Skocz do zawartości

Trafka pomysł na butlę z gazem.


Trafko

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym się od kolegow dowiedziec jak się ma sprawa tankowania butli turystycznych (2-3kg) czystym butanem,,słuchając wszystkich co mają cos do powiedzenia zdania są podzielone a jak jest naprawdę,własnie posiadam butle2kg zatankowaną propanem i rodzą się obawy ze moze cos się wydarzyc ,poki chłodno to jako tako a jak przyjdzie ciepełko??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 265
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Trafko, jak homologacja ważna, to ok. Tylko, że jak piszesz o butli 11 kg, to nie pisz, że ona stoi rok w niewiadomych warunkach, bo na przechowywanie butli muszą być odpowiednie warunki. Tymi warunkami jest m.in odpowiednia przewiewność. Czyli butle może i zostaną zmoczone, ale nie stoją w wodzie, a więc nie są narażone na rdzewienie. Każde napełnianie butli, to równoczesna kontrola jej stanu i dopuszczenie do dalszego użytkowania. Stąd wziął się pomysł, żeby butli nie napełniać, tylko wymieniać. Co do bezpieczeństwa - to masz rację. Butla przypięta gumowymi pasami może nawet narobić większych spustoszeń. Tylko, że butla waży jakieś max. 25 kg i na tyle miejsce na nią jest przygotowane. Twoja butla waży trochę więcej - podłoga pod to została dostosowana? Nie odczytuj jako złośliwość, bo faktycznie wydaje mi się, że tu powinno nastąpić jakieś dodatkowe rozwiązanie. Mam nadzieję, że je zrobiłeś. Pamiętajmy tutaj o tym, że nie chodzi o statyczne obciążenie podłogi butlą, tylko dynamiczne, kiedy podczas jazdy budka wahnie się w górę i w dół i nagle nasza butla, która ważyła ok. 100 kg naciska na podłogę z siłą 200 kg. I robi to na powierzchni np 100 cm2? To czysto teoretyczne rozważania, ale istotne z punktu widzenia sposobu montażu.

teraz mnie kolega zeźlił pisząc te bzdury o kontroli butli przed napełnieniem,jak byś widział jak butle są traktowane na gazowniach to byś się mocno zastanowił 

butle są nabijane z automatu ile wlezie to po pierwsze żadnej kontroli nie przechodzą

jak kończy się data ważności butli szlifuje się i nabija się nową zawory w ogóle nie są sprawdzane ,ewentualnie wymieniane na nowy,jak utrącą podczas zrzucania z auta(podczas pseudo rozładunku)

uszczelki albo są albo nie ma co to zmienia 

plastikowe korki nie są wkręcane tylko wbijane młotkiem 

także za nim kolega napisze o czymś czego nigdy nie widział to może lepiej nic nie pisać 

dołączył by film ale you tube kazali usunąć

od polska rzeczywistość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukając butli-zbiornika na LPG do swojej przyczepy znalazłem taką,wg producenta "Zbiornik zgodny z Dyrektywą 97/23/EC (PED) i znakiem jakości CE do szerokiej gamy zastosowań przemysłowych (Fork-lift trucks) i rekreacyjnych (camping/caravaning). " A tu podaję link, tylko nie znam ceny  :hmm: http://www.stako.pl/index.php?id=product&prod=24&kat=1&alias=W14%20CE&lang=pl ciekawe ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz mnie kolega zeźlił pisząc te bzdury o kontroli butli przed napełnieniem,jak byś widział jak butle są traktowane na gazowniach to byś się mocno zastanowił 

butle są nabijane z automatu ile wlezie to po pierwsze żadnej kontroli nie przechodzą

jak kończy się data ważności butli szlifuje się i nabija się nową zawory w ogóle nie są sprawdzane ,ewentualnie wymieniane na nowy,jak utrącą podczas zrzucania z auta(podczas pseudo rozładunku)

uszczelki albo są albo nie ma co to zmienia 

plastikowe korki nie są wkręcane tylko wbijane młotkiem 

także za nim kolega napisze o czymś czego nigdy nie widział to może lepiej nic nie pisać 

dołączył by film ale you tube kazali usunąć

od polska rzeczywistość

Wydaje mi się, że Kolega Michalc3 napisał jak On to by sobie wyobrażał, jak powinno być poprawnie, normalnie. Jak jest to już inna bajka, a może nawet baśń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się od kolegow dowiedziec jak się ma sprawa tankowania butli turystycznych (2-3kg) czystym butanem,,słuchając wszystkich co mają cos do powiedzenia zdania są podzielone a jak jest naprawdę,własnie posiadam butle2kg zatankowaną propanem i rodzą się obawy ze moze cos się wydarzyc ,poki chłodno to jako tako a jak przyjdzie ciepełko??

