Skocz do zawartości

Naklejka z prędkością.


Rekomendowane odpowiedzi

12 minut temu, Piotrekm13 napisał(a):

No i w tej lekkiej przyczepie na autostradzie nie wolno przewozić osób, nawet jak się jedzie z prędkością według naklejki ;)

Jak się bardzo chce to wolno, ale tylko po autostradzie. Kolega @Marcin Gołębiowski na pewno tak jeździ :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

7 godzin temu, Marcin Gołębiowski napisał(a):

polecam odświeżyć przepisy ruchu drogowego

Ja polecam nadrobić lekcję o przecinkach i kropkach :] :yes:. Dobre wejście! Takie z kopa w drzwi :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.08.2022 o 22:15, Altus napisał(a):

Witam.

           Odświeżam temat, może się komuś informacja przyda. W niektórych krajach naklejki są wymagane. Bośnia i Hercegowina - "80". Sprawdzone na własnej skórze. Pan policjant starszy (było ich dwóch) zatrzymał mnie, nie interesowało go auto, dokumenty, czy coś nie przemycam, tylko od razu poszedł oglądać przyczepę z tyłu. W tym momencie padło pytanie: "gde imasz nalepicu na prikolicy?" Grzecznie zapytałem  mieszanką rusko/serbskiego - "gospodin oficjer, kaku nalepicu?" W tym momencie odezwał się młodszy i po angielsku ładnie wyjaśnił, że musi być "80-tka" na przyczepie. I że dostanę mandat. Zgodziłem się z młodszym panem i zapytałem ile płacę. Pan powiedział że nic, co ucieszyło mnie przez krótki moment. Niestety, zaraz dodał, że muszę uiścić mandat w sądzie w Sarajewie, gdyż obecnie policja BiH nie przyjmuje gotówki. Do Sarajewa mamy ze stówkę przez góry w nocy i deszczu, jest piątek a sąd otwierają w poniedziałek. Tymczasem policja zatrzyma mi dowód rej. jak wrócę z kwitkiem, że zapłaciłem, to mi oddadzą:( Na taką okoliczność przeprosiłem miłych panów na moment, poszedłem do auta i wróciłem z napojami szkockimi na B zapakowanymi w reklamówki. Zwróciłem się tym razem do starszego z panów łamanym ruskim (licząc że uczył się w szkole za czasów Tito) że chciałbym podziękować za miłą rozmowę i chciałbym dać mały upominek. Były dwie opcje - przyjmą i puszczą lub zakują w kajdanki za korumpowanie władzy. Na szczęście panowie lubili upominki szkockie i puścili. Ile mandat wynosi już nie pytałem. 

Problem się jednak nie skończył. Jak jechaliśmy nocą, to było sporo patroli na rogatkach miast. A szkockie zapasy skończyły się, więc skąd tu wziąć "nalepicu 80"? Jedyne otwarte miejsca o tej porze to stacje paliw, trzeba zjechać i zapytać. Zjeżdżam na pierwszą stację - strasznie mizerna, mała kanciapa mniejsza od kiosku. Były dwie półki z towarami - górna z wódą, fajkami i gumkami, dolna - naklejki od 25 do 130 - wszystkie rodzaje. Kupiłem, nakleiłem.

Teraz mam inną przyczepę z Niemiec ze "100", tak myślę dołożyć tę "80-kę", za tydzień lecę na urlop (Bałkany).

Altus

          Ponieważ wróciła dyskusja nawiązująca do tematu chciałbym nadmienić, że policja nie zatrzymała mnie za przekroczenie prędkości tylko do rutynowej kontroli. W zeszłym roku będąc znowu w Bośni profilaktycznie dołożyłem naklejkę "80".

A dozwolone prędkości w różnych krajach i różnych drogach to osobny temat. Jak widać na moim przykładzie - można dostać mandat za "prędkość" nie przekraczając jej.  Myślę, że warto mieć taką naklejkę i mieć pewien spokój. Jeśli takie naklejki istnieją, to pewnie w części państw są wymagane w przepisach ruchu. Kto i jak je wymaga, trudno ustalić. Szkoda też tracić czas na wertowanie szczegółowych przepisów ruchu innych państw. Jeśli naklejka nie jest gdzieś wymagana a jest naklejona, mandatu nie dostaniemy. 

          Oczywiście, jest konwencja wiedeńska dot. ruchu drogowego, jak dobrze pamiętam - będąc za granicą nie ma obowiązku posiadania elementów wyposażenia obowiązujących w danym kraju. Chodzi tu o takie rzeczy jak gaśnica, trójkąt, apteczka itp. czy naklejka. Jednak trudno będzie dochodzić się prawa w sytuacji podobnej do mojej. Podsumowując, lepiej mieć trochę więcej "gratów" niż np. korumpować policję Republiki Serbskiej - jak w moim przypadku, czego bardzo się wstydzę:(

Sprawdziłem - Bośnia i Hercegowina należy do państw tej konwencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Commander napisał(a):

@Altus

Hej. Mam pytanie.  Czy chodzilo o naklejkę z max prędkością,  czy o wszystkie jak na Tirach, tzn 50, 70, 80...

