć ją jeszcze dodatkowym woskiem. Dlaczego więc w przypadku kamperów/przyczep idziemy w politury, a nie w idealnie przygotowaną powierzchnię? Bo grubość farb nam na to nie pozwala. Tu bardziej musimy maskować, niż polerować :yes:

    Klima na dachu - nie rozumiem pytania. Myje obudowę tak jak i całą resztę.
    Kratki lodówki - jeśli nie będziesz walił w nie ciśnieniem - można w ogóle nie zabezpieczać. Do dokładnego umycia kratki lodówki dość łatwo zdejmujesz. Możesz na czas mycia założyć również zimowe przesłony na kratki. 

    Myjka spalinowa - imo średni pomysł :], no chyba że pomocnik na dole będzie Ci ją odpalał, no chyba że to ma jakiś samozapłon jak ciśnienie spadnie. 

    Pamiętaj nie ma uniwersalnego idealnego przepisu na czystego kampera. Myć, patrzeć, obserwować, porównywać. Najważniejsze to zaczynać najpierw od jak najdelikatniejszych środków. Nie sztuką jest narobić zacieków, zmatowić czy umyć tak mocną chemią że plastiki po tygodniu zżółkną :yes: 

    Do fibr, pędzelków itp. warto jeszcze dorzucić magiczną gąbkę. Też fajnie potrafi ściągać brud z plastików. Pamiętaj że ten dach będzie problematyczny w utrzymaniu czystości głównie przez korytka kablowe i resztę wyposażenia. 

  4. 10 godzin temu, Artur LMC napisał(a):

    Które modele jako pierwsze zaczęły wychodzić właśnie wyprodukowane z płyt warstwowych?
    Jakie są plusy i minusy takich konstrukcji ?

    Co rozumiesz przez "płytę warstwową"? Chodzi Ci o izolacje z piany PUR zamiast EPS?

  5. 1. Chodzenie po dachu - można o ile instrukcja nie zabrania i lepiej wiedzieć gdzie stawać. Mogę już coś mylić, ale u mnie w instrukcji do 100 kg chyba było pozwolenie. O nawet znalazłem. Tłumaczenie translatora:
     

    Cytat

     

    Załadunek dachu NIEBEZPIECZEŃSTWO!
    Niebezpieczeństwo poślizgu i upadku Nieostrożne wejście na dach pojazdu może spowodować upadek. )
    Ostrożnie wejdź na dach pojazdu. ) Na mokry lub oblodzony dach pojazdu należy wchodzić ostrożnie tylko w razie potrzeby. NIEBEZPIECZEŃSTWO! Uszkodzenie dachu pojazdu Grube buty lub zbyt duże obciążenie punktowe podczas chodzenia po dachu mogą powodować wgniecenia prowadzić do zewnętrznej skóry. ) Po dachu pojazdu należy chodzić wyłącznie na miękkich podeszwach (np. tenisówkach lub butach codziennych). ) Przed wejściem na dach przykryj dużą powierzchnię schodów. Używaj wyłącznie materiałów do pokrycia Użyj gładkiej i miękkiej powierzchni. ) Podczas wchodzenia na dach pojazdu należy unikać obciążeń punktowych (np. klękając). ) Po dachu pojazdu należy chodzić wyłącznie po powierzchniach poziomych! ) Maksymalne dopuszczalne obciążenie dachu wynosi 100 kg. ) Tylko obciążenia dachu, takie jak: Np. deska surfingowa, ponton lub lekkie kajaki być przywiązanym! ) Poprzeczki można zamontować na relingach dachowych (akcesoria opcjonalne). Maksymalna nośność poprzeczek wynosi 50 kg. Poprzeczki są ruchome. W przypadku obciążenia poprzeczki w pobliżu nóżek relingów dachowych zorganizować. ) Bezpiecznie przymocować ładunki dachowe. Nie wolno stosować ekspanderów gumowych! ) Należy uwzględnić zwiększoną wysokość całkowitą pojazdu przy obciążonych relingach dachowych!

