Skocz do zawartości

Zarys I Rajdu Karawaning.pl


Tomii

Rekomendowane odpowiedzi

ja liczę 15//100km i liczę po 7 zl bo diabli wiedzą po ile euro będzie, z Polski zabiorę tylko 85 litrów (po 6 zł) reszta płatna w euro :-(

jeżdżąc/ łażąc/ oglądając/ pływając z dzieciakami kasa rozłazi się jak by dziura jakaś była. Plan był kilka razy zawsze optymistyczny a i tak później wychodziło "jak zwykle" więc przestałem "planować" i odnoszę się do "jak zwykle" - czyli 100euro dziennie plus paliwo i ubezpieczenia zdrowotne (NFZ nie działa bo to nie UE) plus troszkę przyjdzie z romingu na fv (też wypadało by wliczyć do wyjazdu) a że przyjdzie to nie mam najmniejszych wątpliwości bo wszelkie awarie i inne nieprzewidziane są wtedy gdy roaming po 5-7 złotych :-(

 

Chcialem sie dowiedziec czy lepiej zabrac euro czy wymienic na kuny bo z tego co wiem to na CRO troche kantuja :niewiem:

 

moim zdanie kuny bo na miejscu zawsze kiepsko wymienisz ............ chłopaki żyją z tego że "skubną" na wymianie ;-)

ja zabieram kuny plastik który zazwyczaj działa i trochę euro "na wszelki wypadek"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MACIEKU dziekulski tez tak sie zastanawialem nad tym ale wielkie dzieki :hej:

 

 

wiec tak na oko ile by trzeba bylo zabrac tych kun bo ja nie wiem ile co kosztuje na CRO

Edytowane przez zielony1974 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej płacić kartą kredytową i wybierać na miejscu w bankomacie z karty kredytowej za free - a po urlopie ją uzupełnić - najlepszy przelicznik :-)

 

Oczywiście parę Eurosów ze sobą - ale jak znam życie zaraz pójdą hehe :-)

Edytowane przez patriks (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej płacić kartą kredytową i wybierać na miejscu w bankomacie z karty kredytowej za free - a po urlopie ją uzupełnić - najlepszy przelicznik :-)

 

Oczywiście parę Eurosów ze sobą - ale jak znam życie zaraz pójdą hehe :-)

 

To musze do banku podskoczyc by wyrobic karte kredytowa ,a tak na marginesie to wszystkie karty kredytowe sa akceptowane bo akurat tego nie wiem i pytam bo pözniej bym sie nie chcial zdziwic :look:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja miałem plan brać euro, i to kupić teraz kiedy kurs w kantorze będzie ok 1E=4,20zł - co jest aktualnie wykonalne.

 

Nie byłem nigdy w Cro - myślałem, że płaci się w Euro - już wszędzie - jak jest na prawdę na miejscu ? trzeba mieć kuny czy tylko niewielką ilość, a główne płatności w Ojro?

 

odnośnie karty - to myślę, że zwykła płatnicza starczy? ja mam Vise Electron - nigdy nie miałem problemów z płatnościami za granicą - zero prowizji i dobry kurs, tylko to nie jest UE- wiec nie wiem czy coś sobie bank nie doliczy.

 

Odpowiedź znalazłem częściowo na cro.pl:

 

Choć problem inflacji zażegnano już bardzo dawno, obecnie euro pełni rolę takiej właśnie waluty rozliczeniowej. Ceny apartamentów czy hoteli podawane są przede wszystkim w walucie europejskiej. Jest to swoją drogą wielkie ułatwienie dla turystów, poza nielicznymi wyjątkami (np. niektórymi sklepami) euro można zapłacić wszędzie i za wszystko. Generalnie obowiązuje niepisana zasada, iż kun używa się do codziennych wydatków, natomiast grubsze płatności rozlicza się w euro, choć oczywiście każdy przyjmie i zapłatę w walucie chorwackiej. Z wymianą pieniędzy nie ma właściwie żadnych problemów, kantory (mjenjalnica) i banki znajdują się na przejściach granicznych i w każdej większej (lub turystycznej) miejscowości. Mogą natomiast wystąpić kłopoty z powtórną zamianą kun na przykład na euro - możliwe jest to właściwie tylko w banku, za okazaniem dowodu wcześniejszego zakupu kun, a i to często nie bez problemów. Aktualny kurs kuny w stosunku do innych walut możesz sprawdzić korzystając z kalkulatora walutowego.

 

Na wybrzeżu są akceptowane wszystkie popularne karty płatnicze (VISA/ VISA Electron, MasterCard/ EuroCard/ Maestro, Dinners Club, American Express), natomiast np. w Zagrzebiu mogą być pewne problemy ze znalezieniem bankomatu akceptującego kartę VISA, chociaż większość sklepów ją przyjmuje.

