Skocz do zawartości

przetwornica 12\230v 800w


janbas

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni koledzy , a możecie mi podpowiedzieć.

Czy jak kupię małą lodówkę na 230V i jak ją podepnę przez przetwornicę do aku , i tylko lodówka pójdzie , nic innego to wytrzyma dwie doby.

W dzień panel słoneczny mi podładuje , a w nocy lodówka nie włącza się za często?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 43
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Trafko, na wakacjach kolega podpiął przetwornice do akumulatora ponad 100Ah... wielki strasznie, być może miał nawet 160Ah. Gabarytowo jak 2 moje 80.

Przetwornica 1000W - ledwo zdążyło schłodzić lodówkę (tą z przyczepy) i zabrakło prądu.

 

Lepiej zainwestować w turystyczną na 12V. Dzień spokojnie przetzyma, a może i nieco dłużej (sam próbowałem tylko przez 6h i autko odpaliło jakby nigdy nic).

 

Ale przeliczenia niech lepiej podadzą fachowcy ;) Ja tylko mam praktykę :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może coś takiego:

http://www.allegro.pl/item830340114_lodowka_samochodowa_elektrolux_absorbcyjna_na_220v.html

 

Jeśli tak jak zapewnia sprzedawca potrzebuje przetwornicy 85W to nie powinno być źle.

zresztą chyba lodówki absorpcyjne zużywają mniej prąd niż standardowe, a może się mylę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 300-400 zł kupię lodówkę nową i na sprężarkę z zamrażalnikiem i poborem ok 65 W.

Generalnie chodzi mi o to ,że aby kupić nową do przyczepy to wydatek ponad 1500zł , a jak używam na kempingach to prąd mam.

Generalnie chodzi o dzikie wypady na weekendy i czy da radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie chodzi mi o to ,że aby kupić nową do przyczepy to wydatek ponad 1500zł , a jak używam na kempingach to prąd mam.

 

Oki teraz rozumiem :-]

 

a musi być nowa? może jednak używana campingowa w wersji 12/220v/gaz jednak z tym ostatnim nie będziesz mia problemu na dzikich wypadach. a nasza podłączona do butli całkiem nieźle mrozi ;)

 

Chyba że warunek jest taki że ma być nowa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Wątek przeczytałem pobieżnie i nie znalazłem odpowiedzi na pytanie, czy podłączona do akumulatora, ale nie obciążona przetwornica, pobiera jakiś prąd i jak duży jest to pobór? Czy urządzenie działające na 230V i biorące 5W wat jest w stanie w ciągu nocy rozładować akumulator? Mam przetwornicę 12/230V o mocy maksymalnej 300W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terenowiec odpowiedź dla Ciebie. Przetwornica podłączona do akku, a nie obiązona pobiera prąd w ilości proporconalnej do swojej mocy ( zależy on od jakości urządzenia ale zawsze jest ). Czy może rozładować - może zależy to od ilości zgromadzonej energii w akku jego pojemności i sumy prądów: jałowego przetwornicy i obciążenia. Skuteczna ilość enegii do bezpiecznego pobrania z akku to około połowa jego pojemności dalszy pobór=zasiarczanie.

Edytowane przez Dziabong. (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek coś mi się wydaje, że nie masz racji. Albo ja źle rozumiem... Z Twojej wypowiedzi wynika bowiem to, że 1000 Watowa przetwornica bierze nieobciążona 1000W. Mniejsze np. moja 300W bierze nieobciążona 300W, a to oznacza, że nowy akumulator w pełni naładowany rozładuje się w ciągu kilkudziesięciu minut. W przypadku przetwornic 600 - 800W stanie się to jeszcze szybciej. Po co więc komu przetwornice, skoro nasze akumulatory nie mają po 200 - 300Ah. A przecież są ludzie, którzy kupują i używaj przetwornic nawet 600 - 1000W. :niewiem:

Edytowane przez terenowiec (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem elektrykiem, więc podłączyłem swoją przetwornicę ( 1200 W ) na stałe do aku. ( 200 Ah ) trzy lata temu. Nic się nie dzieje. Zrobiłem coś żle?????

AH

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetwornica 12/230V gdy do niej nie jest podłączony żaden odbiornik, zawsze z akumulatora będzie pobierała prąd. Jego wartość zależy przede wszystkim od mocy przetwornicy i stopnia nowoczesności. Ile to jest to dacie sobie odpowiedź dokonując pomiaru przyrządem. Myślę, że przy dobrze naładowanym akumulatorze podłączenie odbiornika o mocy 5 W na całą noc nie powinno zrobić krzywdy akumulatorowi. Biorąc pod uwagę sprawność przetwornic to bierze ona 7 do 8 W przy odbiorniku 5 W. Andrzeju moc przetwornicy np. Twojej 300W oznacza, że teoretycznie możesz do niej podłączyć odbiornik o mocy 300W. Praktyka pokazuje, że już przy 250 W przetwornica będzie się grzała i to sporo. Najbezpieczniej w/g mnie to 200 W i poniżej. Co do akumulatora to znowu teoria mówi, że np 40 Ah akumulator winien pracować przez 40 godz. gdy z niego pobierany jest prąd 1 A. ( 40 h *1 A = 40Ah). Praktyka - przy 1 A obciążenia to ok 20 do 25 godz i to też zależy od stopnia zużycia akumulatora, im straszy tym ten czas jest krótszy

 

Adamie Nic złego nie zrobiłeś to że wszystko jest Ok jest najlepszym dowodem. Tylko na czas nieużywania przyczepy odłączaj aku od wszystkich odbiorników, przetwornicę też

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś czytasz na opak. Prąd jałowy to jak wyaśnił ed to tylko tyle ile zjada sama przetwornica podłaczona do źródła prądu , nic nie pisałem o 1000W , a już w żadnym wypadku o 300W. Żartowałem jak będziesz miał pecha to rozładujesz, jak bedzie akku sprawny i naładowany to nie zrobi na nim wrażenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.