Z prędkością max. Na zdjęciu jest "100" bo takie dopuszczenie miała w niemieckich papierach. Ale w Bośni miałem drugą właśnie z 80-ką. Byłem jeszcze po tym 2 razy ale już nie miałem przyjemności z ichniejszą drogówką. 

przyczepa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może własnie za naklejkę tempo 100 dostałeś mandat? Bo jeśli przyczepa nie ma dopuszczenia to z taką naklejką jeździć Ci generalnie nie wolno.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jeżeli miała dopuszczalną w ramach niemieckiego "Tempo 100", to ztcw. takie podniesienie prędkości dotyczy wyłącznie terytorium Niemiec, i nie tyczy się samej przyczepy, ale przyczepy w konkretnym zestawie (z holownikiem). W zeszłym roku rozmawiałem o sensie brania papierów na Tempo 100, ale z tego co mi wyjaśnił sprzedawca (producent) to dotyczyłoby danego zestawu - warunkiem obowiązywania certyfikatu jest potwierdzenie dodatkowym badaniem technicznym w DE (kopię kwitu z badania trzeba mieć ze sobą), i to przy sparowaniu z holownikiem o wymaganych parametrach

TA-NO - Certyfikat "Tempo 100"

100kmh-Zulassung für Anhänger und Wohnwagen | TÜV NORD (tuev-nord.de)

Realnie te 100 km/h tyczyłoby się tylko Niemiec, i to pod warunkami, więc dolepić "80" ale i tak mieć jakieś "środki wpływu" na BiH, jak się "100" nie spodoba, bo nie dotyczy BiH :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jacek00 napisał(a):

A może własnie za naklejkę tempo 100 dostałeś mandat? Bo jeśli przyczepa nie ma dopuszczenia to z taką naklejką jeździć Ci generalnie nie wolno.

Wtedy byłem inną przyczepą - nie miałem żadnej naklejki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, którzy kupili ostatnio przyczepy od dealera w Niemczech, to niech zerkną na swoje nalepki ;). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mars napisał(a):

Koledzy, którzy kupili ostatnio przyczepy od dealera w Niemczech, to niech zerkną na swoje nalepki ;). 

Które? gdzie? Jedyną jaką mam na zewnątrz to ta od ważności przeglądu gazowego i plakietka dealera, którą ostatnio zdążyłem usunąć ;)

24 minuty temu, czyś napisał(a):

mozesz tak przy poniedziałku (człowiek jeszcze otumaniony po weekendzie) mniej zgadkowo ? :)

Przychylam się do prośby Krzysztofa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mars napisał(a):

to niech zerkną na swoje nalepki ;). 

Chodzi Ci o te w szafie na ubrania :] ?

No @Altus mam nadziej że producentem tych naklejek nie jesteś :]. Jako że w planach BiH, to naklejka zamówiona na allegro. Kosztowała całe 10 zł. Kwestia jest tylko taka że są dwie wersje tych naklejek. Czarna czcionka na białym tle i czerwona obwódka, oraz taka sama tylko z czarną obwódką. No i pytanie - który wzór powinno się wziąć? No i czy niema wymagań co do miejsca gdzie ma być to naklejone? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Tomii napisał(a):

Chodzi Ci o te w szafie na ubrania :] ?

No @Altus mam nadziej że producentem tych naklejek nie jesteś :]. Jako że w planach BiH, to naklejka zamówiona na allegro. Kosztowała całe 10 zł. Kwestia jest tylko taka że są dwie wersje tych naklejek. Czarna czcionka na białym tle i czerwona obwódka, oraz taka sama tylko z czarną obwódką. No i pytanie - który wzór powinno się wziąć? No i czy niema wymagań co do miejsca gdzie ma być to naklejone? 

Proszę bardzo, co się nie robi dla forumowiczów:) Musiałem znaleźć zdjęcie tyłu, co było wyzwaniem w zdjęć bałaganie.

Kupiona w BIH, czerwona obwódka. Naklejona bezwiednie, nie sądzę, że jest wymóg miejsca. Proponuję zaraz po wjeździe do BIH zapytać na pierwszej stacji paliw, pewnie będą wiedzieć. 

naklejka na przyczepie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, eastnomad napisał(a):

Które? gdzie? Jedyną jaką mam na zewnątrz to ta od ważności przeglądu gazowego i plakietka dealera, którą ostatnio zdążyłem usunąć ;)

Skoro jej nie ma, to spoko, myślałem, że w Niemczech naklejają z tym ograniczeniem do 100 km/h. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.