Skocz do zawartości

Prąd i jego magazynowanie, ładowanie akumulatorów ...


Filip

Rekomendowane odpowiedzi

witus, możesz zastosować przekaźniki typu RM84 - 2 pary styków 8A i RM85 - 1 para styków 16A. Można je lutować do płytki lub montować w podstawkach.

http://www.relpol.pl/data/products/pl_PL/18/RM84.pdf

http://www.relpol.pl/data/products/pl_PL/20/RM85.pdf

Szukaj w sklepach z częściami elektronicznymi. Cena ok. 8-10 zł za przekaźnik i ok. 10-12 zł za podstawkę.

Trochę inaczej bym robił ładowanie aku przyczepy z aku samochodu (tutaj przetwornica i transformatorowa ładowarka :D).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 645
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Też zastanawiałem się nad innym rozwiązaniem ładowania aku w przyczepie (wiem są straty,ale one zawsze będą), jednak to rozwiązanie pasuje mi najbardziej dlatego że:

 

1- mam już porządną ładowarkę do aku żelowych,którą wykorzystam też, mając możliwość podłączenia 230v z zewnątrz

2- mam przetwornicę

3- gdy czasami będę potrzebował 230v nie obciążam aku przyczepy (na którym mi bardzo zależy na odludziu i przy braku wystarczającej ilości słońca, żeby bat. słoneczna mogła odrobić straty), tylko odpalam silnik auta i tracę ewentualnie troszeczkę paliwa ( na którym mniej mi zależy ) :D

4- nie obciążam tak instalacji auta, nawet jak aku w przyczepie jest mocno rozładowany

 

zaznaczam że 12v z aku auta do przyczepy płynie tylko wtedy gdy włączony jest silnik

 

generalnie zrobiłem ten schemat częściowo pod kątem urządzeń, które już mam ( niestety brakuje mi jeszcze baterii słonecznej :D ale ciułam na nią :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej budzie wszystko jest na 12 V, a przetwornice wożę do laptopa, co go raz wziąłem.

Gdybym mógł się w mojej dziczy podłączyć do 230 V, to i tak na przyczepę idzie 12V poprzez ładowarkę akumulatora i z akumulatora dalej.

Zauważyłem, że lepiej mieć trzy małe akumulatory 36 Ah, niż dwa 70 Ah.

Łatwiej i szybciej doładować taki akumulator , co ma małą pojemność za pomocą solara, czy alternatora za pomocą kabli rozruchowych.

W praktyce u mnie taki akumulator 36 Ah w zimie, wytrzymuje 3 dni, jak pada, podłączam kolejny, a ten doładowuję alternatorem, jak mi się chce.

Rozładowuje akumulatory czasem do 8V, bo wtedy pada TV, a jednak wytrzymują parę sezonów.

Aktualnie w moich 3 akumulatorach po 180 zł sztuka, mam prądu na 9 dni, a wspomaga je solar 40 W, co może poprawić wynik.

Wszelkie przeróbki, przekaźniki, diody mam w tzw.głębokim poważaniu i śpię spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W praktyce u mnie taki akumulator 36 Ah w zimie, wytrzymuje 3 dni, jak pada, podłączam kolejny, a ten doładowuję alternatorem, jak mi się chce

 

a ja jak jestem nad wodą to wolę trzymać wędki , a nie bawić się w przekładanie aku w aucie, tym bardziej że akurat w moim holowniku nie trwa to zbyt szybko... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krupekjr, .. jest na tym napis "ładowarka akumulatorowa" :D

 

[ Dodano: Pon 29 Mar, 2010 09:29 ]

wotar, dziękuję za pomoc w doborze przekaźników ...

"Trochę inaczej bym robił ładowanie aku przyczepy z aku samochodu (tutaj przetwornica i transformatorowa ładowarka ..." możesz to skomentować ? w sumie też się zastanawiam nad przetwornicą do lodówki i prostownika ... są jakieś minusy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, jak zapniesz przyczepkę to będzie ładować aku :D , jak pdłączysz 230v z zewnątrz to będzie zasilanie przyczepki i jednocześnie ładować aku, a jak nic nie podepniesz to ładować będzie słoneczko, a Ty możesz w tym czasie ochłodzić się :D:D:-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie też się zastanawiam nad przetwornicą do lodówki i prostownika ... są jakieś minusy ?

Zależy w jakie miejsca jeździsz (z prądem czy bez) i jaki masz akumulator (kwasowy czy żelowy). Jak bym miał robić coś podobnego do siebie, to ponieważ mam lodówkę na 12/230/gaz i najczęściej zasilanie z sieci - zostawił bym solar z regulatorem + prostownik małej mocy na 230V do aku żelowego i jakiś układzik ładujący żelka w czasie jazdy z samochodu (może nawet gotowca - do awaryjnego rozruchu - były takie w Lidlu po ok. 40-50 zł). Natomiast wywalił bym z pewnością prostownik do aku zasilany z przetwornicy (i ją też bo nie potrzebuję). Ale.... jest to tylko moje zdanie, jednak będę się się go trzymał :D.

 

[ Dodano: Pon 29 Mar, 2010 19:40 ]

do czego to może służyć?

 

[ Dodano: Pon 29 Mar, 2010 00:37 ]

Oczywiście chodzi mi o to małe, białe.

.... rączka do noszenia akumulatora; normalnie może być opuszczona :D

 

Przepraszam, ale nie mogłem się powstrzymać, a witus wyjaśnił resztę :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

12V z auta ... jest tam dioda. Jaką diodę tam użyć ? Kiedyś dałem jakąś przypadkową i ... grzała się - bałem się, że się z nią coś stanie wiec wywaliłem.

 

Jaka tam ma być dioda ?

 

Zabezpieczenie lepsze chyba to http://www.allegro.pl/show_item.php?item=965559281 uprościło by schemat o jeden przekaźnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja znalazłem diodę w jakimś starym, zepsutym prostowniku. Jest metalowa wkręcona do aluminiowego radiatora, nie było żadnego napisu, musiał byś iść do sklepu handlującego częściami elektronicznymi i tam pewnie Ci doradzą jakąś diodę do większych prądów . To zabezpieczenie , które znalazłeś na allegro,do 20 A powinno być :hehe: , mój układ zabezpieczenia aku wytrzymuje tylko do 8A , dlatego zastosowałem przekaźnik (wytrzymałość styków 40A :bukiet: ),chociaż pewnie w tym z allegro przekaźnik jest w środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś dałem jakąś przypadkową i ... grzała się

... bez odpowiedniego chłodzenia (radiator) - każda będzie się grzać. Spadek napięcia na diodzie wynosi ok. 0,7 V. Przy prądzie 5 A daje to moc 3,5 W. Jeśli aku jest bardziej rozładowany - prąd może być większy, czyli wydzielana na diodzie moc też. Musisz albo dać radiator, albo zmienić układ i wyeliminować diodę (może zastosować przekaźnik?).

Po za tym w szereg z aku jest włączony amperomierz o zakresie 0-50 A. W tym układzie prąd płynie przez niego w obie strony (ładowanie / rozładowanie) powinien więc być z zerem po środku, czyli: -50 - 0 - +50 A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.