    2. Mycie
    Większość Januszy będzie polecać środki typu "Dimer", "K2 Truck", "Tenzi Truck", Cif a nawet i Domestos (poważnie na fb tak piszą). Efekt może być piorunujący, ale jest on obarczony dużym ryzykiem. Generalnie takie środki również usunąć dość mocno utlenioną farbę, a trzeba tu pamiętać że elementy aluminium nie są polakierowane tak jak auto. O ile w aucie grubość powłoki to okolice od 90 do 150 mikronów o tyle w kamperze czy przyczepie to 40 do 50 mikronów. Dlatego tu im delikatniejszym środkiem uda uzyskać się dobry efekt, tym lepiej w przyszłości. Ja do takiego dachu jak Twój podszedł bym następująco:
    - mycie wstępne pianą neutralną 
    - fibra + neutralny szampon
    - inspekcja powierzchni - po filmie wnoszę że głównie masz tam zanieczyszczenia żywiczne z drzew - jeśli tak jest faktycznie to żywica czyszczona punktowo PrickBortem
    - po żywicy pricka zmywasz znów przy pomocy szamponu i fibry
    - po wyschnięciu politura delikatna do kamperów/przyczep 
    - na koniec wosk ale coś syntetycznego, łatwego w aplikacji w spreju (dla mnie ADBL SSW jest najlepszy do takich powierzchni i właśnie kupiłem kolejny literek na zabezpieczenie przed najbliższym wyjazdem)

    Jeśli chodzi o okna akrylowe to zależy w jakim są stanie. Jak są ok, to umyj je jako pierwsze wodą z szamponem samochodowym + dotarcie fibrą waflową. Jak mają rysy i hologramy - pasta finiszowa. Pastę finiszową oczywiście musisz wymyć - najlepiej szamponem odtłuszczającym. No i takie czyste okna u siebie również zabezpieczam ADBL SSW.

    Myjka. Można nią uszkodzić wszystko :] oczywiście jak się źle jej używa. Najważniejsze jest używać raczej z daleka. No i przy oknach dachowych i kratkach lodówki trzeba zachować odpowiedni kąt, bo inaczej strumień "wejdzie" do wnętrza pojazdu. 

    Tu moje boje możesz podpatrzeć:

     


     

  6. Mam te wkręcane szpilki z Obelinka. Kupowałem to na wyjazdy zimowe do zmarzniętej i twardej gleby. Nie do końca sprawdziło mi się, bo niestety w kamienistym, żwirowym, zmarzniętym podłożu nie dało się tego wkręcić.
    Na twarde np. Chorwackie podłoża do przymocowania nogi markizy może się przydać. Pasów sztormowych tym bym nie łapał - znaczy nie zaufał bym. To bardziej pełni funkcję - szpilki dla leniwych.
    Z wkrętem ciesielskim tego bym nie porównywał. Inny skok i zaostrzenie. O ile we wkrętach do mebli, prac budowlanych itp. jestem za torxem, to przy wkręcaniu tych szpilek w ciężkich warunkach łep sześciokątny bardziej się sprawdza. No ale pierwszym momencie też uważałem że torx byłby lepszy.

     

    IMG_20240624_200656.jpg

    IMG_20240624_200702.jpg

  7. 1 godzinę temu, Mars napisał(a):

    Skoro jej nie ma, to spoko, myślałem, że w Niemczech naklejają z tym ograniczeniem do 100 km/h. 

    Nikt sam z siebie na SAMĄ przyczepę nie nakleja. Tak jak ktoś wcześniej wspomniał, Tempo100 dostaje się na ZESTAW, a nie na samą przyczepę. Od dilera dostajesz zaświadczenie że przyczepa jest przygotowana na Tempo100 (wymóg amortyzatorów osi, wieku opon, wzmocnienia opon i zaczepu ze stabilizacją). Na przeglądzie dopuszczającym do Tempo100 opiniuje się zestaw - ważny jest tu stosunek mas auta i przyczepy. 

