Skocz do zawartości

Opony całoroczne - co o tym sądzicie?


Helmut

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 818
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam. Ja od kilku sezonów używam opon wielosezonowych. Spisują się świetnie i niezawiodły mnie w żadnych warunkach. Jeżdżę na oponach Goodyear Vector 4seasons.

 

Wysłane z mojego MIX przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym roku pierwszy raz założyłem całoroczne. Jak ostatnio posypało śniegiem pojechałem potestować, ruszał bardzo dobrze, hamowanie również bez zarzutu. Większej różnicy do zimówek nie widze. Mam vredestein quatrak 5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie podważa różnic między oponami, natomiast w takim klimacie jak ma większość Polski, dwa komplety nie mają sensu, bo przez kilka miesięcy w roku, trzymając się instrukcji producenta, trzeba by w nocy/rano używać zimówek a po południu/wieczorem letnich. MSZ Dwa komplety mają sens w obszarach o klimacie w którym występują głębsze różnice w temperaturze i ilości śniegu między zimą a latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego w Szwajcarii oficjalnie nie ma wymogu stosowania opon zimowych  ale .............. każdy użytkownik drogi jeżeli sytuacja będzie tego wymagała nie ma PRAWA pojawić się na drodze bez opon z oznaczeniem M+S. Z autopsji wiemy , że taka sytuacja może nawet wystąpić w maju roku kalendarzowego w niektórych regionach.

 

Należy zaznaczyć, że w Austrii jest obowiązek stosowania opon zimowych ale są regiony do których bez wyposażenia dodatkowego ( przykładowo łańcuchy śniegowe) nie wolno wjeżdżać. Opona zimowa nie jest wystarczającym wymogiem. Przykładowo niektóre obszary regionu Vorarlberg, Tyrolu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkał się ktoś z sytuacją gdzie w przypadku wystąpienia szkody komunikacyjnej ubezpieczyciel próbował się wykpić z powodu założonych opon całorocznych ?

Mim zdaniem nie ma prawa się wykpić. Nawet jak byś jechał na letnich. Bo nie ma obowiązku zakładania zimówek. Co nie zmienia faktu, że jazda na letnich w zimę to idiotyzm. Ale prawo to prawo. Moim skromnym zdaniem jak by nawet był obowiązek to może jedynie zrobić przyczynienie się. Czyli urwać jakiś procent. Znam przypadek, że jeden kierowca wyprzedzał na skrzyżowaniu, a drugi skręcił. Policja uznała winę tego co skręcił. A ten co wyprzedzał dostał mandat . Firma ubezpieczeniowa urwała ze szkody 20% za przyczynienie się.

 

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Formalnie to jesli opona jest odpowiednio oznaczona to jest zimówką :ee:  a jak pytasz czy żeby zdobyć te znaczki opona musi mieć jakąś specjalną budowe, bieżnik, skład gumy itd to oczywiście tak, ale konkretnych informacji i wyjaśnień to jedynie specjaliści w tej dziedzinie mogli by się udzielić ... ... trzeba chwilke poczekać  :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok ale ja nadal pytam co klasyfikuje oponę FORMALNIE  że można ja oznaczyć jako zimówkę

Producent o tym decyduje a nie narzucone normy.

Jeśli np Stomil nadaje znaczek "zimowa" to oznacza że opona wykonana jest wg własnej normy fabrycznej i przystosowanej do tego technologii.

I to te normy i technologie klasyfikują daną oponę w rankingu testów i jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Producent o tym decyduje a nie narzucone normy.

Jeśli np Stomil nadaje znaczek "zimowa" to oznacza że opona wykonana jest wg własnej normy fabrycznej i przystosowanej do tego technologii.

I to te normy i technologie klasyfikują daną oponę w rankingu testów i jakości.

Czyli zupełna dowolność.

 ale konkretnych informacji i wyjaśnień to jedynie specjaliści w tej dziedzinie mogli by się udzielić ... ... trzeba chwilke poczekać  :D

:hehe:  :hehe:  :hehe:  o tak, czyli czekam cierpliwie.

Edytowane przez danielpoz (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent o tym decyduje a nie narzucone normy.

Jesteś w błędzie. Producent "SZCZEKA" tak jak w poszczególnych państwa dyktują regulacje. Z biegiem czasu regulacje te się z lekka zmieniają w zależności jaki region to jest. Przykładowo Skandynawia. Wszystko jest opisane na oponie. Oznaczenia na oponach odpowiadają wymaganiom jakie są stawiane w Europie, Ameryce itd. 

W oparciu o te regulacje producent stara się dostosować swój produkt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Voku podpiął/eła i odpiął/ęła ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.