 

Czy opłaca się płacić walutą obcą, np. euro? Generalnie rzecz biorąc nie, chociaż straty poniesione w tym wypadku z reguły nie są duże. Kurs jest przez drugą stronę liczony orientacyjnie, z marginesem bezpieczeństwa oczywiście przesuniętym w swoją stronę (np. kurs kuny do euro będzie policzony w zaokrągleniu - zamiast 7,23 policzą nam równe 7). Przy drobnych kwotach ma to jednak niewielkie znaczenie. Płacenie walutą obcą może być nawet czasem korzystniejsze, np. gdy trzeba przy wyjeździe z Chorwacji jeszcze coś kupić, a nie wiadomo ile euro trzeba wymienić (co potem zrobić z pozostałymi kunami?). Inne reguły obowiązują przy wynajmie np. apartamentów - ceny są z reguły podawane w euro. Złoty jest wciąż w Chorwacji walutą nieco egzotyczną i z pewnością jej płynność jest o wiele gorsza niż euro czy dolara. Nie należy się spodziewać, że ktoś przyjmie zapłatę w tej walucie - najpewniej trzeba się będzie najpierw udać do banku lub kantoru w celu jej wymiany.

 

http://cro.pl/waluta.php

 

czyli trzeba patrzeć też na kurs kuny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z płatniczymi jest często problem a kredytówki zazwyczaj chodzą.

 

ja mam Vise Electron - nigdy nie miałem problemów z płatnościami za granicą - zero prowizji i dobry kurs, tylko to nie jest UE- wiec nie wiem czy coś sobie bank nie doliczy.

 

 

 

Z tym to bym nie był takim optymistą .......... już kilka razy w niemczech i austrii (na zadupiach) miałem problem z płatniczymi bo w sklepach były obsługiwane tylko jakieś lokalne sparkasy. Między innymi z tego powodu utrzymuję jedną kredytówkę - miałem American Expres ale to trochę egzotyczne i rozliczana była przez dulara i dopiero wtedy do euro wiec przesiadłem się na Visę - mam od kilku lat i nie marudzę tylko szkoda kasy za utrzymanie .................... ale wygoda kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Nie dajcie się zwieźć, żadnych EUR w Chorwacji ! Ich waluta narodowa to nadal KUNy i tylko tą walutą się posługujcie. Wszystkie karty wypukłe są obsługiwane. Visa Elektron (płaska) w większości bankomatów. Dla właścicieli kart Pekao SA - wydaje mi się, że w bankomatach Zagreba─Źka Banka, nie jest pobierana prowizja (grupa UniCredit). Wziąć 50 EUR i 600 KUN w gotówce,na start powinno wystarczyć. Wszędzie płacić kartami. W tym kraju zabezpieczenie bankomatów jest na lepsze niż u nas w kraju. Tam gdzie wkłada się kartę są specjalne, zazwyczaj zielone, obudowy uniemożliwiające montaż skanerów kart.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja właśnie patrzę na moją - zwykła płaska visa electron - zwiedziliśmy razem trochę europy - nigdy nie zawiodła, ale widzę, że tu może być różnie.

 

karty na jeden wyjazd zmieniać nie bardzo mam ochotę - od lat bronie się przed kredytówką, którą na każdym kroku wciskają.

 

trzeba to przemyśleć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karta plaska do wydlubywania kasy z bankomatu ok - prowizja - PKO BP - 10 zeta od operacji - czyli jak wyciagac to konkretnie...

Kredytowa - super pomysl, dziala zawsze, nawet wtedy jak plaska nie zadzialala - jeden raz w Cro...

A poza tym, lepiej placic nie swoimi pieniedzmi...:bzik:

Z umiarem oczywiscie...

 

Zadne Euro nie byly potrzebne...

 

J.

 

Z ciekawoscia temat obserwuje, bo wydaje sie, ze 5 tysiow na 8 dni ( u mnie 3 ludkow) to duzo jest troche z czego 4 dni w puszce...

W porownaniu - np. Egipt/Turcja za tydzien dla 3 ludkow po 1,6 = tez kolo 5 tysiow, ale sie jest za 4 godziny by plane i woda bedzie ciepla...

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kosztuje tyle samo co w Pl razy 1,2/1,3 a kun to sobie wez tylko tyle, zeby na bramki na autostradzie starczylo, razy 2 na wszelki wypadek.

Karta na autostradzie tez mozna i czesto jest tam duuuuzo mniejsza kolejka do tych bramek kartowych...

 

 

Tu masz ceny...

http://www.hac.hr/en/toll-rates/price-list/

Edytowane przez jacek l (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kosztuje tyle samo co w Pl razy 1,2/1,3 a kun to sobie wez tylko tyle, zeby na bramki na autostradzie starczylo, razy 2 na wszelki wypadek.

Karta na autostradzie tez mozna i czesto jest tam duuuuzo mniejsza kolejka do tych bramek kartowych...

 

Jacek tylko ze ja nie mieszkam w Polsce ,a w Niemczech i dlatego chcialem sie dowiedziec ile kun 600 czy 1000 :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.