  8. 3 godziny temu, Mars napisał(a):

    to niech zerkną na swoje nalepki ;). 

    Chodzi Ci o te w szafie na ubrania :] ?

    No @Altus mam nadziej że producentem tych naklejek nie jesteś :]. Jako że w planach BiH, to naklejka zamówiona na allegro. Kosztowała całe 10 zł. Kwestia jest tylko taka że są dwie wersje tych naklejek. Czarna czcionka na białym tle i czerwona obwódka, oraz taka sama tylko z czarną obwódką. No i pytanie - który wzór powinno się wziąć? No i czy niema wymagań co do miejsca gdzie ma być to naklejone? 

  9. 13 minut temu, Marcin T napisał(a):

    i te zacieki niewiadomo z czego

    Lekko nie miała :] ... Mistrzowie na Internetach polecają do mycia Tenzi Trucka, Dimera, Domestosa i Cif :]. Ma być szybko umyte i z mega efektem. Nikt nie pyta się jak umyć, tylko czym no i później takie efekty.
    Trochę szkoda że ktoś ją tak załatwił, bo ogólnie to solidne sprzęty były i jeśli szukał bym czegoś dla siebie w tych rocznikach, kierował bym się właśnie w stronę TECa i LMC. 

  10. Godzinę temu, Małgorzata Urbaniak napisał(a):

    Jak zdobyć kod rabatowy na Camping Pod Brzozami

    No właśnie tego zawsze się bałem - rejestrujących się na forum tylko dla rabatu ...

  11. 2 minuty temu, konradk napisał(a):

    Pokaż mi gdzie reduktor za 400 zł znalazłeś

    350 - mono, nowy powystawowy na olx
    500 - duocontrol na olx
    420 - nowy GOK w sklepie mpcamp
    499 - drivetwo GOK ( https://www.gaz-but.pl/pl/p/Caramatic-DriveTwo-CS-30mbar-poziomy/1812 ) 

    Dowiedz się tylko o daty produkcji żeby nie było e to jakieś "leżaki" 

    Wąż z SBS szukaj produkty cavagna group 

    1.png

    2.png

    3.png

  12. 7 minut temu, konradk napisał(a):

    Też mam problem z tą samą lodówką i pracą podczas jazdy. Myślę o jeździe na gazie ale patrząc na ceny reduktorów CS to coś mnie szarpie. I tak się zastanawiam - co właściwie ten reduktor daje? Pomijam aspekty prawne. Podczas wypadku wszystkie węże, przewody stalowe i tak nie wytrzymają, a gaz pójdzie gdzie zechce.

    Co Ty opowiadasz? Masz 2 możliwości podczas wypadku:
    - przeciążenie większe niż (tu już mogę nie pamiętać odpowiedniej wartości) 3,5 G i wtedy crash sensor odcina dopływ gazu do całej instalacji w przyczepie
    - wyrwanie/ wypadnięcie butli z przyczepy i urwanie węża - zadziała zawór nakręcony na butlę SBS

    400 zł reduktor z CS do tego 120 zł wąż z zaworem SBS. 

  13. 9 godzin temu, Teodor2424 napisał(a):

    Czyli przy klapie normalnie otwieranej słabo będzie żeby ten przesuw wystarczył? 

    Jakie bagażniki się sprawdzają żeby normalnie otwierać bakiste bez zdejmowania rowerów?

    Przy klapie podnoszonej - jestem w stanie otworzyć klapę bez przesunięcia rowerów. Przy bagażniku przesuniętym mieszczę się między klapę a rowery więc spokojnie miejsca na otworzenie klapy na zwykłym zawiasie wystarczy. 

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.