Rozmawiałem kiedyś z panem pracującym na stacji gazowej. On zachwalał tankowanie czystego butanu, czystszy gaz, mniejsze zużycie gazu podczas gotowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem kiedyś z panem pracującym na stacji gazowej. On zachwalał tankowanie czystego butanu, czystszy gaz, mniejsze zużycie gazu podczas gotowania.

A dowiadywałeś się, czy reduktory i dysze mogą być te same co do propanbutanu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest sprzedawany czysty butan?

Do tej pory spotkałem się z dostępnym czystym propanem i mieszanka propan-butanu.

Proszę o pisanie sprawdzonych informacji, a nie typu jeden pan - jednej pani.

TAK -jest sprzedawany czysty propan w butlach podobnych(niebieskie)  do propan -butanu ale butle do propanu są grubsze  ,zawory mocniejsze j są tylko 10kg a to ze względu ze cisnienie ktore przy słonecznej pogodzie gwałtownie wzrasta  te butle są dobre na zimowy karawaning.Mam tez problem, bo zatankowałem propanem butlę 2kg i nie wiem co się moze wydazyc Naczytałem się tyle ze łeb mi pęka ale te wszystkie wywody są takie  ze mozna je o dupę rozbic.Pytanie prostę czy mozna tankowac propanem butle 2kg i oczekiwałem odpowiedzi ze TAK albo NIE a reszta mnie nie dotyczy gdyz  jestem chistorykiem

Edytowane przez kornak (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się od kolegow dowiedziec jak się ma sprawa tankowania butli turystycznych (2-3kg) czystym butanem,,słuchając wszystkich co mają cos do powiedzenia zdania są podzielone a jak jest naprawdę,własnie posiadam butle2kg zatankowaną propanem i rodzą się obawy ze moze cos się wydarzyc ,poki chłodno to jako tako a jak przyjdzie ciepełko??

Nie kumam, masz butlę nabitą propanem, a pytasz o butan :niewiem:

Edytowane przez Port (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest sprzedawany czysty butan?

Do tej pory spotkałem się z dostępnym czystym propanem i mieszanka propan-butanu.

Proszę o pisanie sprawdzonych informacji, a nie typu jeden pan - jednej pani.

Przepraszam, ale pisząc pomyliłem ta dwa gazy, chodziło mi oczywiście o propan.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Przy okazji. W mojej małej angielce niestety nawet 5 kg z reduktorem nie mieści się w pionie, więc zamontowałem 11 kg w poziomie. Ale tylko do transportu. Na postoju muszę ją wyjąć i postawić na zewnątrz. Podłączam reduktor i jest ok. Ale pytanie - jak na to patrzą za granicą? czy mogą się przyczepić do leżącej, choć odłączonej butli? Czy ktoś może mi podpowiedzieć, bo jeszcze poza Polskę nie wyjeżdżałem. W tym roku będzie to mój drugi sezon.

Pozdrawiam :swieca:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma problemu butle takie same są. 11 kg . pytac o techniczny . sam propan bardziej kaloryczny co daje wyzsza temp spalani przez co wydajnosc z 1 kg.koszt 11kg około 50zł netto mniej wiecej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tą wydajnością to niestety bzdura, i widzę że co chwila to ktoś powtarza tę same błędne wnioski. Lpg też jest kaloryczniejszy od benzyny czyli co, że na takiej samej ilości gazu co benzyny przejadę dłuższy dystans?. Niestety nie mam teraz linka pod ręką ale był fajnie przeprowadzony test wydajności czystego gazu jak i mieszanki w warunkach karawaningowych (ogrzewanie, gotowanie plus lodówka) i wcale tak kolorowo nie jest. Test był bodajże na kamper teamie będę miał chwilę to wrzucę linka. Jedyna zaleta czystego gazu to jego właściwości w niskich temperaturach czytaj użytkowanie w zimie. Latem korzystanie z tego gazu nie daje żadnego efektu poza większym zużyciem, mniejszą wydajnością urządzeń, i problematyczniejszym dostaniem go w trasie.

 

Edytowane przez Wodnik Szuwarek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji. W mojej małej angielce niestety nawet 5 kg z reduktorem nie mieści się w pionie, więc zamontowałem 11 kg w poziomie. Ale tylko do transportu. Na postoju muszę ją wyjąć i postawić na zewnątrz. Podłączam reduktor i jest ok. Ale pytanie - jak na to patrzą za granicą? czy mogą się przyczepić do leżącej, choć odłączonej butli? Czy ktoś może mi podpowiedzieć, bo jeszcze poza Polskę nie wyjeżdżałem. W tym roku będzie to mój drugi sezon.

Pozdrawiam :swieca:

Do transportowanej butli zakręconej i dobrze zamontowanej nie powinien nikt się przyczepić...

Jak masz taki problem - są butle do wózków widłowych - je można położyć na płąsko (ale nie tak jak jest tam zaznaczone ale do góry nogami - obrócone o 180stopni) i pracować prawidłowo w naszych przyczepach.

Inna sprawa to czy jest potrzeba (poza zimą i długimi wyjazdami w chłodne miesiące) używanie butli 11kg?

Ja odkąd jeździłem z przyczepami (od niewiadówki) jeździłem z mniejszymi butlami...nawet na 2miesieczny wypad nad morze...

 

z tą wydajnością to niestety bzdura, i widzę że co chwila to ktoś powtarza tę same błędne wnioski. Lpg też jest kaloryczniejszy od benzyny czyli co, że na takiej samej ilości gazu co benzyny przejadę dłuższy dystans?. Niestety nie mam teraz linka pod ręką ale był fajnie przeprowadzony test wydajności czystego gazu jak i mieszanki w warunkach karawaningowych (ogrzewanie, gotowanie plus lodówka) i wcale tak kolorowo nie jest. Test był bodajże na kamper teamie będę miał chwilę to wrzucę linka. Jedyna zaleta czystego gazu to jego właściwości w niskich temperaturach czytaj użytkowanie w zimie. Latem korzystanie z tego gazu nie daje żadnego efektu poza większym zużyciem, mniejszą wydajnością urządzeń, i problematyczniejszym dostaniem go w trasie.

Potwierdzam że też czytałem o tym że w lecie (przy wyższych temperaturach) czysty propan daje mneijszą energię = gorzej się gotuje, lodówka słabiej chłodzi itd = większe zużycie gazu.

 

Ja natomiast w kamperze myślałem mocno nad zbiornikiem - głównie ze względów "braku miejsca w zabudowie"

Ale raczej będę szedł w stronę mała butla w bakistę i zbiornik do wózków widłowych obrócony o 180stopni pod autem między ramą auta...

A to mój tok myślenia - zbiornik jest:

1) droższy

2) większy (nie potrzeba mi tak dużego) i trzeba go tam gdzieś upchnąć (też różnie z tym bywa) no i jak to zrobić też trzymając się "przepisów" - jak nie można montować zbiornika do elementów z tworzyw sztucznych to pewnie do drewna ze styropianem też tak coś nie teges...

3) minimalnie cięższy i nie można go zdemontować gdy nie potrzeba tak dużej ilości gazu...a wówczas np można wziąć ze sobą rowery, a tu czasem jest ważne nawet te 20-30kg...

4) trudniej zatankować czysty propan (na zimę)

5) oszczędności na paliwie...do tej pory konsumuje około 2butli 11kg... pewnie jak bym zaczął jeździć zimą to dojdzie do 5 góra 10 - ile mogę zaoszczędzić tankując na stacjach, 5,10,15zł na 11kg? (oczywiście mówię tu o warunkach polskich, a nie o wyprawach zagranicznych)

6) już mniej ważne - słyszałem że kamper miał problem z podbiciem przeglądu bo diagnosta wypatrzył zbiornik pod autem...

7) no i jest jeszcze mini problem z samym elektrozaworem.

Ale też wcale nie wykluczam że nie skończy się u mnie zbiornikiem - jeszcze na razie szukam i czytam - za i przeciw.

 

 

A i jeszcze jedno, jak to jest z tymi zbiornikami:

1) wielozawór z odpiłowanym syfonem - gdzie tu homologacja?

2) jak rozwiązujecie otwarcie elektromagnesem gazu do instalacji? (na stałe magnesem - gdzie tu bezpieczeństwo wielozaworu czy ciągły pobór prądu, może nie duży ale jednak ciągły...

3) wielozawór upuszcza gaz? Pierwszy raz to słyszę... to jak to jest jak jest w ogniu = zwiększa się ciśnienie i on wypuszcza wówczas nadmierne ciśnienie, coś mi nie pasuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.